ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
MAY-2019
single

Cetatea Medievală din Tîrgu Mureș, într-o nouă versiune, restaurată, după 400 de ani de existență

Cetatea Medievală din Tg. Mureș a intrat într-un amplu program de reabilitare cu fonduri europene, care deși teoretic s-a încheiat în anul 2014, în Cetate se mai lucrează și în prezent, aceasta devenind din ce în ce mai frumoasă.

Adresa: Piața Bernady Gyorgy (de la Catedrala Mare din centrul orașului, pe partea dreaptă, pe drumul care urcă spre Universitatea Petru Maior)

Programul de vizitare este între orele 8:00-21:00.

Intrarea în Cetate nu este taxată.

Cetatea medievală a fost ridicată în forma actuală între anii 1602-1652, are un plan pentagonal, cu șapte bastioane.

În Cetatea Medievală din Tg. Mureș m-am plimbat de când mă știu, într-un timp traversam cetatea intrând cu câinele pe la Bastionul Măcelarilor (construit în anul1654), intrarea în cetate de pe Bulevardul Cetății și ieșeam pe Poarta batantă construită în sec. XVII, care se iese pe str. Avram Iancu, spre centrul orașului. Acum după lucările de modernizare, accesul câinilor în Cetate este interzis. Acestea sunt două din cele trei intrări în cetate. A treia intrare se face pe poteca care traversează dealul pe care este amplasată cetatea, dinspre centrul orașului, care trece pe lângă Bastionul Tăbăcarilor, fiind calea spre Biserica Reformată.

Biserica Reformată din Cetate, este cel mai important monument medieval din municipiu, fiind singurul păstrat de la începutul sec. al XV-lea. Aceasta a fost inițial o importantă mănăstire franciscană în Transilvania.

Cu ocazia lucrărilor de restaurare a Bisericii Reformate din Cetate, a fost decoperită o frescă din sec. al XV-lea pe latura nordică a navei bisericii, reprezentându-l pe Sf. Ladislau I, canonizat în 1192, fost rege al Ungariei.

Biserica este construită în stil gotic, are o lungime de 52,7m, lățimea de 14,2 m iar turnul bisericii cu patru turnulețe pe colțurile acoperișului, are 55m înălțime.

Altă dată am fost în cetate cu ocazia diverselor manifestări organizate aici pe parcursul anului: Zilele Târgumureșene, Zilele Vinului și a mustului, Festivalul Berii, recoltei, Expoziție canină sau alte festivaluri, când aveau loc diverse concerte.

Am fost și la o piesă de teatru în cetate, la Teatrul 74, care își are reprezentațiile în Bastionul Croitorilor, care datează din anii 1638-1640. Aici, lângă acest Bastion al Croitorilor, s-a construit recent un amfiteatru pentru spectacole în aer liber.

Îmi plac foarte mult expozițiile de fotografie pe care le vizitez des atunci când mă plimb prin Cetate.

Zilele acestea, am plecat la o plimbare prin Cetate, am urcat să vizitez iar expoziția de fotografie, dar era închis în locul acela în care obișnuiam să merg, dar am descoperit expoziții în alt loc. Am continuat plimbarea prin cetate și am intrat în Bastionul Blănarilor, construit în 1628 – 1629, la o expoziție de grafică foarte frumoasă. Am urcat apoi la etaj unde era o altă expoziție de fotografie veche, erau imagini cu orașul Tg. Mureș unele vechi de 90 de ani.

Chiar la intrare în holul bastionului, este expusă o colecție de obiecte vechi, o colecție de exponate de metaloplastie, o colecție de pocale, fiecare aparținând unor colecționari particulari.

Vis-a-vis de acest bastion sunt ruinele unei case de locuit din sec. XVI-XVII.

Bastioanele sunt unite între ele de ziduri groase de cărămidă prevăzute cu ochiuri de tragere. Între bastioane este un coridor din lemn cu bârne din lemn și prevăzut cu instalații de iluminat pe care vă puteți plimba in jurul Cetății și admira interiorul acesteia de la înălțime.

De la Bastionul Blănarilor am ajuns la Bastionul Tăbăcarilor construit în anul 1620, folosit în prezent ca spațiu pentru expoziții.

Continui plimbarea și trec pe lângă Biserica Reformată care datează din sec. XV- XVIII. Este închisă, este în renovare, aș fi vrut să intru ca să o văd cum arată înăuntru, nu am intrat niciodată.

De aici am continuat plimbarea spre următorul bastion, Bastionul Mic din sec. XV. Vis-a-vs de acesta este Casa Meșteșugarului sec XV-XVII. A fost descoperit un atelier de prelucrare a bronzului.

Urmează apoi o construcție nouă, modenă, din sticlă cu rolul de Centru de Informare, cănd am fost eu nu era nimeni pe acolo ca să ofere informații, pliante, etc.

Mai departe, se ajunge la Bastionul Porții din 1613, aici este intrarea pe podul rabatabil.

Lângă acest bastion este cuptorul de ars căramidă cu trei camere, din sec. XVII., prima fabrică din țară. Se pot vedea Gropile de var în apropiere.

Urmează amfiteatrul pe marginea caruia puteți vedea un tun din lemn.

Următorul bastion este cel al Croitorilor din 1638-1640, în care se desfașoară spectacole de teatru. Aici activează Ordinul Cavalerilor Lup, se poate vizita recuzita acestora, ei prezintă anual un spectacol medieval de lupte.

În Cetate sunt două localuri pizzerii cu terase deschise între orele 10:00-22:00.

După modernizare, Cetatea are aleile pietonale pavate, iluminat modern, indicatoare turistice, două localuri, amfiteatru în aer liber, centru de informare, mult spațiu verde și ronduri cu flori, ornamente, cișmele, etc. Casa Căsătoriilor s-a mutat aici și e foarte bine pentru fotografii în natură și spațiu larg. Aici activează și Clubul de cercetași. Tot aici puteți vizita Muzeul de Arheologie și Istorie. Patinoarul nu se mai face in Cetate iarna.

Totul este curat si ordonat.

Dacă faceți o vizită amănunțită, aveți nevoie de cca. două ore ca să descoperiți Cetatea Medievală din Tg. Mureș.

Lângă Cetate este un parc de joacă pentru copii.

Recomandarea

Vizitarea Cetății Medievale din Tg. Mureș pe lângă relaxare vă îmbogățește cunoștințele despre acele vremuri, este o lecție de istorie în aer liber. Cu siguranță vă recomand vizitarea acestui obiectiv turistic etalon al orașului.

Trimis de Dana2008 in 26.05.19 12:23:42
Validat / Publicat: 27.05.19 10:15:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Cetatea Medievală din Tîrgu Mureș

webmaster39 [27.05.19 10:14:50] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica " (Alte) Muzee în Tîrgu Mureș, TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Tîrgu Mureș]

elviramvio [27.05.19 14:48:20] »

@Dana2008:

Am o rezervare în iunie la Tg. Mureș, sper să nu fiu nevoită să anulez (probleme serviciu soț). N-am mai fost în orașul ăsta de mult timp.

Dana2008 [27.05.19 15:39:56] »

@elviramvio: Bună!

Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Mă bucur că veți vizita Tg Mureșul. S-a schimbat mult orașul, e mai modern.

Poate ne vom întâlni, dacă vă pot ajuta cu niște repere, o voi face cu mare bucurie. Îmi place foarte mult orașul meu și vă pot îndruma să vizitați multe locuri în Tg. Mureș, chiar dacă "tot orașul e doar cât un sector al Bucureștiului".

Vă astept cu nerăbdare!

P. s. Unde aveți rezervare?

Călătorii plăcute! Numai bine!

elviramvio [27.05.19 15:45:52] »

@Dana2008:

Prin Papiu Ilarian. Dacă se materializează, dau un semn înainte. Mulțumesc mult.

O zi bună să ai!

webmaster [27.05.19 18:55:17] »

Dana2008 [27.05.19 19:29:29] »

@webmaster: Multumesc frumos!

krisstinna [27.05.19 19:50:39] »

@Dana2008: Pentru mine, orașul tău va rămâne nedescoperit, doar virtual voi mai merge acolo vreodată.

Am trecut pe lângă zidurile cetății, am vizitat orașul doar din mașină, Maria nu putea merge prea mult pe jos. Plus că o răpisem din spital, aveam doar câteva ore de stat cu iubita mea

Dar pot spune ca e un oraș frumos si curat, atât cât l-am văzut.

Foarte frumoasa cetatea, ai surprins-o bine in poze.

Zoazore [27.05.19 20:50:46] »

@Dana2008: SB pentru o plimbare frumoasă prin vremi demult apuse!

Frumos și interesant!

Dana2008 [27.05.19 20:53:07] »

@krisstinna: Buna Krisstinna!

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri!

Si eu de cate ori merg cu autobuzul care opreste in statia de la spital, ma gandesc la Maria si nu mai cobor...

Ai spus ca ai prieteni la Reghin, poate peste un timp, vei vrea sa te plimbi si prin Tirgu Mures... atunci voi fi ghidul tau si iti voi arata cele mai frumoase locuri.

Calatorii placute!

Pe curand!

Dana2008 [27.05.19 20:59:24] »

@Zoazore: Bună, Zâna bună! Se potriveste ca Zana Buna sa vina cu cadou SB!

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Te aștept la Tg. Mureș ca să îți fiu ghid.

Pe curând! Te pup!

mihaelavoicu [28.05.19 22:45:04] »

Cine a mâncat baloții de paie? În vara lui 2017 erau frumos aranjați baloți din paie pe iarba ca peria. Dădeau un aspect super!

Mi-a plăcut mult cetatea, în special Muzeul cu vechituri.

Dana2008 [29.05.19 06:53:30] »

@mihaelavoicu: Bună, Mihaela!

Presupun ca balotii au ajuns la Grădina zoologică, ambele instituții țin de Primarie.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Hai acum sa vezi cum arată Cetatea Medievală, cum s-a transformat și continuă să se transforme zi de zi. Te aștept cu drag când mai treci prin Tg Mureș sa ne plimbam împreună.

O zi frumoasă!

Călătorii plăcute@

webmaster26 [25.04.20 09:34:07] »

Mutat în rubrica "Cetatea Medievală, TÎRGU MUREȘ" (nou-creată pe sait)​​

Dana2008, elviramvio, mihaelavoicu, Zoazore