ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2019
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
MAY-2019

Moscova — logistica: cum, cand, mai ales de ce

cum

Moscova este deservita de 4 aeroporturi, pentru a ajunge aici se gasesc combinatii de zbor pentru fiecare dupa buget si timp.

Acum eu nu as opta pentru un zbor combinat (desi recunosc de la un astfel de zbor a venit idee) decat daca pretul ar face sa merite timpul alocat plimbarii prin jumatate de europa pentru a ajunge la destinatia finala.

Noi (gasca) am optat pentru cursa directa. Intre Bucuresti si Moscova sunt 2 curse zilnic, dimineata foarte devreme cu retur seara la apus, ai de unde alege in functie de cum iti planifici vacanta.

Pretul este oki, daca tinem cont ca e operat de companie de linie unde ai bagaj de cala inclus, iar la bord se serveste mancare/suc/cafea.

tips 1

la bord bautura alcoolica este contra cost, sau cel putin la cursa operata de Aeroflot, cea cu care am zburat noi.

tips 2

acum, la final, cand ideile sunt mai clare as opta pentru un zbor dis de dimineata si de pe acvelasi aeroport as pleca direct in Sant Petersburg, (sunt multe zboruri de pe fiecare aeroport la un pret destul de bun 50-80 euro dus intors) 2-3 zile dupa care as reveni la Moscova inca 3-4 si cred ca ar fi o vacanta reusita 1000/%

viza

am scris pasii de urmat inca inainte de a merge efectiv in vacanta, gasiti totul in acest articol vezi impresii. pentru alte intrebari cu drag oferim detalii., doar inrtrebati. (eu si gasca)

cum te misti in Moscova

Intai de toate recomand achizitionarea unui transfer de la aeroport la hotel, noi am fost 5 si a costat 50 ron/persoana/sens.

Se poate ajunge cu trenul aeroexpress.ru/en/aero/prices.html - sau combinatie de bus si metrou. Preturile difera cu putin si nu cred ca merita efortul de a cara bagajul, a sta atent la harta sau telefon pentru a vedea cum sa ajungi la destinatia finala. Timpul face mai mult decat cei 15-25 lei ce pot fi scutiti cu mult efort depus.

In oras metroul este baza. Pentru asta am achizitionat din prima clipa o cartela TROIKA ce a facut ca o calatorie sa coste 38 de ruble in loc de 55. Plasticul este valabil 5 ani si costa 50 ruble. Se incarca si functioneaza precum un portofel. Poate fi folosit de tot grupul (unul singur) atat la subteran cat si suprateran. Nu am idee daca se pot recupera sumele ramase pe el, eu cel putin am incarcat oarecum calculat in ultima zi.

PS

Daca este cineva care va ajunge in Moscova si il doreste, il imprumut (am) cu placere.

metroul

Metroul din Moscova merita o poveste doar el, este un spectacol in sine, de la adincimea la care se gaseste la inclinarea/viteza scarii rulante, de la decorarea statiilor la preaplinul lor in ore de varf, de la combinatia intre linii la cautarea denumirii statiei dorite, totul este fascinant si interactiv.

Acolo unde se intalnesc 2 sau mai multe linii de metrou trebuie stiut ca fiecare statie are denunirea ei, nu vei gasi nimic de genul Unirii 1/Unirii 2, acest aspect poate ingreuna putin orientarea insa vorba cuiva din gasca, pana plecam devenim meseriasi.

In fiecare statie veti gasi panouri cu statiile liniei, cu intersectia si denumirea statiei respective de pe linia cu care se intersecteaza, practic trebuie doar putina atentie fiindca totul este clar semnalizat. Denumirea statiilor este scrisa atat cu litere rusesti cat si cu litere latine asta pentru a putea sa te orientezi tu turistul.

tips

Fiecare statie are o casa unde se cumpara bilete/incarca cartele cu o caserita care vorbea engleza, acest lucru era semnalizat pe geamul ghiseului.

cand

Eu as spune oricand, dar recomandat este din aprilie pana in octombrie. Temperatura medie in a 2-a jumatate a lunii mai a fost 22-25 grade. In aceasta perioada ziua este generoasa, se intuneca tarziu dupa ora 22 iar soarele rasare in ju de 4 dimineata. Cele 2 aspecte vremea blanda spre calduroasa si ziua mare sunt tocmai bune pentru a cuprinde cat mai mult din imensul oras.

preturi

La terase/restaurante preturile sunr echivalente celor din alte orase europene, in magazine sunt cam ca la noi iar in fast food-uri chiar oki.

Gasesti mancare si bautura pentru toate gusturile/buzunarele. Recomandate sunt restaurantele cu specific Ucrainian si Georgian, mancare gustoasa si preturi bune,

portiile medii.

tips

desi nu am crezut initial am constatat ca se mananca bine si se bea si mai bine pe vasele de croaziera (noi am testat un vas al companiei Radisson Blue)

puteti vedea diverse info si aici radisson blue cruise. ru

pentru ce

Mai in gluma mai in serios acolo totul este "balsoi", bulevarde cu 5/7 benzi pe sens, cele mai inguste strazi vazute de noi aveau 3 benzi pe sens

Kremlin, metrou, teatre, galerii si muzee, parcuri cat o padure intreaga, timp liber, curatenie si organizare, toate merita atentia turistului.

bani

Moneda locala este rubla, nu exista subdiviziuni ale ei. Metal este de 1.2. 5.10, iar hartie de 50.100.200.500.1000.2000.5000. Rata de schimb am vazut ca este stabila

astfel 1 euro = 71.5 ruble, 1 GBP = 83 ruble

Casele de schimb sunt sigure dpdv al tranzactiei, nu pot intra mai multe persoane odata (2 daca sunt din acelasi grup)

asta pentru confortul turistului. Noi am schimbat undeva pe langa Piata Rosie.

lucruri bine de stiut

1* Fumatorii se pot bucura de preturi foarte bune, aici am vazut tigari BT la un pret de ~3,5 lei... interesant si pretul si tigarile, alte marci cunoscute avand preturi

destul de bune, mai ieftine decat la noi

tips

daca doriti sa luati acasa de aici se pot lua (strada Arbat, in aeroport sunt mai scumpe ca la noi)

2* Siguranta este la ea acasa, nu am vazut politie/militie/armata in exces dar sunt convinsa ca erau suficienti cat sa intervina in orice situatie.

Nici o clipa nu m-am simtit in nesiguranta, cel mai tarziu am ajuns la camera in jurul miezului noptii desi daca ma uitam in jur puteam sa spun ca e doar un amurg.

Curatenia este una de clasa, sunt cosuri de gunoi inda foarte rare.

Trimis de roth in 25.05.19 12:25:01
Validat / Publicat: 25.05.19 17:06:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în RUSIA

VIZUALIZĂRI: 947 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 hotel Radisson, vazut din croaziera pe Moscova, in amurg, undeva ora 21

Zoazore
[26.05.19 20:37:38]

@roth: Anna Karennina, storceag, tigari iefine, zambete, dar nu zisesi nimic de Congres! Cum care Congres? Maturi si gaini negre vii ati avut!

Frumos, impresionant, cu sau fara politie / militie la ei pe strazi, un vis mult prea indepartat pentru mine!

rothAUTOR REVIEW
[26.05.19 21:59:49]

@Zoazore: hahaha, a fost ceva eveniment in 18 la Kremlin dar nu am tras cu ochiul.

Nu se stie niciodata cum te duce vantul.

alinafulg
[27.05.19 01:06:54]

@roth: Cand vad Piata Rosie din Moscova in poze, imi cam vine pofta de o vizita acolo. Daca ma voi hotara si voi avea nevoie de indrumari pentru obtinerea vizei o sa te contactez. Felicitari pentru vacanta!

Nina1909
[19.02.20 18:47:53]

@roth: Am vizitat Piata Rosie si m-am simtit ca intr-o poveste. A ramas in inima mea dorinta de a o revedea. M-au impresionat foarte mult spatiile foarte largi, strazile foarte late, cu multe benzi de circulatie pe sens, arhitectura blocurilor. Recomand cu drag o excursie in Moscova!

rothAUTOR REVIEW
[19.02.20 20:46:39]

@Nina1909: Asteptam inpresii din drumetia ta, orice tips sau parere de la cineva care a fost acolo este binevenita.

Vacante minunate

alinafulg, Nina1909, roth, Zoazore