ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2019
ÎNSCRIS: 07.01.11
MAY-2019

la PMM* = 82 USD

Acasă la Faraon

In timp ce unii inca se mai gandesc unde sa si petreaca concediul 2019, noi deja l am incheiat.

Am petrecut o saptamana superba in Egipt la Albatros Palace Resort, un hotel care nu mai are nevoie de nici o prezentare.

Multumesc tuturor care au trimis impresii despre acest hotel. m au ajutat foarte mult in alegerea concediului care urma sa il facem ca si cuplu.

Am plecat in luna Mai din Bucuresti, vremea era inchisa, gata gata sa ploua. Ma gandeam ca numai vreme de plecat in concediu nu era.

Am ajuns in Hurghada dupa 3 ore de zbor linistit, am achitat viza in aeroport 25 de dolari, am completat un mic formular cu nume prenume, serie de pasaport, data nasterii si dupa ce am trecut de 4 sau 5 puncte de control am ajuns intrun final inafara aeroportului la soare. Ce diferenta de temperatura de unde veneam noi si ce gaseam aici. Chiar daca era doar Mai soarele ne arata ca este stapan in tinutul faraonului.

Relativ repede am gasit ghidul care ne a indicat autocarul care urma sa ne duca la hotel si in 15 minute eram deja in holul hotelului. Daca cazarea urma sa se faca dupa ora 12.00 noi am fost cazati imediat cum am ajuns. De la receptie cineva ne a condus la restaurant unde am putut servi micul dejun, chiar daca era trecut de ora 10.30 Imediat de am coborat de la masa am primit si cartela de la camera. Totul curat, cu gust, foarte colorat, oamenii de la curatenie erau vazuti peste tot incepand cu gradinile si terminand cu camerele, peste tot era cineva care facea curat sau uda gazonul.

Camerele destul de spatioase pat matrimonial, minibar, si seif in camera, aer conditionat, uscator de par, sampoane, sapun, prosoape vre o trei randuri.

Curatenie sa facut in fiecare zi in camera si sau schimbat prosoapele.

O piscina foarte mare si frumoasa, cum nu am mai intalnit nicaieri chiar in mijlocul hotelului care avea cumva forma literei U. Plin de palmieri, Superba priveliste,

Marea Rosie foarte aproape de hotel, aleile de la hotel te duceau chiar pe plaja. Plin de sezlonguri si umbrele peste tot, Niciodata nu a fost cazul sa nu gasim unde sa stam, Baruri cu racoritoare si bauturi alcoolice am vazut cel putin trei in jurul piscinelor si unul pe plaja

Restaurantele, 4 la numar, a la carte, mediteranian, asiatic, italian marocan.

Cineva spunea ca era si german dar noi nu l am identificat unde era. Hotelul este imens. Ai mult de mers ca sa descoperi tot ce este in el.

Temperatura a fost intre 28 si 37 de grade, vantul a batut vre o 4 zile, dar am inteles ca este ceva normal in aceasta zona. Asta ne a c am deranjat putin pentru ca acest vant a adus cu el si particule fine de praf care sau asezat peste tot, incepand cu sezlonguri si terminand cu sala de mese. Chelnerii in permanenta veneau si stergeau mesele de praful finut care se aseza imediat.

Mancarea foarte buna, destul de diversa, am fi dorit poate mai multe fructe de mare si peste de mai multe feluri.

Gratarele erau incinse in fiecare zi afara, asa ca doritorii de grill aveau de unde alege. In alt colt un bucatar facea mereu pizza, mit alle, cum ne placea noua sa cerem. Adica cu de toate.

Cei mai multi turisti din hotel erau nemtii, apoi rusii, Romani din ce am vazut cred ca eram in jur de 4 familii.

Au fost organizate excursii peste tot, timp si bani sa ai.

Noi am optat pentru Mega Safari si Insula Paradisului croaziera si snorkeling. Amandoua au fost super frumoase si au meritat fiecare banut. Peste tot ne au insotit cameramani profesionisti care au filmat si fotografiat tot ce se putea si se merita sa fie filmat.

Intr o alta postare am sa va spun cum se poate filma de pe un Jeep care merge prin desert cu 140 km. ora si tu totusi sa ramai intreg pe masina sa nu ti rupi capul. Sau cum poti sta minute sub apa fara tub si sa filmezi turistii care admira coralii si pestii ce au zeci de forme si culori

Pana la urmatoarea vacanta o sa ma tot uit pe filmari sa vad cat de frumos a fost.

In mare c am asta este despre Albatros, hotelul unde cu drag ne am intoarce oricand. Pana atunci insa vom merge si prin alte locuri frumoase care inca nu le am vazut si se merita sa le vezi.

Trimis de sologiuc eugen in 24.05.19 15:26:41
Validat / Publicat: 24.05.19 17:50:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sologiuc eugen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 USD pe cameră

mihaamelea
    [21.06.19 11:03:09]

@sologiuc eugen: se poate sa imi spui in privat, deoarece aici nu ai voie cu ce companie aeriana ai zburat? Multumesc mult

sebi041973
    [26.06.19 19:23:25]

@sologiuc eugen: Salut am o intrebare pt tine, cum sta cu WI-FI hotelul asta

mihaamelea
    [26.06.19 19:54:53]

@mihaamelea: multumesc mult

sologiuc eugenAUTOR REVIEW
    [26.06.19 21:05:21]

@sebi041973: am avut semnal destul de ok. Si nu doar la receptie cum eram obisnuit ci si in zona plajei unde erau sezlonguri.

Preventiv noi ne am luat si o cartela de la ghid, contracost binenteles. parca 10 euro.

mihaamelea, sebi041973, sologiuc eugen
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Palace Resort & SPA: