ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
APR-2019

Hotel Central, o cazare meritorie în Carei

Al treilea popas în excursia de prin Ardeal din aprilie 2019, vezi impresii, a fost în Carei, la Hotel Central, unde am stat o singură noapte. Hotelul nu este afiliat la Booking dar pe Google are 4,7 din 5 din 137 recenzii, tot pe acolo îl apreciez și eu. L-am ales pentru amplasarea lui centrală și pentru aspectul general, camere mari, spațioase.

Din Turda la Hotel Central în Carei

În jurul orei 11 am plecat de la Palace Hotel spre Carei. Am mers ghidați de Google Maps și de indicatoarele rutiere pe Autostrada Transilvania (A3) și pe E81 circa 170 kilometri, până aproape de Supuru de Sus și apoi pe DN1F vreo 45 de kilometri până în Carei, la Hotel Central, unde am ajuns pe la ora 14. Am mers lejer, drumurile fiind foarte bune și destul de libere, nu ne-am grăbit.

Ne-am cazat foarte repede, eram singurii călători sosiți la acea oră, apoi am plecat spre Castelul Karolyi aflat vizavi, îl vedeam din cameră, așezat în frumosul parc ce îl înconjoară

Carei, Nagykároly în maghiară, Großkarol în germană este un oraș mic, puțin peste 21.000 de locuitori, dar întins ca suprafață, vechea lui denumire românească “Carul” devenit “Villa Karul” într-un document din anul 1320, localitatea fiind întemeiată înainte de acea dată.

Este cunoscut pentru Castelul Karolyi, unul din cele mai frumoase castele din țară, și prin Parcul Dendrologic. Acestea și alte obiective turistice sunt prezentate pe site-ul oficial al orașului, municipiulcarei.ro, pe alte site-uri de turism și în impresiile scrise pe AFA.

Hotel Central, un hotel tânăr, când Am Fost Acolo avea doi ani și câteva zile, formează împreună cu “Vila Karul” Complexul Hotelier Central, clasificat 3 stele. Vila are 32 de locuri în 17 camere, iar Hotelul 34 de locuri. La parter este amenajat un Restaurant, tot de 3 stele, cu 80 de locuri și în zona din fața hotelului o Grădina de Vară. 2 săli de conferințe ce au toate facilitățile necesare unei bune funcționări și parcarea proprie întregesc oferta hotelului.

Complexul, important zic eu, funcționează în clădiri monumente arhitecturale renovate cu materiale de cea mai bună calitate utilizând toate facilitățile tehnologiilor moderne, dar păstrând arhitectura originală, cea din anii 1890, un accent deosebit punându-se pe păstrarea și renovarea elementelor ornamentale ale fațadei, păstrarea cadrului interior oferit de volumele generoase ale camerelor, finanțarea făcându-se din fonduri europene.

Toate acestea le știu de la amabilele noastre gazde, frații Tamas şi Tibor Kirner, patronii complexului care, cu ceva ani în urmă, au renunțat la IT, ocupația lor, pentru activități hoteliere.

Amplasarea hotelului

Hotelul este amenajat la etajul și mansarda clădirii de la numărul 6 din Strada 1 Decembrie 1918, în centrul vechi al orașului vizavi de Castelul Karolyi și Parcul Dendrologic, dacă nu traversezi pe trecerea de pietoni, 30 – 40 de metri. Are telefonul +4 0361 800 805, site-ul hotelcarei.ro și coordonatele GPS 46,684397° N, respectiv 22.466834° E.

Situat la circa 500 metri de Primărie, majoritatea obiectivelor despre care vorbeam într-un review anterior, vezi impresii, se găsesc la maxim 1 kilometru de hotelul care oferă posibilități facile de vizitare a orașului. Aeroportul Internaţional din Satu Mare este situat la circa 31 de kilometri, cel din Debrețin la 68 kilometri mai aproape ca cel din Oradea, 85 de kilometri.

Facilitățile oferite

Hotelul are parcare proprie amenajată în curtea interioară, monitorizată video și încuiată în timpul nopții.

Recepția și camera de bagaje sunt deschise permanent, la fel și room service.

Sunt acceptate toate tipurile de card, hotelul putând bloca o sumă anterior sosirii turiștilor.

Sunt interzise în hotel fumatul și animalele de companie, dar se poate fuma pe terasă, în grădină sau pe balcon.

Am avut căldură și internet wireless, fără cost suplimentar, în cameră și în tot hotelul, au funcționat bine. Contra cost funcționează room service și se asigură transferuri la și de la aeroportul din Cluj, se asigură fax/copiator, servicii de spălătorie, călcătorie, curăţătorie chimică.

Pentru copii se pot asigura, la solicitare, paturi suplimentare.

Personalul vorbește engleza, maghiara și româna, este amabil, politicos, profesionist, …

Check-in se face după orele 14:00, check-out până la orele 12:00, dar, recepția fiind deschisă nonstop se admit excepții.

Politica de anulare şi plată în avans variază în funcţie de tipul camerei și se stabilesc de comun acord la efectuarea rezervării.

Camera

Hotelul are 34 de locuri în 4 apartamente și 13 camere din care 2 sunt amenajate pentru persoane cu dizabilități locomotorii. Camerele amenajate într-un stil original, elegant, stilul și eleganța anilor 1890, oferă turiștilor cazare în trei tipuri de camere, Camere single, Camere duble, Camere twin, cu două paturi de o persoană și Camere duble superior, Camere business class.

”Am Fost Acolo” în aprilie, pentru o noapte, cost total 290 lei, rezervare făcută cu voucherele de vacanță prin aceeași agenție din Pitești.

Am avut o camera dublă, mare și foarte înaltă, spațioasă și luminoasă, cu un pat dublu, mare, cu două noptiere, cu birou și scaun, cu un dulap de haine mare și înalt și un cuier cu suport de bagaje. Am mai avut telefon, televizor, minibar și aer condiționat.

Camera are o frumusețe și o eleganță aparte, date de mobilierul din lemn masiv de culoare închisă, undeva spre mahon, decorul de pat și draperiile verzi, lenjeria de pat și perdelele albe.

Baia mare, spațioasă, cu gresie și faianță în nuanțe de bej și crem, are obiectele sanitare albe, din porțelan și cabină cu duș.

Prosoapele albe și articolele de igienă personală, săpun, șampon, etc., au fost bune calitativ.

Seara, când veneam spre hotel, ne-am întâlnit cu Tibor cu care am mers împreună. Atunci am aflat mai multe despre cei doi frați și despre amenajarea hotelului, un monument architectural care să asigure cât mai multe facilități, liniște și confort sporit, dar și condiții de siguranță sporită și, pentru oraș, condiții de protecție a mediului prin utilizarea echipamentelor economice și slab poluante de ultimă generație. La hotel gazda ne-a invitat să vedem și un apartament al cărui dormitor semăna mult cu camera în care am stat și care avea în camera de zi o măsuță cu două fotolii și o canapea, un televizor puțin mai mic ca cel din dormitor și încă o masa cu scaun pentru laptop. Baia Mare avea cadă și, normal, celelalte obiecte necesare ca cele din camera noastră.

Micul dejun

Am avut micul dejun inclus în preț, este de tip bufet și se servește între orele 8:00 și 11:00. Am coborât la restaurant în jurul orei 9, am găsit preparatele aranjate pe mesele pentru servire, eram singurii oaspeți în restaurant la acea oră, doamna care apare în fotografie este mama celor doi frați.

Ne-au fost oferite unt și gem, brînză și cașcaval, salam, șuncă. Am avut iaurt, cereale, ouă, ochiuri și fierte, am refuzat omleta, … Ca fructe mere, pere, banane, de băut apă minerală și plată, suc de portocale, ceai și cafea după dorința fiecăruia. Micul dejun a fost suficient, nimic de reproșat!

Micul dejun ne-a fost suficient, gazdele noastre foarte amabile, Tibor continuând discuțiile cu noi.

Mi-a plăcut mult avionul de deasupra barului care parcă își lua zborul să ducă repede, repede, comenzile la cei ce le așteptau, iar zepelinul chiar părea funcțional…

Masa de seară

Restaurantul hotelului era închis, dar îmi propusesem ca seara să luăm masa în oraș, rămânând să alegem restaurantul la fața locului.

Concluzii

Hotelul oferă condiții foarte bune de cazare, amplasamentul central, lângă cele mai multe obiective turistice ce merită și trebuie văzute în Carei, decorul interior și camerele spațioase fiind cele mai importante. A fost cea mai bună cazare a noastră din excursia prin Ardeal.

Este o cazare plăcută, confortabilă și o gazdă primitoare…, așa că mergeți acolo și vă veți simti bine!!

Trimis de mprofeanu in 23.05.19 11:59:43
Validat / Publicat: 23.05.19 16:36:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAREI.

VIZUALIZĂRI: 677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Carei, Hotel Central, Fațada deosebită

[23.05.19 16:35:32]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Central Hotel & Restaurant, CAREI" (nou-creată pe sait)

[23.05.19 17:57:49]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;