ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2019
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 14.09.12
MAY-2019

O vacanta minunata!

Pe data de 10 mai am plecat din Bucuresti spre Corfu, Hotel Benitses Bay. La ora 18 am plecat din Bucuresti si a doua zi pe la ora 14 eram acolo.

Imediat ce am ajuns, am lasat bagajele la receptie si am mers la masa. Imediat dupa ce am mancat, ne-au cazat foarte repede.

Camera noastra a fost foarte ok, aveam vedere spre piscina dar se vedea putin si marea printre copaci. Surpriza noastra cea mai mare a fost sa constatam ca de fapt eram cazati la munte si nu la mare.

Hotelul este pe munte, foarte aproape de palatul Achilleon.

Pana la plaja era cam mult de coborat, dar am gasit o plaja mai aproape in timp ce urcam spre Achilleon, intr-o curba este un indicator spre "Kaiser Beach". In zilele urmatoare am incercat traseul si am coborat destul de repede (10 minute) pe o plaja a unui hotel care se numea Hotel Kaiser.

Oricum, hotelul are propriile lui masini care te duc, daca vrei, la plaja, cu conditia sa anunti la receptie cand, si cate persoane merg la plaja. Transportul cu masinile hotelului este gratuit, dus-intors.

Deci, despre hotelul nostru nu pot sa va spun decat lucruri bine, totul a fost la superlativ, curatenie zilnic inclusiv schimbat lenjeriile si prosoapele, mancarea multa si buna, cu de toate, 2-3 feluri de carne, in general la tava cu sosuri, orez, paste, legume, salate, etc... Bauturi, inghetata, sandwich-uri la piscina, noua ne-a placut foarte mult.

Statia de autobuz era chiar in fata hotelului, spre Corfu Tawn, autobuzul cu nr. 10. Coboram la ultima statie si de acolo ne si urcam spre hotel, inapoi. Orarul autobuzelor este afisat la receptia hotelului.

Am vizitat Palatul Achilleon, care mi-a placut foarte mult, sunt niste privelisti incredibile de acolo, Cetatea veche din Corfu Town si biserica Sf. Spiridon.

Singurul lucru care nu ne-a placut, a fost ghida, care era o acritura afurisita si care nu ne-a povestit nimic despre traseu, ne-a denumit "somalezii" deși nu aveam colorati in grup, dar facea misto pe seama noastra cu soferii si tot lor le povestea despre Grecia si despre traseu, lucruri pe care ar fi trebuit sa le spuna la microfon sa le auzim si noi, turistii, ca de pe urma noastra isi castigau si ei salariile. Eu i-am auzit deoarece la intoarcere mi-a fost rau si ea m-a lasat sa stau in fata, langa ei. Ei isi opresc primele 4 locuri din fata, pentru ei, ca sa stea intinsi.

Pentru ca au facut economie la aerul conditionat, nu ajungea si in spate unde aveam noi locurile (46 si 47) si acolo oamenii s-au fiert in autocar. Era o caldura insuportabila si o completa lipsa de aer. La a doua oprire eu i-am zis ghidei ca in conditiile acestea eu refuz sa ma mai urc in autocar. Sa ne dea aer conditionat! Nu puteam respira, mai ales ca am si astm bronsic! Atunci ea m-a lasat sa stau in fata si de aceea am auzit toate discutiile pe care le aveau ei despre turistii din autocar, netinand seama ca eu eram acolo si auzeam. Chiar mi s-a parut ca faceau intentionat ca sa scoata in evidenta ca noi eram la dispozitia lor, cand de fapt ei erau platiti de noi, ar fi trebuit sa fie fapt exact invers.

La un moment dat soferul al doilea a aparut, m-a vazut pe mine acolo si a inceput sa-i zica ghidei ca de ce nu mi-a cerut 10 euro pe loc si tot felul de obraznicii ca sa ma determine sa plec de acolo, sau sa-i dau spaga. La un moment dat chiar am vrut sa plec dar tot el a zis sa stau acolo ca el sta bine unde sta (pe scaunul acela rabatabil chiar din dreptul scarilor), dupa care iar incepuse cu aluzii ca i-a vandut ghida locul si n-a cerut bani pe el!!! .

Apoi ultimele doua opriri, nu au mai vrut soferii sa le faca, pentru ca ei voiau sa ajunga mai repede acasa si n-au vrut sa prinda aglomeratia de la ora 7 din Bucuresti! Si de la Steaguri pana in Gara de Nord n-au mai oprit, exact de dimineata, cand orice om are cea mai mare nevoie la baie... Niste nesimtiti au fost!

La final ghida (Gabriela o chema), ne-a zis la microfon sa le multumim soferilor ca ne-au adus in siguranta acasa (de parca nu asta era datoria lor) si pentru ca oamenii au inceput sa-i aplaude, au facut si mai multe mistouri si glume proaste pe seama noastra, ca ne credem la teatru, Shakespeare, etc... N-am inteles deci in ce fel ar fi vrut sa le multumim? Probabil ne cereau bani???

Oricum, vacanta a fost minunata de nota 10, dar personalul agentiei cu care am plecat a fost de nota 2 cu indulgenta. Obraznici si nesimtiti.

Totusi merita sa-i ignorati si sa mergeti acolo, este un adevarat paradis!

Trimis de ceraselatoader in 23.05.19 10:49:07
Validat / Publicat: 23.05.19 16:22:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Acharavi, Paleokastritsa, Mossonghi

VIZUALIZĂRI: 1550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceraselatoader); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Pe podul de intrare in vechea fortareata Corfu Town.

webmasterX [23.05.19 16:22:10] »

Mutat în rubrica "Benitses Bay View Hotel [Achillion, Gastouri], BENITSES" (nou-creată pe sait)

webmaster [23.05.19 17:57:05] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

adrianaglogo [24.05.19 09:01:00] »

@ceraselatoader: citit, votat. Dar nu pot sa cred ce povestesti de ghid si soferi! Socant.

adrianaglogo, ceraselatoader

• pagină generată în 0.050199031829834 sec