ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2019
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2019

Plăcut și odihnitor

Cum ne-a mai rămas un rest din tichetele de vacanță pe care le-a primit soția și cum acestea expiră la 1 iunie, am hotărât ca sfârșitul de săptămână care tocmai a trecut, să mergem undeva pentru a scăpa de grija tichetelor. După lungi calcule am ales să ne petrecem două nopți la Sibiu. Am căutat pe net și am ales dintre locațiile care primesc tichete de vacanță, Pensiunea Millenium.

Pensiunea se află în Sibiu, în cartierul Ștrand, pe strada Ștrandului la nr. 11. Are 9 camere dispuse la parter și la etajul 1. La demisol locuiesc proprietarii. Sunt trei categorii de camere și au, bineînțeles, prețuri diferite de 150,175 și 200 lei. În regim single camera costă 125 lei iar pentru pat suplimentar se mai percepe o taxă de 50 lei.

Mașina se parchează gratuit în curtea pensiunii. Parcarea este destul de încăpătoare și este supravegheată cu ajutorul camerelor video. În spatele pensiunii este o grădină foarte frumoasă cu loc de grătar și cu un foișor. Zona este foarte liniștită. Până în centrul orașului faci cam 15-20 minute pe jos și cam 3-4 minute cu mașina.

Noi am optat pentru o cameră dintre cele ieftine și am fost anunțați de către doamna P., atunci când am făcut rezervarea telefonic, că este disponibilă doar o cameră cu două paturi și că aceasta nu are la baie cabină de duș cu hidro-masaj. Nu prea ne păsa nouă de asta așa că am rezervat-o pe aceasta. Cu o zi înainte de sosire am fost sunat din nou de doamna P. și mi-a spus că cineva nu mai poate să vină și că ne-a mutat într-o altă cameră cu pat matrimonial și cu acea cabină de duș cu hidro-masaj, bineînțeles prețul rămânând neschimbat. Am apreciat grija doamnei și i-am mulțumit pentru asta.

Când am ajuns am fost întâmpinați de nora doamnei P. și am primit cheia de la camera 1.

Camera se află la parter, este destul de spațioasă și mi-a plăcut mult mobilierul care este din lemn și este foarte bine amplasat. Șifonierul este făcut să ocupe un colț al camerei și din această cauză este foarte încăpător fără a lua mult spațiu din cameră. Pe o comodă este așezat un televizor plat care are un ecran de o dimensiune foarte bună pentru mărimea camerei, iar sub el se află un micuț frigider. Patul este mare și cu saltea și perne foarte bune.

Baia este de dimensiune medie, dar nu ai nevoie de mai mult spațiu. Vestita cabină de duș cu hidro-masaj și radio este foarte faină dar eu nu mă potrivesc cu ea pentru că este închisă și în partea de sus și are cam 190 cm înălțime iar eu am cu puțin mai mult. Nu a fost imposibil să fac duș, dar pentru mine a fost puțin incomod. Poate s-au gândit și la cei ca mine pentru că în ea este amenajat un loc unde să stai așezat. Ce mi-a plăcut la baia asta față de cea de la Caransebeș, este faptul că erau trei locuri unde puteai să agăți prosoapele. În schimb lipsește uscătorul de păr.

La recepție este amenajat un loc fain de recreere cu o canapea și două fotolii, iar la ieșire este amenajat un colț pentru fumători. În fiecare dimineață, gazdele pregăteau pe blatul de la recepție cești de cafea cu zahăr și lapte, iar în spatele blatului era un expresor și un filtru cu cafea pentru cine vroia să se servească.

Proprietarii sunt niște oameni minunați, care nu au ratat nici o întâlnire cu noi fără a sta de vorbă câteva minute. Când ne-am cazat am primit informații despre toate obiectivele turistice din zonă și despre evenimentele care au loc în acele zile în oraș. Toate acestea ne-au folosit foarte mult și au făcut să avem un sejur excelent în Sibiu.

Călătorii frumoase!

Trimis de ungureanica in 22.05.19 12:46:46
Validat / Publicat: 22.05.19 13:46:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Millenium, Sibiu

[22.05.19 13:18:23]

[22.05.19 13:48:44]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ungureanicaAUTOR REVIEW
[22.05.19 15:19:16]

@webmasterX: Da, e poziționată bine pe hartă.

ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Millenium: