ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.06.10
JUN-2010

ARTICOL ARHIVAT

Raport calitate - pret foarte bun

Am ales acest hotel in urma impresiilor bune care au fost scrise pe acest site, si nu mi-a parut rau nici un moment:). Datorita acestui motiv vreau sa multumesc tuturor celor care posteaza, intrucat ne ajutam intre noi si astfel putem evita eventualele tepe pe care poti sa le iei de la agentii si nu numai.

Revenind la sejurul pe care l-am avut in perioada 1-8 iunie 2010 la acest hotel, va prezint mai jos impresiile mele:

impresii pozitive

- cazarea s-a facut imdiat, poate si pt ca am ajuns pe la 4 dupa-amiaza...

- hotelul este nou si curat;

- in fiecare zi se facea curat, se spala prin baie si camera, se schimbau prosopele daca era nevoie, se schimba cosul de gunoi etc... asternuturile se schimbau cam la 3 zile, dar cred ca ti le schimba si mai des daca doreai... eu i-am lasat cate 2 leva la 2 zile... ca sa nu am surprize... :)

- camerele curate, cu mobilier nou si aer conditionat, balcon cu masuta si scaune.

- piscinele exterioare curate iar piscina interioara era chiar mare

- au un teren de fotbal pe care poti sa joci si tenis de picior si volei iar pentru copii de pana la 5-6 ani au o zona langa terenul de fotbal unde se pot juca si o piscina mica numai pt ei cu un topogan micut... am vazut ca au si o camera amenajata pt ei in lobby-ul hotelului... dar nu stiu daca era functionala...

- au o sala de forta cu 3 aparate gratuita;

- exista internet gratis in lobby–ul hotelului si pe terasa, daca ai laptop; daca nu, costa 4 leva. jumatate de ora la cele 3 calc. ale lor;

- mancarea este ok, destul de diversificata pt bani pe care i-am platit... Este bine sa se manance la cele 3 mese principale, pt ca intre mese nu prea ai ce alege... la snack-bar poti gasi doar pizza si ceva sanvisuri... Inghetata de la 12 la 5 dupa-amiaza destul de buna dupa gustul meu. Despre bauturi... berea la dozator era ok, pt ca era rece sucurile la dozator ok si ele pt ca erau reci si asta conta pt mine cel putin:)... altceva nu am incercat... auzem conationali ca ziceau despre coniac ca ar fi ok... eu nu am incercat... cafea, capucino, ciocolata calda la liber... cred ca acceptabila... nu ma omor dupa astfel de bauturi. Subliniez ca nu am vazut persoane care sa aibe probleme digestive sau care sa se planga de mancare sau bautura.

- Romanii desi numerosi mi s-au parut civilizati, nu am vz nimic ciudat sau fiind inceputul lui iunie, “meseriasii” vin mai tz; erau multi nemti, sau nordici, unii destul de in varsta, altii tineri, varsta mijlocie nu prea; se pare ca si la nemti e criza daca vin in iunie la bulgari:) ; oricum mi s-au parut mai galagiosi ca romanii…

impresii negative

- nu au decat 20 de locuri de parcare. Cand am sunat la hotel sa intreb daca totul este in regula si daca exista rezervare pe numele meu, sa nu am surprize, am intrebat si de parcare si managerul hotelului mi-a zis ca parcarea este 2 leva pe zi... cand am ajuns mi s-a cerut 7 leva pe zi... este adevarat ca mi-a dat bon fiscal pt cei 49 leva platiti... dar mi-a displacut situatia... putea sa zica de la inceput ca este 7 leva, ca doar nu anulam sejuru pt atat lucru... dar asta este... nu m-a deranjat chestia asta atat de tare incat sa imi strice vacantza... :)

- Personalul este cam ca la romani, suparati rau asa, nu prea ii vezi zambind; nu se compara cu turcii primitori, dar nici nu este bine sa faci comparatie cu ei pt ca vei fi dezamagit;

Trebuie spus ca se pot gasi si alte lucruri negative, dar la pretul pe care l-am platit mi se par neimportante si as parea penibil sa le amintesc... cu toate astea o sa le punctez, dar nu la impresii negative ci la diverse, astfel incat cei care doresc un confort sporit sa isi faca o ideea si sa nu creada ca daca acest hotel are pareri atat de bune inseamna ca se poate compara cu un resort din turcia spre exemplu.

Revenind, iata cateva chestii care pe unii poate iar fi deranjat: unele pahare aveau urme de ruj... sezlongurile erau cam murdare si a trebuit sa le sterg cu un servetel... scaunele de la barul de la piscina erau cam prafuite, gustarile din snack-bar se dadeau in niste caserole de plastic cu tacamuri tot de plastic, etc Pe mine chestiile astea au fost detalii si ma asteptam sa le intalnesc la pretul pe care l-am platit... daca plateam 1500E cat am dat cand am fost la turci, poate ca eram dezamagit, dar asa nu m-au afectat.

Cam astea ar fi in mare impresiile mele... poze nu mai postez, pt ca cele existente prezint f bine hotelul... daca doriti si alte detalii va raspund cu placere.

Trimis de vali_tulcea in 09.06.10 10:39:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: varna, hotel Art

VIZUALIZĂRI: 2800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali_tulcea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena [09.06.10 10:46:10] »

Foarte obiective impresiile tale, ai tinunt cont de raportul calitate pret si nu ti-ai stricat vacanta din cauza unor neajunsuri, pe care aici le-ai considerat nesemnificative.

Care este distanta fata de plaja si cat de mari sunt camerele?

vali_tulcea [09.06.10 11:40:56] »

Buna Magdalena! La plaja, cel mai repede se poate ajunge prin spatele hotelului, unde trebuie sa cobori niste trepte si iesi la drum, mergi la vale vreo 30m si in intersectie faci la stanga, adica continui sa mergi la vale pana vei vedea undeva in stanga hotelul Admiral si de aici, gata, ai ajuns la mare. Pe aici cred ca sunt cam 200m. O alta ruta ar fi sa iesi prin fatza hotelului, o iei iar la vale, treci de hotel Mimoza si la prima intersectie faci la stanga si mergi iar la vale pana ajungi la hotelul Admiral. Pe partea asta drumul este mai lung cam 300-350m cred. Oricum, in perioada asta apa era rece, iar plaja era cam neamenajata, cu scoici...dar fiind inceput de sezon cred ca nu s-au apucat bine de treaba. Cand am fost acum 2 ani era un super nisip si o apa cristal.

In ceea ce priveste camera...sunt 2 tipuri...camera dubla normala destul de mare zic eu, in care este destul loc sa te desfasori si o camera dubla extinsa, cum este in poza incarcata de bogdan 72, cu o mica anexa in care se vede un pat simplu. Dupa parerea mea camerele sunt de bun simt, luminoase si destul de spatioase, cu o baie ok. In ceea ce priveste camera nu cred ca o sa ai surprize si vei fi multumita de ce vei gasi.

soreno29 [09.06.10 12:03:31] »

Romanii desi numerosi mi s-au parut civilizati, nu am vz nimic ciudat sau fiind inceputul lui iunie, “meseriasii” vin mai tz...

TARE TARE... te votez cu drag atat pentru descrierea hotelului cat si pentru fraza asta...

valimi [09.06.10 15:22:48] »

Frumos povestit si ma incanta atitudinea ta vis-a-vis de micile neplaceri, doar nu de-aia te-ai dus...

dan 73 [10.06.10 14:24:37] »

Multumesc mult pentru descrierea camerei fiindca pana acuma toata lumea a fost in camere extinse si nu au putut da detalii despre camerele duble

costin1968 [12.06.10 20:46:54] »

Problema cu Romanii este ca acesti romani, civilizati sau mai putin civilizati, ei (romanii) suntem noi!

vali_tulcea [14.06.10 08:30:17] »

Pai cine a zis ca nu suntem toti romani? Eu doar am subliniat faptul ca din ce am vazut nu mi s-a parut nici un concetatean de-al nostru care sa iasa in evidenta cu ceva negativ. A fost o remarca...cred ca majoritatea dintre noi au avut momente mai putin placute cu romani, ca si noi, care isi dadeau in petic si iti lasau un gust amar...

ninaa [14.06.10 18:22:10] »

Foarte frumoasa descrierea, chiar ma gandeam daca nu am luat tzeapa cand am ales acest hotel pt ca nimeni nu mai postase ceva in anul 2010.

Cu parcarea am si eu o strangere de inima, daca in iunie v-au cerut 7 leva ma intreb in iulie cand e varf de sezon cat or sa ceara???

Visez la sejurul asta de vreo 5 luni si tare mi-e frica sa nu fiu dezamagita de el. Ma sperie cand citesc ca si la ei personalul e morocanos, de asta plecam din Romania, sa nu-i mai vedem pe ai nostri ca le tuna si fulgera!!!!

vali_tulcea [15.06.10 08:51:25] »

Ninaa, am ajuns la concluzia ca la bulgari daca nu ai copii sau nu sufera nimeni de rau de masina este mai comod cu autocarul. Te costa si mai ieftin si nici nu iti faci griji pt masina... Cred ca oricum, majoritatea celor care se duc in Nisipurile de aur, ca si mine de altfel, daca gasesc un loc de parcare nu mai scot masina... o lasa acolo tot sejurul, asa ca nu poti spune ca daca erai cu masina te duceai sa vizitezi cine stie ce...

Despre faptul ca personalul este mai morocanos, nu trebuie sa iti faci griji... nu zambesc ei prea mult, dar sunt receptivi la dorintele tale si nu trebuie sa le repeti de 2 ori... oricum si cand am fost la Varna anul trecut, am comandat de atatea ori la terase si nu mi-au gresit niciodata comanda, desi multi nu stiau boaba de engleza... dar erau atenti si receptivi ca sa nu mai zic cat de rapizi erau desi terasele erau pline... la romani daca esti un grup mai mare de 4 persoane (dar poti sa fii si numai o persoana) ai sanse mari sa te trezesti cu alte chestii in farfurie decat ai comandat, de parca o fac special... Pe mine chestia asta ma deranja la culmea la fel ca si chestia aia... comandai de mancare si de baut... si uneori iti aducea bautura odata cu mancarea de te uscai... ca sa nu mai vb de atitudine... de parca ei te plateau ca mananci la ei... la bulgari nu am intalnit asa ceva... minusul lor sunt drumurile care nu au gropi dar sunt peticite si senzatia ca mergi printr-o tara parasita, senzatie care iti da o stare de nesigurantza... asta colaborata si cu unele intamplari sau legende vis-a vis de "haiduci" lor.

ninaa [15.06.10 12:44:48] »

Mda, "haiduci" care de fapt la noi au fost politai. Am avut o experienta neplacuta intr-un an de Paste, mergeam pe o sosea (pana in Ruse) in coloana de masini toate bulgaresti pe langa noi si doar pe noi ne-au oprit ca cica depasisem viteza. La inceput s-au prefacut ca nu inteleg nici romana, nici engleza si cand au vazut ca nu le pica nimik ne-au spus pe sleau si pe romaneste ca daca nu le dam 20 E ne da amenda mult mai mare si n-o sa putem iesi din tara pt ca nu era nimic deschis sa o platim. Iti dai seama ca am percutat cu aia 20 E si n-am mai comentat, nu de alta dar chiar eram disperati sa ajungem acasa mai repede.

Anul asta am zis sa mai incercam o data bulgarii pt ca avem bebe de 1 an si in Romania nu vrem nici gratis. De aceea suntem obligati sa mergem cu masina si nu prea departe de tara pt ca daca Doamne fereste se intampla ceva in max 2 ore suntem in Constanta.

De vizitat probabil la intoarcere vom trece pe la Balcik care merita vazut - eu l-am prins numai primavara de 2 ori - si e superb. Sunt curioasa cum e vara!!!

Sotul meu vrea sa plecam de dimineata rau de acasa si sa ajungem pana in ora 11 acolo. Oare ne primesc asa devreme sau va trebui sa stau cu copilul in masina pana la ora 14?

Rodicuta [17.06.10 13:41:23] »

Buna, Vali! Te rog sa imi dai mai multe detalii legate de parcare. Sigur nu o sa gasim loc la parcarea hotelului (20 de locuri?!!!) pe 5 iulie. Asa ca as vrea sa stiu ce alte posibilitati LEGALE am sa parchez masina in apropierea hotelului. Multumesc anticipat.

vali_tulcea [17.06.10 14:15:40] »

Acuma in sezon o sa fie mai greu cu parcarea... la hotel doar printr-un noroc sa gasesti loc... pe de alta parte imi este imposibil sa te ajut... am vazut mai mult spatiu chiar cum intri in nisipuri la bariera, sunt niste hoteluri in zona respectiva cum ar fi Joya ParK si inca unu, nu il mai tin minte, cum vii de la bariera si faci la dreapta spre Hotel Slavey, in stanga era un hotel care parca era mai liber si avea ceva locuri de parcare...

Poti intreba si la jandarmii de la bariera sau la hotel Slavey... Oricum sa te interesezi inainte cat costa parcarea, sa nu ai surprize.

Sper ca cei care or sa se intoarca de la hotel sa te ajute mai mult si sa iti spuna cum s-au descurcat ei cu parcarea pe acolo...

mama de baieti [21.06.10 13:50:57] »

Review-ul este foarte bun, foarte la obiect si foarte pertinent. Felicitari!

Cat costa un sezlong pe plaja? Umbrela e separat?

Multumesc!

Rodicuta, ne vedem la mare! Noi mergem pe 4 iulie, ne vei recunoaste dupa cei doi baieti, de 2 ani si 8 luni, respectiv 8 luni.

vali_tulcea [22.06.10 13:45:24] »

Eu cand am fost 1-8 iunie, apa era rece si plaja neamenajata, urata fata de cum o stiam eu... Asa ca nu am stat deloc la plaja... doar ne-am plimbat pe malul marii... Plaja am facut la piscina, si baie de altfel. Din cate am mai citit, in anii trecuti era destul de scump si se platea umbrela, daca vroiai si sezlong plateai in plus... si daca vroiai si saltea pt sezlong plateai iarasi... Asa ca din ce am citit este destul de mult... Poate te ajuta cei care au fost mai recent la nisipuri si au frecventat si plaja.

mama de baieti [23.06.10 10:57:22] »

Multumesc mult!

Este scump, intr-adevar, dar tot un pic mai ieftin decat la noi.

Sezlong 7 leva, saltea pt sezlong 3 leva, umbrela 7 leva.

Rodicuta [23.06.10 11:23:11] »

Noi avem o "fetita" de 14 ani, deci deja domnisoara. Suntem din Ploiesti. Masina de PH o sa ne dea de gol! Concediu placut!

Vali, multumesc mult pentru raspunsul detaliat!

clau_j17 [23.06.10 12:33:52] »

si noi suntem prezenti pe 1 iulie, impreuna cu inca 2 familii.

Rodicuta [23.06.10 12:40:20] »

Cat stati? Noi avem sejurul 5-11 iulie.

webmasterXY* [23.06.10 12:44:04] »

@clau_j17 & @Rodicuta, folositi cu incredere mesageria privata pentru continuarea acestui dialog. Este pacat sa incarcam acest post cu discutii care pot fi inutile pentru alti useri.

Multumesc de intelegere!

Rodicuta [23.06.10 12:47:48] »

Scuze. Sunt un utilizator nou si nu stiu cum sa folosesc mesageria privata.

webmasterXY* [23.06.10 12:52:58] »

Pasii de urmat pentru trimiterea de mesaje private sunt: click pe username-ul dorit (in acest caz clau_j17), ajungi in usercard-ul partenerului de dialog unde vei gasi facilitatea "TRIMITE MESAJ". De aici cu siguranta va fi mult mai simplu.

Rodicuta [23.06.10 13:11:28] »

Multumesc

ninaa [24.06.10 09:46:49] »

Un nr de tel direct de la hotel va rog sa-mi confirme rezervarea!!!!

silviana84 [17.05.11 22:03:49] »

buna!

suntem un grup de tineri care vrem sa mergem la inceputul lui septembrie. Vreau sa stiu cum este mancarea si bautura mai ales ca mergem pentru distractie. Multumesc!

webmaster10 [17.05.11 22:17:29] »

@silviana84, poti pune orice intrebare asemanatoare celei de mai sus la rubrica de Intrebari si raspunsuri din pagina principala a hotelului care te intereseaza, in cazul nostru Slavey, accesand linkul Scrie o intrebare de acolo.. Astfel intrebarea ta va ajunge la toti cei care au scris despre aceasta destinatie (nu doar la cei care au scris pentru acest review) deci cresc sansele de a primi raspuns.

Am pus noi in locul tau intrebarea de mai sus, facand click aici o vei putea vizualiza, speram sa primesti cat mai multe raspunsuri incurajatoare.

clau_j17, costin1968, dan 73, Lumi, magdalena, mama de baieti, ninaa, Rodicuta, silviana84, soreno29, vali_tulcea, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel:

• pagină generată în 0.051841974258423 sec