ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2010
DE sony
ÎNSCRIS: 07.06.10
AUG-2009
2 AD. + 1/ 22 luni COPII

Experienta placuta - deci se poate

Am petrecut 10 zile la Helena Sands in august 2009.

Hotelul este situat in extremitatea nordica a statiunii Sunny Beach, la 20 m de plaja. Impreuna cu "fratele" Helena Park constituie o oaza de liniste fiind ferite de restul zgomotos si aglomerat al statiunii.

Am fost cazat intr-un apartament cu vedere la mare (cred ca nici nu exista camere fara vedere directa la mare). Apartamentul desi doar "junior suite" este foarte generos ca si spatiu, dispune de 2 bai complet si cu mult gust utilate. In "living" exista o canapea de colt, o masuta de cafea si televizorul. Curatenia si serviciul in camere - fara repros. Internet de calitate contra cost (nu imi aduc aminte costul dar era unul rezonabil)

Servicul de receptie nu ofera nimic spectaculos dar este rapid si eficient. Pe durata check-in poti parca masina chiar in fata intrarii iar bagajele iti sunt carate in camera (asta e aur atunci cand calatoresti cu un copil sub 2 ani). Parcare pazita subterana (garajul se afla sub Helena Park) contra cost. Ca sa aveti o idee despre efecianta lor: eu inca ma mai ocupam cu actele si parcarea masinii cand m-a sunat sotia spunandu-mi ca in apartament se afla doua doamne de la intretinere care monteaza un patut pentru copil, ca doamnele nu inteleg o boaba engleza sau franceza si ca, prin urmare' nu stie cum sa le opreasca - noi venisem cu patutul propriu de acasa.

Lobby foarte elegant si confortabil. Mare placere sa petreci cateva minute la o cafea sau o bautura de la barul foarte bine garnisit.

Barul din lobby are un numar de mese si afara, in curtea interioara, in apropierea piscinei. In prima faza am fost ingrijorat: apartamentul nostru era la et 1, chiar deasupra acestor mese langa care se puteau ghici sub huse instrumente muzicale si microfoane. S-a dovedit ca ma inselam. Intr-adevar aveau loc diverse mici-concerte/recitaluri dar totul se petrecea mai mult in surdina astfel incat fiecare sa se poata bucura de o conversatie usoara la un pahar de coniac fin.

In general oaspeti de calitate. Nu se striga, nu se ragaia la masa, nu se sugeau dinti, nu se umbla cu maieul rulat deasupra buricului, nu am vazut oameni in costum de baie, nu se jucau table pe mesele de la bar... intelegeti ce vreau sa spun.

Masa a fost in regim HB la restaurantul principal al hotelului. Totul extrem de curat, fete de masa albe imaculate in orice moment etc. Personal incantator, imbracat impecabil, majoritatea tineri simpatici si f rapizi, vorbitori de engleza la un nivel acceptabil. Atat micul dejun cat si cina in sistem bufet. Varietate impresionanta in special la micul dejun. Tot la micul dejun: cateva tipuri de bauturi de fructe proaspat preparate (fresh) dar si sampanie. In mijlocul restaurantului se afla o arie cu plite electrice, friteuse si altele la care cativa bucatari ca scosi din reviste preparau diverse chiar in fata ta. Si chiar isi faceau timp de un zambet si cateva cuvinte.

La cina bauturile se platesc dar preturile sunt cele normale.

Celalalt restaurant, Dolphin Fish, este a la carte iar specificul este usor de intuit. Am petrecut o seara minunata aici. Mancare foarte buna, serviciu excelent exact pe gustul meu: se vorbea bine engleza, se faceau recomandari, lumea era foarte atenta dar la modul foarte stilat, aproape invizibil (nu genul dambovitean care iti sta in ceafa si iti toarna in continuu in pahar).

Plaja foarte curata si "aerisita". Shezlonguri si umbrele contra cost. Beach-bar la 2 metri, foarte bine garnisit cu terasa si mobilier realmente confortabil, oameni tineri zambitori, rapizi dar discreti.

Sigur ca sunt si cateva minusuri:

- atat micul dejun cat si cina se servesc in 2 serii si sunt foarte stricti din acest punct de vedere;

- pentru cina ti se aloca o masa la inceputul sejurului pe care in mod normal nu o mai poti shimba;

- restaurantul principal este folosit numai pt mic dejun si cina. Nu poti servi pranzul acolo. Pentru asta trebuie sa te duci la unul din multele restaurante din statiune (ceea ce nu este neaparat rau)

Cel mai mare minus insa, in opinia mea, este statiunea insasi: daca te plimbai seara pe "faleza", pe masura ce te departai de Helena, devenea din ce in ce mai aglomerat si mai galagios. Atmosfera aproape ca in Eforie Nord.

Trimis de sony in 09.06.10 00:17:21

VIZUALIZĂRI: 3060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sony); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

molko* [09.06.10 00:23:46] »

fain relatat, mi-a placut review-ul tau.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [09.06.10 08:24:54] »

Problema e ca intre timp aceste hoteluri nu mai fac parte din lantul Riu si inca apele sunt tulburi, ei nu mai sunt obligati sa respecte normele Riu, deci liberi sa faca ce vor, asa ca vom astepta relatari mai proaspete de dupa revolutia de acolo.

Am trecut din nou pe langa noul hotel Riu de 5* de langa lacul Pravets, langa Sofia, arata foarte bine si era plina parcarea de masini, iar preturile sunt cam piperate.

soreno29 [09.06.10 09:02:48] »

molko...mi a luat o inainte....tare tare tare....super review!

sony [09.06.10 09:31:43] »

Este adevarat, nu mai fac parte din RIU. In august 2009, cand am fost eu acolo, deja nu mai erau RIU.

catalinalupu [09.06.10 13:15:22] »

"Nu se striga, nu se ragaia la masa, nu se sugeau dinti, nu se umbla cu maieul rulat deasupra buricului, nu am vazut oameni in costum de baie, nu se jucau table pe mesele de la bar... intelegeti ce vreau sa spun "- asta mi-a placut la nebunie...chiar daca si molko a subliniat-o e dementiala... un review pe cinste! si un vot si de la mine!

Andox [09.06.10 13:30:49] »

Un review util si bogat in informatii asa cum imi place mie .

Merita cu varf si indesat un super bonus !

valimi [09.06.10 14:28:21] »

Foarte "dichisit" acest review, exact ce-mi place sa cirtesc cand ma intereseaza o locatie.

taniolala* [09.06.10 14:34:11] »

Chiar atat costa un sejur acolo, 7200 lei?

Cam piperat.

sony [09.06.10 15:48:53] »

taniolala: Cu siguranta nu este ieftin.

Pe de alta parte vorbim despre un apartament 9 nopti.

Din mica mea experienta, daca nu mai esti tanar iar confortul si serviciile conteaza foarte mult pentru tine, nicaieri nu este ieftin. Nici in Bulgaria, nici in Turcia, cu atat mai putin in Romania.

cosminp [10.06.10 20:48:53] »

mda. bune impresii si merita punctate.

pretul mi se pare si mie cam sarit. adica aproape 200 eur pe noapte in demipensiune?

Atmosfera aproape ca in Eforie Nord

hai ca e mai rau in eforie. in sunny este mult mai civilizat. nu auzi manele, muzica in genral nu urla la tarabe si nu vezi "coloraturile" pe care le vezi la noi.

catalinalupu, cosminp, ionescunic, molko*, sony, soreno29, taniolala*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Helena Sands Hotel (ex-RIU) :