ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2010
ÎNSCRIS: 07.11.09
MAY-2010

Hajduszoboszlo- un week end la un Felix unguresc -

Hajduszoboszlo

Un week end la strandurile din pusta maghiara

Voi face in randurile de mai jos o prezentare a unui week end petrecut de curand la Hajduszoboszlo cu ecouri si unele comparatii cu unul similar ca durata si perioada petrecut anul trecut la Felix. De la inceput vreau sa va spun ca ambele locatii sunt bune si placute, m-as intoarce oriunde.

La Hajduszoboszlo insa as vrea sa putem sta mai mult de un week-end si totusi nu mai mult de 7 zile.

Sunt sigura ca cei din vestul tarii sunt deja familiarizati cu aceasta destinatie, ce vreau sa va spun este ca locul este atat de placut, relaxant, incat “ se merita”, ca sa folosesc o expresie recenta cam agramaticala, sa faci un popas de cateva zile chiar cu efortul unui drum mai lung. Noi am facut cam 400 de km pana acolo intr-un week end prelungit si am ramas cu dorinta de a ne intoarce pentru o saptamana.

Despre drum nu povestesc prea mult, desi face parte din vacanta. Doar o mica paranteza, am vazut pentru prima data autostrada Cluj-Turda arata foarte bine, si primul gand este – ce bine ar fi sa fie mai lunga... Sa avem rabdare, sunt sigura ca stranepotii nostri vor trai vremurile minunate cand vom avea peste 500 km de autostrada in Romania.

Cazarea ne-am rezervat-o pe internet, a fost foarte ok. Am stat la pensiunea Quelle ***, in centru la 2 minute de mers pana la strand, camera mare si frumoasa, balcon.

Pentru 3*** ar fi trebuit sa existe in camera uscator de par, gel de dus etc... la ei ca si la noi, asteptam sa se standardizeze ce inseamna 3 *. Nu a fost cazul dar aerul conditionat s-ar fi incasat separat la fel si parcarea in curtea pensiunii. Preturile nu erau mari dar parca tot seamana cu stilul practicat pe scara larga in Romania: pretul de baza – sa sune bine- si adaugarea de mica ciupeala: parcare, aer conditionat... tralala.

Mic dejun nu am rezervat (se servea la pensiunea de langa Quelle) si nici nu ne-a parut rau, abia asteptam sa ajungem la strand unde oferta de mic dejun era delicioasa iar ambianta superba. Acum, apropo de cazare, la fel de ok a fost cazarea intr-o vila similara si la pretzuri similare la Felix, asa ca sa nu ne grabim sa denigram turismul romanesc, depinde foarte mult de la o locatie la alta si de administrator.

Din pacate cam aici se opreste situatia comparabila intre Felix si Hajduszoboszlo.

Stranduri: In Ungaria investitia a fost extrem de mare. Strandul este imens, foarte bine structurat cu bazine termale si de inot, cu apa mai calda si mai putin calda, cu bazine interioare si exterioare. Intrarea iar nu e foarte scumpa, cam acelasi pret ca la Felix, cu notificarea ca am solicitat sa iesim intr-o zi si ni s-a oferit aceasta posibilitate fara probleme.

In comparatie, la Felix esti obligat sa platesti de doua ori daca vrei sa iesi din strand, asta corelat cu faptul ca in strand nu ai nici pe jumatate atatea posibilitati de distractie, masa si relaxare poate sa sune cam neplacut. Din pacate uneori nu ne dezmintim la astfel de nimicuri si ramanem la fel de penibili. Despre curatenie si altele de acest gen nu mai vorbim sunt de la sine intelese, numai ca noi, cei din Romania le consideram ceva ce nu e de la sine inteles din cauza ofertei de care ne tot “bucuram” din comunism in continuare. Dar curatenie am gasit si in strandul de la Felix anul trecut.

Continui cu dotarea strandului: lac cu barci ca sa faci plimbari de agrement, lac mediteraneean, loc de campare langa strand, bazine cu masaj subacvatic, bazin cu valuri si nici nu mai stiu sa enumar. Contra cost la preturi accesibile: solar, servicii de cosmetica, masaj. Servicii medicale disponibile tot timpul pentru cazuri de urgenta, o paleta incredibila de mancare, dulciuri, bauturi intr-o ambianta traditionala dde vacanta.

Exista o prelungire a strandului cu un Aquapark (intrarea se plateste extra) frumos, depinde de dorintele fiecaruia. Noua strandul ni s-a parut suficient si intr-un week end nici nu am profitat de acesta cat am fi vrut. Tot aici se afla si un Aqua Palace- adica bazine inchise, tematice. Nu pot sa va povestesc despre ele nimic nu am apucat din cauza timpului limitat sa intram, cumva ne si parea rau de soarele de afara ca sa pierdem si numai cateva ore in incinte inchise. Se pare ca e foarte frumos si acolo, daca avem noroc sa ne intoarcem pentru mai multe zile nu o sa-l ratam.

Am lasat la urma, ce ne-a placut noua mai mult: oraselul-statiune cu strazile incredibil de linistite, curate si civilizate, casele tip vila cu enorm de multa verdeata si multa imaginatie in infrumusetarea lor. La strand oferta de mancare gatita prezentata in ceaune traditionale si gatita in fata turistilor contribuie la crearea acelei atmosfere de vacanta in Ungaria de care gazdele profita in atragerea clientilor. Plimbarile cu trenuletul sau cu bicicleta constituie oferte foarte simpatice pentru o ora de delectare.

Restaurantele au de asemenea o oferta traditionala de care ar fi pacat sa nu profitati, vinul la pahar sau un şpriţ constituie varianta locala oferita la mult prea consumata bere. Preturile – acceptabile, servirea rapida, depinde bineinteles de local, in medie insa ok.

Apropo de preturi, nu le-as declara mult sub cele din Romania. Unele sunt mai mari chiar. Ideea este ca sunt accesibile turistului mediu, in general nu cred ca e targetul nici unui vizitator sa economiseasca bani (solutia ideala pt asta este sa stai acasa) ci sa obtina servicii bune la preturi accesibile. Ceea ce aici e posibil, ceea ce si la Felix e posibil.

In concluzie va recomand cu caldura locatia, chiar pentru o saptamana.

Dar va recomand pentru un week-end si Felixul care prin modernizare, curatenia strandului ne-a surprins placut. Posibilitatile de distractie sunt mult sub Hajduszoboszlo, iar oferta in strand de asemenea.

Am tot vorbit de distractie, la partea utila trebuie sa adaug ca dupa informatiile mele de la fata locului apele termale din strand au bune propritati terapeutice. Dar despre asta cred ca gasiti detalii si o informatie competenta pe internet.

Pana atunci va doresc zile senine, distractie si relaxatre placuta.

Trimis de virginia61 in 08.06.10 22:06:51

VIZUALIZĂRI: 4221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (virginia61); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peisaj romanesc pe drum ( Apuseni)

creivean
[08.06.10 22:30:51]

400 PMA de la mine, deoarece am găsit foarte util review-ul tău în perspectiva concediului pe care îl voi petrece acolo.

Am rezervat la Aurum, cum ţi s-a părut, mie-mi place foarte mult.

virginia61AUTOR REVIEW
[08.06.10 22:41:34]

Raspuns pt creivean:

Superb mi s-a parut! Luxos si deosebit ca si arhitectura.

Felicitari de alegere.

creivean
[08.06.10 22:43:15]

Te aştept la o cafea, din 09. 08, au o cafea excelentă în cafeneaua din lobby.

TORA INGRID
[09.06.10 08:34:26]

Si eu apreciez utilitatea si felul inspirat in care ai editat review-ul.

Cum jumatate din vara o petrec in zona Sibiului, cei 400 km nu mai par ani-lumina si macar 3-4 zile am sa incerc sa ma bucur de tot ce-ai descris.

Jinxie
[20.07.10 11:18:09]

Poate daca este cineva dragut, sa-mi explice si mie mai multe detalii (voi sta la Felix dar vreau sa merg o zi)

-cum s-au inteles cu limba (stiu ca nu prea le au cu engleza, din excursia de anul trecut la Budapesta)

-vestiarul il platesti la casieria de la intrare?

-adresa exacta a strandului (intrarea unde este si parcarea, nu cea de la aqua park)

creivean, domidoc, Jinxie, TORA INGRID, virginia61
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hajduszoboszlo: