ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2019
DIN: botosani
ÎNSCRIS: 11.05.11
DEC-2018

Craciun la Mos Craciun

Pe 23 decembrie 2018 la ora 7 dimineata a decolat spre Rovaniemi zborul charter RO6341 “Special de Craciun” cu noua aeronava BOEING 737-800 Noua Generatie plina ochi cu copii si parinti dornici sa-l vada pe adevaratul Mos Craciun la el acasa. La 10.30 am ajuns intr-un mirific peisaj de iarna gata de lupta cu cele -25 grade Celsius de afara.

Pentru ca ora de check inn era 15 agentia organizatoare ne-a oferit bonus masa de pranz, de aceea de la aeroport autocarul de transfer ne-a dus in adancul padurii intr-un cadru superb la un fel de pensiune unde ne asteptau o camera bine incalzita un pranz delicios. Acolo am vazut pentru prima oara reni in carne si oase, ca sa zic asa.

Dupa cca. o ora ne-am imbarcat si am pornit spre clubul de safari situat vis a vis de hotelul in care am fost cazati si unde fiecare a primit combinezonul, bocancii si manusile atat de necesare pentru multitudinea de activitati in aer liber avute in cele 5 zile petrecute in capitala Laponiei.

Hotelul este situat în centrul oraşului Rovaniemi, la 150 de metri de râul Kemijoki, şi oferă 2 restaurante şi un club de noapte. Camerele sunt dotate cu un minibar și aparat de ceai/cafea. Am beneficiat de acces gratuit la Wi-Fi şi la saună.

Camerele hotelului Original Sokos Vaakuna Rovaniemi sunt decorate în stil clasic şi includ un birou. Fiecare oferă TV cu canale prin cablu şi cu plată.

Cazarea s-a facut rapid, camerele fiind prealocate. Am primit o camera la etajul 2 fara balcon sre dezamagirea noastra, mai ales a mea, fumator fiind a trebuit sa cobor de n ori cele 2 etaje. Aici trebuie spus ca niciunul din hoteluri nu are balcoane la camere asa ca aviz fumatorilor, afara ti se cam sudeaza la propriu tigara de buze.

Personalul e profesionist si meticulos, amabil, cu un zambet inghetat probabil de temperatura de afara. Daca in sejurul din caraibe puteam citi in ochii frumosi si negri ai localnicelor intrebarea "Cand mai veniti?", aici puteam citi in ochii la fel de frumosi dar albastri ai finlandezelor intrebarea"Cand plecati? ". Parerea mea.

Camera e curata, eleganta, cocheta insa destul de mica, nu poate gazdui mai mult de 2 adulti si un copil pentru simplul motiv ca nu mai incape nici macar un fotoliu. Din nou spre dezamagirea noastra, mai ales a nevesti-mii in camera nu exista un dulap de haine, doar o bara orizontala pe care puteai sa agati cateva umerase, lucru care nu m-ar fi mirat in caraibe, la cercul polar insa... De asemenea nu exista seif, pentru siguranta bunurile de valoare puteai sa le lasi in seiful de la receptie, insa mie accesul la ele mi s-a parut greoi asa ca am renuntat

Baia e mica dar curata si dotata cu tot ce trebuie.

La tv multe posturi locale, asa ca n-aveai ce sa vezi, dar pe noi nu ne-a deranjat pentru ca activitatile din program erau atat de multe si de variate incat seara cadeam lati, nu ne ardea de tv. In camera exista un minibar bine dotat insa totul era contracost si aveau niste preturi... mama mama spre exemplu 50 ml de vodca sau whisky 7 euro, in restaurant un pahar de vin acelasi pret, o sticla de vin 40 de euro, cafea 5 euro, o sticla de 500 mi de apa 5 euro. Poate si din acest motiv dupa cina festiva din ajun si de Craciun n-am vazut pe nimeni lalaind pana la 4 dimineata cu masa plina de sticle. E drept ca am vazut numai oameni de cea mai buna calitate.

In supermarketurile din Rovaniemi in care am fost nu era tarie sau vin, am vazut doar bere. Am inteles ca exista magazine speciale pentru bauturi alcoolie, dar eu unul nu le-am gasit. Nu exista notiunea de vin sau tuica fiarta, doar muult ceai de fructe de padure, hotjuice cum ii spun localnicii, eu unul declar ca multa vreme de acum incolo nu mai beau ceai. Mi-a ajuns.

Despre mancare pot spune ca a fost multa si variata, mai ales la cele 2 cine festive, tip bufet finlandez, pe baza de pui, peste, vita, ren, mai putin dar era si de porc. M-a impresionat fileul de somon afumat, care avea cu totul alt gust decat ce se gaseste prin supermarketurile noastre. Evident mai bun.

Despre preturi la mancare in restaurant pot vorbi mai putin pentru ca am avut mesele incluse, pot spune ca in Rovaniemi sunt toate marile fast food-uri iar preturile sunt undeva inter 5-10 euro portia de persoana. Tigarile sunt minim 10 euro pachetul, despre medicamente nu stiu insa e bine ca fiecare sa aiba la el o mica farmacie cu cele trebuincioase mai ales pentru raceala, pentru ca de craciun peste tot era inchis iar dupa 2 zile majoritatea celor mici erau raciti sau foarte raciti.

In final voi spune ca excursia merita fiecare eurocent pentru a vedea emotia si bucuria care se citea pe chipurile celor mici cand l-au vazut pe adevaratul Mos Craciun venind langa bradul din hotel si impartindu-le cadourile dorite.

Daca nu aveti copii mergeti cu acesti bani in octombrie o saptamana in Maldive, apoi, cu banii ramasi, de craciun sigur veti gasi o pensiune in Harghita in care veti avea si vin fiert, si snowmobil, chiar si sanie trasa de husky.

Cu renii e mai complicat, dar daca rugati un localnic sa-si inhame putin vaca la sanie senzatia e cam aceeasi... Ma voi explica in reviewul urmator

Trimis de viki68r in 04.05.19 01:47:23
Validat / Publicat: 04.05.19 09:15:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 2132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viki68r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Safari lapland
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 93.00 EUR pe cameră

webmasterX [04.05.19 09:14:16] »

Excelent review

Mutat în rubrica "Original Sokos Hotel Vaakuna Rovaniemi, ROVANIEMI" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 89&ridAnt=93331

webmaster [04.05.19 09:34:00] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

viki68r [04.05.19 11:23:19] »

@webmasterX: ok

webmasterX [05.05.19 05:48:30] »

@viki68r: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Yolanda [06.05.19 11:44:21] »

@viki68r: fain articolul! si am adus si SB-ul!

Finalul e haios foc!

Deh! preturi nordice...