ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
MAR-2019

O seara ‘cubaneza’ cu AfroCuban Musa la club HUSH Pitesti

Clubul Hush e situat pe strada Panselelor, destul de central în Pitesti, vis-à –vis de hotel Metropol si imediat dupa o cladire istorica (printre putinele care au mai ramas prin oras) ce adaposteste acum Scoala populara de arte si meserii.

Am fost de mai multe ori în acest club restaurant, în special în ziua de vineri când sunt invitati sa performeze diverse formatii vechi sau noi cu priza la public. Procedura e asa: cumperi bilet pentru spectacol si automat ai rezervata o masa în functie de câte bilete cumperi. E recomandat sa fiti minim 3 la o masa ca altfel esti plasat cât mai departe de scena sau lateral catre bar. Categoria A de bilet este pentru o masa la parter si categoria B de bilet este pentru etajul ce se întinde pe doua parti ale salii.

Cererea a fost mare pentru aceasta seara asa-zis cubaneza, s-au îndesat mese pe toata suprafata salii restaurantului, au fost chiar si mese lipite de bar. Am observat ca vin grupuri mari de prieteni si se aseaza la cele trei siruri de mese centrale ce au un spatiu mic de trecere pe unde se strecoara ospataritele ce preiau comenzile si pe unde le si aduc. De regula vin 2-3, ocupa masa si restul vin mai târziu. Trebuie sa faci si consumatie, primesti lista cu meniu si lista cu bauturi si separat lista cu vin. Preturile nu sunt deloc modeste: o bere mica 0,33 Heineken 9 lei, o bere Silva 13 lei, un desert 15 lei, un ceai cu lamâie si miere 12 lei… iar o sticla de vin este exagerat de scumpa.

Veranda e destul de mare, cu doua TV LCD mari la extremitatile terasei, un bar mic, frigidere cu produse. Aici stau fumatorii dar i-am vazut fumând afara pe trotuar, poate nu le place nici lor sa stea într-o atmosfera viciata!

Sala restaurantului e împartita astfel, cum intri în dreapta spate e scena, în fata e barul lung pana aproape de scena, în stânga spate e bucataria, mica dupa mine, în care cheful pregateste ceea ce este în lista ajutat de 2-3 persoane, restul încaperii e plin de mese cu spatii de trecere reduse doar aleea din fata barului e ceva mai mare si duce catre bucatarie, scara ce urca la etaj si baie.

Pe pereti sunt tablouri executate cu un material verde sintetic ce imita muschiul verde din padure. Pe peretele de la intrare sunt aplicate diverse instrumente muzicale chitara, vioara, tronbon, trompeta confectionate din acelasi material sintetic verde. Pe tavan e o reclama luminoasa mare cu numele clubului, când se stinge lumina în sala pentru a începe show-ul se aprinde aceasta reclama.

Timpii de asteptare sunt medii, portia e generoasa, am comandat coaste de porc cu garnitura de ciuperci. Ciupercile aveau si bucatele crocante subtiri de kaiser, am fost scutita de oase în farfurie adica am primit doar carnea. De sete bere si apa tonica.

Sa va povestesc de show-ul propriu-zis, prestatia acestei formatii m-a determinat sa scriu acest articol ca sa va lamuriti ce se vinde. Spectacolul începe de regula la ora 22, câteodata mici întârzieri, solistul avea un tricou cu chipul lui Che Guevara, probabil a auzit ca la români au mare trecere aceste tricouri, au cântat o muzica cubaneza acceptabila dupa care ne-au dat pauza 45 de minute de la ora 23 pâna la ora 23.45! si în care ne-au pus muzica latino cu decibelii la maxim de parca eram la discoteca. Fetele amortite de cocktailuri si bere dansau în extaz printre mese.

În sfârsit s-au reîntors pe scena cântaretii si abordeaza o muzica cu un stil cam greu de recunoscut, adica ce natie este, ne-am lamurit cam la a treia piesa: manele cubaneze!!! si culmea aveau succes, niste doamne coapte si mai îndraznete au urcat pe scena sa se bâtîie … ce balamuc! decibelii erau la maxim si greu mai recunosteai vreo linie melodica.

Am rezistat 15 minute în speranta ca vom auzi si altceva, dar nu, si atunci ne-am ridicat si am plecat.

Muzica celor de la AfroCuban Musa e orice altceva, numai muzica cubaneza de calitate nu, probabil au auzit ca la noi se asculta multe manele.

Repet experienta în club vinerea urmatoare, de data asta vine “Semnal M” cu a sa muzica etno-rock si cu vocal principal Stefan Boldijar. Melodiile La fereastra ta, Descult în iarba, Spune-mi cine este, Moara, O roata de foc, Mai avem multe de facut, …., au însufletit sala, am cântat alaturi de ei, multi stiau versurile, melodii ascultate de zeci de ori într-o vreme când era cenzura. Pauza a durat doar 20 de minute, ce diferenta, ce clasa! ‘Semnal M’ s-a primenit si duce muzica de calitate mai departe.

Pentru energie am luat un desert Lava cake cu înghetata, un desert bun, reusit ca la Bistro 27.

Au mai fost pe aici bandul Blue Spirit cu Hodorogea, Nicu Covaci cu bandul lui, Taxi cu un show acid, etc si altii, nu îmi vin în memorie acum toti la care am fost.

Concluzia: AfroCuban Musa nu merita atentia noastra. Club Hush se deosebeste în peisajul local prin aceste seri de vineri când poti asculta muzica live buna. Sâmbata poti asculta muzica live cu formatii no name sau putin cunoscute si la care intrarea este libera, platesti doar ce consumi. Ïn restul zilelor e muzica de club înregistrata.

Daca sunteti în vizita prin Pitesti timp de un weekend treceti si pe la acest club poate aveti noroc de muzica live de calitate, un pic de distractie acompaniata de ceva de gustat.

Pentru final, va adresez urarea mea favorita:

« Mergeti cu bine, cu sanatate, în vremurile care vor veni! » urare getica straveche.

Trimis de Yolanda in 02.05.19 13:10:59
Validat / Publicat: 02.05.19 16:07:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Semnal M

mprofeanu
[02.05.19 19:53:35]

@Yolanda: Faină prezentarea, știu localul, este central dar spre rușinea mea nu am fost niciodată acolo mai ales într-o zi de vineri când au spectacol...

Acum citind reviewul tău, cine știe îmi voi face curaj și mai ales timp să ajung acolo...

Habar nu am avut că și cubanezii au manele lor!?...

indiralisa_26
[03.05.19 12:33:38]

@Yolanda: Buna, am fost si eu la un revelion in Hush si a fost un fiasco: fum cat cuprinde (pe atunci se fuma in interior) si enspemii de mese ingramadite incat nu aveai loc sa arunci un ac... muzica... doar de club ceva anost toata noaptea... mancarea buna in schimb.

Am revenit la un concert dintr-asta de vineri la Compact... atmosfera placuta... oamenii se distrau... unii incercau un mini streaptease... altii dansau pe mese... unii sub mese... la un moment dat s-a iscat o altercatie intre niste" cheflii" dar serviciul de paza a izolat rapid focarul de scandal si i-a poftit afara.

Ideea este ca oamenii sunt liberi sa se distreze cum vor si daca lor muzica le place si se simt bine... nu vad de ce n-ar face-o... pana la urma este o chestie de gust... singurul lucru cu care nu sunt de acord este sa nu devina violenti si sa nu provoace pagube, dar in rest... liber la distractie!

Oricum multumim ca ai impartasit cu noi experienta! Mancarea este buna, merita!

YolandaAUTOR REVIEW
[03.05.19 13:52:21]

@mprofeanu: muzica corcita e manea!

în functie de formatia care vine sa cânte, vin în club si persoane 50+, daca sufletul a ramas tânar... asadar curaj!

YolandaAUTOR REVIEW
[03.05.19 14:10:45]

@indiralisa_26: multumesc de vizita si ecou.

Într-adevar când au mai multe solicitari au obiceiul de a înghesui spatiul cu mai multe mese provocând disconfort.

Am fost de mai multe în acest club dar nu au fost momente " speciale" cu cheflii...

indiralisa_26, mprofeanu, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Pitești și împrejurimi: