ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2019

Roca Pidurangala

amplasare distinctul Mathale, Sigiriya, Sri Lanka

cost 500 rupee

program 7-18.30 zilnic

Noi am venit pe Sigiriya Rd, dupa ce am trecut de The Lion Rock am facut stanga si in 2-3 minute pe drum de munte am ajuns la locul de parcare. Am cumparat bilete si am urcat in piosenie, adica desculti prima parte a treptelor care ne duc spre micutul templu de la poalele rocii, de vizitat l-am vizitat la intoarcere.

traseu

Acum as spune ca este usor, atunci am scos putin limba, de oboseala nu ca as fi nepoliticoasa ca sa ne intelegem :). Sunt in jur de 1500 de pasi, gasesti panouri pe traseu ce indica numarul de pasi facuti pana acolo, asta m-a amuzat mult, nu arata cat ai urcat sau mers in metri ci in pasi, nu am fost curioasa sa vad daca intre 2 astfel de indicatoare cadem pe acelasi numar. Relieful este unul de munte, stanca si vegetatia deopotriva. Traseul este format in prima parte din trepte mai neuniforme, iar in a -2-a din stanci pe care te vei catara. Merita fiecare pas, fiecare clipa.

Undeva la jumatatea traseului este o statuie a lui Budha culcat, sapata in piatra, aici am facut popas si am aflat de la Chanti, ghidul nostru in acest moment, care este semnificatia pozitiei in functie de cum sunt picioarele:

**daca picioarele sunt aliniate si ochii intredeschisi atunci Budha doarme

**daca picioarele sunt nealiniate si ochii inchisi atunci este in Nirvana

Informatie ce a plecat asa cum a venit, iar azi cand scriu sunt cu Ioana pe WP pentru mici amanunte, ea fiind salvarea mea in toata aceasta aventura.

Acest popas a fost binevenit, putina istorie si cateva poza au dus la improspatarea fortelor si reluarea traseului cu avant. De aici incepe urcatul/cataratul care nu este un traseu de alpinism pur, insa depui ceva efort sau ceri ajutor de la colegii de drumetie ca sa cuceresti aceasta portiune mai usor. Noua ne-a iesit fara efort, chiar a fost frumos si interesant. Rasplata mare este cand ajungi pe platou, ai soarele abia rasarit (asa a fost la noi), padure cat vezi cu ochii la picioare si Roca Leului in toata splendoarea ei nu prea departe

de ce Pidurangala?

1 este mai putin promovata, mai libera si mai usor de accesat

2 simtitor mai ieftina 500rupee/ 30 USD

3 ai o priveliste asupra acestei parti de SL la fel ca de pe Roca Leului

4 ai o priveliste de ansamblu a Rocii Leului ceea ce nu poti vedea daca urci pe ea.

5 timp alocat cam 1.5h cu tot cu poze si vizita micul templu de la intrare

minus

Arhitectura si tot ceea ce este inca vizibil din vechiul palat al regelui Kashyapa, ca si loc de ascundere fata de fratele sau. Ansamblul a fost folosit dupa moartea regelui, ca manastire budista pana in secolul 14. Vazut, placut dar mai si plecam la drum, urmatoarea oprire...

Golden Temple/Royal Cave Temple

amplasare Kandy - Jaffna Hwy, Dambulla, Sri Lanka

orar de vizita 6-19 in fiecare zi

pret 1500 rupee

Initial am crezut ca sunt 2 obiective dinstincte. Intai am facut o pauza scurta la Golden Temple unde am admirat statuia imensa a lui Budha, am vazut o multime de statui reprezentand calugari ce mergeau spre o pestera ce era semnalizata in stanga templului, nu am intrat in muzeu, dar am admirat curtea larga, curata cu un loc unde se puteau lasa ofrande ce constau in flori si platouri cu fructe de unde unele mamici le dadeau copiilor sa manance, ofrande ce se puteau cumpara de la intrarea in curtea templuli. Pentru noi scurta oprire a fost de ajuns, am revenit la masina si am mers pe un drum lateral catre poteca cu trepte ce avea sa ne duca la pesteri

Acestea sunt la ~ 300m deasupra campiei, 5 la numar, noi am intrat in 4 dintre ele, una fiind inchisa. Fiecare are o poveste, statui si picturi din diferite perioade, o descriere frumoasa am gasit aici :

lanka.com/about/attractio ... lla-cave-temple.

La final am vazut ca multa lume venea pe un drum pavat, larg asa ca am fost curioasa sa vad ce este acolo sau de unde vin acei oameni. Am mers ceva vreme, drumul tot cobora serpuind asa ca am decis de la mine idee ca este probabil mai jos o parcare pentru autocare si de aceea vin oamenii pe aici. Abia acasa am vazut (pe google) ca este acel drum care pleca din stanga Templului de jos, (vezi foto cu trasee) Este un drum mai lung, nu stiu gradul de dificultate insa stiu ca acesta era singurul drum de acces catre pesteri pana acum cativa ani. Cel pe care am mers noi este nou, simtitor mai scurt dar cu un grad de efort mai sustinut fiind un sir lungggg de trepte.

Plecam la drum, trecem pe langa Gradina de mirodenii, sarim Gradina Botanica Regala din cauza de timp si mergem in Kandy sa mancam, sa ne cazam, sa ne pregatim pentru spectacolul de dans.

Kandy

Orasul din inima tarii, poate unul dintre cele mai frumoase, pentru noi chiar a fost cel mai cel. Aici am interactionat cel mai mult cu tot ce inseamna SL. Am mancat la un locat turistic, pret 1200 rupee/om, am mers spre cazare dar nu a fost sa fie, gazda era cu ceva treaba si astfel am decis ca mergem intai la spectacolol de dans unde am avut bilete in primul rand. Nu e lauda ci doar o apreciere fata de efortul si interesul dat de Ioana, romanca cu suflet mare ce ne-a facut vacanta mai frumoasa. Sa o luam cu inceputul:

Dupa un drum ce cateva ore, asta de la escaladarea de dimineata, o oprire de cascat gura (pesteri) si inca una pentru inchis, adica luat/mancat fructe sa ne bucuram de gusturi adevarate, am ajuns in Kandy. Aici stop joc, se mergea la pas fie ca erai pe jos sau motorizat, bine, trebuie spus ca ora era una imposibila, adica miezul zilei cand tot srilanchezul fie mic fie mare are de plecat/venit undeva/de undeva.

Asta este, trebuie experimantat si asa ceva, la noi nu prea ai unde, poate pe D1 pe la Comarnic sa iti iasa. Asezam planul din mers, relocam Gradina Botanica pentru urmatoarea zi dimineata, alegem sa mancam, mai schimbam bani si plecam direct la spectacol, chit ca stam vreo 15-20 min inainte sa intram in fata cladirii unde se va tine acest spectacol, Kandy Lake Club

spectacolul

A fost fascinant, chioar emotionant. Costul unui bilet "VIP" 8 USD. Am primit cate un pliant in care era explicat fiecare dans in parte, in engleza, sala era una draguta, deschisa pe una din laturi cu un anfiteatru in care se tine ultima parte a spectacolului. Are un mic bar de unde poti lua apa/suc/bere, pret ~100 rupee apa si 500 berea la 0,5. Tot spectacolul tine pret de 1.15/1.20h.

La iesire ne asteapta Ioana cu care am decis sa mergem repejor la Templul Dintelui.

Templul Dintelui

Adresă: Sri Dalada Veediya, Kandy 20000, Sri Lanka

pret 1500 rupee

sait sridaladamaligawa.lk

Un loc foarte important pentru budisti. Aici se spune ca este tinut un dinte al lui Buda care este scos odata la 5 ani, in rest se tine slujba, se da voie sa se vada o imitatie a acestuia

Coada mare, cum pentru noi nu inseamna nimic dpdv religios sa vad o cutie unde e o imitatie preferam sa mergem sa vizitam templul in sine. Ioana un ghid excelent, ea a fost cu noi de aceasta data, Chandi a stat la masina, a avut pregatit cate un raspuns la fiecare intrebare, multe date istorice, explicatii despre exponate Initial a trebuit sa luam ghid local, dar acesta "s-a ratacit" pe drum cand a vazut cat de bine stie Ioana sa ne povesteasca. Este gratuit oricum serviciul lui, poate un tips la final, ceea ce de la noi greu de obtinut in atare conditii.

Plecam mai departe sa facem cunostinta cu orasul, unde se poate cel mai bine acest lucru decat la Kandy City Center, mall-ul lor, da au si eu unul. Singura noastra oprire a fost zona de mancare, restul fiind aproape de inchidere. Bucatarii din toata lumea de la paste italienesti la mancare locala sa tot alegi ceva si pentru tine. Decent si bine organizat. La intrare primesti un card preincarcat cu 2000 rupee parca din care platesti acolo unde comanzi, iar plata efectiv se va face la iesire, in functie de cat ai folosit. Preturi foarte accesibile, mai accesibile ca la localurile turistice, chiar daca nu era bufet suedez un rizoto cu fructe de mare si un suc am dat 1100 rupe, un orez cu legume, meniu local 550 rupe, asta a fost al lui Chanti ca doar nu il lasam sa stea la masina non stop oricum multe fructe de mare, fita si fresh-uri pentru care media a fost in jur de 1500 rupe /om cu tot cu consumatia lui Chanti.

A mai ramas sa facem ceva cumparaturi, doar am mancat si avem chef de colindat Intram intr-un magazin de sari-uri, multe, colorate, simple sau cu margele/broderii sa tot iti iei. Chiar si-au luat fetele (cumnatele mele). Gata, e tarziu avem mai mult de 14 ore decand suntem pe drum asa ca mergem la cazare Am scris despre ea aici : (vezi impresii)

A fost surpriza zilei, peste asteptari, conditii exceptionale si pret modic.

Va urma...

Trimis de roth in 01.05.19 13:18:53
Validat / Publicat: 01.05.19 15:42:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 3345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 ceva mai serios nu avem? stai ca vineeee

[01.05.19 13:38:45]

Poze de cum vine copilul sa ma lumineze ca am ametit conturile si nu mai am acces la ele.

Gataa, au venit pozele.

emp
[05.05.19 12:31:50]

@roth: Foarte frumoasa excursie! Pacat ca intre timp lucrurile in Sri Lanka s-au mai complicat...

[05.05.19 18:56:12]

@emp: este f ok, am tot tinut legatura cu ioana, este drept atunci era presiune, armata multa pentru mentinerea ordinii. Au tensiuni vis -a vis de musulmani. Zonele turistice mai putin aglomerate sunt bine, eu voi calatori cand prind o oferta buna la avioane.

anakin
[09.09.19 14:05:42]

@roth: Buna! Roland ma numesc si am luat cu tatal meu un sejur de 13 nopti la hotel RIU Sri Lanka 5*, zona Ahungalla, perioada 6-20 ianuarie 2020. Am platit pe camera dubla suma de 1264 euro/persoana, iar zborul a costat 690 euro/persoana cu Qatar Airways. Deci in total 1954 eu/persoana. Astea ca informatie.

Vreau sa stiu concret ce merita sa vizitez in aceasta vacanta ca sa ramin si cu ceva amintiri din Sri Lanka, in afara de plaja si relax la hotel unde am all inclusive 24h!?

Mai vreau sa stiu ce retea de telefonie mobila merge mai bine, de unde se pot cumpara cartele SIM cu internet pentru mobil, cit trafic de internet se poate pune pe cartela si cit costa (mi-ar trebui sa zic un minim 2 GB) !?

Unde sa schimb mai bine dolarii - la aeroport cind ajung sau la hotel!?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

[09.09.19 14:29:31]

@anakin:

Cel mai bun curs este la aeroport, stiu ca pare ciudat, am fost si eu sceptica insa pe tot parcursul sejurului am schimbat cu rata mai slaba decat cea din aeroport.

Am sim acasa asa ca o sa vad ce retea e oki, sau ce retea am folosit eu. Costul a fost 500 rupee pentru sim cu nr si 500Mb, ulterior luam cartele de incarcat insa nu am gasit mai mare de 750MB, eu am apelat la peprezentantul unui magazin de comercializare telefoane si a facut o incarcare din telefonul lui (gen incarcare cartela la noi) si am dat ceva gen 200 rupee parca pe 1,2GB. Oricum telefonia este foarte ieftina, dealtfel totul este ieftin acolo in comparatie cu alte zone/tari

Pentru obiective am sa vad pe seara unde este situat hotelul tau si eventual sa spun ce ar fi prin zona.

Am sa dau cu PM nr tel al Ioanei, romanca care mie mi-a fost de mare ajutor.

Da un PM eventual cu un nr tel si vb, pentru mine e mult mai usor.

Vacante minunate

anakin
[09.09.19 15:54:19]

@roth: Multumesc pentru raspuns. Voi da in privat nr de telefon. Dupa ora 19,30 poti sa ma suni fara probleme. Is la munca deocamdata

BebemateiPHONE
[04.05.20 17:47:59]

Buna ziua avem si noi biletele se avion luate pentru 1 noiembrie 24 noiembrie 2020 daca se poate numarul de telefon al Ioanei.

Multumesc ​

[04.05.20 18:39:39]

@Bebematei: ai mesaj

maniuPHONE
[11.05.21 11:39:16]

Buna ziua

Am citit ca in 2019 ati vizitat Sri Lanka si as avea o rugaminte referitor la telefonul Ioanei, romanca din Kandi care va consiliat.

Sunt turistul care acum aproape 2 saptamani, am fost depistat pozitiv in grupul celor 17 turisti blocati aici in Sri Lanka, cum probabil ati vazut si in presa din Romania...

Azi imi expira carantina de 14 zile aici, si nemultumit fiind de agentia romana si cea locala care ma adus aici, as vrea sa mai salvez ceva din asa zisa excursie, care ptr. mine a reprezentat carantina intr-un hotel-spital din Colombo, apeland la serviciile Ioanei.

V-as fi f. recunoscator daca mi-ati transmite, cat mai repede acest contact.

Va multumesc anticipat,

krisstinnaPHONE
[11.05.21 12:19:15]

@maniu : Roth nu poate raspunde acum, ți-am lăsat un mesaj privat, transmis de ea, pentru tine

Daca nu reusesti sa o contactezi pe Ioana, scrie iar un ecou sau un mesaj, îți va da și Nr de tel al șoferului de acolo.

[11.05.21 20:03:56]

@maniu: AI PM, daca mai e nevoie de alte info ai si tel meu in PM asa ca scrie pe wp numai bine.

AndreeaPi
[13.02.22 23:27:39]

@roth: Buna seara! Ma numesc Andreea si in curand voi calatori alaturi de familia mea in Sri Lanka pentru prima oara. Am ramas impresionata de review-urile dumneavostra si experientele pozitive din 2019 si doream sa va rog daca ati putea sa imi trimiteti in privat numarul de telefon al Ioanei si numele agentiei cu care ati colaborat. Va multumesc!

anakin, AndreeaPi, Bebematei, maniu, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sri Lanka: