ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2010
ÎNSCRIS: 24.01.10
SEP-2008
6 AD. + 2 COPII

Recomandam

Philoxenia reprezinta prima noastra intalnire cu Grecia, in anul 2008, septembrie... si ramane o amintire deosebit de frumoasa.

In primul rand ne-a placut mult camera de la bungalow, deoarece anul trecut am fost la Gerakina si nu a fost asa grozava camera ca aici la Philoxenia. Multa curatenie, peste tot, personal deosebit de amabil, am solicitat lenjerie curata si nu a fost nici o problema, chiar daca se schimba zilnic...

Restaurantul este sus, cam la etajul 1, cu vedere la piscina, mancarea a fost f. buna si spre plaja se trece printr-o padure de pini, plina cu veverite si pasari, e de mers cam 150 metri.

Plaja este mult mai buna decat la Gerakina, fara pietre pe plaja sau in apa... cine vrea liniste, sa aleaga Philoxenia, este un loc intim, retras, linistit, curat. Nu am avut probleme sa ne dispara lucruri din camera, si eu mi-am lasat lantul de aur in valiza, ceasul, actele, ca sa nu le luam cu noi la plaja si nu am avut probleme.

Piscina este f. cocheta, curata, spre deosebire de cea de la Gerakina, care a fost mereu plina de copii si nu am putut deloc inota, aici am avut toata libertatea, pana la ora 18, cand se inchide... nu m-a deranjat nimeni.

As reveni aici cu placere, cu familia, dar vrem si alte locuri sa vedem, ... peste 7 zile mergem la Lagomandra si sper sa fie bine.

Trimis de adryana in 07.06.10 16:29:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Gerakina Beach

VIZUALIZĂRI: 2635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

acapulco [07.06.10 17:21:12] »

pretul este pt toti plus copii?

deliutza27 [07.06.10 18:31:23] »

Philoxenia Bungalows a fost prima pe lista mea de viitoare rezervari pentru vacanta din 2010. Din pacate, vara asta nu mai apuc concediul. Nu am mai fost niciodata aici, dar citind review-ul tau, nu-mi va fi frica sa-mi fac o rezervare. Un vot si de la mine pentru impresiile expuse

adryana [07.06.10 19:52:42] »

pretul a fost pentru 2 adulti, copiii sub 12 ani ca si ai mei au avut gratuit, de retinut ca la Philoxenia e putin mai ieftin decat la Gerakina, intre cele 2 statiuni sunt 7 km

valimi [08.06.10 08:27:07] »

Multumim pentru review, vacanta placuta la Lagomandra si asteptam si de acolo impresii

adryana [08.06.10 15:32:09] »

Da, este o surpriza pentru mine sa aflu ca la Philoxenia la restaurant in plin sezon, august 2008, s-au platit separat ouale, ... cand am fost noi (29.08 - 05.09.2008) nu a fost asa, si nu mai contrazic pe nimeni, fiecare posteaza ce impresii vrea despre Philoxenia, dar va spun ca pe plaja nu eram decat noi... si eu, de pe plaja, vorbeam cu sotul care era la 60 m in apa sau mai mult, fara sa urlu, a fost ceva neasteptat si frumos, nu umbla nimeni cu maruntisuri de vanzare pe plaja si nu urla muzica si nu stateai cu ochii tot timpul pe lucruri...

Si apa a fost limpede, eram pana la gat in apa si imi vedeam degetele de la picioare si pestisorii care roiau in jurul meu...

ma doare ca vad poze cu sticle goale pe plaja, eu nu am vazut asa ceva, poate cei care au facut poza sunt mai multumiti de litoralul romanesc, de "curatenia" de pe plaja.

Concediu placut tuturor!

adryana [09.06.10 07:17:05] »

multumesc lia_popescu, poza postata de tine pe site demonstreaza inca o data cat de limpede si curata este marea la Philoxenia, ceea ce si eu am remarcat.Concediu Placut !

dragoicarmen [30.06.11 14:59:10] »

Draga adryana am urmarit cu atentie cam tot ce ai scris despre sejururile din Grecia. Anul acesta mergem pentru a patra oara in Halkidiki la Philoxenia Bungalow. Am fost la Gerakina Beach, Melissa & Pandora si la Kassandra Mare. Si noi am vazut romani nemultumiti dar cred ca exagereaza acesti oameni. Nu aveau motive. Mi-au placut foarte mult pozele tale si am incredere in ceea ce ai scris despre Philoxenia Bungalow. Cred ca ne asemanam si eu si sotul meu cu voi pentru ca nu suntem asa pretentiosi ca altii si incercam sa vedem lucrurile bune intr-un concediu nu sa ne enervam. Abia astept sa vad unde mai mergeti. Eu ma numesc Carmen si sunt din Sibiu. Va doresc concediu placut.

adryana [12.02.13 15:06:07] »

Pentru cei interesati de aceasta destinatie ieftina si frumoasa, doresc sa mai adaug unele informatii la rw. atasat si sa spun ca Philoxenia reprezinta un complex format din 12 cladiri gen bungalow, notate cu litere A, B, C, D, E F, s. a. m d. Philoxenia se afla la 7 km dupa ce se trece de Gerakina, pe partea dreapta chiar la sosea, practic se afla intre Gerakina si Nikiti.

Corpul F unde am fost noi cazati este chiar langa cladirea receptiei. De la bungalouri si pana la plaja sunt cca 150 m, traseu care se poate face prin 2 locuri: ori coborind pe niste trepte, ori coborand pur si simplu printr-o padure, pe la umbra, asa cum am facut noi. Aproape de intrarea in complex am lasat si masina undeva pe dreapta, intre pini, chiar daca exista si parcare amenajata. Nu va faceti probleme in privinta parcarii, aveti unde sa lasati masina. Noi am vrut sa ne fie mai la indemana.

Drumul prin padure nu este asfaltat, e pamant pe jos si este intr-o mica panta, practic cobori spre plaja, traversezi o sosea si apoi ajungi la plaja. In drum spre plaja se trece pe langa o frumoasa taverna, parca Nikos se cheama. De fiecare data ma uitam la rodiile coapte din curte.

Un amanunt f. important legat de camere : la receptie evitati daca puteti cheile camerelor numerotate cu 0 (zero) in fata adica 012, 023, etc. Aceste camere sunt bune dar sunt la subsol, adica daca stai in balcon la o tigara vezi doar picioarele celor care trec pe langa tine. Camerele acestea sunt sub nivelul pamantului. Asa au stat parintii mei, asa am primit initial si noi camera dar mie nu mi-a placut si am mers la receptie imediat si am schimbat camera. Am primit camera la parter intr-un final. Camera noastra a avut balconul la nivelul solului.

Cheia cu numar 101,104, adica cu 0 (zero) la mijloc, asa cum am avut noi, sunt pentru camerele de la parter.La acestea se poate ajunge in camera direct din balcon, doar sarind garduletul verde care este in marginea balconului. Camerele cu 0 la sfarsit, de ex. 110,120 sunt la etajul 1. Etajul 2 nu exista.

Cazarea a fost buna, la cat am dat pe bilete era chiar f. bine, am avut strictul necesar, este totusi o locatie de 3 stele.Lenjeria a fost curata, baia a avut cabina de dus, am avut aer cond., TV si frigider maricel fata de frigiderul din camera parintilor, asa ca aici e cum ti-e norocul.In privinta mancarii, nu poti multumi pe toata lumea, dar masa este ok. Noi am fost f. multumiti, am avut si peste preparat f. bine in cateva seri, fructe zilnic iar cupele de inghetata erau mai mari decat la Gerakina.

Celor ce aleg ca destinatie de vacanta Philoxenia sa stie dinainte ca este un loc retras, linistit, unde se pot relaxa si de unde pot ajunge f. usor in imprejurimi, in cateva mici orasele: Nikiti, Neos Marmaras dar si Salonicul nu e departe, doar 80 km. O vacanta minunata va doresc la Philoxenia !

(in poza nr.1,cum priviti poza, prima camera de la parter in partea stanga chiar in capat a fost camera noastra din corpul F).

acapulco, adryana, deliutza27, dragoicarmen, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: