ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2019
ÎNSCRIS: 18.04.19
APR-2019
8 AD. + 44 COPII

încărcat de pe telefon!

Mâncare bună, condiții nu prea

PRO:

- curățenie decenta în camere

- mâncare buna

CONTRA:

Frig în camere (18 grade). După insistente, căldură a fost pornita în toate camerele. Ușile au un mare luft fata de toc. Calorifere rupte, gresie sparta, etc... Voi încarcă poze doveditoare cu tot ce am spus.

Regulamentul gazdei: - o cheie rupta = 80 ron, o telecomanda de televizor distrusa = 200 ron.

Gazda vrea sa facă mare economie chiar dacă suntem un grup pe 52 de persoane.

La masa când am cerut apa ni s-a spus ca dacă bem apa ne doare burta.

Când am spus de lipsa căldurii ni s-a răspuns ca centrala are termostat și de aceea pornește și se oprește, insa în camere era tot frig.

Fiind un grup cu mulți copii, am rugat gazda sa strângem mesele din sala de mese într-un colt și sa punem muzica pentru copii deoarece nici vremea nu a ținut cu noi, insa gazda nu a fost de acord pe motiv ca nu a fost anunțată în prealabil referitor la dorința noastră de a face o "petrecere". Nu mi se pare normala aceasta atitudine, având în vedere numărul de camere ocupate de noi.

PER TOTAL MA DECLAR NEMULȚUMIT.

CU SIGURANȚĂ NU VOI MAI VENI AICI ȘI NU RECOMAND ACEASTA UNITATE.

Trimis de Gabrielll in 18.04.19 10:52:00
Validat / Publicat: 18.04.19 11:53:49

VIZUALIZĂRI: 386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabrielll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[18.04.19 11:53:34]

@Gabrielll: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[18.04.19 19:42:38]

@webmasterX: din câte îmi dau seama, coordonatele sunt bune.

[20.04.19 16:25:36]

Dvs a-ti venit ca soț al unei învățătoare care a însoțit acest grup. i-mi pare tare rau ca am fost de acord cu acest lucru. poate nu stiti dar a-ti fost la o pensiune de 2 margarete, nu hotel de 5 stele. dvs a-ti venit pe gratuități lee cuvenite profesorilor insotitori desi nu faceti parte din cadrele didactice ale scolii din Darza, Dambovita... cu toate acestea, a-ti avut numai pretenții si v-ati desemnat purtător de cuvînt al acestui grup desi toate detaliile, rezervarea, actele le-am făcut cu altcineva. dvs erați "motul".

Din ceea ce stiu eu, trebuiau să fie 4 sau 5 cadre didactice la acest grup conform legii, dar, pentru a-si lua partenerii de viata, au fost doar 2 cadre didactice.

Sa o luam pe rand:

Apa la micul dejun pe lângă lapte de vaca si ceai nu pot oferi, deoarece copiii pe care i-ti însoțit de 7-10 ani se pot strica la burtica foarte usor. se recomanda pauza de 30 min între lapte si apa. daca a-ti fi fost părinte a-ti fi știut acest lucru.

in clipa in care a-ti sesizat, problema cu căldură s-a rezolvat. asa cum v-am spus si dvs, centrala are termostat. in camera in care era pus s-au imbrancit, s-au alergat nu stiu ce au facut Dar termostatul era cazut.

in aceeasi camera au spart si faianță din baie (Am sa Atasez si eu poze). imediat cum s-a sesizat problema, s-a rezolvat asa cum afirmați si dvs

Referitor la discoteca, a-ti avut de ales între 2 pachete, unul cu cina obișnuită si unul cu petrecere. Persoană cu care am corespondat a ales pachetul fără petrecere. asta dovedește că nu cunoașteti corespondență pe care am avut-o cu organizatoarea acestui grup care, apropo, va este iubita.

. eu nu stiu ce excursie a-ti organizat acești profesori, dar nu este posibil ca in decurs de 46 ore cat au stat la noi in pensiune, fiind în timpul "saptamanii altfel" sa nu scoti copiii aceștia nici macar in curte. Acesti copiii nu au vizitat nimic. pentru ce a-ti bătut atâtea sute de km? Sa fărâme vila? Sau sa petreceți dvs adulții, care v-ați luat si soții, 2 zile la munte pe banii copiilor?

Eu nu stiu cat a-ti plătit dragi părinți, dar la noi pentru cazare si masa s-a plătit 180 lei / sejur și profesorii însoțitorii care si-au luat si partenerii de viata au fost gratuit.

Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [20.04.19 19:04:58]

Conform regulamentului art. 14, secț. B

Articolele care descriu nunţi, botezuri, banchete, tabere, zile onomastice, revelioane, alte evenimente private — organizate, evident, în condiţii cu totul particulare — nu sunt acceptate în concurs = se publică fără PMA. În plus, articolele se publică FĂRĂ NOTE (notele nu sunt relevante pentru condiţii de cazare sau de servire a mesei etc din postura unui turist)

[22.04.19 16:43:20]

@nicoleta 1975: In primul rand, vreau sa imi spuneti la ce va referiti cand imi adresati cuvantul "motul"? Motul de la ce anume am fost? Acest apelativ poate fi considerat o jicnire si nu va permit acest lucru. Probabil deranjeaza adevarul, de aceea folositi aceste aplative.

Acum ma va raspuns punctual, deoarece va respect abordarea dv.

1. NU AM BENEFICIAT DE NICIUN FEL DE GRATUITATE. Sotia a achitat cazarea in momentul in care a facut impartirea camerelor. Recunoasteti acest lucru?

2. De acord cu dv ca este o pensiune de doua margarete, insa trebuie sa avem macar 20 de grade in camere si o usa la camera care se inchide.

3. Au fost TREI cadre didactice (adica au fost cadrele didactice ale tuturor copiilor. Au fost trei clase, fiecare clasa cu invatatorul. Nu inteleg unde este problema.) plus inca TREI insotitori (parinti si bunici ai copiilor).

4. Apa la micul dejun: Sunt de acord cu dv (nu sunt parinte, insa sunt unchi apropiat de nepoti) nu este in regula sa se bea apa, lapte si ceai aproape consecutiv. Dar v-ati gandit ca acei copii care au cerut apa, NU AU CONSUMAT LAPTE SAU CEAI? Sau a fost obligatoriu ca toti copii sa consume lapte/ceai?

5. Problema cu caldura: nu are legătură termostatul cu faptul ca a-ți așteptat oaspeții cu robineți de la calorifere închise. Eu personal am deschis robinetul caloriferul din camera și cel din baie. Referitor la faianță, dv susțineți ca acele 3 fetite s-au alergat și au dat faianță jos. Sunt curios cum s-au alergat într-o toaletă de 2 MP. Faianță aceea a căzut singura. Nu era nimeni în toaleta în acel moment.

6. Referitor la discoteca, într-adevăr, pachetul a fost fără petrecere, insa faptul ca v-am rugat sa ne lăsați sa stam după masa acolo nu cred ca a fost o problema. În a doua seara am stat acolo în jur de o ora, insa am lăsat sala de mese exact asa cum ne-ați cerut.

7 ȘI CEL MAI IMPORTANT PUNCT:

MINȚIȚI CU NERUȘINARE!!! Am fost cu copii la castelul Bran (în singura perioada în care nu ampluat). A plouat aproape în continuu. Sunt curios dacă dv ați scoate copii în ploaie sa se dea în leagăn. Chiar vreau sa citească și părinții comentariul dv sa vedem dacă ar fi fost de acord cu plecatul în drumeții sau la locul de joaca pe ploaie. Și pana la urma, nu vad ce va interesează pe dv, ca și gazda dacă noi plecam sau nu de la pensiune. Acei bani au fost oferiți pentru toate cele 3 zile de cazare, nu de la 8 seara pana la 10 dimineața. Nu știți detaliile legate de autocare, asa ca nu vad unde va este dreptul de a comenta legat de plecările grupului.

Mai am o întrebare. CE AVEȚI DE SPUS DESPRE PRETURILE DE 80 DE LEI PENTRU O CHEIE RUPTA? Pentru a face o copie după cheia de rezerva sunt necesari 20 de lei, iar acel mare breloc cu castelul Bran costa 10 lei. De unde prețul de 80 de lei? De unde PREȚUL DE 200 DE LEI PENTRU O TELECOMANDA STRICATA? acele televizoare nu erau smart TV sau televizoare produse de forme renumite. Vreau sa știu de unde aceste preturi? De ce ușa de la camera 26 nu se închidea? Repet. NU SE ÎNCHIDEA DELOC. Ușa stătea deschisa dacă nu o încuiați cu cheia. Toate acestea sunt normale pentru o pensiune de doua margarete, nu?

[22.04.19 17:11:56]

Grupul dvs a beneficiat de 4 gratuități. Pentru cadrele didactice. puteti face dovada caca-ti plătit excursia? Astept dovada. EU AM SA POSTEZ DACACESTE NECESAR CONVERSATIA CU ORGANIZATOAREA 8N CARE OFER 4 GRATUITATI.

Referitor la preturi pentru telecomanda sau cheie pierdută, daca s-ar fi intamplat acest lucru dar nu s-a intamplat. nu a-ti plătit nici o cheie, nici o telecomanda. care e problema dvs? Apropo... o cheie costa 30 lei la Brasov, brelocuri personalizat cu Castelul bran este 30 lei, iar orice drum la Brasov costa 50 lei. DAR NU A-TI AVUT DE PLATA NIMIC. CARE ESTE PROBLEMA?

[22.04.19 19:55:01]

IN PRIMUL RAND SA FIE CLAR FAPTUL CA ACEST SEJUR A COSTAT 240 DE LEI DE PERSOANA. NU 180 LEI CUM ATI SPECIFICAT Dvs. Au fost doar 4 locuri gratuite, exact asa cum ați discutat cu soția. Nu înțeleg de unde celelalte gratuități pe care susțineți ca le-ati oferit.

Sumele au fost în felul următor: 240 lei x 52 de persoane = 12.480 lei. Din aceasta suma scădem 960 de lei (cele 4 persoane gratuite) = 11.520 lei. Aceasta este suma pe care ați încasat-o dvs.

Suma a fost împărțită in felul urmator: 3900 lei avans + 7620 achitați la sosirea noastră. Dacă greșesc cu ceva va rog să-mi spuneți.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [22.04.19 19:59:34]

da, este corect calculul. eu am omis cele 2 pranzuri care au fost peste pachetul de baza, dar care se regasesc pe factura. deci, recunoasteti ca a-ti avut 4 gratuitati.

consider discutia incheiata.

pe viitor daca va stiti asa pretentiosi, poate ar fi bine sa cautati ceva mai luxos, unde sa accepte sa se strice orice gratuit, fara a va atentiona ca in caz de stricaciuni, acestea se platesc. toate cele bune!

[22.04.19 22:49:37]

@nicoleta 1975: Mulțumesc pentru răspuns. Nu am negat niciodată ca am avut cele 4 gratuități.

Nu sunt deloc o persoana pretențioasă, insa consider ca acele cerințe menționate în primul comentariu nu se pretau unei pensiuni luxoase. Sa ai măcar 20-21 de grade în camera și o ușă care se închide se sus pana jos... În fine. Subiectul este închis.

Eu doar am relatat experienta trăită, cu poze doveditoare, insa vad ca v-a deranjat foarte rău.

Un sfat prietensc și gratuit: mai bine învățați din comentariile negative ale clienților decât sa va contraziceți cu ei, mai ales când nu aveți dreptate.

P. S. Doamna care a lăsat celalalt comentariu nu este prietena mea, ci mămică unui copil din grupul cazat la dvs.

Mulțumesc. Numai bine!

Costi
    [23.04.19 11:34:09]

Dacă ar fi să-mi pun mintea și să votez (evident negativ), ar trebui să votez astfel atât review-ul, cât și toate replicile care au urmat.

Aș putea spune că, atât autorul review-ului, cât și proprietara pensiunii au dreptate, fiecare în felul lui, dar nu o luați ca o laudă.

Pentru că atâtea greșeli de ortografie, gramaticale și de exprimare câte am citit în acest review, cât și în replicile de după, rar mi-a fost dat să văd într-un singur loc.

Dacă doamnei proprietare nu am ce să-i mai spun (atâta școală are, asta e!), autorului review-ului am să-i spun doar atât:

Domnule Gabrielll, evitați pe viitor să stați în preajma copiilor! Nu de alta, dar s-ar putea ca să-i molipsiți și pe aceștia de „carență ortografică” și ar fi păcat după eforturile depuse la clasă de partenera dumneavoastră, pentru a-i învăța pe copii să scrie corect!

Mai bine, când dumneaei iese într-o excursie cu clasa, stați acasă!

În felul ăsta, evitați si insinuările (neadevărate, nu-i așa?) cum că vă plimbați pe banii părinților copiilor...

[23.04.19 12:02:16]

@Costi: "Domnule" Costi,

Pentru a-ti mai imbogatii bagajul de cunostinte, am sa-ti spun motivul greselilor: autocorectul de pe telefon si tastele apropiate ale acestuia. Review-urile au fost scrie de pe telefon. In al doilea rand, nu stiu ce cauti tu in sectiunea de comentarii ale acestor postari. Vorbesti total pe langa subiectul postarilor. Si daca eram un agramat, tot as fi avut dreptul sa imi scriu parerea, asa cum as fi stiu eu. Este plina romania de bagatori de seama. Daca aveai ceva BUN de facut pentru societatea asta, nu stateai sa cauti comentarii pe un site si sa le analizezi gramatical.

Si inca ceva legat de acele "insinuari":

Sa inteleg ca ma acuzi de faptul ca am fost acolo pe banii copiilor, da? Ok. Se pare ca avem de aface cu acuzatii. Aceste probleme se pot rezolva foarte usor in instanta.

Conform art. 206 C. penal,, "Afirmarea sau imputarea în public, prin orice mijloace, a unei fapte determinate privitoare la o persoană, care, dacă ar fi adevărată, ar expune acea persoană la o sancţiune penală, administrativă sau disciplinară, ori dispreţului public, se pedepseşte cu închisoare de la 2 luni la 2 ani sau amendă.

Numai bine!

[23.04.19 13:15:34]

@Costi: In alta ordine de idei, sa iti raspund si tie punctual:

1. Pe mine personal nu ma intereseaza votul tau absolut deloc, asa ca pastreaza-ti integritatea mentala pentru alte probleme putin mai grave decat a vota un review.

2. Nu ma intereseaza in absolut deloc cui dai tu dreptate sau daca ma lauzi.

3. Nu inteleg de ce o jugnesti pe doamna de la cazare prin afirmatia " (atâta școală are, asta e!) ". Ai tu cunostinte legate de scolarizarea doamnei? asta poate fi o acuzatie de calomnie cu usurinta.

4. Nu ai niciun drept sa imi spui tu mie unde sau cu cine sa stau si sa ma denigrezi (din nou avem de aface cu aceeasi acuzatie)

5. Nu imi spui tu mie ce sa fac si unde sa stau.

6. La acest punct am raspuns in comentariul anterior.

Daca ai si alte probleme, mi-ar placea foarte mult sa clarificam situatia, atat pe internet cat si "face to face" (fata in fata in traducere)

Gabrielll, nicoleta 1975
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ioana & Vila M-ții Bucegi [Poarta]: