ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2019
ÎNSCRIS: 16.04.13
STATUS: CONSUL
APR-2019

Hanul Şimon - cazare bună, cu gazde de nota 10

Nu ştiu dacă pentru alţii are importanţă, dar pentru mine contează într-o proporţie covârşitoare modul cum vorbeşte persoana de la celălalt capăt al firului atunci când fac o rezervare, dacă ştie cum să se adreseze, cum să-şi prezinte ,,marfa'', să ofere cât mai multe informaţii despre obiectivele care pot fi vizitate, locuri unde poţi lua masa şi alte asemenea detalii.

Deoarece Sărbătorile Pascale ne vor găsi la datorie, trebuie să mai şi muncim, ne-am gândit că o ieşire la munte ar fi benefică, în acest sens făcând o rezervare la Hanul Şimon, din satul cu acelaşi nume, ce aparţine de comuna Bran. Şi tocmai ce menţionam mai sus, pe lângă informaţiile văzute pe net în ceea ce priveşte locaţia, m-a convins administratorul pensiunii, domnul L. D., cu care am purtat o discuţie agreabilă.

Sub ameninţarea (cum altfel?) unei ploi inevitabile, am plecat la drum cu speranţa că la Şimon va fi timp frumos, să stai numai în pensiune 2 zile şi să te uiţi pe geam... Odată ajunşi acolo, din DN 73 am virat dreapta şi am intrat în Şimon, pe str. Lunca Şimonului, dar am ratat pensiunea, trecând pe lângă ea şi mergând cam un kilometru în plus, însă am fost îndrumaţi de gazde şi ne-am întors, ajungând cu bine.

Ce am găsit aici? O clădire frumoasă, impunătoare, cu elemente tradiţionale, şi o curte imensă, cu parcare în care pot intra 15-16 maşini, loc de joacă pentru copii foarte bine dotat, balansoar şi un iaz cu peşti, cu un aranjament plăcut ochiului.

La parter, în faţa recepţiei poate fi admirat un superb vitraliu, ce reprezintă zona, cu Castelul Bran la loc de frunte, bine evidenţiat. Tot la parter se află şi restaurantul, iar în spatele pensiunii cu vedere către pârâul Şimon se află terasa cu o capacitate de 40 locuri, dotată cu grătar şi alte lucruri trebuincioase distracţiei.

Turiştii care vin la Hanul Şimon pot fi cazaţi în 4 camere triple, o cameră dublă matrimonială şi apartamentul junior, toate la etajul 1, iar la etajul 2 au la dispoziţie 7 camere duble cu pat matrimonial şi apartamentul senior, toate având balcon. La mansardă pensiunea dispune de o sală de conferinţe cu 60 locuri, potrivită pentru organizarea unor teambuilding-uri.

Ne-a plăcut camera pe care am primit-o la etajul 1, situată pe partea din spate, cu vedere la pârâul Şimon, spaţioasă, curată, cu tv lcd, semnal wi-fi satisfăcător şi multe spaţii de depozitare. Baia, de asemenea mare, cu cabină de duş, articole de igienă, set de îngrijire dentară, şi prosoape mari şi pufoase.

Cu semnalul la telefonia mobilă sunt oarece probleme, şi asta nu din vina gazdelor, cel puţin în cazul meu, în reţeaua Telekom trebuie să te poziţionezi în anumite locuri pentru a putea vorbi.

La capitolul mâncare, aici am luat doar micul dejun, inclus în preţul cazării, celelalte mese nu sunt asigurate, excepţie făcând grupurile, la cerere fiindu-le oferite atât prânzul cât şi cina. Micul dejun nu ne-a dezamăgit, fiind destul de consistent, cu produse de la localnici dar şi din comerţ, am fost mulţumiţi.

Despre atitudinea gazdelor nu am decât cuvinte de laudă, de la discuţia privind rezervarea şi până la plecarea noastră s-au comportat admirabil, sunt tineri, amabili, de o eleganţă molipsitoare, cu experienţă în domeniul turismului, săritori la orice problemă sesizată de noi, bravo lor!

În ceea ce priveşte zona, nu cred că e cazul să mai spun ceva, frumuseţea ei este arhicunoscută, dacă veţi ajunge la Hanul Şimon încercaţi să urcaţi pe dealul din spatele pensiunii, de-acolo puteţi admira peisaje uluitoare atât spre Munţii Bucegi cât şi spre Munţii Piatra Craiului.

La final, mai spun doar că am fost mulţumiţi de ceea ce am găsit la Hanul Şimon, de comportamentul gazdelor, recomand cu căldură această locaţie!

Vacanţe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 15.04.19 11:40:50
Validat / Publicat: 15.04.19 12:17:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 1483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Camera noastră.

Zoazore
[15.04.19 19:57:49]

@Safta Radu: Păi da! De ce nu mă mir? @Safta Radu = cazare de excepție la preț de excepție! Și spun asta din experiența vacanțelor împreună!

Camera elegantă, aerisită, fără încărcare inutilă! Baia perfect funcțională, priveliștea de pe balconul vostru... mastercard!

Iar Șimonul a întregit tabloul, ca acel vitraliu!

Sub ameninţarea (cum altfel?) unei ploi

= și-a plouat? Că din poze se pare c-ați scăpat!

Voi ați urcat pe deal? Cred că da!

Totuși, cum de-ai ratat ditai clădirea?

De pe unde ați mâncat, aștept cuminte să povestești!

Safta RaduAUTOR REVIEW
[15.04.19 20:26:21]

@Zoazore: Eiiii, las-o mai moale cu expresii d-astea, gen ,,cazare de excepţie'', eşti tu prea generoasă, nici chiar aşa!

La plecarea spre pensiune, într-adevăr, norii negri ne ameninţau destul de serios... dar n-a plouat, am scăpat! Ceea ce nu s-a întâmplat la Şimon, sâmbătă a plouat jumătate de zi! Pe deal nu am urcat, că doar plouase, ne făceam ca dracu' pe noi, îţi dai seama... Referitor la pensiune, când am intrat în Şimon eram concentraţi pe radio, spunea unul un banc tare de tot, ne amuzam copios... aşa că am ratat ditai clădirea, şi mai am şi 4 ochi! Da, am luat masa la un restaurant, dar ştii cum zice popa: răbdare, fiica mea! Mulţumesc pentru vizită şi vot.

Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂHanul Șimon [Șimon]: