ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2019
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 18.05.15
APR-2019

Sfaturi utile si impresii

In luna aprilie 2019 am facut impreuna cu familia o excursie in Lisabona. Am stat la hotelul Ibis Lisboa Jose Malhoa despre care am scris un review.

Am plecat de la Bucuresti cu Blue Air si am aterizat la terminalul 2 al aeroportului din Lisabona. De la terminalul 2 la terminalul 1 unde este statia de metrou Aeroporto se merge cu autobuzul.

La sosire autobuzul ne-a luat de la avion si ne-a lasat la terminalul 1. La plecarea spre Romania se ia un autobuz de la terminalul 1 spre terminalul 2. Scrie in statie si pe autobuz.

Terminalul 2 este pentru companiile low cost si este cam naspa. Este curent de la ventilatie si nu sunt prea multe scaune sa te odihnesti. Dupa ce treci de control pasapoarte nici macar toalete nu prea sunt. La femei era coada.

Transport

Noi am folosit cardurile Viva Viagem incarcate cu biletul de 24 de ore. Cardul costa 0.5 € si se reutilizeaza. Se foloseste cate un card pentru fiecare persoana. Se valideaza la urcarea in mijlocul de transport mai putin la metrou unde se foloseste la poarta de acces in statie. Cardurile se cumpara de la automate dupa care se incarca pe rand fiecare card cu ce optiune vrei:

1. Carris / Metro single ticket € 1,50

2. 1 day ticket (24h), bilet valabil 24 de ora de la prima validare:

a) Carris/Metro network € 6,40

Carris are:tramvaie, autobuze, funiculare si liftul Santa Justa

b) Travelling Cacilhas (Carris/Metro/Transtejo-Cacilhas) € 9,50

Transtejo-Cacilhas este linia de vapor care traverseaza raul de la Cais do Sodré la Cacilhas

c) Travelling-all-Lisboa (Carris/Metro/CP) € 10,55

CP este compania care are trenurile cu care se poate ajunge la Sintra sau Cascais

3. Zapping (valabil o ora in toata reteaua) € 1,35

Daca nu aveti cardul se poate lua bilet si de la sofer dar costa mai mult, mai putin la metrou unde nu poti intra fara card.

Preturile fara card:

Autobuz € 2,00

Tramvai € 3,00

Bica, Glória and Lavra Funiculars € 3,80

Santa Justa Lift € 5,30

Daca ati incarcat pe card sa ziceam un bilet de 24 de ore pentru Carris/Metro si vreti sa mergeti cu trenul sau cu vaporul nu puteti incarca biletele peste biletul de 24 de ore. Va trebuie alte carduri sau asteptati sa expire biletul de 24 de ore.

Automatele nu primesc bancnote mai mari de 10 euro. La unele se poate folosi si cardul bancar.

Pastrati chitantele pe care le da automatul, in caz ca nu functioneaza cardurile sa puteti dovedi ca ati platit.

Tramvaiul 28 cu care vrea toata lumea sa mearga este foarte aglomerat, noi am reusit sa il luam mai pe seara si sa prindem locuri.

La liftul Santa Justa la urcare era o coada unde trebuia sa stai lejer o ora. Noi am urcat pe jos pana la Carmo Convent si de acolo am coborat cu liftul unde erau 5 persoane.

Funicularele si liftul sunt mai mult de fita, mai mult dureaza ambarcarea decat timpul de urcare, statul la coada este bonus. Plus ca unele funiculare, tramvaie si trenuri sunt pline de graffiti si nu mai au acelasi farmec.

Unele autobuze circula cam greu. Unele vin si la 30 de minute.

Pasteis de nata

Cu toate ca se spune ca pasteis de Belem sunt cele mai bune mie cele de la Manteigaria mi-au placut mai mult. La pasteis de Belem primesti in plus o punga de hartie si doua pliculete:unul cu zahar vanilat si altul cu scortisoara. Pasteis se servesc calde, nu le cumparati de pe la tarabe sau din cele gata ambalate.

Lisabona este un oras foarte aglomerat cu foarte multi turisti. Noi am fost in aprilie si era aglomerat, nu vreau sa stiu cum este vara, ca sa nu mai zic de caldura.

Vremea

Vremea a fost cam capricioasa. Ploaie marunta aproape zilnic. Ploua 10 minute, iesea soarele. Peste o ora, doua iar se intuneca, iar ploua. Cand iesea soarele era cald de trebuia sa iti dai geaca jos. Cand erau nori era cam frig.

Luati incaltaminte comoda si care nu aluneca. Toate trotuarele sunt din piatra cubica lucioasa care aluneca daca este uda.

In Praça do Comércio am vazut niste persoane dubioase care tineau palmate niste pliculete cu, iarba’’. Le aratau putin si plecau mai departe.

Daca doriti sa mancati cu 6.50 euro supa si felul 2 va recomand Cantina das Freiras. Are o terasa cu vedere spre rau si mancarea este destul de buna. Se gaseste pe langa Praça do Comércio. Programul este de luni pana vineri. Pranzul se serveste intre orele 12-15.

Circuit Lisabona-Sintra-Cascais-Lisabona

Am planificat sa vedem Quinta da Regaleira, castelul Pena, Cabo da Roca si Cascais. Mai multe nu prea poti vedea intr-o zi.

Am luat trenul spre Sintra de la statia Sete Rios pentru ca era aproape de hotel.

Cardurile le-am incarcat cu biletele de tren de la automate. 2,25 euro un bilet. Din Sintra am luat-o pe jos spre castelul Quinta da Regaleira. Drumul este putin la deal dar nu este greu. In 20 de minute am ajuns.

Am vizitat castelul si gradinile. Pret 8 euro/adult si 5 euro/copil fara ghid. Afara era o vreme de kko. Ploaie, ceata si vant. Picura 10 minute, se oprea. Pauza jumatate de ora, iar picura.

De la Quinta da Regaleira daca vrei sa mergi la Castelul Pena trebuie sa te intorci in Sintra sa iei autobuzul 434 care costa 3,9 euro. Noi am ales sa luam un tuk-tuk de la Quinta da Regaleira pana la castelul Pena. Am platit 20 euro, 3 persoane. Am fost ca in Asia Express, cu pelerinele pe noi, uzi, ploua, vantul batea prin tuk-tuk. Cu toate ca vremea era urata aglomeratia era maxima la castel. De la poarta castelului se urca ceva mai abrupt cateva minute. Este si un minibus care pentru 3 euro te duce sus.

Am avut ceva noroc ca nu a plouat cat am fost sus la castel si ceata se risipise putin. La coborare iar a inceput ploaia si castelul nu se mai vedea de ceata.

Era coada cam mare la autobuzul 434 care merge spre Sintra. Am ales sa luam iar un tuk-tuk pana in Sintra, 15 euro - 3 persoane. Ne-a lasat la statia de autobuz 403 care merge spre Cabo da Roca. Luand aceste tuk-tuk-uri am reusit sa economisim mult timp pe care l-am fi pierdut cu statul la cozi si mersul pe jos.

Autobuzul spre Cabo da Roca costa 4,3 euro de persoana. Ajunsi acolo am facut cateva poze intre doua reprize de ploaie si soare.

De aici am luat tot autobuzul 403 spre Cascais, 3.4 euro de persoana. La Cascais in sfarsit a iesit soarele si ne-am plimbat pe faleza pana la Boca do Inferno. Am mers spre gara din Cascais de unde am luat trenul tot 2.25 euro de persoana spre Cais do Sodré-Lisabona.

Statuia Cristo Rei

Ca sa ajungem la statuia lui Isus de pe malul celalalt, am luat autobuzul 753 din Marquês de Pombal pana la statia Portagem, prima dupa ce trece podul. Din statia de autobuz mai mergi vreo 15 minute si ajungi la statuie. De pe partea aceasta ai o priveliste frumoasa asupra Lisabonei. De la statuie am luat-o pe jos spre Cacilhas. Este si un autobuz 101 care merge spre Cacilhas. De la Cacilhas am luat vaporul spre Cais do Sodré.

Sper sa va fie utile aceste informatii. Va doresc cat mai multe excursii cu vreme buna si sanatate.

Trimis de paulcta in 13.04.19 21:04:25
Validat / Publicat: 13.04.19 22:34:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 12450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulcta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Boca do Inferno

Sena