ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2019
ÎNSCRIS: 12.04.19
MAR-2019

Revenim. Recomandam

Intotdeauna am citit review-uri pe amfostacolo, dar niciodata nu mi-am asumat rolul "reviewer" pana azi, cand am decis ca este cazul sa imi exprim parerea despre locatiile unde am petrecut vacante mai mult sau mai putin placute pe banii personali, nu pe invitatii!!

In urma cu 2 saptamani am petrecut alaturi de familia mea un weekend la ferma club. O locatie pe care noi personal o consideram un reper in raport cu ce inseamna -hospitality- la nivel international. Este o locatie aproape de Bucuresti, cu angajati extrem de primitori, zambitori si foarte saritori.

Am ajuns vineri in jur de ora 23:00 si am fost asteptati cu un platou rece plin de bunatati. (Sincer nu stiu la ce pensiuni / hoteluri se mai intampla asta in Romania daca nu ajungi in intervalul orar al mesei).

Sambata ne-am inceput ziua admirand privelistea superba de la balcon si ulterior am servit micul dejun. Acesta este servit la farfurie, extrem de satios si generos, format din branzeturi de casa, mezeluri de casa (3-4 feluri de mezeluri), rosii, castraveti, masline, salata de vinete/zacusca, oua la alegerea fiecaruia (omleta cu legume / cascaval / ardei / bacon, ochiuri sau oua fierte), paine facuta in casa, dulceata de casa, lapte de casa, cafea/ceai/apa, biscuitei de casa sau mini briose (evident facute in casa).

Dupa masa am avut in program plimbarea cu poneii pe care toti copii o asteptau nerabdatori. Domnul Petrica a fost foarte atent cu absolut fiecare copil, iar ulterior am mers la ferma unde am vazut, pauni, ponei, purcelusi vietnamezi, 2 vitei de cateva luni, vacute, catei, pisicute, gaini, oi si capre. Copilul meu a fost extrem de incantat, caci neavand bunici la tara nu a avut niciodata ocazia de a se bucura de animalute si de atentia calda a unui batranel de a ii explica si arata cum se hranesc animalutele si cata munca este necesara pentru a avea grija de ele.

La ora 2 am servit pranzul si acesta a fost foarte generos - format din ciorba, fel principal si desert. Preparatele sunt traditionale, dar daca ceri stiu sa gateasca si quinoa, tapioca si alte nebunii. Plus de asta daca copilul isi doreste ceva anume, se gateste fara sa strambe nimeni din nas sau sa iti ceara bani pentru asta. (cum mi s-a intamplat la multe din hotelurile de lux din Romania).

Dupa masa ne-am plimbat in gradina, ne-am dat in leagan, sotul s-a jucat ping pong, eu m-am bucurat de un masaj (doar la cerere), sauna si ulterior ne-am balacit cu totii in piscina. Seara ne-am jucat rummy, iar copii au desenat si s-au jucat prin pensiune. La ora 20:00 am servit cina formata din aperitiv, fel principal cu salata si desert. Duminica scenariul s-a repetat, copilul a rezultat ca fiind extenuat de la atat de multa joaca, iar noi am avut un weekend relaxant.

Motivul pentru care am lasat acest review a fost pentru ca am facut rezervarea la aceasta locatie cu multe luni in avans, noi locuind in alta tara si am trait cu emotia ca o sa fie un weekend esuat datorita review-urilor total nedrepte pe care le-am citit aici. Stiu ca se poarta sa fii influencer si sa scrii frumos daca primesti ceva gratis sau sa scrii ceva urat daca nu ti se ofera, dar e total nedrept sa dai emotii unor oameni care isi platesc vacantele din cauza unor frustrari personale.

Tind sa cred ca pensiunea exceleaza, personalul este foarte respectuos, arhitectura pensiunii arata ca proprietarii au investit enorm acolo si ca si-au dorit sa faca ceva de calitate.

Este un loc unde te duci daca vrei sa te relaxezi, daca vrei ca copilul tau sa aiba o legatura cu natura, cu o gradina, cu animalutele de la tara cu care multi dintre noi au crescut, cu amabilitatea si intimitatea unei vizite la niste rude apropiate si mai cu seama, la bucataria bunicii care iti pune pe masa cea mai buna branza de la vaca/capra, dulceata la care a muncit acum cateva luni, mezelurile pe care le-a facut cu mana ei, laptele proaspat si tot asa.

Nu consider ca 1500 de lei este o suma mare avand in vedere ca mancarea este in proportie de 90% naturala, curatenia este ireprosabila, camerele calduroase si pe langa asta, ai access la multe activitati.

Ce conteaza cel mai mult, mai ales in alte tari unde turismul se face la nivel inalt este amabilitatea si caldura angajatilor cu care ai contact, iar asta mie in Romania nu mi s-a prea intamplat. Doamna Oana a fost mereu prompta cu tot ce ii ceream si nu s-a intamplat sa dea ochii peste cap sau sa se strambe. Asta inseamna sa angajezi oameni carora le place ceea ce fac si evident sa ii platesti ca ei sa fie multumiti si sa ofere un sejur cu zambete oaspetilor.

Pe scurt, consider comentariile anterioare ca fiind cel putin rautacioase si sper ca experienta mea sa ajute alti oameni sa aleaga acest loc care este o oaza pentru cei mici. Daca se poate o sa postez o parere si dupa vacanta de paste pe care o vom avea peste cateva saptamani.

Trimis de Beatrice G. in 12.04.19 17:09:58
Validat / Publicat: 12.04.19 18:14:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOROENI. A mai fost în/la: Brasov/Sinaia

VIZUALIZĂRI: 1909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Beatrice G.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 150.00 EUR pe cameră

[12.04.19 18:14:31]

@Beatrice G.: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 16&ridAnt=93058

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ferma [Glod]:

• pagină generată în 0.0455482006073 sec