ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2019
DIN: Londra
ÎNSCRIS: 06.04.19
FEB-2019

Concediu in Tenerife

Pentru început, Tenerife este o insula care aparține Spaniei, in care predilectă este limba spaniola însă, veți auzi poate mai des germana, engleză, italiana sau alte multe limbi. Aceasta insula predispune de extrem de multe opțiuni de cazare și datorită acestui lucru aveți de unde și ce alege, începând de la hoteluri de 3* pana la hoteluri de top unde se pot lasa câteva mii de euro.

Tenerife deține 2 aeroporturi:Tenerife Norte și Tenerife Sur. Noi am aterizat pe la 12 jumătate pe Tenerife Sur și era atât de înnorat încât credeam ca vacanța mea este compromisa. Ma incurajasem de la început, chiar dacă vremea nu o sa ne fie favorabilă, noi nu o sa renunțam la ce ne-am propus.

Am avut shuttle bus ca și transfer de la aeroport spre hotel, hotelul se afla undeva in nordul insulei. Am vrut nord deoarece știam ca nu e atât de turistic ca sudul, nu este aglomerație și nu ar fi extrem de cald. Am ales nordul pentru ca voiam sa vizitam, sa fim aproape cât de cât de Loro Parque, vulcanul Teide, orașul Orotava și capitala Santa Cruz. Nu suntem adepții all-inclusive și sa stam doar in hotel la piscina și sa ne umplem burților cu mâncare, nu, nu.

Chiar din prima zi am plecat la colindat, chiar am găsit o grădina botanica superba, nu foarte mare sa te pierzi, un mirador cum ar spune spaniolii, un loc de unde se vede o parte din insula și ocean dar de la înălțime. Oceanul era la maxim 5 m de hotel și puteam sa îl vedem chiar de pe balcon.

Prima zi a trecut super repede, am alocat o zi mersului la Loro Parque, chiar e o atracție și merita.

A doua zi deja erau 25 de grade și am mers in Santa Cruz cu autobuzul in comun denumit de locuitori Guaguas. Am mers cu 100/h. In mai puțin de o ora am ajuns in capitala. Mi-a plăcut super mult in Plaza de Espana, Auditorium, castelul San Felipe, am găsit și o piața in interiorul unui spațiu comercial tip canariot, vechi, portul de lângă ocean se vede superb, multe vase de croaziera, magazine care mai de care mai colorate, apropo in Tenerife nu este TVA, și hainele, țigările, parfumurile sunt mai ieftine.

In a treia zi am mers in orașul La Orotava tot cu Guaguas și in 20 de min am ajuns, acolo mi s-a părut puțin mai rece. Cred ca a fost cel mai pitoresc oraș din Tenerife vazut de noi, turiști nu prea erau. Citisem pe net ca acolo se afla o casa sau vila muzeu a aristocraților secolului al saptesprecilea și chiar voiam sa o văd denumită: La Casa de Los Balcones. Am petrecut ceva timp pe acolo, am găsit o patiserie drăguța și am servit ceva ce părea a fi traditional.

In următoarea zi, am stat doar in hotel la plaja și mai spre seara am coborât de pe coasta spre plaja din Puerto de la Cruz sa mâncam o înghețată buna. Găsisem și niște magazine drăguțe și mi-am cumpărat pantaloni scurți.

In a cincea zi am mers la plaja din Los Cristianos dar când am ajuns acolo deja se înnorase și chiar ma pregătisem serios sa stam pana târziu însă nu am avut nicio șansa. Tot prin acea zona era și vestitul parc acvatic Siam Park însă in Februarie când am fost noi nu era cald încât sa te balacesti acolo, poate doar sa il vedem, însă am renunțat.

In a șasea zi ne-am apucat sa căutam suveniruri și am colindat prin mall sa vedem care sunt prețurile lor reale, am găsit ceva, ceva și ne-am întors plimbându-ne înapoi spre hotel. Ne cam plictiseam spre final de mâncarea lor, seara mai mergeam și la un supermarket sa ne luam dulciuri, suc, cafea buna. Dacă era vacanța pai vacanța sa fie, nu?!

In ziua 7 aveam sa ne facem check-put-ul și sa ne îndreptam agale spre casa. Zborul îl aveam la 11:45 tot de pe Tenerife Sur, așa ca am ajuns cu vreo 2 ore mai devreme, timp in care am mâncat, băut pt cele 4 ore de zbor spre Londra.

Cam asta a fost vacanța noastră, as mai merge in Tenerife măcar o data in viața însă in plin sezon. Data viitoare voi alege o alta insula din Canare, poate Lanzarote.

Trimis de cditu in 09.04.19 10:33:22
Validat / Publicat: 09.04.19 11:39:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cditu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 El Teide văzut din autobuz

[09.04.19 11:39:41]

@cditu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Tenerife, TENERIFE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' prin Tenerife]

hotelul se afla undeva in nordul insulei

Unde, la care hotel ați stat?

[09.04.19 11:41:53]

Blue Sea Bonanza

[09.04.19 11:46:00]

@cditu:

Blue Sea Bonanza

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

roth
[09.04.19 21:45:38]

O locatie iubita de mine si de multi romani, acum cu zbor direct. Propice aproape tot anul, vreme buna si obiective/distractii multiple.

Ati fost sau nu in Taganana? asa din curiozitate.

[10.04.19 12:53:31]

Nu, nu am mai avut timp de aceea am zis ca o sa revenim poate la anul.

[10.04.19 19:40:26]

Chiar este foarte iubita de romani și foarte vizitată pentru ca are de toate. Am văzut extrem de multe familii cu copii mici și foarte mici care se distrau de minune cu ei și pe lângă ei. La asta visez și eu când voi avea copii. ????

cditu, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: