ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2019
MAR-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Catania - review mai practic si... M'arricriai

De la aeroprt aveti Alibus (un autobuz albastru) care va duce unde vreti in Catania, biletul fiind 3.2 euro de persoana, copiii sub 7 ani nu platesc.

Calatoria cu metroul costa 1 euro, copiii nu platesc.

Autobuzul local tot 1 euro calatoria, copiii platesc. Daca luati biletul de la sofer va fi 1.6 euro si e pe orice autobuz pe 90 min.

Daca vreti sa faceti excursii optionale, cum ar fi la Taormina, este autobuz, linie externa, 8.2euro (dus-intors) pers, copiii peste 2 ani platesc bilet intreg. Atentie ca sunt doua, unul care merge din sat in sat si va dura 2,5 ore si cel care merge pe autostrada (A18) si face un pic peste 1 ora. Daca ati mai fost prin insule grecesti nu o sa vi se para pe masura reclamei.

Daca vrei la Syracusa costa 9,2 euro (dus-intors) face cam 1,5 ore dar merita. E o combinatie faina intre cladirile venetiene si cele grecesti din marmura masiva. Mie mi-a placut foarte mult.

De vazut se mai merita Acicatreze, transpot local, e locul de unde s-a format insula. E o zona de promenada cu multe restaurant. Oricum nu o sa ratati "çiclopii''.

Daca cumva inchiriati masina trebuie sa stii ca se conduce haotic, nu se respecta nici o regula de circulatie. Ora de parcare e 0,8 euro, pare ieftin dar nu veti gasi locuri libere. Benzina e 1.55 iar motorina 1,48. Iesitul pe autostrada costa 3.2 euro segmentul. Daca mergeti la Etna o sa intelegeti ''segmentele''. Eu nu recomand sub nici o forma masina.

De mancat... cum mi-a recomandat gazda... mancati unde mananca italienii, nu turistii!!!

Noi am fost cazati in orasul vechi, nu mi-a placut, nu recomand. As merge mai degraba pe o cazare in afara orasului, pe plaja.

Trimis de incognito_icd in 08.04.19 17:57:38
    Validat / Publicat: 08.04.19 19:05:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 7628 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (incognito_icd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.04.19 18:21:41]

@incognito_icd:

Te rugăm să clarifici ce vrei să spui în titlu. Dacă e o greșeală de tehnoredactare, scrie-ne, să o corectăm. Mulțumim.

Costi
    [08.04.19 19:53:34]

@incognito_icd:

Drept să spun, review-ul tău nu este deloc practic, dimpotrivă, este [...] fără cap și fără coadă.

Asta în condiția în care Catania și întreaga zonă sunt locuri de vizitat... vezi review-uri ale altor colegi de pe AFA.

Daca ati mai fost prin insule grecesti nu o sa vi se para pe masura reclamei.

Nu știu la ce faci referire, că mai înainte vorbeai despre cum ajungi în Taormina. Dar despre Taormina, să spui că nu e pe măsura reclamei, asta e... prea de tot!

Numai și dacă mă gândesc doar la Teatrul Roman de acolo...

De vazut se mai merita Acicatreze...

Inițial nu mi-am dat seama despre ce vorbești, abia când ai pomenit de ciclopi am realizat că te referi al localitatea Aci Trezza.

Și despre M'arricriai n-ai scris nimic. Ce ai mâncat acolo? Ți-a plăcut?

[08.04.19 21:33:17]

@Costi: Daca ai citit alte review-uri d-ale mele vei vedea ca e un ghid practic. Eu nu scriu, vai dar ce frumos, sublim, neimaginabil si pot continua la nesfarsit! Parerile sunt obiective si de aceea nu ma pronunt! Când caut ceva pe acest site ma intereseaza detaliile aplicabile oricarui persoane sau situatii! Asta CONTEAZA!

O sa-l revizuiesc si il voi face mai explicit. L-am scris pe telefon de aceea nu am pus poze. In genere am copiat denumirile de la gazda, asa ca nu stiu daca sunt conform dictionarului sau nu!

Personal Taormina nu m-a impresionat, si dupa ce am citit pe afa. Daca vei vizita Rhodos, Venetia, Santorini, iti vei face o alta idee!

In genere lumea tine sa supraevalueze, posibil ca au o anumita stare sau vad prima data asa ceva!

Mie mi-a placut Siracuza (am scris in romaneste).

[08.04.19 21:36:02]

@webmaster87: Nu e o greseala. Voi revizui ecoul. Vad ca deja am fani! Cred ca unii au mai mult timp liber ca mine! M-am gandit ca detaliile tehnice sunt mai importante decat, cat de frumos si mirabolant a fost...

[08.04.19 21:44:24]

@incognito_icd: cum modific textul scris?

[08.04.19 23:53:11]

@incognito_icd:

Lasă-l așa, e OK. Eventualele completări le poți face prin ecouri. Mulțumim.

[15.04.19 11:47:16]

OK... La cererea cititorilor voi mai face niste completari...

M'arricriai... nu sunt gurmand, dar in Sicilia mi-a placut sa mananc. Dar dupa cum mi-a zis si gazda, trebuie sa mancati unde mananca italienii, nu turistii. Noi am avut noroc de gazda ca imi raspundea repede la mesaje si am mancat super bine.

In Catania va recomand sa incercati:

1. Pizza, la Pizzeria Al vicolo pizza & vino - Via del Colosseo 5;

2. Friptura (porc, vita), Buatta - Via Crociferi 42;

3. Peste, Borgo di Federico - Piazza Federico di Svevia 100;

4. Cal (ati citit corect), Achille - Via Plebiscito 730;

5. La adresa de la pct 4 se organizeaza dupa ora 17 street food, macelarii din zona scot toata carnea ramasa si o fac gratare, in strada. Mancarea este delicioasa, mai ieftina, traficul se inchide.

6. Peste, Scirocco - Piazza Alonzo di Beneditto;

7. Arancini la Savia - Via Etnea 302.

In Acitrezza la Arcobalena sau restaurantul de langa biserica, cel cu Federico, nu-mi aduc aminte exact numele.

Am vazut ca mai sunt niste gramaticieni pe aici, asa ca daca cumva nu am scris ceva corect, imi cer scuze!

incognito_icd
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Catania: