ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2019
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 28.06.11
MAR-2019

ibis Styles Paris Eiffel Cambronne si Paris

Din Disneyland am plecat spre Paris cu un transfer privat, 60 euro pana la hotel.

ibis Styles Paris Eiffel Cambronne este situat pe Bulevardul Grenelle la nr. 166. L-am ales pentru apropierea de Turnul Eiffel, aproximativ 20 minute de mers pe jos si am vrut un hotel din grupul Ibis. Exista alte Ibis-uri mai ieftine dar in zone despre care nu am citit de bine.

Destul de scump, dar pozitia hotelului este buna. am platit 286 euro pentru 2 nopti, 2 adulti si un copil, cu mic dejun, platiti din noiembrie 2018. La hotel erau afisate preturile, camera tripla era 180 euro pe noapte.

Am ajuns la hotel in jur de 13.00, camera nu era gata si ne-am mai plimbat cam 2 ore. In jur de 15.30 ne-a dat cheia magnetica si am urcat la etajul 1, unde am primit camera tripla.

Nu ne-a placut asezarea ei, se intra pe usa de undeva dintr-un hol exterior in care se ajungea prin sala de mese. Geamul dadea intr-o chestie interioara unde mai erau 2 geamuri de la alte camere, avea si o trapa dedesubtul geamului, am avut un sentiment de insecuritate. Asa ca, back to receptie.

Aici nu mai era domnisoara receptionista, era un francez, un fel de manager. I-am explicat eu ca nu-mi place camera, intrarea in camera, unde dadea geamul si destul de intelegator imi explica ca este singura camera tripla din hotel, ca este un hotel mic intr-o cladire veche. Vine si domnisoara receptionista, ii mai explic si ei, ea nu parea dornica sa ma ajute cu nimic, dar cred ca aveam o fata luuunga, ca ii zice francezul mai multe, din care inteleg si eu cate ceva, mesajul era trebuie sa o ajutam pe femeie. Asa ca, ma ajuta, si primesc un suite cu doua camere, una dubla, una single, cu hol comun, fiecare cu baie si fara sa mai platesc nimic in plus. De data aceasta, la etajul 3, cu intrare din hol, cu geamurile sigure.

Camerele sunt mici, cu mocheta, climatizare, cu paturi, masa, tv, 2 scaune, baia una cu dus, una cu cada, cu gel de dus, servetele, hartie, prosoape. S-a facut curat in camera, inclusiv s-a aranjat paturile.

Micul dejun se servea la etajul 1, intr-o sala micuta, tinereasca. O doamna se ocupa de mancare. Bufetul continea cascaval, branza cu mucegai, sunca, iaurturi ambalate, danonino, lapte, cereale, croisante, panne au chocolat, sucuri de fructe, apa plata, paine, fructe confiate, compot, oua, aveai de toate. Aparat de cafea la discretie, ceai daca doreai.

Un hotel micut, cochet, cu mic dejun bun, cu personal care ne-a ajutat.

In ultima zi, rezervasem un transfer privat catre aeroport care nu a ajuns la ora stabilita si francezul ne-a ajutat si ne-a chemat un taxi.

Despre Paris, ce sa spun, timpul a fost prea scurt pentru un oras atat de mare. Am vizitat Turnul Eiffel, biletele le-am cumparat de pe site-ul oficial, ceea ce va recomnad ca sa scapati de cozile de la bilete. Pe internet am platit 16.40 euro pentru adullt si 4.10 euro pentru copil pana la etajul 2, urcare cu liftul si poti vizita si etajul 1.

Plimbarea pe Sena, 15 euro adult si 7 euro biletul pentru copil, merita sa faceti.

La Domul Invalizilor am ajuns in ultima zi, 12 euro biletul de adult si gratis pentru copil se ajunge usor, pe jos, din zona hotelului. Controale de securitate la intrarea la turn si Domul Invalizilor, e ceva cu care te obisnuiesti in Franta.

Tot pe bulevardul Grenelle este McDolands si magazin Monoprix iar in zona numeroase boulangerie si restaurante.

Este o zona buna de cazare iar hotelul este bun.

Trimis de papalito in 02.04.19 19:06:18
Validat / Publicat: 02.04.19 19:37:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.25 EUR pe cameră

webmaster [02.04.19 20:21:55] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂibis Styles Paris Eiffel Cambronne Hotel: