ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2019
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 28.06.11
MAR-2019

Hotel Santa Fe si Disneyland Paris

Am fost cazati 2 nopti la Hotel Santa Fe din Disneyland Paris. Hotel rezervat din noiembrie 2018, la un pret de 140 de euro 2 nopti cazare fara mic dejun, camera standard.

Zbor cu avionul, low cost, aterizare pe CDG, transfer privat la hotel. In jur de 13.00 am ajuns la hotel unde am primit cartela magnetica de intrare in camera.

Initial am primit o camera care avea o usa ce comunica cu o alta camera si ne-am intors la receptie pentru a fi schimbata. Am gasit intelegere la receptie si am primit o camera la etajul 3 in alta cladire care avea si lift si am fost dusi pana la camera de domnisoara de la receptie.

Foarte draguta, a vrut sa se asigure ca noua camera ne place, ne-a explicat ca este o cladire care are lift si in hol aveam aparate de cafea unde puteai zilnic sa iei cafele gratis pe fiecare cartela de intrare in camera (pana la 4 cafele pe fiecare) si ne-a oferit gratuit si cate o insigna.

Camera. pare mai mica decat 21 mp cat scrie pe internet, are doua paturi duble, o comoda, televizor, un fotoliu, oglinzi, lampi, mocheta pe jos, baia destul de mare cu cada, gel de dus, hartie igienica, prosoape. S-a facut curatenie in camera, inclusiv aranjat paturile. Nu era cald in camera, citisem pe internet ceva de caldura, dar verificand caloriferul am observat ca era oprit asa ca am rezolvat cu caldura.

Hotelul se intinde pe o suprafata mare, are mai multe cladiri cu parter sau cu etaje, intinse de-a lungul raului. Daca mergeti de-a lungul raului ajungeti in aproximativ 20 minute in Disneyland Vilagge.

Hotelul are restaurant unde se poate servi micul dejun contra cost, are in cladirea cu receptia Starbucks (ceai 3.85 euro, cafea de la 2.30 euro si diverse) si un magazin de suveniruri, Trading Post. H

otelul are gard la strada, cu paza iar in receptie are personal cu detector de metale care verifica turistii. Cum iesi din hotel spre strada, in partea stanga, este o benzinarie de unde poti achizitiona apa si sandwisuri, cornuri la preturi acceptabile.

Exista autobuz, din 10 in 10 minute care se ia din fata receptiei si opreste in gara Marne de Vallee de unde intri in Disneyland Village si Disneyland Park. Exista filtre si esti controlat si apoi intri.

La Disneyland Park am achizitionat bilete 49 euro de persoana de pe internet, poti sa le cumperi si de acolo si pentru ca este hotel din lantul Disneyland poti intra in parc de la ora 8, numai anumite atractii fiind deschise iar Parcul Want Disney Studio se deschide la ora 10.00. Noi am intrat in Disneyland Park in jur de 09.30 pe linia scurta pentru cei cazati la hotelurile Disneyland.

Ce ne-a placut in parc - It a small world, Labirintul lui Alice, Cescutele de ceai ale palarierului nebun si trenuletul Casey Junior. Timpul de asteptare pentru ele a fost destul de scurt 2 minute-15 minute. La Orbitron am asteptat in jur de 45 minute. Unele au limite de inaltime si nu le-am incercat.

Toate atractiile din Fantasyaland se inchid la ora 19.00 pentru ca se pregateste spectacolul de artificii care este la ora 20.00. Spectacolul este deosebit, cu muzica, imagini, artificii, lasere, foc, fum, super, merita vazut. A fost o perioada cu mai putini turisti dar la spectacolul de la ora 20.00 era o masa imensa de oameni.

Puteti iesi din parc in timpul zilei de cate ori doriti dar sa va pastrati biletul de intrare.

Masa in Disneyland Village am servit-o la McDonalds (meniuri intre 5 euro... si mai mult) si New York Sandwish (meniu 10 euro/ 14 euro cu sandwish, pizza, suc, cartofi prajiti). Mancarea a fost buna, fara probleme.

Foarte multe filtre de securitate inclusiv am vazut soldati cu caini in gara Marne La Valle.

Disneyland este o lume minunata, de vis, si pentru adulti, nu numai pentru copii iar hotelul Santa Fe este bun pentru cazare.

Trimis de papalito in 02.04.19 18:22:43
Validat / Publicat: 02.04.19 19:18:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dalumian
[02.04.19 19:34:53]

Bine venit articolul!

Peste o luna ajungem si noi tot la Santa Fe asa ca informațiile proaspete sunt excelente.

[02.04.19 20:09:03]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

bambini
[16.09.19 21:22:26]

Buna seara, spuneti-mi va rog de unde a-ti achizitionat biletele la Disneyland cu 49 euro???

papalitoAUTOR REVIEW
[17.09.19 09:35:45]

Biletele au fost cumpărate de pe site-ul lor oficial. Erau bilete pentru 1 parc 1 zi.

marianla
[26.10.19 20:47:35]

@papalito: si cazarea de unde? 140 de euro 2 adulți si un copil pentru 2 nopti e un pret bun. La ei pe site am văzut la 600 euro dar cu bilete incluse.

In alta ordine de idei, vremea cum a fost? Si eu as vrea tot in martie, ultima săptămână din martie mai exact

Mulțumesc

papalitoAUTOR REVIEW
[26.10.19 21:19:44]

@marianla: Am facut rezervare din luna noiembrie pentru martie pe un site faimos de cazari, nu cred ca pot spune numele lui. Cu cat faci rezervare din timp pretul este mic. Vremea in martie a fost superba, soare, destul de cald.

bambini, dalumian, marianla, papalito
Alte impresii din această RUBRICĂDisney's Hotel Santa Fe: