ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2019
DIN: Moldova
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUN-2017

„Ca femeia la 40 de ani”

Din clipa in care am pasit in impunatorul hol al hotelului Delphin Palace din Lara, acesta a fost gandul care mi-a rasarit imediat in minte.

Stiti femeile acelea stilate, care chiar daca si-au pierdut stralucirea primei tinereti, au un ceva ce atrage si fascineaza deopotriva? Stiti clasa pe care o au doamnele carora le-a rasarit un rid fin in coltul ochilor, dar care castiga net la stil si eleganta? Ei bine, acesta este Delphin Palace.

Poate ca astazi nu mai poate concura cu tinerelul, stralucitorul si ametitorul sau nepot - Delphin Imperial, nici cu alte "palate" ridicate de-a lungul si de-a latul Antalyei, dar fara indoiala hotelul nostru este cu o clasa peste ele. La ce? La stil, eleganta, clasa, e acel hotel in care nu te-ai mira sa vezi un domn in frac cu un trabuc intre degete servind un pahar de ceva fin in salonul de la parterul hotelului in compania unei doamne cu palarie si manusi.

Nu am sa povestesc cu lux de amanunte nici cazarea, nici mancarea sau celalalte facilitati, au fost descrise in zeci de comentarii, eu am sa ma rezum la senzatia pe care am simtit-o in vacanta la Delphin.

A fost impresia ca inca exista hoteluri in lume (accesibile) unde exista un aer de rafinament si bun gust pe care nu ai cum sa nu-l prinzi din zbor, sa nu-l simti in micile amanunte ce fac diferenta.

Cred ca la momentul inaugurarii sale a fost cel mai bun hotel de pe riviera turceasca si probabil ca se adresa unei categorii totusi usor peste medie ca si disponibilitate financiara.

Astazi a intrat si el usor in malaxorul turismului de masa, insa urmele destinatiei sale initiale se regasesc in multe detalii arhitecturale si decorative.

A fost primul hotel in care am vazut ca pe prajituri se puneau flori cu penseta, iar seara pe ponton serveau sampanie, iar barul din hol era deschis non-stop servind bauturi de calitate.

Am vazut cel mai frumos spectacol la gala-night, o petrecere ce se organizeaza la doua saptamani, intr-o zi de joi daca nu ma insel. Un spectacol total, de la ornamentele din jurul piscinei, la invitati, la tortul imens servit la final, la numerele prezentate si cel mai mult mi-au placut copii din resort implicati in acea seara, imbracati toti in alb de organizatori si care au venit cu o floare in mana si au cantat impreuna cu personalul. Superb. La final toata lumea a fost invitata la dans, intr-o hai sa-i zicem hora, pe muzica turceasca, staf si turisti deopotriva. Nu ratati aceasta petrecere, programati-va daca se poate sa o prindeti, nu stiu daca e in fiecare an in ziua de joi, insa e ceva ce merita vazut.

Mi-a placut si piscina de relaxare, nu aveau teoretic voie copii sub 14 ani, insa daca nu faceau galagie nu erau indepartati. Acolo erau baldachine libere oricand si sucurile proaspete mereu. De altfel pot fi luate fara probleme fresh-uri din carafele din frigider de catre oricine, doar ca putini stiu ca acolo sunt toata ziua.

Tot cam tarziu am descoperit terasa din curtea hotelului, undeva in stanga cum mergeai spre plaja, cred ca in dreptul tonetei cu inghetata (daca nu or muta-o de la an la an) intrarea la restaurantul unde se putea manca ziua pranzul fara sa mai fie nevoie sa urci in camera pentru dus si schimbat. E ascuns in verdeata si am trecut de multe ori fara sa il observam.

Sfat, cereti cazare cu vedere la Delphin Imperial, e superb spectacolul de lumini de pe turnurile hotelului si poate fi admirat in voie de pe balcon.

Sfat, nu acceptati cazare la ultimul etaj, vara toata caldura urca spre etajele superioare, holul fiind circular si gol ca un tub pana sus si e destul de mare disconfortul de la lift pana la camera, sau invers de la camera la lift, daca esti nevoit sa astepti un pic liftul. Invocati ca suferiti de inima sant foarte atenti la aceste aspecte medicale si se conformeaza imediat.

Foarte bun sucul din holul de la intrare. Foarte bune si rafinate dulciurile din lobby@bar - "Joia" parca se numea.

Se pot lua alimente in camera, am vazut dimineata farfurii pe masutele de pe holuri si bauturi de la barul din holul hotelului la orice ora.

Au facilitatea de umflat colace si saltele la standul cu prosoape.

Am uitat o parte din amanuntele care mi-au facut atata placere la vremea respectiva, au trecut doi ani, insa am ramas cu senzatia unei vacante intr-un mic palat, in care serviciile, atmosfera si atentia pentru detalii raman, cum spuneam la inceput - ca femeia la 40 de ani - stilata, eleganta, fermecatoare si unica in felul ei.

Mergeti cu toata inima, va fi o vacanta pe care o veti revedea multa vreme cu ochii mintii si cu un zambet complice in coltul buzelor! Cu bine!

Trimis de Lisa in 28.03.19 17:58:07
Validat / Publicat: 28.03.19 19:28:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Kusadasi, Marmaris.

VIZUALIZĂRI: 1334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Incepe petrecerea.

webmasterX [28.03.19 19:28:40] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... =6&ridAnt=92906

webmasterX [28.03.19 20:02:06] »

krisstinna [28.03.19 22:06:25] »

@Lisa: Tare mult mi-a plăcut descrierea ta, m-am plimbat printre literele tale și visam că am 40 de ani , ce vremuri...

Sunt bune și tinerele (hotelurile) la ceva dar niciodată nu vor fi stilate ca doamnele de 40 de ani

Bravo!

Lisa [29.03.19 20:04:13] »

@krisstinna: Multumesc, va doresc vacante reusite oriunde va vor purta pasii! Cu drag!

adrianbogdan [30.03.19 09:49:08] »

Buna!

Ei, uite ca la o asemenea comparatie nu ma gandeam. Foarte tare!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [30.03.19 10:10:45] »

@adrianbogdan:

Ei, uite ca la o asemenea comparatie nu ma gandeam. Foarte tare!

Autoarea cam are dreptate, chiar mare dreptate.

Am fost cazată aici tot în iunie 2017, iar Delphin Palace mi-a lăsat şi mie o impresie foarte asemănătoare, cea a unui hotel sclipitor cândva, bine întreţinut, dar cu o puternică patină a timpului vizibilă pretutindeni.

Pe mine m-a surprins neplăcut scăderea nivelului serviciilor cu care mă obişnuisem în lanţul Delphin, reducerea numărului de angajaţi, angajaţi cu o pregătire derizorie şi nepotrivită pentru un hotel de cinci stele, lipsa atenţiei la micile detalii care fac diferenţa.

Cu excepţia mâncării oferite, care a fost variată şi ok, şi a curăţeniei din camera de hotel, toate celelalte servicii au fost SUB aşteptări şi după patru vizite la Delphini cred că aveam aşteptări suficient de realiste.

adrianbogdan, Lisa
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: