ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2019
ÎNSCRIS: 07.04.10
JUN-2016

Descopera Montana, Statele Unite - Un film, un vis, o realitate! Afla secretul zonei din review!

Dragilor, am pastrat acest review mult timp si am zis ca acum este momentul sa va fac o surpriza, placuta sper eu!

Am avut ocazia unica, deosebita, extraordinara de a vizita si lucra in Montana, Statele Unite ale Americii, in perioada iunie-octombrie 2016 prin programul Work and Travel. Fiind studenta la facultate, am putut participa in acest program cu usurinta si am trait experiente cum nu credeam ca exista.

Acest program este special pentru studenti si presupune deplasarea in SUA pentru perioada verii. Ai un job de baza (cel full time) si un job secundar (in cazul in care cel de baza nu iti acopera cheltuielile) asigurat de agentie pe perioada verii plus o perioada de vizitat la final, in functie de contract. Am facut frumusel credit la banca de 3000 USD pentru a putea pleca (bilet de avion + supravietuire pana la primele salarii) si am plecat!

PS: creditul este unul special pentru aceasta experienta

O sa enumar mai jos locurile pe care le-am vizitat si o sa va spun cate putin despre fiecare:

Bozeman

Dupa 2 escale (una la Paris - Charles de Gaulle si cealalta in Salt Lake City) si un drum total de aproximativ 20 de ore am aterizat in Bozeman, de unde m-a preluat seful jobului de baza si m-a dus in Ennis, Montana (unde am stat pe toata perioada verii).

Bozeman este un oras nu foarte deosbit, insa primitor si cu anumite locuri foarte interesante. Am mancat la: Five on Black, Montana Ale Works si The Nova Cafe plus inca cateva dar nu le mai tin minte. Mancare tipic americana, delicioasa, ce iti inspira aerul american mai bine decat orice altceva.

Am vizitat: Gallatin History Museum, Emerson Center for the Arts&Culture si am trecut si pe la Bozeman Public Library (imi plac cartile). Absolut superb: istorie, arta, traditie, bucurie. Te simti imediat o parte din acel loc!

As vrea sa va spun mai multe, insa nu am petrecut foarte mult timp in acest oras. Fiind localizat intre munti, aeroportul din Bozeman este foarte greu acceisibil: se ajunge cu avioane mici, prost presurizate si cu dese turbulente.

Big Sky Resort, Big Sky, Montana

Cum am iesit din masina si am pus piciorul in Big Sky am ramas fara aer. Nu stiu daca neaparat datorita peisajului superb sau a atmosferei ce te lasa pur si simplu fara suflare. Aer curat, un peisaj de vis, oameni frumosi si o atmosfera care parca te forta sa te relaxezi si sa uiti de probleme.

Aici te poti caza si este locul de ski unde merg cei din apropiere si nu numai. Cabanute dragute foc, magazine cu echipamente, terase, soare (am mers vara), caldura, plimbare, mancare buna si o stare permanenta de euforie. Foarte greu de descris in cuvinte. Acel peisaj pe care il vezi in filme si spui: au filmat in studio? Nu, este real.

Aici am baut o limonada, am mancat un hamburger, am facut poze, m-am plimbat si am stat de vorba cu localnicii care mi-au explicat cum arata sezonul de iarna acolo: fix ca in filme: echipe de prieteni cu skiurile si snowboardurile in spate, pauze de cafea si ceai, oameni de zapada, decoratiuni de Craciun si tot tacamul. Cabane decorate, seminee, vin la gura sobei. SUPERB

Yellowstone National Park

Am ajuns la marea provocare a acestui review: cum sa descriu in cuvinte ce am trait, simtit, mirosit, atins, vazut si auzit aici?

Sa imi fie cu iertare, dar oricat de talentata as fi la scris, imi este foarte greu sa gasesc cuvintele necesare pentru a explica sentimentul de "Nu mai vreau sa plec niciodata de aici. " Acest sentiment nu a avut nicio legatura cu ideea de vis american, de americani, de nimic. Acest parc este o minunatie a naturii perfect pastrata, ingrijita si iubita de americani dar si de turistii care il viziteaza an de an. Am vazut elani, ursi, reptile, pasari si multe alte animale salbatice in mediul lor natural de la cel mult 1 metru distanta.

Intr-o zi am vazut mult prea putin din acest parc, insa suficient cat sa raman "marcata" pe viata.

Iata o intamplare amuzanta si posibil periculoasa daca nu as fi avut un gram de noroc: am oprit masina la marginea drumului pentru ca am vrut sa fac o poza la o cascada superba, insa surpriza: ma dau jos din masina si la 1 m de mine este un mare elan care se holbeaza la mine. Aud un politist cum ma striga si imi face semn sa ma indepartez usor, mergand cu spatele, ramanand cu fata la elan pentru a nu-l speria. Fac cum spune politistul si ajung inapoi in masina, unde raman blocata cateva minute bune. Ce pot spune, acum imi amintesc cu drag, atunci m-am speriat tare!

Old Faithful Geyser, Yellowstone National Park

Facem un joc de imaginatie: va aflati pe un platou drept, ingrijit iar la 500m aproximativ de voi se afla un geyser aparent micut care bolboroseste. Ghizii va spun sa aveti rabdare, pentru ca o data la jumate de ora (daca tin minte bine) acesta izbucneste in ceva fabulos. Voi asteptati, asteptati... si parca minunea nu se mai intampla. Insa, fix cand sa va ridicati sa plecati acesta prinde viata si aveti in fata voastra un geyser gigant, inalt caruia cu greu ii puteti vedea varful. Ca si cum ati sta in fata unui skyscraper doar ca viu, colorat in roz, cu spume albe si cu un sunet extraordinar. Greu de descris in cuvinte, insa Old Faithful este pentru mine este dovada ca cu rabdare, poti ajunge sa vezi si sa traiesti lucruri pe care doar ti le imaginezi.

Cu cat te plimbi mai mult in acest parc, cu atat gasesti mai multe zone de care te indragostesti. Cine cunoaste zona Pamukale, Turcia va fi fascinat sa auda ca si in acest parc puteti gasi ceva asemanator: zone imense de "pardoseala" roz-bej-crem-alba formata datorita depunerilor de diverse minerale, perfect protejate de mici poduri de lemn si treceri.

Cascadele din acest parc sunt la fel de "breath-taking, " deoarece totul este la superlativ. Imaginati-va Cascada Bigar de 10 ori (pe putin) mai mare. Imaginati-va sa va aflati la un rau ce se afla la baza unui munte caruia ii puteti vedea varful doar daca va asumati o durere de gat ingrozitoare in urmatoarele zile. Imaginati-va ca stati intr-un loc care va face sa realizati ca cuvantul "MARE" avea o cu totul alta insemnatate si marime pentru voi pana atunci.

Prin parc se gasesc tot felul de cabanute unde poti sa te cazezi, restaurante, zone comerciale de suveniruri si magazinase. Acesta insa sunt foarte atent amplasate pentru a nu deranja viata salbatica a parcului. Politisti sunt peste tot si au grija ca toata lumea, dar si animalele, sa fie in siguranta.

Ennis, Montana - locul unde am locuit, platit taxe si muncit

Ennis este un sat, satuc, strada. Este o strada lunga de doar cativa kilometri: pe stanga si pe dreapta acestui drum se regasesc mici restaurante (mult spus), diners, pubs, moteluri, hoteluri, magazine de suveniruri. Insa, de aceasta data, imaginati-va totul la scara mica (va trec de la o extrema la alta Yellowstone-Ennis).

Desi este un sat amarat cum ar spune mult, cu oameni putini si foarte modesti, viata aici este ceva ce momentan nu am reusit sa egalez nici cu bani, nici cu experiente autentice romanesti.

Oamenii sunt extrem de primitori, de calzi si te ajuta orice ar fi. Exista un magazin second hand care la etaj are o camera secreta, o surpriza pentru cunoscatori, pentru cei care cunosc pe cine trebuie prin Ennis. Pentru ca imi sunteti toti dragi si vreau sa beneficiati de cat mai multe detalii din acest loc magic, o sa va spun: este o camera ce pastreaza haine de epoca de gala originale din perioada 1920-1950 aproximativ, originale, intretinute cu mult drag. Aceste haine de gala si de epoca nu sunt de inchiriat si cuprind: rochii, umbele, jartiere, jupe, pantofi, sandale, costume pentru barbati din catifea si stofa, diademe, accesorii, manusi si multe altele. Aici am venit cu sefa pentru care lucram pentru a inchiria o rochie pentru balul despre care o sa va povestesc mai jos.

Stiti filmele acelea vechi cu doamne imbracate in rochii de epoca cu crinolina, umbrele, manusi dantelate si corsete? Asta gasesti aici. Intr-un mic magazin SH gasesti o bucata din trecut pastrata intacta. Daca ai nasul ascutit, poti sa simti pana si mirosul acelor ani.

Virginia City, Montana

Virginia City este un orasel micut si cu un farmec aparte. Este elegant insa are un aer de epoca si gasesti multe magazine de dulciuri, suveniruri, inghetata, iaurt inghetat si terase in aer liber absolut superbe.

Tot aici in Virginia City are loc anual in luna August un bal victorian (Victorian Ball). Daca cautati pe Facebook "Virginia City Grand Victorian Ball" veti vedea despre ce vorbesc.

Aici se face legatura cu magazinul secret de rochii de care v-am spus mai sus. Am mers la acel magazin pentru a-mi lua tinuta pentru balul Victorian (atasez poze). Cu cateva zile inainte de bal, am mers sa invatam dansurile de epoca ce se practicau in perioada aceea (1920-1940), iar seara balului a fost ceva magic.

Toti participantii la bal au mers sa se pregateasca intr-o sala alaturata balului: ne-am imbracat, machiat, coafat. Dupa pregatiri, am defilat pe perechi pe strada principala a orasului, unde localnicii ne-au facut poze si ne-au admirat. Dupa defilare, am mers toti (cu tot cu localnici) in sala de bal unde am dansat dansurile specifice pe muzica de epoca, am baut punch si ne-am conectat cu oamenii din zona. Ceva de vis, ceva ce nu am mai trait niciodata si nu stiu cand o sa mai am ocazia.

Cam asta am sa va povestesc. Avand in vedere ca au trecut 3 ani de atunci, este posibil sa fi uitat si omis anumite detalii, insa sper ca reviewul meu de calatorie sa va inspire macar 20% din ce am trait eu acolo. Sper sa va ajute si pozele.

Pupici!

Trimis de Anduise in 21.03.19 22:01:34
Validat / Publicat: 22.03.19 09:36:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Washington, New York, Stanford, Boston, Rhode Island, Martha's Vineyard

VIZUALIZĂRI: 842 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Virginia City - Balul Victorian si tinuta mea

webmasterX [22.03.19 09:35:50] »

Mutat în rubrica "Descoperă Montana, #DESCOPERIND AMERICA" (nou-creată pe sait)

robert [22.03.19 09:47:27] »

@Anduise: super tare! felicitari! Mă uitam acu la poze: așa scumpă-i mâncarea/ O portie se învârte între 20-30 usd?

Anduise [22.03.19 09:57:14] »

@robert: Buna Robert, in Montana NU! Mancam ditamai hamburgerul facut autentic de ei cu 8 dolari ceea ce, sa fim seriosi, e ca aici in locurile cica autentice si calitative. O limonada cam 3-5 dolari, nimic exagerat. Sa zic ca o masa zdravana pentru mine costa maxim 15 dolari (fel de mancare + suc).

Daca mergi in New York, da, poti da si 50 de dolari pe o friptura depinde foarte mult de zona.

Montana este mai country style, mai pe natura, mai pe comunitate.

Zi faina!

robert [22.03.19 10:06:11] »

@Anduise: e bine atunci! P08 m-a indus în eroare. Încă n-am ajuns în State! Am în plan, dar ma speriaseră prețurile!

Toate bune!

Mika [22.03.19 10:08:58] »

Felicitări! Foarte interesant și foarte furmos scris. Răzbate din rândurile articolului tinerețea scriitorului. Mi-a plăcut.

Anduise [22.03.19 10:12:50] »

@Mika: Multumesc Mika! Ma bucur tare ca ti-a facut placere sa citesti reviewul meu. Inseamna mult, pentru ca acest loc are o insemnatate f mare pentru mine. Te pup!

Anduise [22.03.19 10:15:35] »

@robert: Banditos este un restaurant Southern-Western unde preturile sunt cum sa zic... moderate spre scumpicele (pentru noi romanii, pentru ei este o nimica toata). Este foarte adevarat ca, eu muncind acolo si castigand in ritmul lor, preturile mi s-au parut direct proportionale si acceptabile fata de salariu. Insa, nu putem compara salariul de aici si preturile de acolo, ar fi o comparatie eronata. Te incurajez cu mare drag sa vizitezi America, pentru ca iti ofera o perspectiva unica si are o atmosfera pe care nu o vei mai gasi nicaieri in lume! Hugs

ANILU [22.03.19 10:31:56] »

@Anduise: Felicitări Copil Frumos!!!

Interesantă aventura ta americană. Am citit cu plăcere și din curiozitate să văd și eu o bucățică din America.

Dacă ți s-ar mai ivi ocazia ai mai pleca? Ești tânără și ai toate șansele. Să profiți cât poți.

Să ne mai scrii impresii din vacanțele tale, scrii frumos iar eu citesc cu plăcere, mai ales din zone unde nu cred că voi ajunge vreodată.

Toate cele bune.

Anduise [22.03.19 10:54:50] »

@ANILU: multumesc muult! Am fost de doua ori in America si as pleca oricand inapoi. Am aplicat in Octombrie 2018 la loteria vizelor, si incepand din mai incep sa se dea raspunsurile. Nu m-ar deranja sa stau macar un an pe acolo, daca nu chiar de tot (depinde cat de dor mi s-ar face de Romania). Sa vedem ce noroc am Va pup, o sa mai scriu ca mai am multe!

Mika [22.03.19 10:58:35] »

@Anduise: Iti doresc să reușești. Pe aici nu mai e de stat.

Anduise [22.03.19 11:07:29] »

@Mika: Din pacate, cam asa este... Multumesc!

webmaster [22.03.19 19:35:15] »

crismis [22.03.19 22:24:40] »

@Anduise: Superbă ținuta ta de epocă! Cât despre "experiența americană"... ce să mai zic?!

Am fost de 2 ori în SUA, în 2003 (Indianapolis și Orlando) și 2004 (San Diego), de fiecare dată pentru 4-5 zile doar, cu ocazia unor manifestări științifice, deci nu prea am avut timp de vizitat. Totuși, fiecare experiență în parte a fost unică, fabuloasă, păstrez amintiri care m-au marcat și pe care le povestesc și le tot povestesc... Așa că înțeleg ce zici. America e MARE. Totul e supradimensionat. Și ALTFEL decât la noi... A, și ce mi-a plăcut cel mai mult a fost că, atunci când probam haine, îmi trebuiau mereu mărimile mici, M sau S! ????????????

Anduise [23.03.19 09:03:20] »

@crismis: daaa fix asa este! Ma bucur ca ti-a placut tinuta mea! Eu in acele zone nu am ajuns dar nu se stie niciodata. Te pup!

DOINITA [23.03.19 09:13:53] »

Felicitari, foarte frumos povestit!

Anduise [23.03.19 10:13:49] »

@DOINITA: Multumesc mult! Pupici!

Dan&Ema [24.03.19 08:17:47] »

@Anduise:

Fascinanta povestea ta americana din micutul satuc - strada si din celebrul Parc Yellowstone.

USA este atat de diferita si atractiva. Eu am ajuns o singura data pe pamant american. Ceea ce ai descoperit si impartasit tu este o experienta americana simpla, pura, inedita, nu una comerciala. Si asta o face speciala. Bravo pentru articol si pozele faine! ????

Fascinanta si aparitia ta in AFA si debutul la Intalnirea AFA.

Felicitari pentru tot si cred ca atmosfera AFA te-a invaluit deja si te ca face dependenta de aceasta comunitate.

Numai de bine! ????

Anduise [24.03.19 12:04:04] »

@Dan&Ema: Multumesc! Chiar la asta ma gandeam, ca acum cunoscundu-va pe voi si in viata reala sa zicem asa, sunt si mai dependenta de AFA.

Intradevar, SUA iese din tipare intr-un mod deosebit ce greu poate fi explicat. Eu am avut norocul de a trai ambele experiente: si stilul mai comercial, din filme, din orasele mari (New York, Washington) dar si viata reala, simpla, modesta, mai saraca si mai cu greutati, partea mai putin vazuta. Ambele sunt frumoase, insa de retinut ca nici macar acolo nu este nimic usor, este chiar mai greu.

Ma bucur ca am reusit sa impart putin din ce am vazut si simtit cu voi, o sa o mai fac! Multumesc pentru primirea calduroasa la AFA, si pentru cuvintele frumoase pe care mi le adresati de fiecare data

Dana2008 [24.03.19 18:53:06] »

@Anduise: Felicitări pentru articol și fotografiile minunate!

Mă bucur enorm pentru tine, pentru viața de poveste pe care ți-o construiești, pentru că iei maxim din minim și vezi partea pozitivă a lucrurilor.

Îți urez succes la loteria vizelor, deși asta ar însemna să nu ne mai întâlnim dar mai important este să te simți împlinită și fericită. Eu ma voi bucura dacă vei primi viza! Îți țin pumnii.

Ai povestit foarte frumos! Felicitări pentru MG!

Călătorii plăcute! ????????

Anduise [24.03.19 23:56:43] »

@Dana2008: Multumesc scumpa mea! Esti o persoana frumoasa din toate punctele de vedere, si pt mine este o mare bucurie ca te cunosc! Multi pupici dulci dulci!

Anduise, ANILU, crismis, Dan&Ema, DOINITA, Mika, robert