ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
MAY-2010

Prin Bulgaria catre Grecia sau litoralul bulgaresc

S-au auzit multe despre drumurile bulgaresti si la fel ca si multi altii care doresc o vacanta in frumoasa Grecie, ne-am gandit de cateva ori inainte sa alegem varianta de drum prin Bulgaria. Totusi, fiind mai accesibila si oarecum mai scurta decat alte variante, am ales-o de mai multe ori. Desi, eu plecand din nordul tarii, varianta Serbiei si Macedoniei este mai scurta, dar e nevoie de pasaport. Asta insa e alta poveste.

Giurgiu - Ruse

De obicei, eu si sotul meu inoptam in Giurgiu si pornim dimineata cat mai devreme posibil (in jurul orei 7). S-a intamplat insa, in 2008 cand am fost un grup de prieteni, sa pornim in jur de ora 10 pentru ca "ne-am adunat" foarte greu si am avut si ghinionul ca la o benzinarie din Giurgiu, dupa ce am alimentat, s-a oprit sistemul si nu am putut pleca de acolo pana nu s-au redeschis pompele. Daca porniti dimineata, nu dureaza mai mult de 20 minute sa treceti vama. Daca din pacate ajungeti mai tarziu, este foarte posibil sa prindeti aglomeratie care va intarzie si pana la 2 ore, cum am patit noi.

La vama romaneasca, in loc de controlul actelor, se plateste taxa de pod - 25 lei. Un lucru nostim: casiera ne-a intrebat, dupa ce ne-a dat chitanta, daca avem rovinieta. Bineinteles ca nu ne-a cerut-o, dar e bine sa o aveti... cine stie. La intoarcere, taxa este 6 euro sau 12 leva. Nu am vazut nicaieri afisat pret in lei, deci nu cred ca se poate.

Urmeaza podul, care anul acesta s-a prezentat destul de bine, comparativ cu alti ani cand era plin de gropi si denivelari. S-a mai lucrat la el si se circula normal pe ambele sensuri.

La vama la bulgari se prezinta actele, dupa care urmeaza o usoara aglomeratie la ghiseele pentru vinieta. Taxa de drum este 5 euro sau 10 leva pentru 7 zile. Au fost unii care au ales sa cumpere vinieta din benzinarie, dar au platit 20 sau 25 leva - chiar ne-am mirat si noi. Deci mai bine asteptati rabdatori la vama. Un alt sfat: aveti grija sa luati atat chitanta pe care e trecut numarul masinii cat si autocolantul care trebuie pus in coltul din dreapta, jos al parbrizului. Noi nu l-am lipit niciodata, doar l-am pus pe bord.

Urmeaza Ruse, de unde se pot lua 2 directii: 1. cei care merg catre Grecia vor urma indicatoarele catre Sofia si vor traversa centura orasului unde poate vor intalni primul radar, deci mare grija la indicatoare si la limitele de viteza. 2. cei care merg catre Marea Neagra bulgareasca vor urma indicatoarele de Varna si vor traversa orasul mult mai repede.

Catre Grecia - se traverseaza Bulgaria in aproximativ 6 ore, uneori chiar 7, in functie de curajul soferului sau de aglomeratie.

Ruse - Plevna - 150 km

Este un tronson de drum bun, deloc aglomerat si cu foarte foarte multe radare care stau mai mult intre localitati, la intersectii de drumuri, unde limita este 60km/ora. Noi lasam tiruri sau alti "iepuri" in fata noastra ca sa nu fim primii in coloana, pentru ca intotdeauna primii sunt opriti. Intotdeauna mi s-a parut portiunea de drum cea mai plictisitoare, fiind drum drept, in ses, fara cine stie ce peisaje deosebite si putin populata. Daca nu ar fi lucrate pamanturile, ai zice ca lipseste civilizatia. Dar spre deosebire de Baraganul nostru, se vede ca bulgarii au agricultura mai bine pusa la punct, pentru ca nu am vazut zone de pamant nelucrat.

Plevna - Sofia - 165 km

De fapt nu se intra propriu zis in Plevna; drumul ocoleste orasul si chiar si asa, in aceasta zona sunt radare. Multi au avut noroc si au scapat cu 10 euro. Pe noi ne-a oprit o singura data radarul pentru ca nu am vazut un indicator de limita 60 si am facut o depasire pe un drum cu 3 benzi pe un sens, in apropiere de Sofia, si nu am putut scapa nicicum fara 40 euro. Eram la intoarcere, spre casa si am lasat ultimii nostri euro, iar la vama umblam pe la alti romani sa schimbam lei in euro sa avem pentru taxa de pod. A fost singura noastra intalnire "fata in fata" cu politia rutiera bulgara. Dar a fost destul ca ne-a golit portofelul. Noroc ca am avut.

Pana la Sofia, prindeti 75km de autostrada foarte frumos lucrata si cu peisaje deosebite, dar si aici radare, mai ales la iesirea din tuneluri. Apoi, in Sofia aveti 2 variante: ori traversati centura care s-a reparat pana anul trecut, dar e aglomerata, ori traversati orasul, lucru neindicat daca nu aveti GPS pentru ca la capitolul indicatoare stau foarte prost. Eu zic ca indiferent care varianta alegeti, tot atata timp pierdeti.

Sofia - Kulata - 180 km

Odata iesiti din Sofia, veti intalni o Bulgarie diferita fata de cea de pana acum. Mai multa aglomeratie, alte drumuri, alta vegetatie, peisaje deosebite. Drumul este foarte bun, cu portiuni de autostrada nou construita si chiar te intrebi de ce ei pot sa aiba asa ceva si noi nu. Nu am avut incidente deosebite pe aceasta portiune, desi si aici sunt nelipsitele radare. Totusi, cei mai curajosi sunt soferii romani, care goneau pe langa noi.

La vama bulgarilor, catre greci este aceeasi poveste ca si la vama catre Romania. Control acte - aici majoritatea controleaza si cartea verde. Noi avem masina pe firma si am avut la noi imputernicire pentru iesirea din tara, dar nu ne-a intrebat nimeni nimic de ea niciodata.

Imediat dupa granita bulgara este vestitul duty-free, unde am oprit intotdeauna pentru ca au anumite produse foarte ieftine si unele pe care numai aici le gasesti (de exemplu, Metaxa in sticla pictata am cautat toate statiunile din Grecia, si nu am gasit decat aici). Complexul se poate vizita indiferent in care directie mergeti: spre Grecia sau spre casa.

Catre Litoralul bulgaresc - se traverseaza in aproximativ 5 ore, in functie de traseul pe care il alegeti.

Noi am ales varianta Ruse-Shumen-Burgas, pentru ca am avut ca destinatie Duni si e un traseu de 300-310km. Au fost romani cu care am intrat in vorba in Duni care ne-au spus ca au venit pe varianta Shumen-Varna-Burgas si au nimerit si eu prost pentru ca se lucra intens pe autostrada catre Varna. Pe aici traseul e mai lung cu aproximativ 80km.

De la Ruse la Shumen am urmat un TIR care mergea cu 90km/ora si am observat ca nu sunt atatea radare ca si pe traseul catre Grecia. Din Shumen - de fapt de pe centura - am urmat indicatoarele de Burgas si am dat de o portiune impadurita de 35-40km de drum foarte prost, cu gropi si denivelari, pe care intr-adevar se lucreaza, dar nu pot sa va spun in ce masura s-a reparat pana in momentul de fata. Oricum, cu putina grija si rabdare, recuperati timpul pierdut pe urmatoarele portiuni care sunt mai bune. Inainte de Burgas este o portiune mica de autostrada, traversati orasul destul de lejer si apoi urmeaza drumul catre Duni, de asemenea foarte bun.

Va doresc drum bun si fara experiente neplacute!

Trimis de deliutza27 in 05.06.10 13:58:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peisaj din Bulgaria, in apropiere de granita cu Grecia

cosminp
[05.06.10 14:36:54]

ai facut ambele drumuri in mai 2010?

cat despre drumul spre grecia, pot sa-ti spun ca exista 4 treceri din bulgaria, nu doar kulata:

1) Ilinden-Eksohi

2) Zlatograd-Xsanti

3) Kapitan Petko Voivoda-Ormenion

4) Kulata-Promahonas

ramane doar sa treci prin punctul de frontiera care te avantajeaza cel mai mult.

[05.06.10 15:01:02]

La fel cum spre litoralul bulgaresc exista nenumarate variante de drum, sunt convinsa ca si catre Grecia exista si altele, despre care nu pot sa scriu, daca nu le cunosc. Eu am scris doar despre ruta pe care am fost de mai multe ori in ultimii 3 ani. Deci nu, nu am facut ambele drumuri anul acesta. Am scris insa preturile cele mai recente, iar la starea drumurilor, de asemenea am notat facand referire la perioada cea mai recenta, adica Mai 2010.

Chiar sunt curioasa sa aflu si starea altor rute prin Bulgaria pentru ca necunoscand nimic despre acestea, nu am cum sa le aleg ca varianta de drum. Pana acum am ales varianta indicata de GPS, pentru ca sotul meu isi inoieste hartile ori de cate ori are ocazia si nu au fost niciodata probleme.

Dragoș_MD
[05.06.10 18:58:27]

atat de bine, incat la intoarcerea din Ruse, acum vreo 2 saptamani, am calcat printr-un transeu de mi s-a desprins plafoniera din tavan!!! (pe bune! ) din pacate, nu am avut cum sa-l ocolesc...

probabil li s-a vandut vinieta pe o luna. eu la benzinarie am cerut doua de o saptamana si fatuca m-a intrebat de ce nu iau pentru o luna? pentru ca ies mai ieftin asa, i-am raspuns. si mi-a dat exact ce-i cerusem cu bon, chitanta si tot ce trebuie. si in plus, am putut plati si cu cardul, ceea ce din cate stiu, la ghiseul de langa vama nu se poate. oricum, la cat drum aveti de facut, e pacat sa stati de pomana la cozi interminabile. ca sa nu mai spun ca aici aveti si un magazinas de unde se mai poate lua o sticla de apa, ceva, si toaleta, tot asa, ca sa va puteti "reimprospata" pentru o bucata suficient de lunga de drum care urmeaza.

in Sofia aveti 2 variante: ori traversati centura (...), ori traversati orasul, lucru neindicat daca nu aveti GPS pentru ca la capitolul indicatoare stau foarte prost.

exista pe forumuri o descriere excelenta a drumului prin Sofia, de nu-ti mai trebuie niciun GPS (care, de altfel, daca il ascultati, doar v-ar incurca) ; de altfel, nici nu e prea greu: o tineti tot inainte pana treceti pe sub un pod, o luati putin in drepta, apoi la urmatorul giratoriu, iesiti la 270 grede (adica in stanga) si mergeti pana la alt giratoriu, unde faceti tot stanga. ajungeti pe "strada cu piatra cubica" si in 15 minute ati iesit din oras. eventual, vizualizati pe google maps.

[05.06.10 19:22:58]

Draga Dragos, imi pare rau pentru plafoniera ta, sincer. Eu ultima data cand am traversat podul, in mai era mult mai bun comparativ cu anii trecuti. Nu am zis ca e perfect, dar s-a lucrat la el cat de cat. Totusi, avand in vedere ca platim taxa pentru podul ala de fiecare data cand il traversam, ar fi trebuit ca pana acum sa fie ca in palma. Probabil ca autoritatile romane si cele bulgare nu se inteleg undeva de nu fac nimic in acest sens si repara doar partial. Ma gandesc ca daca la cateva zile de cand am trecut eu si pana ai trecut tu Dragos s-a stricat asa... ce o sa fie mai in colo... iar aceeasi poveste.

Referitor la Sofia, pana acum, ori de cate ori am mers in concediu am folosit GPS-ul care ne-a incurcat in Grecia unde drumurile se schimba de la un an la altul mai des decat hartile disponibile. In Bulgaria ne-a ajutat, mai ales in capitala. Nu zic ca nu sunt bune descrierile de pe forumuri, dar si asa, e de ajuns sa-ti scape un sens giratoriu si "te-ai scos". In fine... nu sunt atat de descurcareata fara GPS. Poate ne-am obisnuit noi prea mult cu el.

Apropo de google maps, cand am mers in Duni, am dat traseu pe GPS si inainte sa pornim am verificat traseul pe google sa fim siguri ca nu ajungem cine stie pe unde. Deci si asta este o varianta foarte buna... verificarea in prealabil a traseului ales.

Si eu ma gandeam ca vinieta aceea de 25 leva era pe o perioada mai lunga, dar cand am intrebat nu au stiut sa-mi spuna pe ce perioada e. Poate au avut ghinion si numai pe o luna erau disponibile atunci. Cine stie... Noi pana acum tot din vama am cumparat-o intotdeauna. Si nu am stat niciodata mai mult de 10-15 minute la coada.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[05.06.10 21:12:51]

Podul arata foarte bine fata de anii trecuti, mai putin gropa in care a dat Dragos care se afla pe la mijlocul podului pe sensul de intoarcere in tara, insa e una singura, dar destul de mare.

[05.06.10 22:28:30]

ionescunic, se vede ca treci des podul de la Giurgiu. Parca parca imi amintesc si eu groapa cu pricina...undeva pe la mijlocul podului, lasata acolo in loc de "bun venit in Romania"

valimi
[06.06.10 08:36:58]

de doua ori am fost pe litoralul bulgaresc si de fiecare data am preferat Vama Veche ca punt de trecere a frontierei, pare cea mai civilizata.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[06.06.10 09:01:03]

Din Slobozia pare corect ce spui insa din Bucuresti e chiar o crima sa mergi prin Vama Veche , eu am fost o singura data pe acolo si nu imi mai trebuie sub nici o forma , si in restul vizitelor am trecut pe la Giurgiu sau o singura data pe la Negru Voda. Nu se compara cu Giurgiu -Ruse , e cel mai rapid si gol drum existent , pacat de autostrada ca nu se repara mai repde. Singurul avantaj al trecerii prin vama veche e acela ca poti schimba Lv in vama , alt avantaj nu exista. Daca e sa iei amenda sau sa te haleasca babaul bulgaresc se poate intampla si pe portiunea mica de la Vama la Albena.

babycris42*
[06.06.10 09:29:19]

Pentru cei care calatoresc cu masina informatiile sunt valoroase. Ai un vot de la mine.

dan315904
[01.08.18 20:36:43]

Bună seara

Înainte de a intra în Grecia prin Kulata unde îmi recomandaţi să alimentez cu benzină?

Dan

Dragoș_MD
[01.08.18 21:14:30]

@dan315904: Cel mai bine oprești în Sandanski. Ai mai multe benzinării de firmă chiar lângă drumul principal.

OMV, Lukoil... kek.gg/u/cvQh.

babycris42*, cosminp, dan315904, deliutza27, domidoc, ionescunic, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDrumuri bulgărești, cu bune și rele: