ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
MAR-2019
colegi

Casa Lorabella - Baile Herculane – o ciorba si-o clatita

In plimbarea noastra prin istoria Bailor Herculane, atat de frumos povestita de ghidul nostru Sebastian Pop, toata frumusetea lor, ruinata si irosita, ne-a facut si foame, asa ca la indemnul lui Sebastian, cei care mai ramaseseram din grupul initial, am poposit aici la o ciorba.

Desi el ne-a asigurat ca mancarea este foarte bune si ieftina, mie nu prea mi s-a parut asa. Adica o ciorba de legume 15 lei, nu cred ca poate fi considerata chiar ieftina!

Locatia se afla pe malul Cernei, pe str Zavoiului nr 1. Este de fapt o pensiune, unde insa poti servi si masa, chiar daca nu esti cazat acolo. Am avut o zi frumoasa, cu soare cald, dar terasa nu era inca pregatita, asa ca am stat la interior.

Noi fiind 11 persoane, iar mesele mici, de 2 si 4 persoane, am ocupat aproape toata capacitatea, locuri la mese fiind aproximativ 20. Desi am fi vrut sa stam impreuna, a fost ok si asa, iar nota de plata a fost facuta pe masa, nu pe grup!

Eu am nimerit la o masa de 4 persoane sub scara cu trepte de lemn (separate). In primul moment nu am realizat ce inseamna asta, dar cand domnisoara care facea curat la etaj a inceput sa urce si sa coboare de mai multe ori si sa dea cu aspiratorul deasupra noastra… nu a fost prea ok.

In plus, masa noastra era exact in dreptul camerei cu nr 1, la maxim 1,5 m, asa ca presupun ca cei care erau cazati acolo, nu au fost prea incantati de vorbaria noastra, in caz ca se odihneau! La fel si cealalta camera de la parter (nr 2), in dreptul mesei colegilor nostri. Spatiul era destul de mic, coloanele de pe mijloc, incurcand mult circulatia, neputandu-se trece unul pe langa altul in acelasi timp :) !

Cand am fost intrebati ce dorim de baut, am intrebat daca ne poate aduce apa fierbinte sa ne facem un ceai de la noi, si spre lauda lor, nu au fost socati, si ne-au adus. Baiatul care ne servea si-a cerut scuze ca nu ne poate aduce apa fiarta intr-o carafa, sa fie mai prezentabila :), de teama sa nu se sparga si ne-a adus-o intr-un recipient de inox, ceea ce nu a reprezentat niciun impediment. Nu ne-au pus apa fierbinte la nota de plata :) !

La masa noastra s-au comandat 2 ciorbe de legume, simple, 2 ciorbe de legume a la grec cu afumatura si 2 clatite cu spanac si sos de rosii. Total nota de plata 101 lei. Putin cam mult, parerea mea!

Ciorba mea cu afumatura a fost destul de gustoasa, insa era plina de ulei, si am avut surprinderea sa vad ca afumatura consta de fapt, in bucati dintr-un ciolan afumat, taiate si puse in ea la servire, nu la prepararea ei. Clatitele au fost gustoase dupa cum spun cei care le-au consumat, insa eu nu am fost curioasa sa le gust, fiind preocupata sa-mi beau ceaiul, ca sa “spal” un pic tot uleiul ala din ciorba!

Servirea a fost ok, nu foarte rapida, dar nici nu ne grabeam, iar baiatul care ne-a servit foarte amabil si serviabil. Am vazut in timp ce mancam, ca au venit oameni care au luat mancarea, comandata in prealabil, la pachet.

Concluzia: se poate manca mai bine si mai ieftin in alta parte!

Trimis de vulpe mihaela in 19.03.19 12:59:55
Validat / Publicat: 19.03.19 15:02:27

VIZUALIZĂRI: 1240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Casa Lorabella

[19.03.19 15:08:39]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nelu73
[19.03.19 15:34:17]

Buna, ai dreptate nu a fost prea ieftin noi am fost la restaurantul Cezar o sa scriu un rewiev, Aici o ciorba de burta cu pâine zmantana și ardei iute a fost 10 lei o cafea 3 lei doua clatite 5 lei, un mic 2 lei.

Carmen Ion
[19.03.19 15:42:58]

@nelu73: În prețul de 2 lei/bucată al micilor intrau și muștarul, plus pâinea. Micii îi făcea un nene în gangul de lângă cârciumă și se plăteau separat la el. Ciorbele și cartofii prăjiți erau ai restaurantului. Ciorbele mi s-au părut zeamă lungă, dar măcar erau fierbinți.

Concluzia mea e că la Herculane nu prea ai unde să mănânci bun și ieftin.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.03.19 15:47:00]

@Carmen Ion:

la Herculane nu prea ai unde să mănânci bun și ieftin.

Eu aș spune mai degrabă că ȘI bun, ȘI ieftin e mai degrabă un oximoron... ceva cam ca în reclama aia la publi24: „no, așa ceva... nu se poate!”

@vulpe mihaela: eu am fost acolo acum câțiva ani, am stat și vreo două nopți. Acum, vineri la prânz, când am fost poftiți la plimbare de la restaurantul Minerva pe la ora 16 că ei nu mai servesc la ora aia (!!!), iubi zicea să fi mers acolo să mâncăm. Din fericire, am zis pas; era și prea departe, și cam aceleași impresii le aveam și eu despre restaurantul lor...

nelu73
[19.03.19 15:51:16]

@Carmen Ion: Asa este mici nu am mancat dar ciorba de burta am gasit in alta parte mai rea și mai scumpa. Cafeaua si clatitele au fost ok. (Decat sa mănânci slab si scump macar sa fie ieftin, când nu ai de ales.)

[19.03.19 15:51:42]

@nelu73: Noi am platit pe un ardei iute taiat feliute - 2,5 lei!!!

[19.03.19 15:54:09]

@Dragos: Mai bine ca nu te-ai dus!!!

elviramvio
[19.03.19 16:04:32]

@Dragos:

Pot spune că din partea noastră a fost singura notă proastă dată restaurantelor de la H. Minerva. Să nu poți servi o ciorbă și un felul doi simplu la cei ce se cazează la hotel între orele 16 - 19 a fost o surpriză neplăcută. Ne-am amăgit foamea la Cezar unde prima dată in viața mea, m-am ridicat cam flămândă de la masă. Adică pulpa de pui cu cartofi a fost foarte bună dar nu pentru cele 70 kg ale mele ????, poate suficientă pentru silueta Krisstinnei ????!

ungureanica
[19.03.19 16:30:44]

Ai mare dreptate cu tot ce spui despre mâncarea de aici și nu numai.

Noi am fost cazați de câteva ori aici și am stat chiar în camerele 1 și 2 de care pomenești tu. Dimineața ne trezeam din cauza zarvei de la micul dejun. Închipuie-ți ce față făcea nevastă-mea când ieșea pe ușă să meargă la cafea și tot restaurantul se uita în camera noastră.

Prețurile la mâncare nu ne-au plăcut niciodată la ei dar din comoditate am mâncat acolo de fiecare dată. Cazarea era sub 100 lei și de aceea alegeam să mergem acolo.

Te salutăm cu drag!

krisstinna
[19.03.19 16:45:46]

@vulpe mihaela: Am mâncat acum prânzul: 185 Gr de brânzică de vaci, degresată

La Herculane am “mâncat” doar o cană cu vin fiert, la Pizzeria Cristal.

Nu am făcut poze tocmai pentru a nu scrie nimic dar pot sa spun ca am plătit 33 lei pentru: snitel cu cartofi prăjiți, o cafea, un cola, doua căni cu vin fiert (un deliciu)

Am mai comandat ulterior o pizza casei (arata foarte bine), costa 20 de lei, era cea mai scumpă , pentru cei doi copilași care cerșeau bani. I-am pus la masă, Cristi le-a comandat pizza, eu le-am cumpărat câte un suc Mirinda și m-am pus pe plâns in timp ce supravegheam pruncii murdari și sumar îmbrăcați.

Era prima pizza din viața lor și culmea: dorea sa se ducă in parc cu ea, să-i dea și mamei

Normal ca nu i-am lăsat, adultii trebuie sa meargă la muncă.

Deci, la Cristal a fost bine, mă refer la ce am comandat noi

msnd
[19.03.19 16:46:01]

@vulpe mihaela:

Subscriu întru totul și la punctul de vedere privind prețurile, și la cel privind condițiile de servit masa. Impresia mea este că au așezat mesele respective pe culoarul de acces la camere, și nu într-un loc gândit de la început a fi restaurant.

Ar mai fi de menționat „Toaleta mixtă”, conform inscripției de pe ușa respectivă. Trecând peste faptul că singurul loc disponibil în interior, nu corespunde, conform normelor, cu numărul de locuri la mese, denumirea și situația respectivă cred că este un unicat. În memoria mea, este la același nivel cu WC-ul cu 2 locuri găsit la hotelul din Câmpeni în urmă cu vreo 45 de ani.

krisstinna
[19.03.19 16:50:21]

@elviramvio: Ce draguță ești

Am îmbătrânit, s-a dus silueta mea, mă strângea rochița interbelică, am sărit de 50 kg așa cum am sărit și de 50 de ani

La Herculane nu am mâncat la prânz decât o cana cu vin fiert

[19.03.19 16:52:06]

@krisstinna: Of... daca si tu iti faci ptobleme la 50 de kg... atunci eu nu mai am nicio sansa !!!

Zoazore
[19.03.19 18:51:15]

@vulpe mihaela: Băi fraților, dar chiar ați avut ghinion pe toată linia la mâncare! Acum mă felicit c-am fost în Serbia. Voi scrie despre asta!

elviramvio
[20.03.19 11:12:47]

@krisstinna:

Cu tacâmurile sau cu degețelele ?????! Uite vinul fiert mi-a scăpat, mi-ai făcut mare poftă. Aș fierbe acum dar vă fac poftă...

50 - 55 e perfect, nu scădea mai mult????! Ai văzut ce tare bate vântul în București, vrei să te vedem la știri că zbori?!

roth
[20.03.19 20:29:37]

AmFostAcolo si am mancat, imi era foame, recunosc. Preturi mari, nu maricele sau... pur si simplu mari punct.

Mancare gustoasa insa la pretul ala nu cred ca eram nebuni sa platim daca mai era si naspa la gust.

Am sa revin in Herculane insa nu am sa mananc acolo.

In rest totul la superlativ, cele 3 zile pline pentru mine, emotii si incercari incununate de bucuria reusitei, drumul in Serbia, drumul spre casa, totul este inca "viu"

Sa ne vedem cu bine!

elviramvio, msnd, nelu73, roth, ungureanica, vulpe mihaela, Zoazore