ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2019
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
MAR-2019

Hotel Minerva - Baile Herculane

Întrunirea AFA de anul acesta a avut loc la Băile Herculane, locaţia aleasă fiind Hotelul Minerva.

Drumul.

De la Râmnicu Vâlcea spre Băile Herculane am ales următorul traseu: Rm. Vâlcea – Drăgăşani – Craiova – Drobeta – Herculane. Un drum cu un carosabil bun pe toată lungime lui. Singura neplăcere la acest traseu a fost aglomeraţia din Balş.

Hotelul.

Hotelul Minerva este amplasat aproape de centrul staţiunii, sub poalele muntelui Domogled, pe strada Complexelor, la numărul 7. Are 14 etaje şi dispune de 185 spaţii pentru cazare. Accesul la etajele superioare se face cu mai multe lifturi, toate moderne şi încăpătoare. Oaspeţii se pot bucura de un centru Spa modern. Hotelul este cotat la 4 stele. Recepţia se află la nivelul zero şi este deschisă non-stop.

Parcarea.

Este cam mică pentru toţi oaspeţii hotelului. Gazdele pun la dispoziţia turiştilor un alt loc unde pot parca, la vreo 500 de metri de hotel, transferul de la parcare la hotel se poate face cu microbuzul hotelului. Noi am parcat pe marginea străzi, lângă hotel.

Camera.

Nouă ni s-a alocat camera 505, dublă matrimonială cu vedere la staţiune. Pot spune despre cameră că este destul de mare. Nu ne-a interesat acest fapt, scopul nostru a fost să ne întâlnim cu prietenii dragi nu să stam în cameră. De altfel chiar am stat foarte puţin în cameră.

În dotările camerei întră un pat mare matrimonial în care ne-am odihnit bine, patul este flancat de două noptiere, iar deasupra acestora se găsesc două corpuri de iluminat. În faţa patului, pe perete este amplasat un televizoriar sub acesta un birou de lucru. Pe unul dintre pereţi este pus un sifonier, unde este mascat şi minifrigiderul. Pe unul din rafturile şifonierului este un seif. Tot mobilerul din cameră este de culoare albă. Pentru relaxare exista două fotolii. Căldura din cameră a fost asigurată de un calorifer. Iar pentru zilele călduroase în cameră se află un aparat de aer condiţionat. Pe holul camerei se află o oglindă şi un cuier, iar pe jos se află o mochetă. Camera dispune şi de un balcon mare, de unde se pot admira staţiunea şi munţii.

Baia.

Destul de mare ca supraţaţă. Are în dotare: cabină de duş, vas wc, chiuvetă, calorifer, uscător de păr, oglindă şi un ventilator. Lângă duş este instalat un cordon pentru cazuri de urgenţă. Ca şi consumabile am primit şampon, săpun lichid, gel de duş, cremă de corp, hârtie igienică, cască pentru duş, 5 prosoape, halate de baie şi papuci de cameră.

Restaurantele.

Hotelul dispune de două restaurante, care poartă numele de Sarmiris respectiv Dacia. Restaurantul Dacia se află la nivelul zero al hotelului, are o capacitate de 200 de locuri, este locul unde s-a ţinut marea petrecere AFA. Restaurantul Salmiris se află la nivelul -1, este locul unde s-a ţinut concursul gastronomic şi unde se servea micul dejun. Ambele restaurante au ieşire pe terasă.

Micul dejun.

Servit tip bufet suedez, a fost mâncare pentru toate gusturile, mezeluri, brânzeturi, omletă, ouă ochiuri, crenvurști, unt, dulceaţă, iaurt, fructe, legume, lapte, suc, ceai, prăjituri, cafea. Cafeaua a fost foarte bună.

Despre centrul Spa şi piscine nu ştiu ce să vă zic pentru că nu le-am vizitat.

Toate cele bune.

Trimis de zlatna in 18.03.19 18:18:08
Validat / Publicat: 18.03.19 19:01:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 staţiunea văzută de pe balcon

webmasterX [18.03.19 19:02:11] »

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

Zoazore [18.03.19 20:01:07] »

@zlatna: Voi ați avut și apă plată în minibar și un răftuleț în plus! Deci loc mai mult! Baia pusă puțin altfel și două fotolii!

Dar tot frumoasă camera!

Sper să ne vedem și anul viitor! Nu contează unde!

zlatna [18.03.19 20:25:35] »

@Zoazore: Abia asteptam să ne revedem.

Denisa13 [19.03.19 14:00:46] »

Cum timpul nu-mi permite sa scriu un articol separat o sa spun doua cuvinte aici.

Noi am avut camera 1302, similara cu a voastra, dar n-am avut fotolii. La noi caloriferele au fost mai tot timpul reci, cu mici exceptii cand a fost caldut. Noroc ca nu suntem obisnuiti in caldura. Am folosit aerul conditionat cand era prea rece. La etajul 14 era chiar racoare. Nu cred ca erau mai mult de 18 grade in camera. Am remarcat ca uscatorul de par functiona foarte bine.

Si noi ne-am odihnit foarte bine in pat.

Cred ca sistemul de inchidere al camerei nu a functionat foarte bine deoarece am gasit descuiata usa de doua ori.

Piscinele nu m-au impresionat. Apa nu era foarte calda, mult clor si "bulbucii" din jacuzzi mai mult de forma.

Noi am incercat scarile. Am urcat de la 13 la 14 dar n-am reusit sa iesim asa ca am facut cale intoarsa si am folosit liftul.

ungureanica [19.03.19 15:04:47] »

Salutări „moldoveanule”. Mă bucur că v-am reîntâlnit. Noi am avut o cameră mai micuță și ca să intri în baie trebuia să deschizi ușa de tot altfel nu puteai intra de „tron”. Dar panorama de la etajul 13 face toți banii. O zi faină!

zlatna [22.03.19 19:51:49] »

@Denisa13:Am avut căldura și apă calda tot timpul, nu au fost probleme, iar pana la etajul cinci am folosit scările de foarte multe ori.

Sper sa ne revedem curând!

zlatna [22.03.19 20:00:12] »

@ungureanica: Mi-a făcut plăcere să ne revedem. Regret ca nu am reusit sa povestim mai mult.

Toate cele bune!

Denisa13, ungureanica, zlatna, Zoazore