ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2019
ÎNSCRIS: 01.09.10
MAR-2019

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Pe afara e vopsit gardul, inauntru e Leopardul

Este pentr-u prima oara, cand merg pe mana unei Agentii multuminduma doar cu informatiile puse de aceasta la dispozitie, fara sa ma mai documentez in prealabil cu alte impresii de la alte persoane ce au trecut pe aici, ce sa fac imi asum in totalitate greseala.

Am ajuns pe la ora 16 la vestitul Hotel Central din Calimanesti si desi pe saitul lor scrie ca intrarea se face incepand cu ora 14 la Receptie troneaza un afis mare ca check-in este la ora 16, nu stiu daca ajungeam mai devreme daca trebuia sa am discutii despre aceasta.

O prima bila neagra, de si pe saitul Agentiei se specifica ca parcarea este gratuita in realitate la parcarea de langa hotel se percepe taxa de 5 lei /zi, daca vrei gratis parchezi peste strada la 300 m de hotel in parcare nepazita, nemonitorizata video pe riscul tau.

A doua bila neagra, am parcat in prima seara langa hotel in locul prevazut pentru angajati, am luat bagajele de la masina si in dreptul parcarii este o use de acces care duce pe un hol direct la Receptie dar ce sa vezi acea use este inchisa cheia se afla la personalul de la Receptie {raspunsul la intrebare de ce este inchisa -daca intra cineva strain pe acolo } si probabil au si ceilalti angajati, iar prostii de turisti trebuie sa ocoleasca cladirea ca sa mearga in partea din fata a hotelului unde este intrarea principala si Receptia.

Receptia este foarte ingusta, personalul de acolo cam fara experienta zic eu, nu ni sa oferit nici o informatie in legatura cu camera, etaj {cum ca la etaj in stg sunt camerele cu sot si in dreapta fara sot, cautand ca bezmeticul circa 10 min cu bagaj cu tot camera alocata }, informatii despre Restaurant {program, orar }, informatii despre piscina {program}.

Am ajuns si in camera, am ramas impresionat pe moment de marimea camerei si a faptului ca era si cu terasa semana cu un apartament fata de ce camera ingusta au primit prieteni nostri, marea majoritate la acel etaj nu sunt prevazute cu terasa -sa zicem ca acesta a fost lucrul cel mai frumos din tot sejurul.

Daca tot am ajuns am zis hai la piscina ca mai era un pic si se inchidea, dar surpriza acolo accesul era cu taxa 15 ron/persoana/zi si nu a contat ca mai era o ora program trebuia platit taxa pe intreaga zi deci a treia bila neagra, m-am resemnat si am mers in camera, am platit pentru a 2 zi taxa beneficiind de intreaga zi la balaceala.

Piscina lasa de dorit la capitolul curatenie poate ar fi bine sa vina cei in masura sa verifice acest aspect.

Am ajuns la capitolul Restaurant unde este o atmosfera de inmormantare, nu exista program de servit masa, sunt 3 tipuri de meniu cu 3 tipuri de pret, portiile sunt mici la cei cu bonuri de masa si foarte scumpe {ex100gr salam Sibiu 15 ron}de multe ori am dublat anumite preparate ca sa nu mor de foame. -a patra bila neagra.

Curatenie in camera nu sa facut niciodata de cand am sosit nici macar cosul de gunoi sa fie golit am uitat sa il pozez la plecare, in baie vasul de Wc se misca foarte tare iti era frica sa te asezi pe el, dispozitivul de hartie igienica amplasat aiurea trebuia sa te ridici sa iei hartie, suportul de la dus stricat.

In una din zile am vizitat si Aquaparku Cozia care la fel nu ma dat pe spate, foarte aglomerat si predominanta mizerie si lipsa personalului pentru curatenie.

Statiunea este pustie, cladiri in paragina, de restaurante sa iei masa gasiti doar in Caciulata dar daca nu ai masina te multumesti cu ce ti se ofera nu ai alta alternativa.

A fost o experinta marca - O DATA IN VIATA SA TRECI PE ACOLO - dar nu cred ca o sa mai vin vreodata aici, poate candva o sa se trezeasca acesti patroni si sa schimbe ceva dar am inteles ca lor le convine acest aspect avand contracte asigurate cu Casa de Pensii de ce sa se mai oboseasca.

Trimis de costyy † in 05.03.19 17:41:10
Validat / Publicat: 05.03.19 18:33:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 HOTEL CENTRAL CALIMANESTI

ungureanica
[06.03.19 12:15:54]

Hotelul arată foarte bine din exterior. L-am remarcat și noi când am trecut pe acolo. Îmi pare rău că nu e îngrijit și că patronii în loc să ofere ceva încearcă doar să te jecmănească. Vă salutăm cu drag.

alinafulg
[06.03.19 16:12:41]

@costyy: Din pacate am trecut prin Caciulata-Calimanesti doar in drum spre litoralul nostru sau cel bulgaresc, nu am avut aici cazare, am oprit un pic pentru a servi masa. Zona este frumoasa și mereu mi-a parut rau ca nu am stat mai mult.

costyy †AUTOR REVIEW
[06.03.19 17:59:57]

Zona este frumoasa, dar se pare ca Statiunea Calimanesti seamana acum cu Baile Herculane cladiri in paragina, mai de graba la Caciulata se vede putina miscare, cladiri noi, in ce a ce priveste patroni de hoteluri sunt interesati dooar de castiguri usoare fara batai de cap.

eelena*
[06.01.20 07:03:19]

Toate cele scrise sunt reale si inca nu a ajuns la tratament. Aglomeratie, niste culoare inguste, cabinete si mai inguste.

alinafulg, costyy, eelena*, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂCentral Hotel [Călimanești]: