ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2019
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON

O primăvară așa cum vă doriți…

Se anunță o zi frumoasă de la primele licăriri de lumină; peste puțin timp soarele începe să își etaleze paleta de culori la linia orizontului; aerul nu mai e rece, doar vântul adie ușor. E 1 martie, calendaristic a sosit primăvara. E anotimpul renașterii Naturii, al ieșirii din amorțeala geroasă a iernii, e anotimpul bucuriei și al florilor gingașe.

Doamnelor și domnișoarelor, vă urez o primăvară cu mult soare, bucurii nenumărate, planuri împlinite și sănătate că-i mai bună decât toate. Șnurul alb-roșu – Mărțișorul – să vă aducă noroc, poftă de viață, gânduri curate și belșug.

În tradiția poporului român perioada cuprinsă între 1 Martie (Baba Dochia) și 9 Martie (Măcinici) este încărcată de simboluri și legende. Descoperim în interpretările acestor sărbători același sincretism religios, preluări din vechile religii și din tradițiile ancestrale ale populației în creștinism. Dochia, acest personaj feminin urâcios, care încearcă să țină pe loc iarna a fost convertită în calendarul creștin cu mucenița Eudochia, sărbătorită pe 1 martie. Pusul babelor oferă persoanelor de sex feminin posibilitatea de a afla cum le va fi firea de-a lungul anului în raport cu vremea din ziua aleasă: însorită sau înnorată, ploioasă sau cu vânt.

Mărțișorul, funie a anului, cum îl numește etnologul Ion Ghinoiu, reprezenta hotarul dintre anotimpul rece și cel cald, iarnă și vară. Ulterior, celor două fire de lână colorate (inițial alb și negru) și răsucite, li s-au atribuit semnificații legate de sănătate, vitalitate, fertilitate, belșug și noroc. Mărțișorul era un obiect ritual, purtat la mână, care nu se adresa exclusiv persoanelor de sex feminin.

Lucia Berdan ne scrie despre Mărțișor – însemn sacru în riturile de trecere, care marca „drama” anotimpurilor, a morții și a vieții (respectiv a nașterii unui an nou), [… ] se purta după unele tradiții românești, la apariția pe cer a lunii noi, în cursul lunii martie. Firul împletit bicolor este atestat etnografic și în riturile de trecere familiale (naștere, căsătorie, moarte) ori în obiceiul Ursitoarelor (numite și Torcătoare).

Simbolistica obiceiurilor populare se pierde treptat, de multe ori trebuind să apelăm la cărțile de etnografie pentru a descifra semnificațiile unui tradiții sau rolul unui obiect. Și slavă Domnului, suntem fericiții posesori ai unei literaturi științifice bogate în domeniul etnologic. Din când în când ar trebui să ne aplecăm asupra comorilor provenite din mediul popular.

Tradiția este o coloană de marmură rămasă de la un templu vechi – Ovid Densușianu.

Trimis de tata123 🔱 in 01.03.19 18:22:51
Validat / Publicat: 01.03.19 19:50:02

VIZUALIZĂRI: 357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Zilele Dragostei, zilele Primăverii.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

Zoazore
[01.03.19 20:11:06]

@tata123: Mulțumesc mult! Și doamnelor din viața ta le urez o primăvară frumoasă și senină!

Baba mea e pe 6 martie!

mihaelavoicu
[01.03.19 23:32:01]

Ce frumos când legendele și poveștile își spun cuvântul. Prin Ploiești, astăzi Baba Dichia a lepădat nu unul, ci două, trei cojoace. Toți s-au repezit, i le-au strâns, să l-e pună bine. Nu de alta, dar dacă Făurar de zbârlește la ea, nu știe pe unde să l-e caute. Făurar e supărat nevoie mare, că el nu a primit decât 28 zile față de suratele sale, fiecare cu 30 sau 31. Și are dreptate.

Să sperăm că nu va fi nevoie să umblăm după ele și vor urma zile frumoase.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
DOINITA
[02.03.19 08:07:41]

In Botosani, inca se mai pastreaza obiceiul ca si barbatii /baietii sa poarte martisor. E un simbol al reinoirii si cred ca poate fi purtat de toti.

Sa va bucurati de o primavara frumoasa!

Yolanda
[04.03.19 07:57:38]

@tata123: o urare pentru toti AFA-istii:

O primavara frumoasa, cu soare-n suflet si în casa, succese nenumarate, si multa, multa sanatate!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[04.03.19 09:38:30]

@Zoazore: Mulțumesc și eu! Se pare că pe 6 Martie va fi soare și călduț

@mihaelavoicu: Se zburlește vremea doar noaptea - puțintel de frig; ieri dimineață au căzut și câțiva fulgi. Dar florile de primăvară au scos bine capul la lumină, am văzut și colți roșii de bujor ieșiți la lumină. Numai bine!

@DOINITA: Daaaaa... știu tradiția și chiar am primit Mărțișor de la cineva din zonă. O primăvară cu împliniri!

@Yolanda: Zile cu soare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]