ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
MAY-2010

Un pranz mai putin la All Inclusive

Se facuse ora 12 si inca nu facusem check-out-ul la Grifid Arabela. Coboram la receptie, acolo ne asteptau pentru bye-bye prietenii cu care mai fusesem si mai ramaneau pentru o noapte. Ne-au intrebat daca ramanem sa luam si pranzul, dar am refuzat, voiam sa mergem sa vedem Balcik si sa ajungem cat mai devreme sa ne luam fetita de la bunici, ni se cam facuse dor...

Asadar plecam grabiti, uita aia de la receptie sa ne si taie bratarile, urcam in masina si dunga, la Balcik, sa vedem minunea.

Ajunsi intr-o parcare tixita de masini si autocare din Romania, gasim trei sferturi de loc de parcare, noroc cu un Matiz, lasam masina si ne infiintam pe drumul care duce spre Castelul Reginei Maria. Pana la castel am facut 20 de minute, multumita tarabagiilor bulgaresti care expuneau fel de fel de giugiumele menite sa imi infraneze nevasta din trei in trei metri. Haine, monede, jucarii, "antichitati", kitch-uri exotice, palarii, incaltaminte (bineinteles de firma, Plima, Filla, Loto, Reabok), niste mortaciuni acvatice carora le dadeau tarcoale pisicile si care te culcau la pamant daca te apropiai cu nasul de ele...

Intram la Castel, iesim de la Castel, la fel cum am intrat. De ce am intrat la castel? Aveam senzatia ca am intrat la cineva in casa, l-am cautat, nu era nimeni acasa si am plecat uitandu-ne inapoi, temandu-ne sa nu ne vada cineva si sa creada ca am venit la furat. Nu ne-a bagat nimeni in seama, nu tu ghizi, nu tu nimic... Erau un grup de copii romani care beneficiau de un ghid (o "ghida"), dar se miscau ca melcul.

Am plecat, am inaintat cu greu prin barajul de tarabe (sotia descoperise ca sunt si pe partea stanga a strazii) si am ajuns la intrarea in gradina botanica, unde nu era nimeni sa ne ia banii, am asteptat cinci minute admirand mini-gradina botanica din fata portii (o taraba cu niste superbe flori-de-hartie) si ne-am lipsit. Am iesit printre carciumi pana la parcarea cu plata (2 leva/ora) si am plecat spre partea cu plaja. Am ajuns, am cautat parcare vreo 10 minute si am coborat pe faleza. Aici ne-a izbit un miros binecunoscut de alge "fezandate", atat de des intalnit pe litoralul romanesc.

Am admirat micul port pescaresc, restaurantele plutitoare, comedia si masinutele tamponate prafuite imprumutate parca de la un balci satesc. Am ajuns la plaja de la siloz, despre care auzisem din impresiile AFA si am ramas mut de uimire: parca trecusem granita deja si eram in Romania. Nimic din stralucirea plajelor statiunilor bulgaresti prin care am umblat, se vedea ca "mana" nemtilor nu trecuse pe aici, era clar ca Balcik a apartinut candva de Romania: mizerie, fiare ruginite, balarii, tot acest tablou sinistru fiind intregit de silueta dizgratioasa a silozului dezafectat de pe fatada caruia lipsea parca secera si ciocanul.

Am plecat dezgustati, nu inainte de a trece pe la pescarii ce isi vindeau captura pe niste mese chiar la malul marii (4 leva/kg de guvizi) si de a lua cativa lastari dintr-o iedera foarte speciala ce acoperea un gard de piatra.

La plecare, din curiozitate (si din pacate) am luat-o prin oras, mi-este si acum mila prin ce gropane mi-am bagat biata masinuta... Credeam ca Balcik este un orasel mai "scuturat", de litoral, dar arata ca un oras parasit de mineri, cu blocuri foarte gri si urate, drumuri unde asfaltul este o raritate, magazine din 500 in 500 de metri si cu specific de bacanie. Foarte putine masini, din puctul de vedere al parcarilor stau foarte bine...

Sa nu credeti ca in partea turistica - care arata ceva mai bine - a orasului gasiti indicatoare cu locurile despre care v-am povestit aici, nu, trebuie sa veniti cu lectia invatata, sau bajbaiti. Sa nu credeti ca veti gasi aici hoteluri rupte din rai, am vazut vreo trei care aratau ca cele din Saturn.

Anul trecut am regretat cand am intentionat sa vizitam Balcik la intoarcerea de la Sunny Beach, dar ploua si am renuntat, anul asta imi pare rau ca am ratat un pranz bun la Nisipuri.

Trimis de valimi in 04.06.10 13:27:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 straduta ce coboara spre Castelul Reginei Maria

[04.06.10 13:50:34]

@ valimi, ai si nu ai dreptate in cele spuse mai sus. (evident, din punctul meu de vedere - si chiar nu spun asta ca sa intram intr-o polemica).

ce vreau insa de fapt sa spun aici: mi se pare foarte ciudat cum, in unele locuri, cand citesc impresiile altor turisti ce au mers in aceleasi locuri cu mine, mi se pare ca de fapt fiecare dintre noi s-a uitat la "chestii" cu totul si cu totul diferite.

inca odata se poate constata justetea dictonului "de gustibus..."

Nasshu
[04.06.10 14:02:01]

cred ca exagerezi un pic...

1. la Castel chiar ai ce vedea, si culmea poti sa ci citesti explicatiile... nu ai nevoie de un ghid, ci doar de putina rabdare.

2. Gradina Botanica este foarte frumoasa si foarte ingrijita, merita vazuta mai ales ca este un loc cu foarte mlta liniste si care efectiv te relaxeaza.

3. Plaja... in mare parte da ai drptate nu exista... bolovani si pietre. Insa cea de la siloz, anul asta in mai era curata, fara fiare sau alte dracovenii care le enumeri tu acolo.

as compara statiunea cu Eforie Sud de la noi din pct de vedere al linistii (e mai mult ptr batrani, cei tineri ca tine sunt dezamagiti) din pacate lipsa plajei o face mai putin atractiva.

Oricum, intre Alben (ma) m Suny, Nisipuri, eu avand doi copii as alege in mod cert Balcik.

[04.06.10 14:05:45]

@Dragos, te asigur de dreptatea deplina pe care o am atunci cand imi formez o impresie personala si total subiectiva despre locurile si lucrurile pe care le vad.

Cand sunt dispus sa trec cu vederea uratul o fac doar pentru ca exista alternative suficiente, aici insa nu a fost cazul, mai ales ca pretentiile mele fusesera "intaratate" de oameni care laudau Balcik-ul ca pe moastele sfinte.

Probabil ca nu am reusit sa surprind obiectivul intr-o lumina mai buna, o fi fost Balcik intr-o forma mai slaba sau eu intr-o dispozitie proasta, dar sigur am plecat dezamagit si dezgustat.

[04.06.10 14:07:24]

Nasshu, ma bucur ca iti place, nu vreau sa gonesc pe nimeni de la Balcik, doar sa ii asigur de lipsa mea pe viitor.

[04.06.10 16:55:51]

Valimi, si eu mi-am exprimat cam aceeasi opinie in impresiile mele despre Balcic. Afara de Castel, nu se merita sa mergi acolo.

E urat, evident, din punctul meu de vedere. Se vede ca esti mai aproape de litoralul romanesc...

Si cei care ne imbiau la restaurante cu mancarea lor, oribila intr-un loc, de m-am sculat de la masa, erau foarte nepoliticosi.

Sunt in asentimentul tau.

[04.06.10 17:10:15]

Multumesc de sustinere, magdalena, si pe noi ne luau pe sus sa ne bage in restaurante, mai ales pe faleza.

Cat despre aspect, am postat fotografii si cred ca este evident.

Costi
[04.06.10 17:42:10]

@valimi

... mai ales ca pretentiile mele fusesera "intaratate" de oameni care laudau Balcik-ul ca pe moastele sfinte...

Înseamnă că nu ai citit impresiile mele de aici:

click aici

Dragoş nu a fost de acord nici atunci.

Probabil nu ai citit aceste impresii pentru că ele sunt puse la altă rubrică şi, în legătură cu asta, aş propune WM să le unească pe amândouă, O zi în Balcic şi Castelul reginei Maria de la Balcic într-una singură, tema este aceeaşi.

costin1968
[06.06.10 12:59:33]

Nimic din stralucirea plajelor statiunilor bulgaresti prin care am umblat, se vedea ca "mana" nemtilor nu trecuse pe aici, era clar ca Balcik a apartinut candva de Romania.

Interesanta idee. Influenta Romaniei si a romanilor sa roada Balcicul ca un cariu?

[07.06.10 11:39:22]

Costi, se pare ca pentru a fi apreciat un review trebuie sa fie numai de bine, nu conteaza obiectivitatea, trabuie sa fie adirativ si inflorit, nu cumva sa strivim corola de minuni a lumii.

webmasterXY*
[07.06.10 12:21:22]

@valimi din cate ti-ai dat seama pana acum, sunt destule cazurile cand au fost super apreciate atat impresiile excelente despre un obiectiv cat si cele mai putin placute. Dupa cum ai afirmat, aici tine totul de obiectivitate si in general ea este rasplatita cum se cuvine atunci cand este cazul.

[07.06.10 12:21:53]

@valimi, nu cred sa fie asa cum spui tu (sau Costi). e evident ca nu poti fi obiectiv cand povestesti despre locuri vazute in diversele drumuri prin lume. de ce? pai... simplu! pentru ca fiecare dintre noi, oricat ne-am dori sa evitam asta, suntem subiectivi (cum de altfel si recunosti ceva mai sus). fiecare vede cu ochii lui un lucru, dar pricepe altceva (asta n-o spun eu, a spus-o unu', Octavian Paller, chiar mai frumos ca mine).

si dupa cum poti vedea in alte impresii si/sau ecouri, asa cum tu ai fost dezamagit, altii au fost chiar incantati de acest obiectiv.

si eu chiar cred ca asta este una dintre 'frumusetile' acestui sait: ca ne putem cu totii spune parerea deschis si fara retineri/jena/whatever, urmand ca viitorii nostri cititori sa aleaga dintre aceste impresii pe cele care in opinia lor li se potrivesc cel mai bine si sa decida in deplina cunostinta de cauza daca aleg sau nu sa mearga in acel loc.

cat despre impresii negative, habar n-ai (sau... cine stie?!) de cate ori am votat cu maxim de puncte pe cei care au descris cu lux de amanunte si fara naduf experientele lor neplacute din felurite locatii... atat ca eu nu fac (auto)reclama cand votez. apas pe link si gata. de multe ori, daca din punctul meu de vedere nu mai am nevoie de vreo informatie suplimentara, nici nu scriu ceva la ecouri.

[07.06.10 12:45:05]

@Dragos, nu voturile (sau lipsa lor) m-au facut sa trag concluzia de mai sus, ci observatia ca atunci sand scrii de bine, nimeni nu iti raspunde in ecou ca n-ai vazut tu bine, ca de fapt e rau.

Scrie ceva de rau despre un loc apreciat de mai multi useri si iti vor sari in cap, cu argumente, pe capitole, si iti vor arata unde ai "gresit" tu si de ce nu ai vazut cu aceeasi ochi ce au vazut ei si le-a placut.

Am mai patit asta si cu Castelul Bran (click aici), deci nu e prima mea "abatere".

[07.06.10 13:15:04]

valimi: poate ca tie nu ti s-a intamplat, dar asta nu-ti da dreptul sa generalizezi. In FOARTE multe cazuri au exista discutii in contradictoriu SI pe marginea unor aprecieri prea entuziaste (de bine) !

In opinia mea, aceste discutii se nasc de cele mai multe ori din cauza SUPERFICIALITATII unor aprecieri (egal impartite, din punct de vedere cantitativ, in "de bine" si "de rau") si nu functie de "semnul" (+/-) impresiilor!

cami1212
[10.06.10 11:00:52]

fff frumos!

[10.06.10 11:09:54]

Valimi, am observat si eu ceea ce spui tu in paragraful doi de la ultimul ecou cu privire la Valea Mariei, dar si eu am cazut in aceeasi greseala cu un ecou la un review asa ca ma abtin de acum incolo!

Nu de alta, dar se nasc polemici care nu se mai termina!

Oricum, dupa cum a spus Dragos, impresiile sunt scrise cu subiectivism, fiecare vede un obiectiv cu ochii lui si nu ai altuia. Depinde si de ce pretentii are fiecare.

Pe mine Balcicul m-a incantat inainte de '90, dar dupa acesti ani si avand mai multe experiente turistice la activ si o alta varsta, l-am vazut cu alti ochi.

Poate cine stie, a treia oara o sa am alta impresie...

[10.06.10 11:34:20]

Depinde si de ce pretentii are fiecare.

indraznesc sa adaug: depinde si de alte (multe!) lucruri - pregatire (un inginer va aprecia mai mult partile tehnice al arhitecturii, de ex.), dispozitie (daca te dor dintii... s-a dus naibii toata frumusetea!), perioada din an (unele obiective sunt splendide in anumite anotimpuri si perfect terne in altele)... sa mai caut?

[10.06.10 11:44:02]

Corect, Dragos! Ai perfecta dreptate!

[10.06.10 12:10:46]

magdalena, te rog sa fii mai explicita cu paragraful din ecou..., nu am gasit si memoria nu ma ajuta, m-ai facut foarte curios

costin1968
[13.06.10 11:25:38]

Fratilor, intrucat Balcicul este teritoriu bulgaresc, foarte aproape de granita cu Romania, si beneficiaza de complexul Reginei Maria, poate ca cel mai bine ar fi ca atat bulgarii cat si turistii romani sa treaca la "sinergia faptelor" si astfel sa fie frumos, civilizat si eficient pentru toti. Parerea mea este ca un viitor bun se construieste numai pe baze solide, adica prin evidentierea adevarului pentru a vedea unde trebuie lucrat. Si noi si bulgarii poate o sa intelegem ca mostenirea Reginei trebuie tratata mai... Maiestuos.

[13.06.10 11:30:15]

valimi, vezi aici

[13.06.10 12:17:33]

magdalena, la acel review eu nu am nici macar un ecou, nu imi pot da seama despre ce este vorba, poate imi explici mai exact pe PM, te rog.

sharky1973
[10.08.10 17:36:05]

vreau si eu sa stiu care sunt taxele de acces la castel si gradina botanica din Balcic.... Poate sa ma ajute cineva?

[10.08.10 17:55:17]

câte 10 BGN de persoană adultă, respectiv 2 de copil la fiecare dintre cele 2 obiective. pentru prima dată se poate alege să vizitaţi/plătiţi doar câte una, nu musai ambele cum era până antan.

sharky1973
[10.08.10 18:02:28]

multumesc pentru raspuns!

divio*
[10.08.10 18:27:13]

@magdalena&valimi:

Nu de alta, dar se nasc polemici care nu se mai termina!

E posibil uneori ca, prin intermediul acestor ecouri, uneori mai multe decat "limita legala" (inca nu s-a stabilit un plafon, dar sunt wm-ii care lasa bariera cand este nevoie), sa obtinem tocmai acele informatii care nu se regaseau in review (fie ca a fost scris in viteza, din lipsa de timp, chef sau inspiratie, fie ca nu au fost considerate de interes), cum a fost si cazul review-ului mentionat de tine.

si-acum, ca tot m-ai facut curios, despre ce paragraf doi vorbesti?

webmasterXY*
[10.08.10 19:06:16]

Dragi copii, nu credeţi voi că acestei discuţii i-ar sta mai bine pe privat? Mulţam!

cami1212, Costi, costin1968, divio*, magdalena, Nasshu, sharky1973, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balcic și împrejurimile: