ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2019
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
FEB-2019

Zi perfecta la Pestera

Tocmai ne-am intors dintr-un weekend la Casa Tabacaru. A fost un weekend exact cum ne-am dorit: Cu peisaje minunate, caldura, mancare buna, zapada.

Dupa ultimele zile cu caldura, nu ne mai gandeam ca in weekendul care tocmai a trecut ne vom mai bucura de zapada. Dar ziua de vineri a adus zapada dorita asa ca sambata dimineata am pornit spre Pensiunea Casa Tabacaru unde aveam rezervarea facuta cu vreo luna mai devreme.

Drumul a fost bun si culmea, fara aglomeratie pe Valea Prahovei. In aproximativ 3 ore eram in fata pensiunii. Aveam si camera pregatita, asa ca dupa ce am despachetat cat de cat am plecat in plimbare spre Magura. Vremea chiar daca era foarte geroasa, peisajele erau de vis, era soare si cu zapada proaspat cazuta, era tabloul ideal pentru plimbare.

Dupa o plimbare de aproximativ 4 ore, ne-am intors in camera pentru a ne odihni. Noi am avut o camera dubla la etajul 1, cu vedere superba spre munte. Patul mare era foarte confortabil, cu o lenjerie impecabila si cu cate 2 perne de fiecare (ceea ce pentru noi a fost super, pentru ca asa avem si acasa). In camera mai era un dulap cu umerase si prosoape de corp, 2 noptiere in stanga si dreapta patului, un tablou cu peisaj de munte pe perete, o masuta, un fotoliu si televizorul pe perete cu foarte multe programe.

In baie o cabina de dus, prosoape mici si un recipient cu sapun lichid. Si in baie era un calorifer si apa calda venea imediat. O placere sa faci un dus dupa plimbarea prin ger.

In camera a fost cald si placut. Ne-am odihnit foarte bine, a fost liniste, am avut si noroc de turisti care venisera sa se odihneasca.

Seara am coborat la cina. Am avut de ales dintre mamaliga cu branza, carne de la garnita cu mamaliga si muraturi asortate si pastrama de berbecut cu mamaliga si muraturi. Mancarea foarte buna si suficienta. Am baut si un pahar de vin rose de casa. Cina se serveste intre orele 19-21.

Micul dejun intre orele 8-10 este bufet suedez foarte bun. Produsele traditionale si numai de casa, destule pentru un mic dejun copios: Branza de 3 feluri (cas, afumata, sarata), friganele, sunca, un salam uscat, oua ochiuri, legume, 3 feluri de dulceata, miere, 2 feluri de zacusca, placinta cu mere, orez cu lapte, cafea, ceai de menta, lapte, cereale. Domnul Tabacaru avea grija si venea mereu sa vada daca mai trebuie ceva.

Dupa micul dejun ne-am pregatit de plecare nu inainte de a face o plimbare prin curte. Fiind iarna si zapada, erau doar 2 balansoare -leagane cu priveliste la munti si gratarul.

In fata pensiunii este o parcare in care ar intra 7-8 masini, la aprecierea mea.

Wi-fi nu stiu ce sa spun, nu m-a interesat. Dar frecventa la telefon si net este foarte buna.

La plecare nu am mai avut acelasi noroc cu traseul. Am facut mai mult de 5 ore pana acasa, pentru ca trebuia sa facem o mica oprire in Busteni si nu am putut sa ne intoarcem pe Pitesti.

In incheiere as avea cateva sfaturi pentru viitor:

1. Mai multa atentie la confirmarea rezervarilor. Noi am facut rezervarea acum vreo luna. Dupa asta am primit 2 mailuri in 2 zile diferite de la pensiune ca sa platesc un avans, ca altfel imi anuleaza rezervarea. Am platit suma integrala. Dupa 2 zile am sunat la pensiune si am vorbit cu Doamna Tabacaru (presupun) care mi-a zis ca, cum intra banii in cont imi confirma. Lucru care nu s-a intamplat. Drept urmare am luat la mine dovezile de plata sa nu am vreo surpriza. Am observat ca e o chestie mai veche aici, semnalata si de alti turisti.

2. As sugera ca in camere sa mai existe si o alta sursa de lumina, (exista numai o plafoniera cu sticla mata, in camera, in tavan). O lumina chioara, care mai mult de oboseste. Ar fi bine venite niste veioze langa pat, mai ales ca prize exista.

Exceptand aceste mici neajunsuri, recomand acesta pensiune pentru restul lucrurilor pe care le ofera.

Trimis de ancutza26 in 25.02.19 13:29:51
Validat / Publicat: 25.02.19 14:01:32

VIZUALIZĂRI: 757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Rasarit de soare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Tăbăcaru (ex Casa Nobilă) [Peștera]: