ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2019
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 02.02.10
FEB-2019
colegi

În deșert... departe de lumea dezlănțuită...

Intenționam să vizităm India, dar ne-am înscris în acest circuit, nu pe ultima sută ci chiar pe ultimul metru... am depus documentația pentru viza de India în ultimul minut.

Apropo de viză, acum este electronică... cu bune și mai puțin bune... am plătit la agenția de turism 90 euro/persoană; din câte am citit pe actele vizei, era valabilă 60 de zile, de la prima intrare... intrarea în India se putea face în termen de 5 luni de la emitere și puteai să ai dublă intrare (în cazul în care vroiai să vizitezi și Nepalul, spre exemplu)...

la întoarcere am observat că la adresa mea, strada era trecută greșit, în loc de sos. Mangaliei, era trecut str. Magnoliei (la soț era trecută corect), bine că nu am văzut înainte de plecare, bine că nu am avut probleme... eu am citit imediat numele... că știam că de regulă acolo mi se greșește... oricum, nu mai puteam face nimic pentru că documentele le-am primit de la ghid, pe aeroport, înaintea plecării...

Părerea mea este că viza electronică este ca și cum ai obține viza... on arrival... la sosire... deoarece, la coborârea din avion în India, a trebuit să ne prezentăm cu un formular completat cu diverse date (primit din avion sau luat de la ghișeele de acolo) la ghișeele vamale indiene; aici, funcționarul te chestiona, îți studia actele, pe unii îi amprenta, posibil te filma (la fiecare ghișeu era o cameră de filmat)... și, din câte ne-spus ghidul, dacă i se părea ceva suspect, refuza să-ți pună viza pe pașaport; din acel moment viza electronică era inutilă, nu puteai intra pe teritoriul Indiei... probabil că sunt rare și întemeiate cazurile de refuz, dar chiar dacă ești curat... lacrimă... parcă tot stai cu frica unor confuzii de nume sau date... sau cum am observat eu pe documentația mea, din fericire, la întoarcerea acasă... cu adresa greșită...

Deci plecînd cam pe nepregătite nu am avut timp să studiez traseele și cazările, așa că multe cazări au fost o surpriză... plăcută, din fericire... așa cum a fost și cazarea din Pushkar Fort.

Regenta Resort Pushkar Fort, era situată cam la 20 minute de Pushkar, cam în deșert... este un fost fort, amenajat cu diverse clădiri, vilișoare cu etaj, case, situate pe marginea unei peluze curate sau în diverse grădini.

Camerele sunt de mai multe tipuri, de la standard la lux, unele sunt decorate tradițional dar, cred că toate... sau cel puțin ale noastre, au avut confort modern, baie cu duș, apă caldă cu presiune, cam totul de marmură... consumabile de calitate, etc.

Camera noastră a fost la parter, dar era un parter înalt cu acces pe niște scări sau pe o rampă, era f spațioasă, mobilierul era nou, dar făcut special pentru a da o patină de vechi, antichizat... ; patul f mare și confortabil, lenjeria curată; am solicitat o aerotermă pentru că noaptea era frig, am avut 2 sticle de apă îmbuteliată, ceai, ness...

Nu am încercat să deschidem ferestrele pentru că puteam ieși f lejer pe ușă, direct pe peluză și la piscina exterioară, dotată cu șezlonguri... M-am plimbat prin grădini, am admirat o curticică în care am văzut păuni și găsculițe...

Restaurantul era destul de încăpător, avea și o terasă, unde se putea servi masa, dacă doreai. Barul de lăngă piscină nu era deschis... În grădini și peluză se organizau uneori nunți sau petreceri...

Mâncarea a fost chiar bună, aici am găsit o supă de coriandru cu lămâie și bucățele de caș... super... inițial, cînd am văzut că scrie pe etichetă supă de coriandru, mi-am zis că eu nu mănânc așa ceva, dar... era un singur fel de supă... și hai să încerc... o bunătate, se simțea pregnant gustul de lămâie, probabil asta mi-a plăcut... lămâile la ei erau micuțe... ca un fel de corcodușe mai mari, dar f zemoase și gustoase... la micul dejun, puteai servi ce aveau expus sau solicita omletă cu ce vroiai...

In incintă era un magazin cu suveniruri, bijuterii și îmbrăcăminte; wi-fi era funcțional, fără plată, în preajma recepției și restaurantului; locația era împrejmuită, intrarea prin porți mari, parcarea, cam neamenajată dar mare.

Pushkar este un oraș în districtul Ajmer din statul indian Rajasthan, situat la aproximativ 150 de kilometri de Jaipur. Este un loc de pelerinaj, are multe temple din secolul al XVIII-lea, cel mai faimos fiind Templul Brahma construit în secolul al XIV-lea, pe care l-am vizitat în după amiaza sosirii. Este considerat un oraș sacru de către hinduși, este situat pe malul lacului Pushkar.

Cine a dorit, a înconjurat lacul considerat sfânt Pushkar, în picioarele goale, a făcut ritualuri contra cost; pentru a vizita templul, trebuia să fii în picioarele goale (fără șosete) și fără telefoane sau aparate de filmat, țigări, brichete, ș. a., ca de altfel în toate templele din India... Pushkar este renumit pentru târgul anual de cămile (Pushkar Camel Fair).

Recomand locația pentru unicitate, cadrul natural, curățenie și măncarea gustoasă.

Trimis de eklor in 24.02.19 10:48:23
Validat / Publicat: 24.02.19 12:07:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eklor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Camera

[24.02.19 12:05:45]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Regenta Resort Pushkar Fort [Pushkar], [ALTE LOCURI]" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema
[24.02.19 12:14:49]

@eklor:

Felicitari pentru articol si impartasirea impresiilor aici pe AFA. Locatiile speciale din capitolul “unicitate” cum ai scris, ma atrag.

Iar a propos de o litera gresita intr-un document, da, aceasta poate genera uneori incurcaturi nedorite.

Ce mai, start vot pentru aceasta lume a unicitatii din indepartata Indie!

Numai de bine! ????

[24.02.19 13:34:36]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

eklorAUTOR REVIEW
[24.02.19 15:20:05]

@webmasterX: OK, mulțumesc!

eklorAUTOR REVIEW
[24.02.19 15:32:18]

@Dan&Ema: Mulțumesc pentru felicitări. India merită a fi vizitată, este un ținut al contrastelor... mărire și decădere, bogăție și sărăcie lucie, curățenie și mizerie... Din păcate, am văzut și multe fețe triste, în "lumea reală indiană", pe care grupul nostru a vrut să o vadă... am văzut o parte din ea, dar de înțeles... e mai greu...

Dan&Ema, eklor