ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2019
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
FEB-2019

Iaki Conference & Spa Hotel - un nou sejur de nota 10

Aici am ales anul acesta să sărbătorim 14 ani de căsnicie.

Se pare că iarna chiar îmi place litoralul nostru. Mă rog, cu excepția plasticelor de pe plajă... dar oricum, sunt muuult mai puține decât vara. Totuși nu pricep de ce nu profită de răgazul de timp pentru a face o curățenie mai „adevărată”. În fine... deviez - asta nu prea are de-a face cu hotelul; sau are?

Eniuei, anul acesta au scos din timp o ofertă tentantă: „Days of love” dedicată zilelor iubirii din februarie. Și cum ziua noastră e printre ele... s-a nimerit de minune.

Oferta cuprindea: două nopți de cazare în camera Superior Double Room Sea View; o cină romantică (de Sf. Valentin și de Dragobete cu muzică live!); pachet de welcome (o sticluță tip „minibar” de gin, o apă tonică, și un pachețel cu patru bomboane Ferrero Rocher); early check-in și late check-out (adică ora 14 pentru ambele); access la IAKI Spa - piscină, saune, fitness, Jacuzzi, duș cervical; o terapie la Iaki Spa: Roses Charm (masaj de relaxare pt. cuplu cu ulei de trandafiri); 20% discount pentru therapii la Iaki Spa; 20% discount pentru comenzi din meniul restaurantului a la carte.

Camera am ales-o cu sea view, pool view, și e compusă dintr-un dormitor cu pat matrimonial (cu o saltea super relaxantă), un fel de cameră de zi cu o canapea extensibilă, baiecu cadă, uscător de păr, mini-bar, aer condiționat (centralizat), TV cablu (doar în camera de zi), telefon, seif. Aveam și o terasă suficient de mare să fi jucat un minifotbal. Vara chiar ar fi de nota 20 o astfel de cameră... Păcat că suprafața camerelor (mai ales a dormitorului) e cam mică, dar... mno - ăsta era standardul atunci când s-a construit hotelul. Oricum, e loc destul să nu faci vânătăi la picioare lovindu-te de mobile.

Mai erau pe-acolo un mare șifonier, noptiere, oglinzi, birou, masă de cafea, fotolii... Totul foarte curat, îngrijit, bine întreținut. Cu o excepție - oglinda concavă (mobilă) din baie, care cam stătea să cadă.

Am ajuns ceva mai repede decât mă așteptam la hotel, astfel încât camera noastră nu era gata încă. Am lăsat datele personale la recepție, bagajul în camera de bagaje (printre sute de mingi pe care Hagi le oferă cu autograf copiilor) și am așteptat vreme de o cafea la barul cu pian din zona recepției.

Puțin după ora 14, am putut intra în cameră, am pozat-o, apoi am ieșit fuga la o plimbare pe plajă - era o vreme splendidă!

Am revenit apoi, iar după masă am mers la SPA, la piscină.

Seara, am mai fost odată la restaurant și am luat ceva mai ușor, apoi la culcare.

Micul dejun, în ambele zile, a fost în opinia mea la nivelul celor 4 stele - produse destule, proaspete, de calitate, frumos aranjate, cu platourile permanent împrospătate.

Cât despre cina romantică... aici se mai putea cred lucra puțin. Măcar la partea că am stat vreo 40 de minute la masă fără să ne bage nimeni în seamă... măcar să ne fi dat ceva de băut. În fine, am reușit să dăm și comanda, după ceva vreme ni s-a adus și băutura, apoi felurile de mâncare. Calitatea a fost foarte bună, cu servirea am avut eu ceva de bombănit. Mi-a plăcut însă sum au aranjat masa.

Duminică după micul dejun am mai făcut o porție de baie la piscină, apoi o vizită la recepție să-mi reactiveze cardul de acces (probabil au uitat să bifeze că avem late check-out). :)

Am predat camera, am achitat consumațiile și cu urarea de drum bun și să mai trecem pe-acolo, am părăsit acest hotel foarte primitor.

Cine știe? Poate vom mai reveni în vreo iarnă viitoare...

PS: pentru recenzia de pe Google maps mi-au trimis mulțumiri deja! ;)

Trimis de Dragoș_MD in 18.02.19 23:48:05
Validat / Publicat: 19.02.19 00:29:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Iaki Conference & Spa Hotel - vedere de pe terasă
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

Dan&Ema
    [19.02.19 04:08:50]

@Dragos:

Felicitari pentru articol si LA MULTI ANI IMPREUNA!

Sambata cu noaptea in cap am pornit si noi spre Mamaia sa vedem un rasarit de soare in februarie dar a fost inirat si nu am avut parte de spectacolul de lumini al aparitiei soarelui din mare.

Am vazut insa o mare superba, spumoasa, o plaja plina de scoici, mii de pescarusi si am stat in postul de salvamar sa admiram marea.

Am luat apoi statiunile la rand sa vedem marea caci altceva nu prea aveam ce vedea in ele. Ne-a placut pe micuta plaja din Agigea langa Pescaria lui Matei.

Referitor la Iaki, oferta aceasta de “zilele iubirii” a devenit traditionala si o repeta de cativa ani. Nu stiu daca e copy paste sau modifica una alta de la an la an, dar e tentanta. Hotelul este bun, mie mi-a placut. Acelasi minus il intaresc si eu pentru nepasarea ospatarilor la cina.

Numai de bine si LA MULTI ANI! ????

Dana2008
    [19.02.19 06:19:48]

@Dragos: Felicitări pentru articol si fotografiile minunate!

La mulți ani împreună și multe aniversari romantice pe viitor!

Ce frumos!

La mare am fost numai vara.

E prea mare efortul pentru noi de a ajunge pe litoral... și să nu mă bucur de scaldatul în mare, sa nu sar valurile, sa nu simt nisipul fierbinte sub tălpi, e ca si când nu am fost la mare... de aceea nu am experimentat ieșirile în extrasezon pe plajă.

Cred totuși că oferta de Valentine a fost una romantică si minunată chiar și fără baie in mare.

Numai bine! Pe curând!

Călătorii plăcute!

[19.02.19 09:14:25]

@Dan&Ema, @Dana2008: mulțumesc frumos deaprecieri și de urări!

Vacanțe plăcute și vouă, oriunde vor fi ele!

Zoazore
    [19.02.19 10:20:16]

@Dragos: Cat mai multi ani impreuna, pentru ca sa aveti timp sa experimentati mai multe oferte de-astea!

Dragut din partea lor sa va ofere si-un pachet de bun venit!

Marea e frumoasa oricand, iar tu si stii s-o pui in valoare!

[19.02.19 10:42:33]

@Zoazore: așa e, marea e frumoasă oricând, dar litoralul... chiar îmi pare rău, dar după experiența de anul trecut deja am rămas cu sechele...

Nu mai e loc de vacanță de vară, cel mult de excursii pe week-end. Sau sejururi din astea pe iarnă.

Săru' mâna și ție de urări și apreciere.

doinafil
    [19.02.19 11:47:23]

@Dragos:

Să vă fie de bine și muuuuulți ani împreună, cu bucurii și împliniri!!!

Am trecut de multe ori pe lângă „Iaki”, am fost cazați la „Delta”, hotelul de lângă „Iaki”, din fața lui, dinspre drumul auto. Prețurile la bar mi se par mari - pentru buzunarul meu, desigur!

Chiar mă întrebam: „- cum o fi în interior?! ”

Datorită review-ului tău mi-am făcut o părere - bună, desigur! - și-ți mulțumesc că m-ai „deslușit”!

Îți doresc să revii la „Iaki”, chiar dacă la unele servicii ai avut „de mustăcit”!!!

[19.02.19 12:30:31]

@doinafil: săru' mâna și ție de aprecieri și urări.

Păi... poate chiar voi reveni. Oricum, deja este a doua mea vizită la ei, tot iarna.

krisstinna
    [19.02.19 13:30:30]

@Dragos: Mulți ani frumoși, cu bucurii și sănătate, vă doresc din toată inima!

Noi împlinim 30 de ani de căsnicie exact de Rusalii, mă gândeam la o surpriza pentru domnul C, dar ceva modest, el nu suporta SPA-ul sau masajele, nu vrea piscina...

In urma cu doi ani am fost pe plaja lor, eram cazati in Constanta. Nu pot sa zic “wow, ce plajă”, era ceva... kitsch - ca sa fiu elegantă. Printre “palmierii lor” și șezlonguri urinau câinii maidanezi, gunoaiele se odihneau printre noi, prin nisip...

Arată bine camera, ai dreptate, o escapada acolo in anotimpul rece e mult mai indicată.

Dan&Ema, doinafil, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂIaki Hotel: