ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2019
ÎNSCRIS: 09.12.12
JAN-2019

Către satisfăcător

Hotel Landon, Miami, Florida, OK pentru 2-3 zile

Cand ajungeti in SUA si mai ales, daca nu ati mai fost, sa nu va speriati. Totul este altfel, la alte dimensiuni si cu altfel de ordine si reguli. Miami nu se dezice la randu-i de aceste prime impresii pe care le-am trait cand am iesit din aeroport.

Drumul pana la hotel l-am facut pe autostrazi cu 4 benzi pe sens, unele mai suspendate ca altele. Miami este in sine un conglomerat de mici localitati, astfel incat nici nu ne-a fost foarte clar care este ‘centrul’ metropolei :)

La hotel am ajuns relativ fara prea mari emotii, in schimb nu l-am recunoscut de prima data asa ca ne-am invartit inca o data in jurul cladirii pana ne-am dat seama ca de fapt ajunsesem. Zona este foarte linistita, curata si relativ aproape de plaja (cca 10-15 min de mers pe jos) raportandu-ne la distantele generale din Miami.

In fata hotelului este un spatiu destul de ingust si inghesuit, cat sa aiba loc o masina. Hotelul este de tip ‘boutique’, unul dintre primele hoteluri in Miami. Intrarea in hotel nu este nici ea foarte fastuoasa, o terasa mica si un lobby (de fapt nu prea este).

La cazare am avut ceva probleme, care s-au perpetuat si la check-out. Am facut rezervarea prin booking dar domnul de la receptie nu parea familiar cu acest lucru si nici cu tariful la care rezervasem. La check-out am avut iarasi discutii, pentru ca ne-au solicitat sa achitam inca o data suma pe care o achitasem deja la check-in. In plus, ne-au blocat si o asigurare de USD care ne-a fost ulterior restituita (in 30 zile). Deci, aveti grija, daca vi se pare ceva ciudat sau care nu se potriveste cu calculele facute acasa, solicitati sa va detalieze totul pe hartie si sa va calculeze inca o data. Nu stiu daca procedeaza astfel pentru ca au erori in sistem (asa ne-au spus) sau o fac cu intentie, cert este ca noua ni s-a intamplat de 2 ori.

Hotelul are culoare mici si intortocheate dar acest aspect nu este foarte deranjant. Camera este destul de spatioasa pentru 2 adulti, patul foarte confortabil. Baia este foarte curata, de asemenea si lenjeria si prosoapele. Produsele de igiena sunt ok. In camera este si un mic frigider, foarte util avand in vedere ca in zona este mai tot timpul cald.

Singurul lucru deranjant la camera este izolarea fonica, de cateva ori ne-am simtit ca si cum am fi stat in strada: se aude absolut totul, de la televizorul vecinilor din camera alturata, la pasii facuti de cei de deasupra. Daca stati doar cateva nopti, poate fi ok dar situatia s-ar putea sa devina deranjanta in cazul unui sejur mai lung. Nu stiu daca este o problema generala sau este doar specifica unor camere/parti din hotel.

Surpriza cea mai mare este insa legata de micul dejun. Micul dejun se serveste in lobby (mic si el), la una dintre cele 2 mese cu cateva fotolii sau la o masa asemenea celor de bar. Varietatea nu este nici ea prezenta, servesc 2 tipuri de briose si placinte cu fructe (toate in ambalaj), paine (felie ambalata), crema de branza si unt de arahide la portie, pastile de cafea si ceai pentru aparat si fructe (puse intr-un bol pe masa tip ‘bar’). Nu poti spune ca mori de foame dar nu stiu daca ai putea manca mai mult de 2-3 zile acest mic dejun.

Hotelul ofera prosoape de plaja, le iei pur si simplu din dulapul special, fara un card sau alte formalitati. Cel putin asa ne-a spus receptionerul.

Relativ aproape de hotel, la cca. 15 min de mers spre plaja, este un fel de minimarket de unde se poate cumpara apa sau snacks, sucuri setc.

Concluzionand, hotelul este ok pentru o vizita scurta in Miami (2-3 nopti), pentru un sejur mai lung insa, cu siguranta se pot gasi hoteluri mai potrivite.

Trimis de robbyy in 18.02.19 23:11:27
Validat / Publicat: 19.02.19 08:06:18

VIZUALIZĂRI: 969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robbyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.02.19 08:04:14]

Mutat în rubrica "The Landon Hotel, MIAMI" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=92492

[19.02.19 08:19:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;