ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2019
DIN: Bârlad [VS]
ÎNSCRIS: 28.07.16
NOV-2018

Complex hotelier Cozia

Dupa o perioada, dealungul vietii, ar trebui sa ne gandim si la sanatate, iar cel mai bun mod de a ajunge la stare mai buna din punctul acesta de vedere ar fi o cura balneara, care poate fi urmata in tara sau un strainatate.

Am studiat atent oferta de pe piata si perioadele care sunt disponibile si am optat in final pentru complexul balnear Cozia, unde ne-am cazat in hotelul Caciulata, avand rezervat de la un operator de turism un pachet pentru doua persoane, care includea tratament balnear, masa in regim de card valoric si cazarea.

Am ales acest resort stiind zona si posibilitatea de a imbina cura balneara si posibilitatea de a ne recrea in aerul puternic oxigenat al vaii Oltului.

Aveam ceva dubii privind perioada asta de inceput de noiembrie, dar pe tot parcursul sejurului am prins o vreme placuta, doar in ultimele zile a inceput o ninsoare timida care nu ne-a incomodat sa vizitam manastirea Turnu pe jos aflata la 3 km de hotel.

Complexul, am aflat ulterior, a fost la un pas sa fie abandonat, dar actualul investitor a beneficiat de un accord cu statul roman, in cadrul caruia a primit asigurari si ajutor pentru a repune pe picioare baza de tratament si complexul balnear in integralitatea lui.

I-ti trebuie un curaj imens sa te inhami la asa ceva, numai gandindute la o mare de angajati, oameni de servici, paznici, tehnicieni electrici, instalatori, bucatari, ospatari, receptioneri, personal administrativ financiar, maseuri, terapeuti, asitente medicale, doctori, profesori kinoterapeuti, colaboratori etc.

Seara dupa ce i-si termina programul sau dimineta cand vin la lucru, daca stai la balconul camerei vezi un sir destul de gros de angajati care serpuieste catre complex sau dinspre complex, marea majoritate fiind tieneri. Continuare activitatii in cadrul complexului balnear a adus posibilitatea unui numar mare de tineri din zona Ramnicului sa se angajeze.

Cu privire la cazare, am fost arondati Hotelului Caciulata, care are parca 13 etaje, noi fiind cazati la etajul 5, intr-o camera spatioasa supraincalzita, curate si curatata zilnic, o baie destul de ok. Am remarcat o caldura excesiva in cadrul hotelului si in lifturi, hotelul fiind dotat cu doua lifturi-unul pentru maxim 6 persoane si unul mai mare. Masina am parcat-o in interiorul hotelului avand acces pe baza unui card-aici avand o problema, daca stationai fara card si nu ieseai din complex plateai mai mult decit daca aveai card care i-ti permitea multiple iesiri-iar ca zona de relaxare in interior aveau un strand termal unde aveai acces pe baza unei bratari achizitionata de la receptia hotelului si puteai sa intri si sa iesi in ziua respectiva de mai multe ori.

La nivel de tratament prima zi era dedicate vizitei medicale –care consta in luarea unei simple tensiuni o vizionare a pacientului si inspectarea biletului de trimitere si a cardului de sanatate fara de care nu prea aveai cum sa ai parte de tratament. Domnul doctor Ghetau a fost cel care ne-a prescris noua procedurile care le-am urmat si calculatorul a facut restul programrilor zilnice. Am avut ghinion la acest capitol eu avand ore diferite fata de Sabina.

Din cele patru procedure am fost foarte multumit de cea de impachetare cu parafina –era impreuna cu Sabina la ora 8.00- apoi sedinta de bazin cu profssor a fost grozava eu avand noroc fata de Sabina, mie revenindu-mi un profesor foarte bun, ea avand o profesoara foarte plictisita. Secretul succesului procedurilor consta in faptul ca dupa ele sa ai o pauza de minim 30min, asa putand sa fie utile organismului.

Baletul facut intre proceduri si masa ne-a cam dat de furca in prima zi apoi ne-am organizat si totul a fost bine. Primele trei zile a fost un cosmar la restaurant deoarece am prins un cumul de serii, unele plecau altele venaeau, iar localul cel putin la pranz era full. Frumesetea acestor cure consta in faptul ca socializezi foarte mult, legand cunostinte multe.

Alt factor curative important era aeroterapia si cura cu apa de la izvorul 2, aflat la mica distanta, pe malul Oltului. Seara noi ne plimbam pina aproape de Calimanesti-odata chiar am fost pina in centrul Calimanestiului pe jos.

E o statiune foarte ok, o zona propice relaxarii si vom mai merge cu drag acolo. Mancarea la restaurant a fost foarte buna, dar ospatarii oricat de mult se straduiau nu aveau stil ca pentru restaurant, mai multca pentru o cantina ar fi fost buni, dar una peste alta am fost foarte multumiti.

Trimis de robocapady in 17.02.19 14:35:55
Validat / Publicat: 17.02.19 16:29:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA

VIZUALIZĂRI: 1187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robocapady); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Centralul din Calimanesti

[17.02.19 16:29:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Căciulata Hotel / Complex Cozia [Căciulata], CĂLIMANEŞTI-CĂCIULATA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• Alte impresii din această RUBRICĂCăciulata Hotel / Complex Cozia [Căciulata]: