ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2019
colegi

la PMM* = 4050 INR

Aproape de Taj Mahal

Hotel Clarks Shiraz, Agra, India

După impresia nefavorabilă în ceea ce privește curățenia, pe parcursul drumului prin Agra, am avut o surpriză f plăcută la intrarea în grădina hotelului mai sus menționat... o grădină f frumoasă, verde, flori, copaci, veverițe, piscină exterioară (apa era rece), terenuri sportive, loc amenajat pentru întruniri...

Clădirea hotelului este impozantă, are mai multe corpuri. Holul de la recepție mare, frumos, cu separeuri cu fotolii și canapele, unde se puteau întâlni turiștii. La intrare există un filtru de securitate, trebuia să lași telefonul sau alte electronice să treacă printr-un dispozitiv.

A fost pentru prima dată când la întimpinarea, gazdele ne-au servit, în loc de tradiționalul suc, cu un pahar din ceramică cu supă de roșii fierbine! Pe mine și pe soțul meu ne-au nimerit la fix, că ne place f mult supa de roșii indiană.

În hol mai erau magazine, un magazin cu suveniruri cu prețuri mai mici, comparativ cu altele, un magazin cu ceva confecții și o cofetărie-bar cu prețuri măricele.

Bagajele ne-au fost aduse în cameră, iar dimineața, le lăsam la ora fixată, pe hol, în dreptul camerei și erau preluate de personalul hotelului.

Camerele sunt potrivit de mari, problema deranjantă era că nu aveau balcon și geamurile nu se deschideau. Si aici aerul condiționat funcționa doar pe rece... consumabile la baie de calitate, în plus față de alte hoteluri, periuțe și paste de dinți și flacon cu pudră de talc; de asemenea plicuri de ness, ceai și o sticlă de jumătate de apă de persoană.

Ceea ce a fost de admirat a fost mâncarea, foarte diversă și gustoasă, cu multe preparate, dulciuri, fructe... din păcate nu am făcut poze; ce mi-a rămas în minte a fost ananasul al cărui gust extraordinar nu se asemăna cu ce am mai mîncat eu vreodată. Din păcate este interzisă scoaterea acestui fruct din India, nu ai voie nici în bagajul de cală, probabil îl pot depista după format. Deci cina mi-a făcut o impresie f bună, ospătarii f amabili, te serveau cu apă, ceai sau cafea; și micul dejun a fost bun, numai că luat în viteza plecării, nu a vut același farmec...

Ne grăbeam să vizităm Taj Mahalul... dar din păcate, a fost o zi cu ceață destul de deasă, friguroasă...

Recomand hotelul fără rezerve.

Trimis de eklor in 15.02.19 17:11:26
Validat / Publicat: 15.02.19 18:25:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eklor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 4050.00 INR pe cameră

[15.02.19 18:24:44]

Mutat în rubrica "Clarks Shiraz Hotel, AGRA" (nou-creată pe sait)

eklorAUTOR REVIEW
    [15.02.19 18:44:50]