ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2019
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
DEC-2018

Scump dar bun

Ziua de 31.12.2018 am ales să o petrecem la Napfényfürdő Aquapolis Szeged. Am mai fost aici acum câțiva ani dar numai la ștrandul din exterior. Acum era deschis doar partea de interior.

Aqua Park-ul se află în Szeged la următoarea adresă: Szeged, Szent-Györgyi Albert u. 2,6726 Ungaria. Are parcare subterană cu plată. Noi am parcat fără plată în apropiere.

Orarul este zilnic de la 09.00 - 20.00, doar că în zilele lucrătoare zona cu tobogane se deschide la ora 12.00.

Prețurile sunt printre cele mai mari pe care le-am întâlnit la ștrandurile din estul Ungariei, dar chiar merită să mergi aici măcar odată pentru că sunt multe chestii noi față de celelalte ștranduri, pe care le găsești aici. Prețul biletelor de intrare este diferit în zilele lucrătoare față de cele de sâmbătă și duminică sau sărbători legale. De luni până vineri biletul pentru adulți costă 3450 forinți / toată ziua iar pentru copii și pensionari este 1900 forinți/zi. Copii sun considerați doar cei între 4 și 11 ani. Ceilalți, între 12 și 22 ani sunt considerați tineri și pentru ei biletul costă 3000 forinți/zi. În zilele de sâmbătă și duminică, vacanțe școlare sau sărbători legale biletele au următoarele prețuri: 5250 adulți/ toată ziua; 2700 forinți copii și pensionari/ toată ziua; 4350 forinți tineri/toată ziua. Bineînțeles că există și multe alte tipuri de bilete: pentru dimineață, pentru seară, doar pentru înot, pentru studenții din Szeged, etc. Perioada 24.12 - 04.01 este considerată sărbătoare, așa că am plătit prețul cel scump. În banii noștri, înseamnă aprox. 78 lei / persoană. Repet, nu e exagerat dar e cel mai mare preț pe care l-am întâlnit la ștrandurile din zona de est a Ungariei.

Se poate plăti cu forinți sau cu cardul. Noi am plătit cu cardul. Este și un bancomat la intrarea în Aqua pentru cei care vor să aibă forinți.

La casă primești „ceasurile” de plastic pentru dulapurile de haine și pentru turnicheți. Clădirea Aqua Park-ului are parter și un etaj. Vestiare se află atât la parter cât și al etaj. Acestea sunt comune în zona aceasta pe unde am intrat acum iarna, dar dacă intrați pe la intrarea cu ștrandurile de vară, acolo vestiarele sunt separat pentru femei și bărbați. Alegeți un dulap gol, vă introduceți lucrurile în el și îl închideți cu ajutorul ceasului. Dacă atunci când reveniți la vestiar uitați ce nr. aveți la dulap, verificați ceasul la aparatele aflate în vestiar și aflați nr. dulapului.

Tot aici în zona vestiarelor se află uscătoarele pentru păr, toaletele și dușurile.

Ieșirea din zona vestiarelor se face prin zona toaletelor, femeile printr-o parte și bărbați prin alta.

La parter, după ce ieșiți, ajungeți într-un hol care spre stânga merge la bazinul de înot acoperit, spre dreapta merge spre Hotelul Forras, care are intrare încălzită și acoperită spre acest aqua, iar în față sunt uși cu turnicheți pe care se ajunge în zona bazinelor.

Zona bazinelor este împărțită în două încăperi. Prima în care se ajunge de pe hol este destinată copiilor și tinerilor. Aici sunt amplasate toate toboganele acestui aqua. Tot aici sunt și bazinele pentru distracție, cu peșteră, cu „râuri”, etc.

Încăperea cealaltă este mult mai liniștită. Aici este un bazin mare cu zone de hidromasaj, din care se poate ieși afară printr-o perdea de plastic și se poate sta aici într-un bazin destul de mare. Tot în această încăpere sunt și bazinele cu apă termală și două bazine mari circulare cu jacuzzi.

La etaj nu sunt bazine. Aici sunt amplasate șezlongurile, care sunt în număr foarte mare și care sunt incluse în prețul biletului. Sunt și niște zone zidite și acoperite cu mozaic, unde se poate sta. Șezlonguri sunt și la parter răsfirate cam peste tot.

Tot aici, la etajul din zona liniștită sunt și două saune. Una uscată și una umedă. Nu se plătește separat pentru ele.

La etajul din încăperea cu tobogane se află locul de unde pleacă aproape toate toboganele. Dar cireașa de pe tort a acestui aqua sunt cele două tobogane uriașe la care se poate ajunge cu un lift care pleacă doar de la parter. Bineînțeles că am încercat toate toboganele de aici, cu excepția celor pentru copii mici, așa că vă pot spune câte ceva și despre aceste două tobogane uriașe. Toboganul albastru este cel mai lung dar nu are o înclinare așa de mare, fapt care a făcut ca eu să mă opresc de două ori pe traseu. În schimb toboganul cel galben îți imprimă o viteză mare de deplasare și înainte de a ieși din el are o zonă unde te aruncă în aer din cauza schimbării foarte bruște a înclinației. Ăsta mi-a plăcut mult și l-am tot testat. Dintre celelalte tobogane mi-a plăcut mult cel în care te învârți ca într-o pâlnie. Ei îi spun „ceapa”. Cel mai rapid și abrupt tobogan este însă „Kamikaze”. Nu este lung dar are o înclinare atât de mare că atunci când mă dădeam pe el și ajungeam la capăt, nu intram în apă ci zburam pe apă ca o piatră plată. Simțeam cum mă dor omoplații de la apă. Superrr.

Aici la etajul de la tobogane se găsesc și două restaurante care au amenajate mese și scaune. Sincer, oferta, acum pe timpul iernii, este foarte limitată. Unul dintre restaurante are câteva feluri de mâncare iar celălalt face doar clătite, gogoși și câteva sandvișuri. La ambele se găsesc băuturi răcoritoare, bere și cafea. Vara se mai deschid și alte restaurante în zona intrării de vară.

Tot aici la etaj este și o sală de forță foarte bine dotată. Cred că e pentru cei care au abonamente la ea. Este o mică recepție înainte de a intra la ea, unde puteți întreba mai multe, dacă vă interesează.

Pereții celor două încăperi sunt pictați cu pești și broaște țestoase și arată foarte bine.

La parter se află într-o parte o cameră pentru bebeluși, unde puteți să le preparați mâncarea și să îi culcați. Iar în partea opusă este un loc de joacă amenajat pentru cei mai mărișori.

Am dat o raită și până la bazinul de înot. Acesta se află, acum pe perioada iernii, închis într-un balon. Este destul de cald aerul, dar apa mi s-a părut cam răcoroasă. Are amenajate două bazine de înot. Unul pentru copii amenajat de-a latul balonului și unul pentru adulți amenajat de-a lungul balonului. Eu chiar dacă sunt „calul cu totul de mare” (cum se zice pe la noi), am înotat în cel pentru copii căci era apa mai caldă.

În exterior sunt câteva tobogane și un bazin, iar vara este descoperit și bazinul de înot. Șezlongurile afară sunt contra cost. Dar se poate sta și pe iarbă. Vara se poate lua bilet doar pentru exterior sau pentru tot aqua.

Chiar dacă nu vă place să vă dați pe tobogane, la fel ca și soția mea, vă recomand totuși să urcați cu liftul până sus la cele două tobogane pentru a admira de acolo Szegedul. E o panoramă superbă. Mai ales spre dom.

Noi am petrecut o zi fantastică aici, mai ales că mie îmi place mult să mă dau pe tobogane, și chiar dacă ne-a prins seara aici nu am reușit să ne săturăm de acest aqua, așa că trebuie să revenim neapărat atunci când este deschis și ștrandul exterior pentru a ne bucura de toate bazinele și toboganele.

Călătorii frumoase vă doresc!

Trimis de ungureanica in 14.02.19 14:28:25
Validat / Publicat: 14.02.19 15:04:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 8940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

@webmaster: Mulțumesc!

adrianbogdan
[14.02.19 20:08:34]

Foarte scump.

Poate incercati Anna Furdo din Szeged, nu sunt comparabile dar la Anna recomand pentru liniste si pret.

alinafulg
[14.02.19 20:27:25]

@ungureanica: Este un pic cam scump. Preferatul meu este strandul de vara de la Hajdúszoboszló, am mers acolo de Rusalii doi ani la rand. Va salutam cu drag.

[15.02.19 11:37:38]

@alinafulg: D ai dreptate. Dar dacă vrei să te bucuri de toboganele de la Aqua Park-ul din Hajduszoboszlo te costă cam tot atât. Trebuie să plătești intrarea la ștrandul de vară și încă o dată ca să intri în Aqua Park-ul unde sunt toboganele. Vă salutăm și noi cu drag!

[15.02.19 11:39:43]

@adrianbogdan: Sigur o să-l încercăm și ăla. Mulțumim pentru ecou.

Andy L
[04.04.19 11:12:28]

Ați făcut o descriere foarte interesantă și am vrea sa mergem și noi in 13 mai. E o perioadă potrivită? Se plătește o singură dată pentru interior și exterior?

Despre cazări, puteți recomanda ceva? Mulțumim.

[04.04.19 13:51:33]

@Andy L: Nu știu dacă la acea dată e deschis și exteriorul, dar dacă e deschis se poate plătii interiorul și aveți acces și la exterior. Nu și dacă plătiți invers. Noi nu am fost cazați niciodată în Szeged, dar am vrea să mergem la Hotelul Forras care are inclus în prețul camerei și acces nelimitat și printr-un tunel de sticlă la aceste băi. Vacanță plăcută!

adrianbogdan, alinafulg, Andy L, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂAqua Park Aquapolis Szeged: