ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
MAY-2010

Restaurant Insula / O masa in copac!

Desi pare dubios si arunca multe semne de intrebare asupra capacitatii mele intelectuale, totusi in weekendul care a trecut cam asta s-a intamplat. Mi-am luat familia, si am decis sa servim un dejun pescaresc in copac. Peste in copac! S-a scrantit de tot Pepsi asta, nu mai are nici o sansa de revenire... :)

Dar sa va povestesc... Un foarte bun prieten de-al meu m-a sunat sambata sa-mi spuna ca a descoperit un excelent restaurant in Neptun care serveste cel mai adevarat bors pescaresc de pe litoral, la un pret care face concurenta celor mai titrate si ieftine restaurante de profil.

Si nu e tot continua el, am fost serviti intr-un interesant copac printre frunze si randunici. Haida de, mi-am spus eu in gand, sa fiu tacanit sa urc pentru a manca in copaci. Bravo, interesanta experienta! l-am felicitat eu mintind cat mai frumos nestiind ce avea sa mi se intample si mie dupa numai o singura zi.

A doua zi plictisindu-ne teribil am incercat sa facem planul de bataie. De obicei iesim la o plimbare prin statiuni sau prin oras. Aveam doua variante. Padurea Hagieni de langa Mangalia sau o plimbare prin statiunile din sud pentru a lua pulsul litoralului la inceput de sezon.

Cum vremea de afara nu prea ne inspira foarte mare incredere am hotarat sa renuntam la Hagieni in favoarea statiunilor, unde in caz de ploaie aveam unde sa ne ascundem intr-un mod cat mai placut. La un moment dat nu stiu ce-i vine sotiei si arunca bomba:

Auzi bubu, zise ea noi n-am mai mancat de mult un bors pescaresc. Mi-arunca o privire care nu accepta nici cel mai mic refuz, stiind ca i-a ramas pe retina ceea ce mi-a spus prietenul meu cu o zi inainte, fiind si eu curios sa admir mesele din copaci, am acceptat, dar fara a fi entuziasmat. Eu nu prea mananc bors din peste dar parca as fi avut chef de mici, intrasem in wk. cu gandul gratarului in apropiere de Hagieni.

Ne-am urcat in masina, am luat aparatul de fotografiat cu mine (nu-l uit niciodata) si ne-am indreptat catre statiunea Neptun, acolo unde este amplasat restaurantul pe o insula care a capatat aceasta denumire:

Restaurantul Insula

Statiunea nu era asa de aglomerata precum m-as fi asteptat intr-o zi de weekend, am observat mai mult turisti de varsta a III-a care se plimbau agale pe aleile statiunii.

Cand nu sunt foarte multi turisti, parcarile sunt foarte incapatoare si nimeni nu se cearta, mai ales ca sunt free. Am profitat de acest fapt si am parcat in centrul statiunii, hotarati fiind sa facem o plimbare inainte de a lua contact cu restaurantul mult laudat de catre prietenii mei.

Am pornit catre plaja « La steaguri », pustie la acea ora si intr-o accentuata modernizare. Pretutindeni se lucra de zor pentru refacerea umbrelutelor din stuf de pe plaje sau pentru amenajarea teraselor si a restaurantelor. Am ramas placut surprins sa observ ca din loc in loc au aparut poteci din lemn catre sezlongurile de pe plaje, asa cum este necesar ca o plaje care se respecta sa detina, dar si cateva cabine de dus si toalete amplasate la distante relativ egale pe plaje. Cateva masini de sute de mii de euro parcate neglijent pe aleea pietonala, dar si un Mercedes 500slk ca al lui Becali cu faruri aprinse si motor pornit dar fara nici un sofer la bord.

Ne-am hotarat sa facem inconjurul lacului, pana ajungeam in dreptul restaurantului, activitate deloc usoara deoarece vegetatia existenta si necosmetizata camufla aleile si nu de putine ori, chiar marginea betonata care dadea in lac. Altadata am constatat prezenta musculitelor si a tantarilor de balta, ne-am gandit ca totusi este prea devreme pentru aparitia lor si inca nu este asa de cald.

In schimb am ramas impresionati de multitudinea de nuferi existenti pe lac, multi dintre ei infloriti. Pana si vrabiutele se bucurau de mireasma frumoaselor flori, iar albul acela imaculat pe apa verde creea un contrast izbitor de lumina, de poezie.

Cativa batranei se odihneau pe bancute privind acei nuferi minunati, am zambit privindu-i, mi-am luat sotia de mana si am intrebat-o daca vom mai prinde varsta lor. A zambit trist apoi ne-am continuat plimbarea.

Poteca ne duce in apropierea vilelor de protocol acolo unde cei care ne conduc obisnuiesc sa-si petreaca vacantele. Garduri inalte, metalice prin care totusi puteai privi inauntru sa descoperi alei pline cu flori, gazon impecabil, brazi, sere, o menajerie cu mai multi pauni, dar si doi rotweilleri care incepusera sa ne latre destul de periculos. Ma intrebam daca exista vreo gaura in gard, dar pana sa-mi dau seama ca de fapt poarta este deschisa si puteau iesi fara probleme, din spatele lor s-a auzit un fluierat si cainii au disparut imediat. Probabil ne vazuse pe vreo camera video paznicii si nu si-au facut probleme.

In scurt timp am ajuns la intrarea in restaurant, foarte impozanta, iesea in evidenta in mod pozitiv. Prietenul meu ma sfatuise sa sun la restaurant sa rezerv o masa deoarece ele sunt foarte solicitate iar in timpul pranzului este aproape imposibil sa gasesti un loc liber in copaci. N-am sunat fiind convins ca nu o sa fie foarte multa lume, statiunea era pustie, deci nu cred ca se impunea rezervare. , Si nu m-am inselat, restaurantul era gol la acea ora desi era timpul pranzului. Doua mese ocupate si acelea « la parter ».

- In copaci aveti locuri? intreb eu ospatarul zambind privind totusi in alta parte...

- Cate doriti! imi raspunse ospatarul cu acelasi zambet luand o pozitie impecabila in fata mea.

Ochiul meu vigilent incepuse sa cerceteze cele mai bune locuri insa oricat m-am chinuit sa descopar mesele din copaci, n-am reusit, privirile cazandu-mi pe separeurile ingenios amplasate pe marginea insulei, printre aleile cu trandafiri infloriti.

In dreapta am descoperit cateva mese asezate pentru un grup mai mare de clienti, pe un podium de lemn, cu o priveliste superba catre lac si nuferii care pluteau spre incantarea celor prezenti in restaurant. Exista in apropiere si un minisalon cu o masa si scaune din lemn, rustic, inchis cu ferestre si usi din lemn, unde probabil fumatul este interzis.

Mai departe, pe aleea principala descoperim un ponton din lemn unde sunt amplasate cateva mese de cate 4-6 persoane cu vedere la hotelul din care face parte si restaurantul, dar si la lac.

O alta alee ne conduce catre un vaporas din lemn, de fapt doar coca ambarcatiunii in interiorul careia descoperim mai multe mese din lemn pentru un grup mai numeros care doreste oarecum sa fie mai izolat de catre ceilalti meseni.

Restaurantul propriu zis, este structurat pe doua nivele, la parter se pot organiza mese festive, este dotat cu tot confortul unui restaurant cu pretentii si in zilele cu vreme rea este principalul loc unde gasesti ambianta necesara pentru o masa excelenta. Construit inainte de a ma naste eu, adica prin 1968, restaurantul a suferit mai multe modificari de-a lungul anilor, fapt care a permis marirea capacitatii de gazduire dar si confortul de la an la an.

Intr-un final am descoperit si mesele din copaci, de fapt niste cerdacuri ingenios amplasate. Am numarat vreo 7, dar este posibil sa mai fie cateva mai ascunse, in spatele unor salcii la semiinaltime. Scari din lemn intortocheate si foarte interesante ne conduc catre cerdacurile din copaci, acolo unde descoperim o masa cu sase scaune, din lemn, foarte frumos lucrate.

Nebunia fetelor care au ales masa aflata la cea mai mare « altitudine » in primul rand din cauza treptelor neregulate si destul de intortocheate care au constituit placerea lor si disperarea mea.

Prima data la noi? ne intreba intr-un zambet total ospatarul care in toata aceasta recunoastere s-a tinut dupa noi.

Da, pentru prima oara! a raspuns nevasta-mea admirand peisajul mirific de la inaltimea cerdacului.

Intr-adevar asemenea peisaj m-a lasat masca, cred ca este cel mai frumos restaurant unde am servit in ultimii ani pe litoralul romanesc si chiar pe cel bulgaresc. In primul rand aerul curat, este drept, intre timp a inceput si ploaia, atmosfera s-a rarefiat, insa mireasma trandafirilor si mai ales mirosul salciilor, iti creeaza o pofta de mancare nebanuita si o placere de a te relaxa pentru cateva zeci de minute, departe de galagie si muzica de prost gust. Pacat ca n-au amenajat si cateva hamace, relaxarea ar fi fost totala si unica in acelasi timp.

Sotia mea venise hotarata sa incerce borsul pescaresc recomandat nu a stat prea mult pe ganduri si a comandat unul, mai alesc ca pretul de 9, 99 lei nu i s-a parut piperat. Fata cea mare a comandat o tochitura dobrogeana care mi s-a parut destul de maricica si bogata in elementul principal – carnea, eu fiind chitit pe mici, am comandat 10 si o portie de 200 gr. hamsie cu lamaie in valoare de 5 lei care i-am impartit cu cea mica, fiindu-i pofta mai ales de mici. Am facut doua poze la meniu, nu stiu cat de bine au iesit, insa preturile nu mi s-au parut mari. Binenteles, preparatele de lux, calamar, rechini, crapi aveau preturi pe masura, insa in limita bunului simt.

Surpriza placuta a venit cand ospatarul ne-a adus o farfurie cu 4 portii de icre proaspete, de crap cu paine prajita, din partea casei. Frumos din partea lor, lucru pe care l-am apreciat cum se cuvine la final, cand am achitat nota.

Intre timp turistii fugariti de ploaie sau pur si simplu de foame au inceput sa ocupe mesele libere din restaurant, personalul a dat drumul in surdina la o muzica italiana, toata lumea radea si se simtea bine. Sotia mea a ramas foarte incantata de borsul pescaresc, chiar l-a intrebat pe ospatar din ce peste este facut, raspunsul a venit prompt: Din mai multi pesti! Ne lamurisem bustean!

Hamsia a fost extrem de proaspata si de gustoasa, am servit cu cea mai mare placere batandu-ma cu cea mica pentru fiecare pestisor. Ei nu-i placea capul, asa ca eu am fost in castig! :)

Nota de plata a fost asa cum socotisem eu initial, mi-a facut placere sa-l omenesc pentru buna lui servire si corectitudine, ne-a urat drum bun spunandu-ne ca ne mai asteapta.

Voi atasa cateva fotografii facute la restaurant si in jurul lacului, trebuie sa specific ca le-am facut cu teleobiectivul, din greseala l-am uitat montat pe aparat si cand am luat geanta n-am mai controlat sa vad care este montat. Din acest motiv unele aspecte mai apropiate n-au putut fi luate in calcul, insa eu sper ca va veti face o idee cat de cat.

Cu siguranta vom reveni cat de curand, atat pentru linistea si frumusetea zonei, cat mai ales pentru preparatele si servirea ireprosabila.

Vacante frumoase oriunde va veti afla!

Trimis de pepsi70ro in 03.06.10 15:33:20

VIZUALIZĂRI: 10197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 [Rest. INSULA] Unul dintre minunatii nuferi de pe lac

david [03.06.10 15:55:06] »

Inedit loc de a savura delicatese la preturi decente.

Dupa cateva spriţuri, intervine problema coborarii din cerdac in conditii de siguranta.

lizuk [03.06.10 15:55:43] »

Hehei, pepsi, ai ajuns si tu in locul in care ma refugiez si eu, macar o data pe an: -) Si zici ca ti-a placut, da? Ca mie mi-a placut enorm. Am stat si noi, si in copac, si in vapor, si in "saloane", am fost si la cine romantice, si cu socrii, si dupa o zi de plaja cu copilul si intotdeauna ne-am simtit bine. E fain locul, si-mi place mult servirea: desi oamenii se cam schimba de la an la an (zicea seful ca e greu sa-i tina peste iarna, si sa gaseasca altii la inceput de sezon), vad ca au tot chelneri cu bun simt.

Am gasit si eu niste poze de aici, le pot adauga, nu?

Later: vad ca ai pozat tu tot ce merita pozat, asa ca eu ma abtin. Meriti puncte si pt poze :-)

magdalena [03.06.10 15:57:31] »

De cata ori nu am vrut sa mananc si eu la Insula!! Nu au si hotel, parca?

Dar mai ajung eu in Neptun in viata asta???

krondia* [03.06.10 16:12:14] »

Excelent pont, a venit la fix! Stii ceva de croazierele cu vaporasul, cam pe unde te plimba? Tare ma bucur sa citesc asemenea randuri despre litoralul romanesc, cei care au fost "dincolo" si au avut parte de surprize mai neplacute cred ca ofteaza... Bravo! Am descoperit ca au si pagina de internet http://www.insulaneptun.ro/ si un scurt clip - click aici

Admin [03.06.10 16:17:26] »

adaugat adresa web in pagina acestei destinatii, multumesc krondia.

presario [03.06.10 16:19:38] »

Na - ca ieri am avut pofta de hamsii de Costinesti azi de hamsii de Neptun.

O fi vreun semn.

lizuk [03.06.10 16:21:03] »

Eu planuiesc sa ajung la mare in weekendul cu 12 iunie; poate se mai adauga si altii, sa-l facem pe pepsi sa rezerve o masa mare la Insula :-)

biancuta [03.06.10 17:10:14] »

Ce rau imi pare ca nu am stiut anul trecut de acest loc, sigur urcam si noi in copaci. P07 e superba. Multumesc ca mi-ai spus de acest loc, poate voi mai vea ocazia.

pepsi70ro [03.06.10 18:19:44] »

@krondia, stiu ca cineva se interesa daca se mai fac scurte croaziere cu vaporasul din Neptun. Special am facut poza nr.20, din cate stiu se fac scurt plimbari paralel cu tarmul catre statiunile din sud. Distanta nu este mare, in 30 de minute nu se pot face multe mile marine decat daca vaporasul se inchiriaza de un grup organizat care doreste o calatorie un pic mai lunga.

@lizuk, buna ideea ta cu masa la restaurant. Bucuros sa rezerv, pana acum suntem 2 familii, se mai baga cineva?

Eu cred ca am trait pe alta planeta daca abia anul acesta am aflat de frumusetea acestui loc. Niciodata nu-i prea tarziu. Thk @all!

acapulco [03.06.10 18:52:06] »

Chiar mi-ai facut pofta de hamsii!

alinutzza140* [04.06.10 08:44:04] »

Foarte frumoase sunt pozele si cred ca restaurantul arata super. Anul acesta sigur o sa ajung acolo, mai ales pentru borsul pescaresc.

stancuflorina [04.06.10 09:27:12] »

Anul trecut parcarile erau pline si nu ne-am mai oprit. Anul acesta voi incerca sa ajung pana in 15 iunie, poate avem mai mult noroc. Mi-ai facut pofta cu borsul pescaresc.

zangela69 [04.06.10 10:29:01] »

urca cine vrea, coboara cine poate. Super super...trebuie sa-ncerc anul asta ca tot ajung la mare. Cu meniul m-ai dat gata.

mariana.olaru [04.06.10 14:13:17] »

Pepsi, eşti un norocos că-ţi stau la îndemână atât de multe locaţii atractive pentru un împătimit al călătoriilor, aşa cum sunt cele de pe litoral. Şi mai cred că ai mulţi prieteni care te "ajută" să le descoperi sau să le redescoperi, făcându-ne astfel şi pe noi părtaşi la aceste inedite descoperiri. Review-ul de faţă este o dovada. Spun asta, pentru că m-am aflat de multe ori în zona Neptun, am trecut de multe ori pe lângă Restaurantul Insula, dar n-am avut niciodată curiozitatea sa poposesc acolo. După descrierea ta, cred că merita o astfel de experienţă, nu pentru că sunt o gurmandă, ci pentru că aş fi avut prilejul să recreez la proporţii româneşti, peisajul unui restaurant de la Havana, similar ca mod de amplasare şi servire a mesei (în copaci), despre care mi-a povestit cu mult entuziasm un bun prieten care a călătorit acolo, e adevărat acum mai bine de 20 ani în urmă.

Aşa că, mulţumesc pentru sugestie şi nu rămâne decât să o valorific la prima reîntâlnire cu Neptunul. Până atunci, iată şi votul meu!

valimi [04.06.10 14:27:38] »

pepsi, sa traiesti, de cand ma chinui sa aflu numele vaporasului cu care m-am plimbat eu pe mare la Neptun: Dragonul (click aici)

Multam fain pentru poza cu pancarta aia!

Sanziana [05.06.10 08:23:11] »

Uite ca am dat si peste restaurantul de care ma leaga amintiri frumoase din copilaria mea. Cand eram copii parintii obisnuiau sa ne duca in fiecare an la mare si si ne-am indragostit de Neptun unde am mers multi ani la rand. Pe malurile lacului si acum se pescuieste, mama mea fiind un adevarat Louis de Funes la prins de pesti cu o undita improvizata,iar pe terasa acestui restaurant am stat de multe ori.Un vot din toata inima pentru o locatie super

Costi [05.06.10 13:12:16] »

Ultima dată când am fost aici era prin '85 cred, când am mâncat o porţie grozavă de pană de somn, stropită cu un Murfatlar alb ...

Din păcate nu prea mai ajung pe litoral, aşa că review-ul tău ţine loc de come back.

Lorry-Laura [08.06.10 13:29:17] »

superb ...intr-adevar un loc minunat pe care trebuie neaprat sa-l incerc cat de curand ...cine stie ? poate chiar in vara asta

spezam [09.06.10 13:38:24] »

Super loc Pepsi! Multumesc pentru toate detaliile!

Categoric, la vara, vom merge si acolo.

Mi-a placut mult mult comentariul de la una din poze, in care apareau sotia si fetita ta cea mare "Fetele mele"! Asa spune si tati al nostru, referindu-se la mine si fetita, ca suntem "fetele lui".

Ai o familie frumoasa!!!

Cu privire la intrebarea pusa de Magdalena, da, exista si un hotel Insula, care face parte alaturi de restaurantul recomandat de Pepsi din Complexul Turistic Insula, are 4 stele si e destul de dichisit din cate am vazut in poze. Iar preturile chiar nu mi s-au parut mari, nici macar la cazare, avand in vedere ca vorbim de un hotel de pe litoral care are 4 stele.

mirelopodu* [09.06.10 14:25:32] »

Excelent! Superbă locația, iar hotelul nu mai zic. Ar trebui ca cei ce au uitat sau nu mai vor să creadă că există locuri deosebite și pe litoralul romanesc, să citească impresiile tale. Chiar m-ai făcut să-mi doresc măcar 3-4 nopți de ședere la Neptun.

pepsi70ro [09.06.10 18:55:41] »

Nu cred ca v-ar pare rau acolo cateva zile. Relaxarea este totala, buna dispozitie nu dispare niciodata iar vacanta devine una dintre cele mai reusite pe care le-ati avut.

Multumesc @all, mi-ar place sa-mi spuneti si mie cand ajungeti, va insotesc cu draga inima.

vali_tulcea [17.06.10 12:19:51] »

Ma bucur sa aud ca si ai nostri incep sa invete de la cei care stiu sa faca turism...sa ofere icre prospete de crap este o treaba...aici chiar mi-ai facut pofta...Cat despte borsul pescaresc, cred ca a fost super daca a fost facut asa cum a zis ospatarul "Din mai multi pesti!". Adevaratul bors de peste asa se face...se fierbe intal pestele mic pana ce carnea acestuia se ia usor de pe oase...apoi se strecoara si in zeama ramasa se pune peste mare care are ceva mai multa grasime...iti dai seama ce iese acolo...daca faci bors de peste cum gasesti de obicei in restaurante, dintr-un cap si o coada faci o oala intreaga, atunci mai bine nu mai faci...

Mi-ai zapacit papilele...icre prospete de crap si bors pescaresc adevarat....te invidiez...

pepsi70ro [17.06.10 15:33:37] »

Eu nu prea sunt pescar, nu prea am rabdare sa stau cu undita in brate decat atunci cand pescuiesc intr-un bazin plin de pesti. Deci nici prea mult nu ma omor cu pestele, poate doar cu cel prajit preparat asa cum trebuie. Am auzit si eu modul de preparare si iti dau dreptate.

Cat despre icrele "din partea casei", parca @pink gabi a mai scris un ecou in care exemplifica acelasi mod de servire.

Ma gandeam ca poate m-au vazut pe mine cu ditai mai aparatul foto si sda faca impresie au pus o farfurie cu icre, dar vorba ta, imi fac singur pofta acum cand imi (re)amintesc. Du-te acolo si nu vei regreta, parol!

geosler [24.06.10 17:18:53] »

Felicitari!

Frumoasa si utila descrierea facuta, sper ca o sa trec si eu pe acolo in cele cateva zile pe care le voi petrece pe litoralul nostru, la intoarcerea de la Duni.

andutu [08.08.10 12:35:19] »

4 locatii isi impart titlul de cea mai cea in Neptun :

Restaurant Insula

Terasa KM 0

Mediteraneo

Rosemarie

Toate au cite ceva special :

Insula - pozitionare , peisaj , meniu ( seara e mai rau cu tintarii , asta datorita lacului pe care e asezat restaurantul )

Terasa KM 0 - pozitie , vedere de la 2 e ok , meniurile cu pizza si inghetatele

Mediteraneo - pizza Vezuviu flambata + muzica house si animatoarele

Rosemarie - e cu rezervare datorita spectacolelor ansamblului de dansuri ruso-tiganesti , extraordinar, merita toti banii

Am uitat terasa Antik , specific tataresc , e foarte in regula si cu ea , mai ales daca intri in cafeneaua tatareasca , unde, tolanit pe perne si sofauri savurezi cafele la ibric si nisip , placinte tataresti si altele foarte gustoase.

Hei , deja mi-e dor de Neptun , anul asta am fost la bulgari , dar nu-i tirziu.

copiluldinmine [20.08.11 19:54:08] »

Tocmai am rezervat doua camere duble la Amazon 2 pentru cateva zile. Domnisoara de la Insula, unde am sunat sa rezerv, m-a sfatuit sa rezerv acolo, deoarece la Insula nu mai erau camere libere. Mi-a trimis si cateva fotografii pe email, iar conditiile mi s-au parut asa cum mi le-a descris- deci m-a convins! Intrand aici am citit lucruri frumoase si despre restaurantul lor- chestiune care ma bucura nespus... Pare o alegere buna! Maine plec catre Neptun! Am sa va tin la curent!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.08.11 21:51:17] »

@copiluldinmine, iti doresc un sejur minunat, iar la intoarcere te astept cu impresii care sa confirme (sau nu) reputatia acestui restaurant.

lizuk [20.08.11 23:12:00] »

Am fost la Insula săptămâna trecută şi singura neplăcere a fost legată de preţuri, care acum chiar mi s-au părut mari: ciorba de viţel 17.5 Lei, de peşte vreo 16 [lei]; 75 de grame de icre de crap 9 lei.

Dar prefer să existe restaurantul chiar şi cu aceste preţuri decât deloc, pentru că locul este absolut superb şi mâncarea foarte bună.

Şi mai nou au şi un loc de joacă frumos.

copiluldinmine [31.08.11 13:50:13] »

A fost super ok! Recomand ambele hoteluri + restaurant!

19 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
acapulco, alinutzza140*, andutu, biancuta, chelie_d, copiluldinmine, Costi, david, geosler, krondia*, lizuk, Lorry-Laura, magdalena, mirelopodu*, spezam, stancuflorina, vali_tulcea, valimi, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Neptun?: