ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
JUN-2008

ARTICOL ARHIVAT

O vacanta neasteptat de reusita

Eheee ce vremuri am trait odata cum prinde-ai citeva libere bagajele in masina sau la avion si via Elada.

Cine stie daca se vor intoarce (pentru o parte din noi, nici nu a apus acea vreme) dehh traim cu speranta ca totusi poate va mai “dudui iar industria”.

Dupa circa 1200 km de condus prin arsita soarelui de vara, dupa ce am scapat ca prin urechile acului de vinatoarea radareler bulgaresti, bineinteles cu detectorul pe bordul masini numai pe teritoriul bulgariei dar si atent la flashurile participantilor la drum am ajuns in vama greaca

Dar si metoda iepurelui este foarte eficienta (adica prinzi un bulgar cu masina bengoasa si stai lipit de el pina cind nu va mai coincide traseul si asa pina la vama).

Pe traseul din grecia se circula mai relaxat pentru ca nu sunt asa de multe restricti de viteza dar si participantii la trafic sunt mai civilizati, nu am vazut vreun sofer sa faca flashuri ca sa te dai pe alta banda de circulatie.

Acolo bunul simt porneste de pe autostrada (de fapt noi nu avem autostrazi).

Plecat de la orele 24 adica 00 ale nopti si ajuns in portul Volos pe la orele 15. 00 de unde urma sa ne imbarcam pe ferryboat pentru Skiathos.

Pentru cei care vor plecat spre Skiathos dar si spre Skopelos pentru aceste destinatii sunt numai 2 ferryboat-uri pe zi dus si 2 intors iar rezervarea se poate face online din tara pentru ca altfel nu o sa gasiti loc in sezon fiind foarte aglomerat.

La ferryboat se ajunge cu cel putin 1 ora innante de plecare, pentru ca dureaza mult imbarcarea, prima data a celor care merg la Skopelos si dupa aceea cei care merg la Skiathos.

Rezervari se pot face de aici:

click aici

sau de aici:

click aici

Dupa circa 1. 45 de mers cu ferryboat-ul am ajuns in frumoasa insula si am pornit in cautarea hotelului.

Hotelul este asezat o aruncatura de bat de celebra plaja Koukounaries care este si cea mai aglomerata de pe insula, apa fiind de un albastru-turcoaz curata si limpede, calda si cu multi pesti colorati si jucausi, iar mireasma de pin din jur plajei ademeneste orice turist.

Aici vin nave de pasageri cu turisti din Riviera Olimpului chiar si Paralia Katerini pentru a se bucura de frumusetea acestei plaje si limpezimea acestor ape de aceea este cea mai aglomerat plaja

Fiind ora innaintata aproape de ora 21 am fost cazati unde mai erau locuri adica la parter intr-o camera cu igrasie, mucegai care nu se ridica la rangul celor 4 stele ale hotelului. (foto).

Dupa lungi discutii cu cei de la receptie a doua zi ne-a fost schimbata camera cu una la etaj si care nu prezenta era in regula.

Aceasta fiind singura problema pe care am intimpinat-o la acest hotel.

La aspecte pozitive pot sa trec micul dejun care era extrem (extrem) de bogat si variat, acesta se servea intr-o sala imensa unde chelneri se miscau precum electroni.

Camerele sunt mari chiar spatioase cu dotarile unui hotel de 4 stele (tv, a/c, radio), atit prosoapele cit si lenjeria se schimba la maxim la 3 zile.

Hotelul are minimarket cu celebrele suveniruri “hadmade”, teren tenis de cimp, tenis de masa, Wi-Fi Hot spot, in apropiere se gaseste o şcoală de echitaţie pentru cei care sunt amatori, teren de joaca pentru copii, 5 Sali de conferinta, 2 piscine imense.

Plaja hotelului este micuta cu sezlonguri gratis, dar in apropiere se afla plaja Koukounaries care are si ea sezlonguri dar nu sunt free.

Plajele din Skiathos sunt foarte multe si la fel de frumoase printre care enumar citeva:

Koukounaries, Banana, Vromolimnos, Platanias (Aghia Paraskevi), Achladies & Megali Ammos, Aghia Eleni Beach, Asellinos, Mikro Asellinos, Lalaria si multe alte plaje

De vazut pe aceasta insula sunt foarte multe obiective chiar amintite de ante scriitori in reviewuri, dar interesante mi s-a parut, Bourtzi o mica peninsula care separă portul Skiathos în două. În trecut a fost un fort, care a fost construit de fraţii Gizi, care au ocupat Skiathosul în 1207.

Fortul Kastro este construita in anul 1453 pe partea de nord a insulei ca urmare a invaziei continue a piratilor.

In Fortul Kastro casele sunt construite mici si foarte aproape unula de alta. În ciuda acestui fapt, în fort exista mai mult de douăzeci de biserici, o moschee construita pe timpul ocupatie turce.

Preturile pe Skiathos sunt cam piperate fata de continent, Halkidiki sau chiar Thassos dar frumusetea insulei face toti bani dar te lasa si cu buzunarul gol.

Pe Skiathos iti trebuie un sejur de cel putin 15 zile ca sa vizitezi absolut toate frumusetile pe care le-a creat natura pentru OM, dar si mina omului a avut un rol hotaritor in modelarea acestor frumuseti creeate de natura pentru a incinta ochiul.

Trimis de dannek in 02.06.10 23:28:41

VIZUALIZĂRI: 7546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plafonul cu urme de apa de la vreo avarie
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[02.06.10 23:35:40]

Hotelul se numeste "SKIATHOS PALACE"

daca se poate modifica

daca se poate atasa videoclipul de la mama-mia pentru ca au filmat si prin Skiathos

Diaura*
    [02.06.10 23:41:51]

Bune informatiile si utile. Mai spune-mi te rog , cum se ajunge fara auto propriu? cu autocarul e ok?

webmasterXY*
    [02.06.10 23:52:26]

@dannek am rezolvat denumirea hotelului, linkurile si videoclipul dar eu stiam ca Mamma Mia s-a filmat in Skopelos.

[03.06.10 00:01:09]

@wm22

S-a filmat adevarat pe Skopelos dar au trecut si pe la Skiathos unde au tras ceva cadre.

@diaura

Este bine cu autocarul, dar cred ca o sa dureze 2 zile si crede-ma nu iti doresc sa mergi cu autocarul 1200 km. Numai sa stai pe acaun atita drum sa poti merge la baie numai cind opreste soferul si vara este ucigator. Cel mai comod este avionul.

Vara nu iti trebuie bagaje multe asa ca te poti incadra la 25 kg pe care trebuie sa le ai fara sa platesti taxa suplimentara pentru greutatea bagajelor.

Eu aleg masina personala pentru ca opresc unde doresc si cind doresc observ peisajele mai pe indelete si poti cara cu tine tot ce iti trece prin cap.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [03.06.10 00:05:31]

Asa dannek invarte si tu cutitul in rana

Acu 2 saptamani am primit o oferta de 199 de euro cu plecare din 4 iunie care includea cazare pt 9 nopti la o vila aflata la 300 m de plaja Koukounaries si zbor cu avionul cu tot cu taxe .

Din pacate data de 5 iunie trebuie sa ma gaseasca in tara si a trebuit sa o refuz asa ca nu-mi ramane decat sa astept validarea pozelor tale (sper ca ai pus multe) .

pepsi70ro
    [03.06.10 06:16:41]

Ce-mi faci tu mie? incep din ce in ce mai serios sa iau in considerare renuntarea la a mai vizita Skiatos.

Si tu, dar si alti prieteni AFA, mi-au spus ca intr-o zi am prea multe de vazut si ca mai mult ma complic, in acelasi timp ma voi oftica sa nu vad tot ceea ce merita aceasta insula. Ce o zi, de fapt vreo 3 ore caci trebuie sa ma intorc in Paralia apoi si pierd vaporasul.

Sa ma duc pe Skiatos pentru 3 ore?

TORA INGRID
    [03.06.10 08:25:08]

AmFostAcolo prin 2001, cam pe vremea cand Paralia Katerini si Olympic Beach faceau ravagii prin vacantele romanilor. Desigur croaziera care a inclus si oprirea pe Skyatos era nelipsita atunci ca si acum din programul si pachetul turistic.

Ce sa spun despre marea albastra ca cerneala?, dar ce sa spun despre nisipul fin si auriu (chiar auriu) de pe vestita plaja K. unde ptr cele trei ore am inchiriat si noi sezlonguri si umbrele? Prima senzatie este de deja-vu (cam asa trebuie sa fie in rai! ), a doua senzatie este ca esti partas la un regal de soare, apa, frumuseti ale naturii, arome marine si montane (de la pinii rosii de Mediterana), iar puzderia de iahturi (ale premiantilor, of course) cu blonde-brunete-roscate tolanite pe puntea din spate consfinteste ideea ca e o escala obligatorie si ptr EI.

Pe atunci fetele mele erau mici si nu aveau rabdare sa haladuie cu noi prin toate obiectivele turistice, asa ca ne-am multumit cu baia de frumusete naturala, cu limpezimea de clestar a apei si cu senzatia ca trei ore am fost "de-acolo". Review-ul tau mi-a amintit toate acestea si ma gandeesc serios acum sa includ Skyatosul in destinatiile acestei veri. Din cate stiu sunt curse charter spre insula (nici eu nu concep sa stau o zi sau doua pe drum! ).

SV ptr dannek+Skyatos

[03.06.10 10:10:42]

@pepsi70ro

Cred ca nu vorbesti serios ca vrei sa vizitezi Skiathosul in 3 ore doar sa mergi in fuga masini dar cum iti place tie sa savurezi fiecare obiectiv si mai ales sa te infrupti din bucatele grecesti sigur nu o sa reusesti.

Eu zica faci 7 zile in Skiathos si 7 zile in Skopelos alaturi si nu vei regreta.

In 3 ore nici macar Constanta nu o strabati dar Skiathosul.

@mirelab

Adevar graiesti parca ieri am erau acele vremuri dar "Speranta" moare ultima sa speram ca vom mai merge prin vechea Elada explorind insule noi.

Vreua sa schimb latura Greciei adica spre insulel Ionice

Zakynthos, Corfu, kefalonia, Lefkada.

Si in Aegina care se afla in grupul insulelor Saronic, numai sanatosi sa fim.

cata1975_toader
    [26.01.16 10:07:20]

Buna ziua.

As vrea sa va intreb despre modalitatea de acces la cele 2 plaje aflate in vecinatatea hotelului: Maratha si Koukounaries (mai ales aceasta), in cazul in care dorim sa ne deplasam pe jos pana la plaja. Din ce mi-am dat eu seama... trebuie sa cobori de la hotel pana in drumul de acces principal al insulei, iar de aici... exista vreo scurtatura catre Koukounaries? Pe google maps, eu vad ca ar fi un podet peste lacul care se varsa in mare... dar intrebarea este daca exista o cale de acces catre acel podet... sau ptr a ajunge pe plaja tb sa ocolesti lacul, pe soseaua care stabate insula?

Va multumesc anticipat ptr raspuns,

Catalina.

cata1975_toader, dannek, Diaura*, TORA INGRID