ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JAN-2019

RosenVille 3*, Râșnov, Brașov, confort și ospitalitate

Duminică, 27 ianuarie 2019, la ora 10 dimineața ne-am hotărât să plecăm spre Poiana Brașov, unde aveam rezervare începând de luni până miercuri, în ideea de a beneficia de o zi plină de schi, luni. Pentru aceasta trebuia să fim acolo la ora 9 când se pornesc instalațiile de cablu. Din Târgu Mureș distanța e cam mare, ne trebuie vreo 3 ore... nu ne surâde o trezire la ora 5 dimineață ca apoi să facem mișcare pe pârtie cateva ore. Astfel, soțul meu a venit cu propunearea să ne căutăm o cazare în Râșnov, dormim duminica noaptea și dimineață facem 12 km până la pârtie, rapid. Am fost de acord. Deschidem calculatorul și intrăm pe un site de turism ca să facem o rezervare. Am ales prima unitate, avea notele cele mai mari, am sunat, am rezervat telefonic fără avans o cameră pentru trei persoane și asta a fost tot.

Traseul până la Râșnov îl cunoșteam din toamnă, când am fost la Cetatea Râșnov vezi impresii și la Dino Parc vezi impresii. Drumul a fost ușor, curat, nu era aglomerat, am plecat de acasă după ce am mâncat prânzul, pe la ora 14.

În Râșnov am pornit Gps-ul și am ajuns la RosenVille rapid, e ultima clădire de pe strada Izvor, nr. 136.

Vila este o construcție zugrăvită în alb, construită pe două nivele, cu mansardă, de categoria trei margarete.

Parcarea este gratuită, în curte și păzită cu camere video.

Parterul

La parter se află livingul, împărțit în două destinații, o parte cu mese aranjate pentru servit masa și o parte alocată socializării, frumos decorată cu tablouri și plante ornamentale, cu fotolii, televizor, vitrină frigorifică cu băuturi, automat de cafea și ceai.

Camera

Noi am primit camera nr. 2, fără balcon, de la primul etaj.

După ce am deschis ușa camerei, mi-a scăpat un wow... nu mă așteptam să fie atât de spațioasă. Dar la prima impresie s-au adăugat și celelalte încăperi de dimensiuni mari, baia și o încăpere destinată servirii mesei.

Camera este cu parchet acoperit cu două carpete frumoase.

La intrare se află cuierul cu oglinda, suportul pentru bagaje și un dulap mare.

În camera noastră am avut un pat matrimonial și o canapea extensibilă. Salteaua este foarte confortabilă și pernele la fel. Lângă pat sunt noptiere cu veioze. În cameră mai este o măsuță și un televizor. Este liniște și vă puteți odihni foarte bine. Pe pat am găsit un trandafir, de plastic pentru că este iarnă, dar cu toate acestea, aranjamentul de pe pat este frumos.

Încăperea pentru luat masa este acoperită cu mochetă. Aici este o masă cu trei scaune. Pe masă am găsit o tavă cu două pahare, două bomboane și o atenționare de fumat interzis. Aceasta atenționare o găsiți chiar la intrarea în vila, pe hol " în această unitate nu se fumează".

Aici este un frigider și un televizor.

Aceasta camera este cea mai călduroasă, ne-a spus doamna care se ocupa de vilă, încăperea aflându-se desupra centralei... am dormit cu geamul deschis! Și parchetul era cald, parcă ar fi fost cu încălzire prin podea.

Baia

Baia este mare, cu mochetă pe jos, vană mare, bideu, dulăpioare, oglindă mare și tot ceea ce aveți nevoie pentru a vă spăla: șampoane, săpun, săpun lichid. Prosoapele au fost câte două de persoană, unul mare și altul mic.

A fost o cameră din care nu îți mai venea să pleci.

Noi am avut vederea spre pădure și spre grădina amenajată cu o perdea de beculete verzi. De la geam am observat un balansoar, un foișor, locul construit pentru grătar, chiuvetă, ventilator, ustensile, etc.

Bucătăria comună a vilei

Am intrat și în bucătărie ca să fac câteva fotografii, nu trebuia să gătesc, dar sunt convinsă că este complet utilata. O doamnă făcea pe aragaz în două oale mari tocăniță și ciorbă și nu am vrut să fotografiez, ca să nu o incomodez, așa că am doar câteva fotografii din bucătărie. Încăperea este suficient de mare, am văzut două combine frigorifice, mașină de spălat vase, aragaz cu hota, dulapuri, mese cu scaune, blender, stocator de citrice, etc.

Întreaga pensiune este decorată cu tablouri, cupe, medalii, majoritatea al fiicei patronului care a fost campioană la dans sportiv. De asemenea sunt aranjate farfurioare decorative cu flori uscate și parfumate, de-a lungul scărilor interioare.

Totul pare nou, amenajat cu mult bun gust, încăperile sunt mari, confortabile, familia care se ocupă de turiști este foarte amabilă. Doamna ne-a informat despre locurile pe care le putem vizita în zonă, locurile în care putem mânca, magazine, etc.

Camerele 2 și 3 sunt izolate de scările vilei de un alt hol, cu ușă care se poate închide. Din acest hol se ajunge la camere. Nu se aude nimic de pe holul cu scări, pe care circulă turiștii cazați acolo, datorită acesrei izolări.

Recomandarea

Noi ne-am simțit foarte bine acolo, prețul este la mai puțin de jumătate față de Poiana Brașov, am cronometrat timpul până la Pârtie, este de 20 min. /12km. Cu siguranță ne vom întoarce acolo dacă vom mai înnopta în zonă.

În apropierea pensiunii este un restaurant tradițional, autoservirea Pit Stop, magazinul Carrefour la care am fost să ne aprovizionam pentru cină și mic dejun.

De asemenea de aici puteți ajunge rapid la Dino Parc, Cetatea Râșnov, Castelul Bran, Poiana Brașov.

Internetul merge foarte bine peste tot în vilă.

Trimis de Dana2008 in 04.02.19 20:46:01
Validat / Publicat: 04.02.19 21:57:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 RosenVille 3*, Râșnov, Brașov

[04.02.19 21:56:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Rosenville, RÂȘNOV" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[04.02.19 22:06:30]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dana2008AUTOR REVIEW
    [04.02.19 22:34:42]

@webmaster: multumesc frumos!

Yolanda
    [05.02.19 09:55:43]

@Dana2008: Spatios si bun gust. Votat cu placere.

Dana2008AUTOR REVIEW
    [05.02.19 11:40:29]

@Yolanda: ????

Mulțumesc frumos pentru vizită si aprecieri!

Pe curând!

Dana2008, Yolanda