ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2019

Extrem de nemulțumit

la PMM* = 158 USD

încărcat de pe telefon!

Aventuri la Bellagio Las Vegas

In Las Vegas, pentru o noapte ne-am cazat la mult prea faimosul Hotel Bellagio de pe cunoscutul Strip, chiar in prima zi din an pe 1 Ianuarie 2019.

Deja eram in Vegas de 3 zile, ne plimbasem prin împrejurimi și acum credeam ca ne vom relaxa la un hotel de 5*...

Nimic mai greșit... după aprox 1 ora jumătate de stat la coada imensa de la check-in ne întâmpina o domnișoara la recepție, destul de plictisita și aroganta, nu ne da nici o informație despre hotel, o interesa doar sa ne autorizeze 150$ de pe card, aceasta este politica hotelului sa îți blocheze in avans bani și apoi dacă vrei poți sa cheltui din ei, dacă nu, ei tot trebuie sa ii blocheze și cardul trebuie sa fie de credit.

După aceasta procedura ne-a dat cartela de la camera și ne-a spus in ce direcție sa mergem, de la recepție trebuia sa traversam tot cazinoul pana ajungem la lifturile către camera.

Ajungem in camera cu mari așteptări, doar eram in icon hotelul Las Vegasului, și am mai fost in astfel de hoteluri (Marina Bay in Singapore, Altlantis Bahamas, Cleopatra Tenerife) si ne așteptam sa fie la nivelul celor vizitate anterior.

Iar complet greșit, curățenia in camera era cel puțin îndoielnică (pete de calcar pe pereții dușului, o mare băltoaca albastra in cada de la soluțiile de curățare, geamurile nu au mai fost șterse de la construcția hotelului, etc) mobiler destul de vechi și folosit. Singurele care arătau bine erau patul și televizorul, in rest arăta mai bine hotelul anterior Marriot Las Vegas.

Cum nu eram singuri ci și cu o pitica de 2 ani, cerusem un pătuț pentru ea in camera, deși ne-au confirmat ca vom avea pătuțul, defapt in camera nu era, in schimb era un mini-bar plin de produse exagerat de scumpe (Șampanie minuscula de 150$, apa plata de 15$, etc) evident ca fetița noastră era atrasa de acest minibar și pentru siguranța banilor noștri am scos din mini bar produsele ce se puteau sparge, adică aprox jumătate din mini-bar și am pus laptele fetiței in locurile goale.

După ce ne-am odihnit am mers sa ne plimbam prin Vegas, am luat cina la Planet Hollywood unde pereții erau plini de poze cu vedete ce au fost acolo înaintea noastră ne-am relaxat și apoi am mers înapoi la hotel.

Când ajungem soțul meu verifica meniul de pe televizor unde îți specifica ce ai de plata și găsim fabuloasa suma de 300$ extra, am crezut ca e o greșeală și ca o vom rezolva la check-out, dar a doua zi au mai apărut 200$, deja aveam un total de 512$ fără nici o logica pentru noi.

Am sunat la guest service și ne-au spus ca am consumat din mini bar, ca frigiderul are niște senzori care simt imediat ce ai luat din frigider și îți adaugă automat la nota de plata, ba chiar mai rău îți debitează cardul direct și ca dacă pui băutura ta personală (apa, lapte pt copil, etc) trebuie sa plătești o taxa de 50$ ca mini-barul nu e frigider și dacă dorești frigider anunți la recepție și primești unul in schimbul sumei de 35$!!! Pe bune??? Sa plătesc 50$ taxa ca am pus laptele copilului in mini bar mi se pare absurd. Evident ca le-am spus cum am procedat, ca mini barul e intact si am scos repede laptele din frigider ca sa nu ma taxeze cu 50$ pentru acest lucru. Apoi am chemat pe cineva de la mini-bar sa verifice și sa aranjeze totul ca sa ne fie deblocati banii.

La prânz am facut check-outul unde ne-a dat factura cu 45$ la suma de plata cât erau taxele hoteliere și ni s-a spus ca cei 500$ vor fi deblocati imediat de pe card.

Noi i-am crezut și am mers sa ne plimbam prin hotel, am vz cea mai mare fântâna de ciocolata din lume, care erau defapt niste frunze de sticla pe care curgea o ciocolata albă și una neagră topita, dar care avea și calți de mizerie pe dresupra la ciocolata (erau bonus) măcar holul era frumos decorat de Crăciun, partea acesta era chiar drăguța.

După ce am făcut poze, am mers liniștiti la Gordon Ramsey vis-a-vis de hotel sa luam prânzul. Evident ca era coada la intrarea in restaurant, americanii sunt înnebuniți după cozi, am stat cam 30 min sa așteptăm... dar măcar a meritat așteptarea, burgerii din restaurantul lui Gordon sunt excelenți, dar cel mai mult mi-a plăcut combinația de ingrediente.

După ce am luat masa liniștiti intr-un local faimos am fost informați din tara ca Bellagio a retras aprox 5 000 de lei din contul nostru (1 100-1 200$) evident ca ne-a revoltat acest lucru, am mers din nou la recepție si după 1 ora de discuții inutile cu un recepționer aerian și managerul lui care tot el era revoltat, ne-au explicat ca 1 data s-au blocat 512$ pentru mini-bar, apoi au retras încă 512$ la care au adăugat taxele și o presupusa consumație din mini bar de 100$ (evident ca nu luasem noi din mini bar) după aprox o ora soluția lor a fost sa discute la banca sa deblocheze mai repede banii, a zis ca nu ne mai taxează cei 45$ taxe de resort (nici acum nu am primit înapoi cei 45$) și ca ne scutește și de plata la cei 100$ care am consumat de la mini bar ???????????? și o noapte gratis.

Evident ca nu am acceptat noaptea gratis, nici dacă îmi dădeau bani nu mai stăteam încă o noapte la acest hotel plus ca aveam rezervare la următorul hotel in drum spre L. A. și sunt sigura ca găseau ei o modalitate sa ne mai taxeze cu ceva.

Partea ca “ îmi face o favoare “ sa nu mai plătim ce am consumat din mini bar a fost maxima, adică tu ma încarci greșit cu nota de plata a persoanelor care au stat înaintea nostra in camera (noi ne-am cazat pe 1 Ianuarie și din mini bar se consumase pe 31 dec) și tot tu îmi faci o favoare? Pe bune?

In fine nu am vrut ca acest incident sa ne strice vacanța, Vegas-ul ne-a plăcut f mult, intenționăm sa revenim, dar cu siguranta nu la Bellagio nici măcar pe gratis.

Cesar’s Palace ne-a atras atenția, Paris Hotel sau Planet Hollywood va recomand pentru locația excelenta sau pentru un buget mai generos Wynn sau Encore, dar nu sunt chiar așa bine poziționate deși sunt cele mai luxoase și moderne hoteluri din Vegas.

Poate alți turiști au avut altfel de experiența la Bellagio, dacă plătești extra 45$ și iei o camera cu vedere la fântâni și nu ai probleme cu mini-barul poate îți faci alta părere, prețul care l-am plătit de 100€ plus taxe care încă așteptăm sa le returneze, e un preț ok mai ales pentru locația hotelului, dar noi am fost f dezamăgiți.

E bine ca in câteva zile ne-au deblocat aproape toți banii, dar situația a fost foarte neplăcuta.

Așa cum ziceam... aventuri americane la începutul anului 2019 ????

Trimis de Alex S in 01.02.19 19:19:09
Validat / Publicat: 01.02.19 19:52:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 1045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 In caleașca ????
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 158.95 USD pe cameră

[01.02.19 19:51:55]

Palpitant review-ul

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 50&ridAnt=92206

[01.02.19 20:26:21]

[01.02.19 20:30:41]

@webmasterX: cu drag, am vrut sa incarc de prima data, dar se blocase telefonul, așa ca am așteptat sa îmi trimiți link ????

[01.02.19 22:05:51]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[01.02.19 22:10:34]

@webmaster: mulțumesc mult, chiar voi scrie zilele acestea articole cu celelalte cazări și orașe vizitate, acum cât sunt “proaspete” amintirile. Seara frumoasa!

[02.02.19 09:42:07]

@Alex S: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

[02.02.19 10:35:04]

@webmaster26: da locația esta buna! Mulțumesc