ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2019
ÎNSCRIS: 19.04.18
DEC-2018

încărcat de pe telefon!

Aventura Americană ????

De foarte mult timp ne doream o vacanța in Statele Unite, dar cum am fost refuzați la viza de 2 ori, abia acum am reușit sa plecam in Aventura Americană... și ce aventura a mai fost ????.

Sa începem cu începutul... se apropia ziua mea, marele 30 și soțul meu dorea sa plecam undeva special de ziua mea. Am fost sa ne schimbam pașapoartele pentru ca mai aveau puțin și expirau, apoi spre surprinderea noastra am luat viza f ușor și m-am apucat de planificat.

Oscilam între Miami și Bahamas sau Coasta de Vest și Hawaii, dar fiind mari fani Hawaii FIVE O alegerea a venit natural către Hawaii, mai bine zis soțul meu a ales aceasta destinație cadou pentru ziua mea.

Am tot căutat in sus și in jos pe internet pentru a stabili un circuit și a găsi bilete la preț avantajos. As vrea sa mulțumesc mult celor care au scris pe acest minunat site înainte despre aceste destinații, ne-au ajutat foarte mult.

Am găsit destul de rapid zbor către San Francisco, ofertele către acest oraș din Europa erau mult mai bune decât către Los Angeles sau Las Vegas si zborul către Honolulu era la fel mult mai ieftin și la ore foarte bune din S.F.

Pentru ca am plecat înainte de revelion și plecam și cu pitica noastră de nici 2 ani am găsit ceva mai scumpe biletele de avion la orele care ni le doream. Și anume Buc- Frankfurt - Buc 150€/ pers cu Tarom bagaj de cala și gustare inclusă. Frankfurt - S. F. -Frankfurt cu United 320€/pers (mare greșeală trebuia sa iau același zbor operat de United și la același preț, dar de pe site-ul Lufthansa, greșeală care m-a costat mulți bani pentru ca zborul de întoarcere a întârziat 6 ore, și doar companiile europene sunt acoperite de legislația europeană) și San Francisco - Honolulu - San Francisco - 380€/pers. Zborul către Hawaii ii găseam la cel mult 300€ in mod normal... dar nu mai aveam răbdare sa aștept oferta, la dus a fost cu Alaska Airlines (iarăși mare greșeală pentru ca este la același preț cu Hawaiian, dar mai putine servicii și mai neserioși) și la întors operat de Hawaiian Airlines.

Traseul ales de noi pe Coasta de Vest, traseu făcut in totalitate cu mașina închiriată din San Francisco (230€ / 10 zile) a fost următorul S. F. - Bakersfiled 1 noapte la Four points by Sheraton (100€) - Las Vegas 4 nopți (ziua mea și Revelionul) 3 nopți la Las Vegas Marriot (500€) și o noapte la faimosul și supraestimatul Bellagio Las Vegas (100€) - Desertul Mojave pe Route 66 Best Western Desert Hotel (80€) / 1 noapte - Los Angeles 3 nopți la Ramada Marina del Rey (450€) - Pacific Grove in Peninsula Monterey la Rossdale Inn (70€) /1 noapte - S. F zbor către Hawaii unde am stat 8 nopți la un apartament închiriat prin AirBNB (650€) și o noapte la Hilton Hawaiian Village (230€), cel mai faimos hotel din Oahu.

Și bineînțeles la întoarcere 1 noapte in San Francisco la Grant Hotel (100€) și câte o noapte lângă aeroportul din Frankfurt, la dus cazare cumpărată de noi prin booking la Meininger Hotel 65€ doar camera.

Preturile la cazare sunt pentru camera, uneori cu mic dejun și pe întreaga perioada la hotelul respectiv.

La întoarcere din cauza intrzieri zborului S. F. - Frankfurt, am pierdut zborul și am fost cazați de Lufthansa la Steigenberger unde in ciuda situației foarte neplăcute, șederea la hotel a fost absolut superba cu cel mai bun mic dejun din viața mea, deși am călătorit in 35 de tari, la sute de hoteluri niciodată nu am mai văzut un astfel de mic dejun.

Deși am avut multe peripeții și momente chiar stresante, vacanța noastră de aproape 1 luna a fost absolut superba si abia aștept sa mai merg in Hawaii încă o data sau măcar in Miami ????

Trimis de Alex S in 01.02.19 17:31:13
Validat / Publicat: 01.02.19 18:59:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Hanauma Bay

webmasterX [01.02.19 19:01:05] »

1 noapte la Four points by Sheraton (100€) - Las Vegas 4 nopți (ziua mea și Revelionul) 3 nopți la Las Vegas Marriot (500€) și o noapte la faimosul și supraestimatul Bellagio Las Vegas (100€) - [... ] Best Western Desert Hotel (80€) / 1 noapte - Los Angeles 3 nopți la Ramada Marina del Rey (450€) - Pacific Grove in Peninsula Monterey la Rossdale Inn (70€) /1 noapte - [... ] către Hawaii unde am stat 8 nopți la un apartament închiriat prin AirBNB (650€) și o noapte la Hilton Hawaiian Village (230€), cel mai faimos hotel din Oahu.

Ne-am bucura să putem citi măcar o parte dintre impresiile despre aceste cazări scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor unități de cazare.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Alex S [01.02.19 19:11:35] »

Desigur, 2 chiar le am deja pregătite și celelalte in următoarele zile!

krisstinna [01.02.19 22:27:16] »

@Alex S: Ce scumpă e cea mică

Sincer, îi trebuie și un frățior, sunteți tineri și frumoși.

Aștept continuările, povestești foarte frumos, cu o sinceritate debordantă, te urmăresc pentru ca ești o persoana pozitivă și aveți destinații de vacanța in care eu nu o sa ajung niciodată.

Și eu sunt fan Hawaii 5.0

Ai văzut “Descendenții” cu George Clooney? Tot in Hawaii a fost filmat.

Felicitări!

Alex S [01.02.19 22:38:22] »

@krisstinna: Mulțumim frumos!!! Da frațior sau surioara ????promit sa mai scriu, mai ales de aceasta vacanța cât este totul “proaspăt” niciodată nu zice niciodată ???? nici eu nu credeam sa ajung vre-data prin Hawaii sau Madagascar. Descendenții nu l-am vz încă, dar l-am trecut pe lista ???? mulțumim mult!!!

Alex S
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, mini-circuite prin statele federației: