ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
AUG-2018

Hotel Koral Sf Constantin si Elena — Alternativa perfecta

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul AFA. A trecut o perioada foarte mare de timp in care nu am mai postat nimic pe site si asta nu din lipsa de materie prima. Jobul si alte preocupari mi-au acaparat majoritatea timpului insa am citit si votat foarte multe articole scrise de voi.

Acum este iarna si majoritatea dintre noi visam cu ochii deschisi la viitoarele calatorii si concedii estivale. Astazi vreau sa va ofer cateva informatii despre un hotel din mica statiune Sf Constantin si Elena din Bulgaria, mai exact hotel Koral care a fost pentru mine o surpriza placuta.

Vara, august, caldura mare. Stirile tv incepeau cu informatii de pe litoralul romanesc care indicau un grad de ocupare al statiunilor de aproape 100%. Ma uitam cu jind la imaginile cu plaja si marea plina de valuri, asteptand concediul care era programat in a doua jumatate a luni septembrie.

Pana la urma ispita a fost prea mare si cu ajutorul unor mici artificii reusesc sa obtin o fereastra de 4 zile in care sa ma bucur un pic de mare.

Chiar imi era dor sa revad litoralul romanesc dupa o pauza de 8-9 ani. Asa ca ma pun pe treaba si incep cautarile pe net. Nu sant o persoana foarte pretentioasa dar nici sa merg la ghici sau ce gasesc acolo nu imi place. Nu am nimic cu initiativa particulara dar nu sant adeptul de a cauta prin tot felul de blocuri sau strazi, agatat de tot felul de persoane cu chei in mana. Cand rezerv vreau sa stiu exact unde merg si sa nu am parte de surprize neplacute. Am in minte o intamplare mai veche in Eforie nord cand am reusit sa vad intr-o zi mai multe apartamente si case decat un agent imobiliar.

Cu toata bunavointa mea va marturisesc ca in momentul in care am inceput sa caut cazare, preturile pe litoralul romanesc explodasera. E august, varf de sezon dar mi se pare aberant ca pentru o camera la un hotel de 1-2 stele doua persoane pentru trei nopti sa inceapa de la 1800-2000 de lei fara nici o facilitate. Oricat ma straduiesc nu gasesc nimic la un pret cat de cat omenesc.

Chiar cand voiam sa renunt sotia imi zice sa incerc si in Bulgaria. Fac un calcul simplu al kilometrilor Pitesti-Eforie 360 de km si Pitesti - nisipurile de aur 380 de km. Deci daca distanta nu reprezenta nici o problema ma apuc sa scormonesc pe booking in cautarea unei oferte cat de cat onorabile.

Si asa am gasit hotelul Koral de 4 stele care pentru 3 nopti de cazare cu AI solicita suma de 1125 de lei. Nu am stat pe ganduri prea mult si am facut rezervarea.

Am mai fost in Bulgaria de mai multe ori dar niciodata in aceasta statiune.

Deja stiam inca din momentul rezervari ca unul din motivele pentru care pretul era asa de rezon -distanta mare fata de plaja. Desi pe site ul hotelului distanta pana la plaja era aproximata la 350 de metri adevarul este ca distanta reala era de peste un km.

STATIUNEA SFINTII IMPARATI CONSTANTIN SI ELENA.

Situata la cativa km de frumosul oras port Varna, statiunea este o adevarata oaza de verdeata. Majoritatea hotelurilor sant inconjurate de padure sau vegetatie... Sant si foarte multe hoteluri in curs de renovare sau pur si simplu abadonate. Hoteluri mai noi si un pic mai multa animatie in zona plajelor si in centru.

Plajele nu sant foarte late, sant cu pietre la fel ca si intrarea in apa. Am gasit greu o plaja fara pietre si cu intrare lina in apa un pic mai sus de hotelul Azur.

HOTEL KORAL

Este un hotel de 4 stele amplasat la 500-600 de metri de centrul statiunii, inconjurat de padure si foarte multa verdeata. Parcarea se afla in lateralul si in spatele hotelului printre copacii.

Piscina destul de mare iti oferea posibilitatea de a te relaxa atat la umbra cat si la soare.

RECEPTIA

Este deschisa non stop iar personalul de acolo foarte amabil si politicos. Tot in holul hotelului se afla si un bar de zi, cateva locuri de relaxare cu mese de tenis si biliard. CAMERA

Foarte spatioasa aproximativ 25 de mp., cu un balcon generos. Pe jos mocheta noua, mobilier modern si o baie foarte spatioasa cu cabina de dus Per ansamblu un loc foarte frumos in care sa te odihnesti si sa te simti confortabil.

RESTAURANTUL

Aici trebuie sa recunosc ca am fost placut surprins. Aflat langa barul de zi din hol restaurantul avea si o terasa foarte frumoasa pentru servit masa. Nu erau foarte multe feluri de mancare, dar totul era foarte proaspat si bine gatit... Pot spune cu mana pe inima ca aici am mancat cea mai buna mancare la hotel cu AI.

BARUL La acest capitol nu am fost surprins cu absolut nimic. Aceleasi bauturi racoritoare la dozator, bere si bauturi alcoolice de provenienta locala marca Savoy. Remarc totusi amabilitatea baietilor de la barul din hol cat si de la piscina.

ANIMATIA. Desi nu este un hotel foarte mare exista o echipa formata din cateva fete de liceu care te invitau la cate o repriza de dans sau gimnastica. In rest isi faceau de lucru cu copii.

Per ansamblu am petrecut 4 zile frumoase de vara intr-un loc pe care il recomand in primul rand datorita pretului si serviciilor oferite.

Dimineata dupa micul dejun mergeam la mare pana la ora 13, iar dupa amiaza o petreceam la piscina...

Hotel koral a fost o alternativa perfecta pentru cateva zile la mare.

Vacante si excursii cat mai frumoase va doresc.

Trimis de micutzu in 28.01.19 20:29:24
Validat / Publicat: 28.01.19 21:09:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Koral
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 98.00 EUR pe cameră

[28.01.19 21:42:26]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

lilicoza
    [15.04.19 10:37:58]

@micutzu:

Buna. As vrea sa fac Paștele la acest hotel.

Suntem o familie de 2 adulți cu doi çopii 2 si 8 ani. M-ar ajuta foarte mult mai multe detalii precum: Loc de joaca interior dacă au, cam cate feluri de mâncare servesc. *Aici sunt foarte multe plangeri*.

Nu suntem pretențioși însă nici sa fie 2 feluri se salata, 1 fel desert si 3 feluri principale. Am fost la un hotel (Hotel Central) de unde am rămas speriați... in privinta mesei...

Am tot cautat poze de la acest hotel cu felurile de mâncare insa nu am găsit. Pentru ca este destul de ieftin, nu avem. pretentii mari însă nici jalnic sa nu fie...

Spre exemplu am fost la hotel Lebed unde masa nu a fost foarte multe feluri principale însă erau gustoase si a fost ok.

Mi ar fi de foarte mare ajutor mai multe detalii. Multumesc.

[15.04.19 11:07:01]

@lilicoza:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

lilicoza
    Alte impresii din această RUBRICĂKoral (Coral) Hotel: