ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2019
ÎNSCRIS: 23.01.11
JAN-2019
single

Trei restaurante deosebite in Rio de Janeiro

Cred ca in Rio de Janeiro se mananca bine in general.

Potrivit Tripadvisor exista 13270 restaurante.

Nu am probat foarte multe dintre ele intrucat mancam la pranz in excursii mult, in general in regim de churrascaria (un fel de all you can eat), concept pe care o sa-l explic mai jos si nu mai imi era seara foame, pentru a incerca din restaurantele recomandate.

Ca preturi, poti manca si ieftin in Rio, la terasele de pe plaja sau foarte decent la Churrascaria Carretao Lido, unde am mancat in excursia in oras.

O sa fac referire la trei restaurante deosebite unde am luat cina in Rio de Janeiro, pentru ca fiecare are ceva special, tot succint, petru detalii fiecare restaurant are site web si multe alte comentarii, poate mai pertinente.

CHURRASCARIA PALACE

Una dintre cele mai celebre din oras, infiintata in anii 1950, situata in laterala stanga a hotelului Belmond Copacabana Palace.

Cum spuneam, conceptul de “churrascaria” e unul de bufet unde poti manca oricat de mult poti, totul este inclus in pret (mai putin bauturile si desertul).

Se incepe cu un bufet continand mancare rece si calda, apoi iti sunt aduse incontinuu, peste sau fructe de mare, carne pe gratar sau protap, poti refuza un anume tip de mancare sau punand cartonul pe partea rosie, inseamna ca nu mai vrei deloc sa mananci.

Revenind la Churrascaria Palace, mancarea este rafinata, foarte buna, preparatele din carne (in general vita) sunt excelente. De la coaste de vita, fillet mignon, antricot, muschi, vitel, carnati, pui de casa etc. cei ce vor un gratar deosebit vor avea parte de ce e mai bun.

Pret de persoana cu o bere si o apa 208 BRL (230 lei)

MARIU'S DEGUSTARE

Este un restaurant emblematic pentru Rio, locul 1 in topul restaurantelor din Rio de Janeiro, intocmit de Tripadvisor si care aduce conceptul de Churrascaria la cel mai inalt nivel. Diferenta fata de Churrascaria Palace este ca servesc in plus peste si fructe de mare pe gratar, dar la carne au mai putine sortimente decat primul.

Atmosfera este deosebita, decorul aduce a carciuma pentru pirati (asa sunt imbracati si chelnerii), se serveste, dupa bufetul mai bogat decat la Churrascaria Palace homar, caracatita, creveti, peste de Amazon (doua feluri), vita (cateva feluri), carnati si cred ca aici m-am oprit …

Pret de persoana cu un pahar generos de rose si doua ape 287 BRL (320 lei)

ORO RESTAURANTE

Dupa atata cantitate de mancare am vrut ceva mai putin, dar rafinat si am ales acest restaurant cu doua stele Michellin.

In Rio mai sunt cateva restaurante cu stea Michellin, dar acesta este singurul cu doua.

Meniul este fix, in doua variante, fiecare insotite de vin.

Am ales varianta de aperitive, un fel principal si desert, insotite de vin (mai era varianta de aperitive si trei feluri principale, cu sau fara vin, dar era cam multa mancare).

Intr-adevar se simte diferenta de o stea in plus, mancarea este extrem de rafinata si, in varianta aleasa, mai mult decat suficienta, mai ieftina decat in Europa (pentru doua stele Michellin).

Pret pentru o persoana 576 BRL (640 lei).

Trimis de geop in 28.01.19 10:54:03
Validat / Publicat: 28.01.19 11:56:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 1040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[28.01.19 11:55:21]

Excelente recomandări

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Rio de Janeiro?, RIO DE JANEIRO" (nou-creată pe sait)

[28.01.19 11:58:29]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[28.01.19 12:05:14]

@webmaster: multumesc

ascarlat
[28.01.19 16:35:08]

@geop: Felicitari! Scriu asta dupa ce am ratat pranzul, iar coastele alea... vai, de mine, cum arata!!!

Votat cu... pofta!

[29.01.19 14:45:53]

@ascarlat: Multumesc

krisstinna
[29.01.19 15:18:43]

@geop: Te felicit sincer pentru articol, e important sa ne facem o idee de prețurile de pe acolo, din restaurante.

De asemenea, te felicit pentru ca ai scris și echivalentul in lei, așa am procedat și eu când a fost cazul, sa scutesc oamenii de socoteli inutile, prețul in lei/euro/usd este relevat întotdeauna.

Foarte piperate prețurile, recunosc. Indiferent de cât de mult poți mânca, pentru un roman obișnuit este un preț uriaș.

E drept ca nici coaste sau vita ca acolo nu or fi pe la noi dar totuși...

Foarte bine arătau, recunosc

[29.01.19 15:41:16]

@krisstinna: Multumesc frumos.

Am facut referire la cateva restaurante speciale, de aceea sunt mai scumpe, altfel cred ca in jur de 100/150 de lei costa o masa la un restaurant normal, chiar Churrascaria Carretao nu cred ca este foarte scumpa (daca 360 lei a fost toata excursia cu masa inclusa...).

Am gasit multe restaurante bune cu preturi normale pe internet, dar nu am avut timp sa ajung si acolo, astea au fost singurele restaurante unde am mers (dealtfel brazilienii le considera de lux), in unele zile mancam atat de bine la pranz in excursii, ca nu mai puteam sa mananc de seara. Se mananca foarte bine in general in Brazilia si nu scump

[04.02.19 23:50:53]

@krisstinna: acum am vazut ca Churrascaria Carretao Lido, din apropierea Belmond Copacabana Palace, pe o străduța paralela cu hotelul Porto Bay (cum te uiti la mare a doua la stanga fata de Belmond, prima fata de Porto bay) de pe plaja Copacabana unde am mancat de pranz foarte bine are bufetul all you can eat cu 79 BRL (90 lei) fara bauturi si dulciuri.

krisstinna
[05.02.19 11:50:07]

@geop: Parcă e mai bine un pic.

geop
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Rio de Janeiro?: