ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2019
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 21.09.17
DEC-2018

Budapesta – ghid obiective turistice

La inceput de decembrie am vizitat si noi frumoasa capitala de pe Dunare.

Drumul pana in Budapesta

La inceput am intentionat sa mergem cu masina proprie pentru comoditate pe ruta clasica Arad-Nadlac-Szeged-Budapesta, dar vazand ca parcarea pe o zi este de aproximativ 18 euro si anticipand aglomeratia din weekend am ales trenul.

Cei de la CFR in sfarsit au o oferta buna, cu 100 lei/persoana dus-intors Arad – Budapesta. Poti sa te intorci oricand in decus de 15 zile. pentru anumite ore trebuie rezervat locul ceea ce implica un cost extra. Calatoria cu trenul a fost ok, ajungand la timp, aproximativ 4 ore a durat. Trenul se opreste in Curtici pentru controlul vamal din Romania si in prima localitate din Ungaria pentru controlul maghiar.

Trenul ne-a lasat in statia de tren Keleti. De aici ca intotdeauna cand suntem intr-un oras nou alegem sa il exploram la pas. Pana la cladirea parlamentului am facut cam 4 km. Pe drum am avut ocazia sa vedem vreo 3 targuri de Craciun (fiind in decembrie).

Ce am vazut/vizitat?

Ziua 1

- Am admirat Basilica Sfantului Stefan, mare si impunatoare si unde de asemenea se tinea un targ de Craciun. Catedrala este una din cele mai vizitate atractii din Budapesta, aceasta poarta numele primului rege al Ungariei. en.bazilika.biz/history-o ... y-of-the-church. Intru-cat parerile au fost impartite daca merita sau nu pretul de intrare am ales sa ne bucuram mai departe de plimbarea noastra.

- Piata libertatii (Liberty Square) dedicata evreilor care au pierit in timpul celui de al Doilea Razboi Mondial. Au fost poze, mesaje si lumanari pentru acestia.

- Faleza Dunarii

- Monumentul papucilor de pe malul Dunarii (pe malul Pesta) a fost un alt loc pe care l-am vazut in drumul nostru spre cladirea Parlamentului. Si acest monument a fost ridicat tot in memoria evreilor care au murit in perioada celui de al Doilea Razboi Mondial de catre sculptorul Gyula Pauer.

-Cladirea Parlamentului, mare si impunatoare, exact cum ma asteptam. Parlamentul are o structura simetrica, un dom foarte mare, lucru neobisnuit la o structura gotica. Lungimea Parlamentului din Budapesta este de 268 de metri iar latimea de 123 de metri. Are un total de 691 de camere, peste 200 dintre acestea sunt birouri. Inaltimea, de 96 de metri are o insemnatate simbolica, facand referire la anul 896, cand ungurii s-au stabilit in zona. Cladirea are 90 de statui pe exterior si 152 de statui in interior. Mai multe informatii despre programul de vizitare si preturi gasiti pe urmatorul link latogatokozpont.parlament ... n/ticket-prices, aici gasiti de asemenea si un muzeu.

La lasarea serii ne-am intors sa admiram cladirea parlamentului de pe malul opus. Trebuie sa recunosc ca seara datorita iluminarii arhitecturale arata cu adevarat impresionant.

- Podul cu lanturi care este pazit de doua statui ale unor lei pe ambele parti. Acesta face legatura intre Buda si Pesta. De aici pot fi admirate atat cladirea parlamentului cat si castelul Buda.

Ziua 2 am dedicat-o Budei.

- Castelul Buda vizitat in special pentru panorama care o ofera asupra orasului si exact, asupra cladirii parlamentului. Puteti sa urcati pe jos sau sa urcati cu funicularul. Pretul dus intors este de aproximativ 2000 HUF, mai multe informatii gasiti pe urmatorul link budacastlebudapest.com/fu ... castle-district

Parerea mea despre castel? O cladire imensa, insa nu atat de impresionanta precum m-am asteptat. (Probabil ca dupa distrugere aceasta nu a fost reconstruita la maretia de altadata) Dupa ce am urcat la pas pana sus ne-am bucurat de panorama pe care o aveam asupra orasului. Si am facut un tur al castelului de jur imprejur.

Aici sunt gazduite Galeria Nationala de Arte, Muzeul de Istoria a Budapestei si Biblioteca Nationala.

- Labirintul de la Castelul Buda a fost obiectivul meu preferat. Eram indecisi intre a alege Labirintul sau Muzeul Terorii. Pot sa va zic ca ma bucur ca l-am vizitat. Am si scris un articol separat despre acesta intru-cat nu am gasit informatii recente pe AFA despre el. Intrarea a fost de 2500 HUF si este un muzeu mai deosebit intru-cat iti da impresia ca intradevar te-ai ratacit. Si partea cu mersul prin bezna totala si ceata face ca aceasta experienta sa fie deosebita. Am mentionat ca Vlad Tepes a fost inchis aici 14 ani?

- Bastionul Pescarilor este o alta atractie impresionanta. Este situat in apropierea Castelului. Buda. Construit intre 1895 si 1902, dar distrus in Al Doilea Razboi Mondial Bastionul a fost reconstruit cu scopul de a impresiona, ceea ce au si reusit, dupa parerea mea. Si aici ne-am bucurat de panorama oferita asupra orasului pesta. Mi-a placut foarte mult singurul dezavantaj a fost aglomeratia. Aici gasiti statuia regelui Stefan I si Biserica Matthias.

Recomand Budapta deoarece e un oras frumos cu multe atractii turistice.

Trimis de Rox.Patrik in 23.01.19 17:48:39
Validat / Publicat: 23.01.19 18:54:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rox.Patrik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Cladirea Parlamentului vazuta din Buda (faleza)

[23.01.19 18:53:36]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 75&ridAnt=92062

[23.01.19 20:16:37]

Mihai18
[24.01.19 15:32:08]

Mi-a plăcut reviewul în sine și la fel destinația.

Budapesta este o capitală care mi-a plăcut, motiv pentru care am vizitat-o de câteva ori. Sunt în cunoștiință de cauză și vă asigur pe dv. și cititori că aprecierea reviewului scris de dv. este obiectivă.

a) Despre review.

Mijlocul de transport a fost o bună alegere cât și convenabilă. Pentru cele numai 2 zile, ați avut inspirația să faceți o alegere bună a obiectivelor vizitate. M-a surprins introducerea unei taxe pentru vizitarea Basilicii Sf. Stefan (când am vizitat-o eu nu exista taxa). La fel, este bine că ați fost la Castelul Budapestei și mai ales la Bastionul Pescarilor. Acolo, recomand vizitarea bisericii Matheiaș și Muzeul Marțipanului care este la cca. 100 m distanță.

În ansamblu, excursia dv. a fost reușită, descrierea ei în review este bună iar fotografiile atașate mi-au stârnit nostalgii.

b) Ați fost la Budapesta dar rețineți că numai parțial ați vizitat-o. Această capitală are mult mai multe de oferit turiștilor și vă mai recomand.

- Piața Eroilor și Parcul Poporului care sunt alături.

- o plimbare pe bul. Andrași cât și vizitarea Operei.

- Zona Statuii Libertății din vârful dealului Gelert. Puteți ajunge ușor și pe jos dacă citiți reviewul meu.

- neapărat vizitați Insula Margareta.

Eu am ajuns la Budapesta într-o zi cu mașina (812 km.) dar acolo am folosit numai transportul public care este foarte bun.

Înainte să închei vă asigur de ospitaliatea și politețea față de turiști a cetățenilor Budapestei.

Cu bine.

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[24.01.19 16:20:59]

@Mihai18: Multumesc pentru ecoul pozitiv. Știm că am mai ratat câteva obiective doar ca am nimerit un weekend rece și a trebuit să mai tăiem din ele.

Plănuim sa ne întoarcem pentru a termina ceea ce am inceput. Multe concedii reușite sa aveți!

RoxanaGRS
[25.01.19 10:17:47]

Felicitări pentru excursia reușită. Într-adevăr Budapesta este un oraș extraordinar de frumos. Și foarte aproape de România. Este genul de oraș în care îți face o deosebită plăcere să te plimbi pur și simplu.

Și pe mine m-a surprins că au pus taxă de vizitare la Sf. Ștefan. Eu știam doar de taxă pt. urcarea în turn, care era în jur de 2-2.5 euro. Pentru bazilică nu se plătea nimic când am fost noi. Apropos cât era taxa respectivă?

Vă doresc să reveniți într-un sezon mai cald, eventual primăvara , nu vara că e îngrozitor de cald.

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[25.01.19 11:16:32]

@RoxanaGRS: Mulțumesc! Plănuim sa ne întoarcem dar nu în sezonul rece și o să-l evitam și pe cel cald.

Din informațiile pe care le-am găsit eu costa cam 1600HUF cu tot cu urcarea în turn, noi aveam in plan sa mergem sa o vizitam și în interior în cea de a treia zi, dar am renuntat și am decis sa luăm un tren de dimineață înapoi spre casa.

In prima zi ne-am bucurat de arhitectura ei și de târgul de Crăciun care avea loc aici.

Concedii reușite!

Mihai18, Rox.Patrik, RoxanaGRS