ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2019
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 03.08.15
NOV-2018

ARTpartment - Christchurch

Apartamentul container, cubuletul corporatist, puzzle 3D frumos decorat, Jenga … toate acestea pot sumariza cazarea pe care am avut-o in Christchurch: ARTpartment

Pentru un sprit de aventurieri… moderat, sa spunem, Christchurch este ideal pentru a seta cartierul general in insula de sud, pentru ca se pot face multe iesiri de o zi spre ghetarul Franz Josef, drumetii in trecatoarea Arthur’s Pass, catre peninsula Akaroa pentru delfini si pinguini, excursii pe mare la Kaikoura pentru balene, pinguini pititci la Timaru. Pentru fiorduri si pentru avansati, Queenstown este indicat.

Ajunsi la locatie si urmand indicatiile primite pe de la persoana de contact, am intrat in acest labirint format din containere, trecand pe langa multe restaurante si cafenele, sedii de firme si magazine. Este singurul apartament din complex, compania de de management il inchiriaza pentru a suplimenta veniturile, iar acesta este pus pe AirBnb si pe Booking. Se construia in continuare, cine stie, poate vor mai aparea.

Este un apartament chic, frumos mobilat si utilat, unde fiecare metru patrat este valorificat la maxim, ne simteam ca in camerele showroom din Ikea. Cred ca este foarte eficient designul acestui spatiu limitat, nu ne-am simtit aglomerati sau inghesuiti pe durata celor patru zile petrecute aici. Ce e drept, unul dintre dormitoare, cel de la etaj cu doua paturi este mic, foarte mic :). Interesant ca toate tablourile, covoarele si elementele decorative erau personalizate de la designeri locali, mi s-a parut ca aveau multe care se incadrau stilului mid-century si aveau multe produse de la West Elm.

Am crezut ca baia este localizata in alta parte, dar una din usile dulapului din spatele mesei se deschide intr-o anticamera cu masina de spalat si apoi baia cu dus.

Este situat ultracentral, absolut toate atractiile din oras sunt la minute de mers, iar capitolul mancare este asigurat cu succes la parter, unde sunt restaurante Thai, Vietnamez, Japonez, Italian, si doua cafenele care au oferte absolut delicioase pentru mic dejun si pranz. Cu 12 NZD (7 Euro) se manca o portie buna, la pachet. Este bine de stiut, un supermarket este la cateva minute de mers. Ajunsesem mai tarziu intr-o seara si vroiam sa luam cateva beri si o sticla cu vin, dar restaurantele iti vand doar daca stai la masa, daca iei la pachet, nu iti vor vinde.

Locuri de parcare sunt usor la indemana, cea mai apropiata si cea mai bun este pe strada in fata complexului, costa 3 NZD pe ora, iar intre 18:00 si 09:00 este gratis. Pe o raza de 200 de metri cred ca sunt cel putin zece parcari pe locurile unde au fost cladiri demolate in urma cutremurului din 2011, iar 24 de ore costa in jur de 12 NZD (7 Euro).

Se construieste mult in zona, tot orasul este un santier, si pentru ca am prins cateva zile calduroase, au trebuit sa toarne beton in zorii zilei, iar alarmele tuturor masinariilor alora ne-au cam deranjat. Sau e posibil sa fie din cauza stilului lor matinal, absolut totul se deschide de la 7 dimineata.

Dezavantajul de a sta intr-o cutie de metal este ca in zilele insorite se incinge foarte tare, dar aerul conditionat rezolva destul de rapid situatia.

Trimis de ascarlat in 23.01.19 16:49:40
Validat / Publicat: 23.01.19 17:35:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRALIA & N.Z..

VIZUALIZĂRI: 471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascarlat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.01.19 17:15:03]

Mutat în rubrica "ARTpartment, CHRISTCHURCH" (nou-creată pe sait)

ascarlatAUTOR REVIEW
[23.01.19 17:16:23]