ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2019
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2015

la PMM* = 255 USD

De vis - o dată-n viaţă

Chiar dacă scriu review-ul, la câţiva ani distanţă, pot spune că este una din excursiile în care ţin minte aproape toate detaliile.

Drumul

Temerea mea cea mai mare a fost legată de sezonul ploios. Cu puţină frică în suflet am plecat de acasă pe ruta: Budapesta - Doha - Male. Am zburat cu Qatar air şi nu regret deloc.

Experienţa orelor petrecute într-un aeroport dintr-o ţară arabă de nepreţuit, tot spectacolul dat de persoanele care călătoreau spre India, contactul direct cu musulmanii cu mai multe soţii. Este adevărat că am avut de parcurs drumul până la Budapesta, plus 2 zboruri de aproximativ 5 respectiv 6 ore, cu o escală, dar toată oboseala a meritat.

Cazare

Din aeroport am fost preluaţi de reprezentanţii hotelului, care din momentul în care ne-am întâlnit, noi nu am mai pus mâna pe bagaje până în bungalow. La 30 de minute cu barca rapidă am ajuns în paradis! totul a fost peste aşteptări. Ne-am cazat la bungalow-urile de pe apă. Aveam intrare directă în ocean, din pat mega king size (era mult mai lat decât lung) puteam admira oceanul direct din pat. Terasa privată ne oferea în fiecare seară posibilitatea de a admira stele şi oceanul, iar dacă te încumetai puteai chiar să faci o baie.

Masa

Regimul de masă a fost AI. Pe insulă existau 3 restaurante, fiecare locaţie de cazare era repartizată la un restaurant. În cadrul restaurantului aveai desemnată o masă, care a rămas masa noastră din prima până în ultima zi de cazare.

Mâncarea foarte bună, o mare varietate, de la mâncare europeană la cea indiană, noodels făcuţi pe loc, iar tu îţi alegeai ingredientele. Peste proaspăt prăjit, cu alte cuvinte un AI foare generos.

Deasemenea deserturile foarte bune, cu toate că îmi aduc aminte că au fost foare diversificate, mult compot de fructe cu scorţişoară şi multe mousse-uri.

Dacă ratai vre-o masă mai exista un bar de unde puteai să iţi comanzi sandwich-uri, mini pizza etc. Pe toată insula mai existau, pe lângă cele 3 restaurante (care erau închise înafara orelor de servire a mesei) înca 3 baruri de unde puteai să te hidratezi întreaga zi.

Facilităţi hotel

Pe lângă priveliştea superbă, hotelul mai avea şi o piscină, pentru cine nu agrează apa sărată, la toaletele publice se folosea un odirizant cu scorţişoară, în cameră rezerva de apă se reînoia zilnic. De la bar, sucurile gen Sprite, Cola, erau servite în sticle de plastic de 0.33. Dar nu prea le plăcea să le iei în cameră.

Frigiderul din cameră mergea toată ziua să răcească apa şi sucurile.

Datorită umidităţii uneori era extrem de cald, iar în bungalow un aer condiţionat şi un ventilator nu prea făceau faţă la amiaz.

Servicii medicale

Bineînţeles că asigurarea făcută în ţară nu acoperea mai nimic acolo, aşa că după o alergie la nisip şi soare făcută de soţul meu, de care nu ştiam din ţară, am mers la medic, care într-o engleză stâlcită l-a consultat şi i-a dat o cremă pe care am negociat-o de la 32$ la vre-o 20$ (probabil bacşisul medicului), dar ne-am bucurat că a trecut alergia.

Ce poţi face în atol

1. Snorkeling (cu echipamentul de acasă - acolo costa 5$/zi închirierea) poţi face asta toată ziua şi este gratis! :) oricum nu te plictiseşti. Varietatea de peşi este foarte mare şi dacă ai norocul mai vezi şi pisici de mare, broscuţe, castraveţi de mare şi mult, mulţi peşti coloraţi

2. Poţi face surf, dacă ai echipament, dacă nu poţi închiria de acolo

3. Excursii opţionale (Delfini, Snorkeling şi dacă ai noroc vezi şi broaşte ţestoase sau peşte balon, excursie în Male sau pe un alt atol locuit, pescuit diurn/nocturn) - oricum ai cu ce să îţi ocupi timpul

4. Centru SPA - principala atracţie fiind masajul

5. Cină romantică pe plajă - aprox 250$ în fucţie de ce doreşti

6. Şedinţă foto 200$ / şedinţă. Am văzut multe fete, mai ales din Asia, care au venit cu rochia de mireasă şi costumul de mire după ei. Stăteau 1-2 nopţi, făceau nişte poze şi plecau mai departe. O idee interesantă.

Clima

Am lăsat mai la sfârşit, ca să vă pot prezenta toate celelalte facilităţi. Am vizitat Maldive în iulie, plin sezon ploios. Cănd am ajuns în atol, tot nisipul era ud şi o căldură umedă greu de suportat. Ni s-a spus că a ploat cam cu 5 minute înainte de a ajunge noi se oprise ploaia. Ne-am spus, asta este, ne-am asumat să mergem în sezonul ploios.

Pe durata celor 10 zile de sejur am prins si noi o zi înnorat, dar soarele te cam ardea dacă nu foloseai crema. Cred ca ne-a plouat de 2 sau 3 ori, dar au fost cele mai minunate ploi, calde şi care durau cam 5-10 minute. Am ataşat o poză care să fie suficient de clară cam ce însemnă o ploaie în Maldive. Părerea mea, mergeţi şi în sezonul ploios că nu chiar plouă ca pe la noi.

Recomandări

1. Nu uitaţi acasă crema de plajă, dacă nu doriţi să o plătiţi de 5 ori mai scumpă în resort.

2. Luaţi-vă echipament de snorkeling, inclusiv bluză cu protecţie UV, veţi avea nevoie.

3. Veţi primi acolo periuţe de dinţi, pastă şi papuci de casă.

4. Dacă nu vă place scorţişoara nu vă recomand acest atol. Este plin de arome de scorţisoară peste tot.

5. Dacă sunteţi fumător luaţi-vă 2-3 brichete. Se umezesc şi nu mai funcţionează iar chibritele de la bar sunt cam 10 într-o cutie, iar din cauza brizei vei folosi mai multe să reuseşti să aprinzi 1-2 ţigări.

6. Mi-a placut că nu a trebuit să umblăm cu banii după noi ci am achitat toate excursiile la check-out.

Suveniruri

La hotel sunt foarte scumpe. Eu recomand să mergeţi o dupămasă în Male şi acolo cred că totul este mult mai ieftin. Dacă nu aveţi posibilitatea aşteptaţi până la zborul de întoarcere. Ce este doar la hotel şi nu în Aeroport sunt vederile cu atolul hotelului, în rest găsiţi orice şi în aeroport cel puţin la jumătate de preţ.

Cost

În 2015 — 10 zile la bungalow pe apă, AI şi cu transportul din Budapesta a fost 4000 EURO, rezervat prin agenţie.

Trimis de ramo_info in 23.01.19 15:25:22
Validat / Publicat: 23.01.19 16:17:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 4962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Multă liniște
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 255.00 USD pe cameră

[23.01.19 16:17:23]

Excelent review-ul!

Din păcate Regulamentul impune retragerea vot stad (e mai vechi de 3 ani...)

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

Poze s-ar putea încărca, le mai ai?

[23.01.19 22:46:47]

ascarlat
    [24.01.19 18:38:50]

@ramo_info: Felcitari pentru vacanta si pentru detaliile utile scrise aici!

ascarlat
    Alte impresii din această RUBRICĂCinnamon Dhonveli Maldives [North Male]: