ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2019
ÎNSCRIS: 29.10.15
FEB-2015
team-building

Obrigado Lisboa! Obrigado Mundial!

Prin ianuarie - februarie 2015, fiind responsabil cu achizițiile în cadrul unui proiect european defazat, m-am ocupat de contractarea serviciilor hoteliere necesare pentru deplasarea echipei de proiect în vizita la Lisabona, care presupunea discuții aplicate cu o serie de reprezentanți ai ministerelor portughez, pentru finalul lunii februarie.

Hotelul trebuia să aibă 4 stele, să aibă disponibile pentru 5 zile un numar de 33 de camere în regim single cu 2 mese pe zi în regim bufet (mic dejun si pranz), să fie la cel mult 100 m de o stație de metrou, să pună la dispoziție 8 ore pe zi o sală de conferință/ședință de circa 40-50 locuri și să fie la cel mult 1 km de gara centrală (Estação de Caminhos de Ferro do Rossio).

Oferta cea mai bună pentru hotelul Mundial (un hotel de 4* cu multe camere dar și cu grad de ocupare foarte ridicat) aflat la distanță egală (sub 190 m) de stațiile de metrou Rossio și Martim Muniz si 50 m de stația de tramvai de unde se poate lua celebrul număr 28 galben, vedeta turismului din Lisabona.

Plecarea spre Lisabona s-a realizat cu un zbor având escală de 4 ore la Munchen, tot din considerente de preț cât mai scăzut.

La iesirea din Aeroporto Humberto Delgado am coborât la linia de metrou rosie, de unde am mers cred că 9 statii până la Alameda, apoi am schimbat cu cel de pe linia verde in directia Cais do Sodre, mergând cu el 3 stații până la Martim Muniz, in total vreo 28 de minute de la Aeroport. De aici in doar 3 minute am ajuns la recepția hotelului, care arata destul de luxos la o primă vedere, unde procedura de cazare a decurs rapid, listele cu participanți fiind transmise din vreme de agentia organizatoare. Am urcat repejor in camerele noastre inainte de ora 15 avand program liber pana la cina de la ora 19.30.

Am constatat că am avut ghinion la repartizarea camerelor, a mea (era o twin) având vedere la curtea interioară organizată ca terasă cu mese, umbrele si șezlonguri și nu către oraș cum aveau mulți alți colegi.

Din punct de vedere al suprafeței camera nu iese în evidență, are cel mult 15 mp, dar are un aer elegant și nu este inghesuită. Mocheta e de bună calitate și nu am obrservat vreo pată istorică pe ea. Ferestrele au perdele și draperii perfect montate, care pot transforma, pentru cei deranjați de lumina soarelui, ziua în noapte. Baia e prevăzută cu o cadă dimensionată generos, o sumedenie de sticluțe pentru duș, un uscător de păr imens, halat și papuci de baie precum și diverse prosoape impecabile. În camera există un minibar cu produse contracost precum și TV cu canale satelit.

Micul dejun a fost servit în restaurantul de la parter "Jardim do Mundial" iar prânzul era disponibil ca bufet în restaurantul de la etajul 7, cu vedere la oras, "Varanda de Lisboa". Varietatea și cantitatea solicitată de noi pentru pranz a fost strict respectată iar calitatea a fost bună dar fără să poți spune WOW la ceva: 2 variante de supe/ciorbe, 3 variante de fel principal cu carne de pui, vita, pește, 5 variante de garnituri, 5 variante de salate, 4 variante de desert și apă plată/minerală.

În cele 5 zile ale sejurului gazdele noastre au avut grijă ca de la o zi la alta să schimbe în oferta de produse măcar 50% din preparate astfel că prânzul la "Varanda de Lisboa" nu a fost anost și plictisitor, având în vedere și panorama superbă a orașului, punctul forte al acestui restaurant.

De la hotel, după terminarea programului zilnic (undeva după ora 14), am întreprins o serie de excursii mai scurte sau mai lungi, până seara târziu.

Din fața hotelului se poate lua celebrul tramvai 28 intr-un circuit care străbate străzile înguste din vechiul cartier Alfama, urcând spre Porta del Sol unde coboară cei vin în vizită la Castelo de Sao Jorge. Apoi se ajunge la Sé de Lisboa sau Santa Maria Maior de Lisboa, care este cea mai veche biserică a orașului, construcția ei începând prin 1147. Traseul tramvaiului continuă apoi continuă până la Prazeres dar eu am coborât în Baixa/Chiado pentru ca eram tentat de o urcare cu istoricul Elevador de Santa Justa spre ruinele de la Convento do Carmo.

Pentru cine vrea să aibă o zi plină de obiective în interiorul orașului este bine să cumpere un abonament de o zi din orice stație de metrou, cu care poate circula 24h pe orice metrou, autobuz sau tramvai.

Din stația de tren Rossio se poate ajunge în afara Lisabonei la Sintra, acolo e nevoie de o zi întreagă să vizitezi castelele din zonă, pentru accces la un preț bun fiind indicată achiziția unor bilete combinate pentru 2-3 obiective. Din Sintra poți lua autobuzul 403 către Cabo da Roca (cel mai vestic punct din Europa Continentală) și mai departe către celebra stațiune Cascais, unde am făcut și eu evident o mică escală.

Din Cascais am luat trenul apoi 30 de minute până la stația intermodală Cais de Sodre din Lisabona, unde există numeroase conexiuni de autobuz și tramvai cu centrul orașului inclusiv cu hotelul Mundial, gazda mea la vizita inaugurală în Lisabona.

Nu trebuie să omit farmecul acestui oraș unic, oamenii săi calzi, muzica care se aude seara cam peste tot. Vă recomand să nu treceți cu vedere capitala Portugaliei atunci când aveți planuri de vacanță, chiar și pentru luna februarie. Nu uitați însă pelerina de ploaie lungă și ghetele impermeabile deoarece la Lisabona și Sintra când plouă chiar plouă, nu se joacă cu stropitoarea de grădină.

Obrigado HM! Obrigado Lisboa!

Trimis de ultrasro in 20.01.19 01:23:46
Validat / Publicat: 20.01.19 06:24:28

VIZUALIZĂRI: 713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Orasul vazut de sus...
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 72.40 EUR pe cameră

[20.01.19 06:24:13]

Mutat în rubrica "Mundial Hotel, LISABONA [oraş]" (nou-creată pe sait)

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

ultrasroAUTOR REVIEW
    [20.01.19 08:38:42]

Inteleg ca exista si alte relatari despre acest hotel pe AFA? Din cate stiu standardele acestui hotel de 4* nu au scazut de la vizita mea, nefiind vorba de un hotel mic cu o variatie imprevizibila a calitatii serviciilor ci de o structura mare cu un numar mare de aprecieri pe site-urile internationale de rezervari. Daca exista alte relatari care sa confirme o schimbare dramatica a situatiei de la Mundial ar un paradox pentru ca hotelul a benrficiat intre timp si de o renovare a camerelor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    [20.01.19 08:55:56]

@ultrasro: nu există alte relatări despre acest hotel -- impresiile tale sunt binevenite pentru a ne putea face o idee despre această cazare.

Probabil întrebarea / „nelămurirea” ta s-a născut din publicarea review-ului FĂRĂ PMA STD („se poate vota doar simbolic”)

Această măsură se aplică cvasi-automat, de program, pentru revs-urile mai vechi de 3 ani -- cf politicii stabilite prin Regulament.

Regulamentul admite impresii de cazare mai vechi de 3 ani, însă nu stimulează / nu bonifică scrierea lor (în 3-4-10 ani se pot schimba totuși multe)

ultrasroAUTOR REVIEW
    [20.01.19 09:40:16]