ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2010

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Visul s-a spulberat cind am ajuns acolo

imi cer scuze fata de cei care spun ca a fost o destinatie de vis!... care vis? pot sa va spun ca inafara de mizerie, bacsis oriunde. pungi de plastic peste tot parca era nins albastru... o mincare sub orice critica...

in rest nici sa iesi la cumparaturi nu puteai din cauza vinzatorilor care pur si simplu te trageau de mina sa te poata jumuli la buzunar...

nici in visele mele cele mai indepartate nu as vrea sa mai ajung acolo. pot sa va spun cu mina pe inima ca trebuie sa multumesc lui dumnezeu ca m-am nascut in romania. dar deh... vroiam sa vad si eu tunisia.

singurul lucru care merita sa vezi este sahara...

cind am ajuns prima seara la hotel fiica mea a vrut sa ne intoarcem, asa de rea si de mizerabila bucataria lor ca nepotica mea nu a mincat in cele sapte zile aproape nimic, nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar sincer va spun sa alegeti alte destinatii mai europene unde exista civilizatie...

cu banii pe care i-am cheltuit acolo mergeam la noi la mare, mincam domneste, faceam si baie si plaja, si ne ramineau ceva bani sa ne oprim la munte... prostia imi apartine ca eu am vrut tunisia...

sint f multe de spus insa numai la gindul ca nu am ascultat sfaturile altora care au fost si m-au avertizat ce ne asteapta imi vine sa imi dau palme... fapta este consumata.

acum caut sa gasesc un loc in care sa mergem anul asta... sper sa nu mai am ghinionul din sousse.

totusi asta este parerea mea si a familiei mele... incercati si o sa va convingeti... nu uitati sa aveti bani la voi ca trebuie bacsis oriunde... sint ceva de genul milogilor care fac fete din alea nevinovate.

va pup si concediu placut tuturor.

nu din rautate am postat mesajul asta, am vrut ca sa va dau un sfat... aveti grija cum va alegeti concediul mai ales pe vremuri de criza...

Trimis de nicole in 02.06.10 00:07:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 2054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicole); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[02.06.10 00:32:46]

despre ce hotel ("din sousse") este totusi vorba, nicole?

Si ce e cu titlul - "Nu am fost la acest hotel"? Vroiai cumva sa transmiti cumva ca nu ai fost la... hotel Ksar Jerid (cel la care ai postat impresiile despre 'hotelul din Sousse') ??

[02.06.10 00:59:17]

imi cer scuze dar nu m-am referit la acest hotel enumerat mai sus. am fost cu fiica, ginerele si nepotica. am fost cazati la un hotel din sousse, eu am vorbit despre faptul ca am ramas cu un gust amar, nu mi-am putut imagina sa fim asa dezamagiti de absolut tot. eu mi-am spus parerea mea, si tocmai de aceea am postat aceste putine impresii, nu stiu de ce mi se cer explicatii???

[02.06.10 01:01:10]

LOL, nicole -- ti se cer "explicatii" pentru ca ai postat GRESIT si AMBIGUU impresiile -- la rubrica unui ALT hotel, fara sa specifici clar acest lucru -- producand CONFUZIE si posibil inducand oamenii in eroare (despre hotelul Tsar Jerid)...

Poti totusi te rog sa specifici numele hotelului, astfel incat sa mutam acest set de impresii la locul lui?

[02.06.10 01:07:00]

te rog scrie eventualele precizari folosind casuta (dreptunghiul) de mai jos, cel destinat unei astfel de intrebuintari - 'SCRIE UN ECOU"; linkul REPORT, prin intermediul caruia ai trimis ecoul precedent, este destinat unui cu totul alt scop...

[02.06.10 01:13:28]

da am fost la el hana beach,in sousse.

[02.06.10 01:21:50]

Multumesc; am mutat impresiile la rubrica acestui hotel - 'EL Hana Beach'.

Mai am o rugaminte -- sa alegi un titlu pentru review-ul tau (fostul titlul 'Nu am fost la acest hotel' nu mai este adecvat, el referindu-se la faptul ca nu ai fost la hotelul 'Tsar Jerdi', rubrica unde ai postat initial...)

[02.06.10 01:32:26]

visul s-a spulberat cind am ajuns acolo

[02.06.10 01:40:40]

multumesc din nou; ajustat titlul conform textului de mai sus

bogdan 75
[02.06.10 06:56:42]

Ai dat 3100 de euro la 3 stele in tunisia mi-se pare incredibil de mult.Un coleg de al meu de servici a fost in septembrie 2008 la El Hana President care este in aceeasi cladire cu El Hana Beach si a platit 400 euro de pers,la 4 stele .

Dragoș_MD
[02.06.10 08:21:15]

am fost cu fiica, ginerele si nepotica.

oarecum off-topic (dar nu prea mult, o sa explic si de ce) : in usercard apare ca avand varsta "sub 20 de ani", grupa de varsta trecuta aici este "20-30 ani". eu inteleg dorinta unei doamne de a nu-si expune in mod explicit varsta reala, dar admitand ca are chiar si 30 de ani, e relativ greu sa ai la o astfel de varsta SI copii (casatoriti), SI nepoti...

asta ma face sa cred ca varsta reala este in jur de (peste) 50. iar asta e una dintre posibilele explicatii (plus copilul de varsta foarte frageda) a gradului de satisfactie extrem de scazut.

Michi
[02.06.10 08:50:50]

Dragos, o precizare: daca acum ai grupa de varsta 50-60, o afisezi si scrii impresii de acum 30 de ani, nu induci in eroare? Daca vrei sa corelezi grupa de varsta cu evenimentul si scrii grupa 20-30, nu mai corespunde cu usercardul.

Sau incepi cu "pe cand bunica era fata mare, (ca sa subliniezi distanta in timp) deci (acel deci) acum 30 de ani, ... " si iar nu se potriveste pentru ca daca autorul are 50, bunica lui era fata mare acum 80. Ce spune Guru?

Dragoș_MD
[02.06.10 09:09:45]

Michi, nu ma refeream la nepotrivirea dintre varsta usercard si cea din impresii (care, apropo, e invers fata de ex. dat de tine!), ci la varsta probabila a autoarei (cea (cat de cat) reala), in momentul sejurului. care e clar ca a afectat perceptia mai mult decat neplacuta asupra locurilor.

si eu ma opresc aici cu aceasta discutie.

ancamariagadea*
[02.06.10 11:31:44]

@nicole, imi pare rau pentru experienta traita de tine. Din pacate perceptia fiecaruia dintre noi difera, in functie de multi factori, mai ales cand este vorba despre o tara araba.

Mie una Tunisia mi s-a parut ca are un farmec aparte, mi-a placut sa studiez alti oameni, alte obiceiuri, alta cultura. Ce-i drept, ne-am informat bine inainte sa plecam si am avut parte de un hotel bun si o vacanta frumoasa. Ideea este ca stiam exact la ce sa ne asteptam si nu am avut niciun soc.

Da, este drept, zona de sud, mai ales, este una murdara, dar trebuie sa tinem cont ca avem de-a face cu o alta lume, alta cultura, alte obiceiuri. Comparatia unei tari arabe cu una europeana ar fi deplasata daca am face-o. Si sa nu crezi ca noi, europenii, le suntem superiori din toate punctele de vedere. Au si ei o gramada de puncte forte. Parerea mea este ca nu exista pe lumea asta un popor mai breaz decat altul din toate punctele de vedere

Pe mine, de exemplu, orice experienta de calatorie ma imbogateste interior. Incearca sa ramai cu lucrurile bune, cum ar fi excursia in Sahara. A fost frumos, nu? Incearca, de asemenea, inainte sa pleci undeva sa te informezi foarte bine (chiar pe acest site) si astfel sa eviti sa mergi intr-o tara care nu este compatibila cu ideea ta de vacanta. Daca Tunisia nu ti-a placut, inseamna ca Marocul sau Egiptul iti sunt cu desavarsire interzise

Cu drag.

[02.06.10 13:33:24]

buna dragii mei, am spus ca parerile oamenilor difera, este foarte adevarat ca inainte de a alege aceasta destinatie m-am interesat citusi de putin, si majoritatea mi-au spus ca nu este un loc chiar asa de placut... eu nu prea am dat crezare... greseala mea! pentru ca fiica mea si ginerele meu au limita de virsta intre 20-30 de ani, eu fiind in inferioritate numerica nu am trecut virsta mea... nu am nici 80 de ani, sint sub 50!!!

nu este primul meu concediu si nici prima tara in care am fost... nici nu locuiesc in romania tocmai de aceea au costat asa mult biletele.

cu drag nicole.

webmasterXY*
[02.06.10 14:34:12]

nicole, cel mai bine ar fi sa treci in usercardul tau categoria de varsta in care te incadrezi tu, asa este corect (intri pe prima pagina in Contul meu si apoi la Info personale schimbi categoria de varsta si ce mai vrei tu).

Esti binevenita printre noi si asteptam cu interes impresii si din alte vacante!

camelia
[30.09.10 11:54:07]

Nu reusesc sa inteleg sensul acestui review postat de nicole. In nici un caz sejurul, (adica ceea ce tine de cazare si masa (demipensiune) dar si taxele de aeroport) nu poate ajunge la 3100 euro. Pentru o persoana adulta pretul este cam de 400 euro la acest hotel, si spun asta pentru ca de o saptamana m-am intors din Tunisia (am mai fost o data si in 2008), de la hotelul El Hana Beach, Sousse. Pentru perioada 15-22 sept. noi am platit 760 euro, 2 persoane.

Da, e un hotel de 3 stele, foarte bine amplasat pentru cei ce doresc o vacanta activa, adica f. aproape de centru. Pentru cei pentru care nu conteaza in ce tara isi petrec concediul ci conteaza luxul pe care vor sa-l gaseasca in hotel si pe plaja, recomand alte hoteluri, de 5 stele evident, mai cu seama din Hammamet si bineinteles dintre cele care au plaja privata. In acest fel multe din neplacerile enumerate de nicole vor fi evitate.

Deci, daca va fascineaza tocmai aceasta diferenta de cultura dintre Europa si lumea araba cum bine spunea ancamariagadea, daca simtiti ca va imbogatiti sufleteste luand contact cu aceasta lume minunata si misterioasa chiar si atunci cand vedeti hartii aruncate (la fel ca si in Romania) iar modul de a face comert al localnicilor si bacsisul face parte din farmecul acestei experiente, mergeti linistiti in Tunisia, mergeti la hotelul El Hana Beach, mancati linistiti orice mancare servita la hotel, mie toate mi s-au parut gustoase, sanatoase si proaspete, nu va veti imbolnavi in nici un caz.

Mai mult nu vreau sa spun, cei care gandesc ca mine vor intelege si ce nu am spus, iar celor care gandesc altfel decat mine nu cred ca le voi putea schimba niciodata parerea personala.

Imi pare rau nicole, trebuia sa fi stiut foarte bine unde vei merge, normal este sa-ti alegi destinatia de vacanta in functie de ceea ce doresti sa vezi si sa simti nu sa pleci in concediu intr-o tara musulmana crezand ca gasesti civilizatie europeana de Monte Carlo!

Merendino
[19.06.13 20:45:05]

@nicole: vorbeam de El Hana Beach...

bogdan 75, camelia
Alte impresii din această RUBRICĂEl Hana Beach: