ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2019

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Crăciun nefericit la Hanul Curtea Veche

Am ales să ne petrecem sărbatorile de Crăciun (23-26) la "Hanul Curtea Veche" în Bran (Tohanu Nou). Am ales pachetul de 3 nopți cu demipensiune și cină festivă inclusă. Am fost 5 adulti și 2 copii.

Odată ajunși la han, fără să ne consulte, din cele 3 camere rezervate la sosire am primit 2 apartamente, acestea nu ne-au fost prezentate.

În momentul în care am intrat în camere am simțit un miros foarte urât provenit din baie, cablurile din camere erau ieșite din pereți, neizolate, fiind foarte periculoase pentru cei doi copii, pe pervazurile geamurilor erau o mulțime de muște moarte, podeaua dintr-unul din apartamente scârțâia îngrozitor de tare, am găsit în pat o muscă moartă, mirosul de fum din living provocat de șemineu era foarte deranjant, mai ales pentru copii.

După ce am văzut camerele, am coborât la proprietar pentru a-l întreba la ce oră se va servii cina, el ne-a spus hotărât ca pe la 19 fără a ne întreba daca suntem de acord cu ora stabilită de el. Am fost nevoiți să ieșim în oraș pentru a mânca.

Am ajuns înapoi la Han, iar in jurul orei 19:30 s-a servit cina. Doar la primire dl. a făcut foc în șemineul din living, în rest a fost frig și în camere și în living. Avand 2 copii mici de 2 si 4 ani a fost deranjant să ținem copii mai mult îmbrăcați mai ales că, camerele oferite erau la etaj și ca să ajungem la ele treceam printr-un coridor exterior, direct afara și temperaturile erau foarte scazute. Pe la geamuri se făcea un curent îngrozitor, iar vântul care se auzea în toate camerele era foarte deranjant. Apa caldă era doar dimineața.

Inca de la prima cină lucrurile nu erau cum trebuia. Am primit într-o cească ciorbă de perișoare, spunându-ne ca, ciorba este bonus și era pregătită pentru un alt grup care a nu a mai venit. În coșul de pâine am găsit o muscă moartă. Felul principal era compus dintr-o porție de cartofi cu pătrunjel, o jumătate de cârnaț si o jumătate de piept de pui. Carnea si carnatul au fost nefacute.

Pe tot parcursul cinei am fost supravegheați îndeaproape de către proprietar și așa zisul “ospătar”, ceea ce ne-a provocat o stare de neliniște. Desii se plimbau continuu pe lângă masa nu au observat ca nu mai avem pâine deloc și am fost nevoiți să îi cerem.

Mancarea de cantină, în contextul în care noi asteptam mese bogate de sărbători. Am dat farfuriile înapoi aproape pline. Persoana care ne servea ne-a jignit în momentul în care am cerut să ne aducă măcar apa plata sau minerală la masă. Ne-a spus ca apa nu e inclusa si că se plateste separat sau să mergem să ne cumparam de la Mega Image erau foarte neamabili amandoi. Într-un final și strâmbând din nas ne-a adus apa în 2 carafe mici de țuică și pahare ciobite.

La finalul mesei am întrebat daca nu ne servește omenește și cu un pahar de tărie așa cum a făcut la primire și ne-a jignit spunând că “așa sunteți voi moldovenii”. Pe tot parcursul cinei am fost supravegheați îndeaproape de către proprietar și așa zisul “ospătar”, ceea ce ne-a provocat o stare de neliniște.

Fiind foarte nemulțumiți și de condiții și de modul în care am fost tratați am vrut să plecăm din prima seară dar știam că nu vom primii avansul înapoi așa că am decis să îi spunem civilizat și l-am rugat să ne explice ce include ofera noastră dar acesta a fost total indiferent și nu ne-a oferit nicio explicație. Biroul lui se afla în living așa că a stat întotdeauna lângă noi.

Micul dejun a fost sărăcăcios, dupa micul dejun am încercat să discutăm din nou cu proprietarul și acesta ne-a spus ca va trebui să ne cumpărăm noi apă, sucuri și că doar la masa festivă pe data de 25 vom primii o sticla de băutură.

Am mâncat la prânz altundeva în stațiune și am mers la Mega Image pentru a ne cumpăra apă, sucuri și băutură.

Cina din seara de Ajun a fost o masă puțin mai bogată dar mancarea era uscată și rece. Seara am înghețat de frig deoarece nu a mai făcut căldura nici în șemineul din living și nici în camere.

În dimineata de Crăciun micul dejun a fost la fel de sărăcăcios așa că am decis să plecăm deoarece nu ne-a oferit ceea ce noi așteptam. L-am sunat și l-am anunțat că nu o să ne mai întoarcem deoarece nu a schimba nimic desii noi i-am spus din prima seară, a recunoscut ca nu s-a comportat corespunzător.

Clar ne-am stricat Craciunul, am ajuns acasă în data de 25 când toate magazinele erau închise, nici pâine nu am avut de unde să ne luăm.

Deși în momentul rezervării ne-a spus că hanul este plin, la cazare a mai fost o singură cameră ocupată iar familia respectivă a plecat deodată cu noi, fiind nemulțumiți si ei.

După câteva zile a început cu mesaje de amenințare pe telefon, mesaje, facebook, să îi dăm diferența de bani de 1800 lei, care oricum ar fi trebuit să fie în cel mai bun caz 1500 deoarece am fost 5 persoane (a 6a nu a mai venit), dar noi nu am beneficiat de absolut nimic din diferenta de bani pe care o pretinde dânsul.

Nu am vrut să ajungem până aici din această cauză nu am făcut poze la tot ce ne-a deranjat și am vrut să trecem peste dar din cauza amenințărilor proprietarului am decis să publicăm această recenzie pentru a vedea și alte persoane care vor să aleagă acest “han”.

Domnul ne-a făcut și câteva poze fără a ne cere acordul și a încarcat pe facebook un video cu noi.

Trimis de ale.alexandr in 04.01.19 00:11:42
Validat / Publicat: 04.01.19 12:56:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 518 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ale.alexandr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mesajul proprietarului

[04.01.19 12:56:00]

@ale.alexandr: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea / Hanul Curtea Veche [Tohanu Nou], BRAN" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

viviv
[07.01.19 12:44:19]

Ingrozitor. De plans. Pacat ca nu stim sa facem turism.

ale.alexandrAUTOR REVIEW
[07.01.19 13:32:43]