ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2019
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
SEP-2018

Tratament balnear la hotel Tisa

Am vrut sa scriu mai demult despre acest hotel dar am tot cautat pozele sa le recuperez si nu am reusit. Fiica mea mi-a resetat telefonul si am pierdut toate pozele de atunci dar am fost multumita de acest hotel si m-am gandit macar sa ofer cateva informatii pentru cei ce vor sa beneficieze de servicii de tratament.

Am achizitionat bilete la acest hotel din luna iulie prin intermediul unei agentii de turism care accepta vaucere de vacanta desi si hotelul le accepta, insa agentia mi-a oferit un pret mai bun. Am platit 1740 lei pentru 2 persoane pentru 6 nopti ce au inclus: cazare, masa, tratament si acces la piscina cu sauna.

Fata de toate hotelurile din statiune acesta mi s-a parut mai bine amplasat si l-am ales si datorita spatiului verde, terasei pentru plaja mare, zonei verzi din curte, foisor, loc de relaxare cu bancute si balansoare care nu stiu de ce nu prea era frecventat desi era bine intretinut si in apropierea padurii.

Statiunea in sine m-a impresionat inca din anul precedent fiind una dintre cele mai verzi, Noi am ajuns la sfarsitul sezonului, pe 9.09.2018 cand nu am mai prins nici aglomeratie dar nici prea multa liniste (inca mai functionau vreo 2 locatii cu muzica atat cat sa nu te plictisesti).

Hotelul este situat pe deal, singurul minus reprezintand lipsa unei parcari mai mari. Era una mica dar insuficienta in care incapeau maxim 5 masin si accesul catre ea era destul de greoi. Oricum nu gaseai niciodata locuri libere acolo, toti parcau pe marginea soselei iar cele 6 locuri din fata hotelului erau insuficiente pentru un hotel atat de mare.

Am primit o camera cu vedere superba la statiune si ansamblul muntos din fata. Camera cu pat matrimonial era suficient de mare,avea si o masuta cu 2 fotolii mici curata, dotata cu tot ce trebuie , cu aer conditionat incastrat astfel incat sa nu deranjeze (a fost si un pic mai rece la inceput si am mai dat drumul la AC pe cald).

Am beneficiat de bonuri valorice (asa am solicitat desi era un pic mai scump, ca sa nu depindem de seriile de masa).

Micul dejun inclus in bonuri era bufet suedez, destul de consistent cu multe feluri inafara de clasicile mezeluri, sunca presata si branza, cascaval. Erau si legume proaspete, fructe, prajituri, oua, zacusca si legume gatite.

La pranz si cina aveam de ales din lista de meniuri sau putem cere si de la meniul fix cate ceva ceea ce am si facut de cateva ori pentru ca mincarea gatita era buna si eram satui de gratare. Cataeodata luam o carafa de vin sau bere la prinz, cina sau ambele. In doua seri am mancat in statiune astfel ca ne-am incadrat in bonuri si cu bauturile. In afara de piscina incalzita (dotata si cu jeturi pentru masaj - jacuzii in interior nefiind separat de restul piscinei) am beneficiat si de sauna uscata. Mai aveau o sauna umeda dar nefunctionala. Cand era soare ieseam afara pe o terasa mare sa facem plaja pe sezlonguri.

Langa al doilea corp care arata ca o vila era o terasa cu mese de biliard, apoi urcai catre partea cea mai inalta a curtii unde te puteai odihni pe bancute sau sa te dai in balansoare, admirand panorama statiunii.

Am beneficiat si de tratament pentru afectiuni reumatismale, proceduri electrice si masaje. Pot sa spun ca la capitolul masaje chiar sunt buni, cel putin sotul meu a intrat pe mana unui maseor mai mare si tare glumet care l-a framantata bine de tot, cand iesea de acolo parca era batut dar apoi dupa ceva timp se simtea foarte bine. I-a indreptat ala toate oasele. Si eu am beneficiat de un masaj pentru spondiloza foarte bun. Aici intradevar se facea masaj terapeutic nu de relaxare cum am facut la hotel Orizont din Caciulata. Din cauza apei usor sulfuroase cu care se faceau aerosolurile precum si baile galvanice, pe hol era un miros destul de persistent de sulf cu care ne-am obisnut apoi.

Procedurile le-am facut dimineata astfel incat pe la 9.30 (incepeam la 7.30) eram gata amandoi ca nu aveam cura de ape (si da cura de ape se plateste la Olanesti la orice hotel).

Fiind in extrasezon probabil, am beneficiat si de noaptea spa la Spa Tisa unde in fiecare vineri intre orele 21-23 parca aveam toti clientii cazati la hotel Tisa, vila Tisa si inca o vila care tine de acelasi patron, acces gratuit la piscine, topoganele din interior si zona de spa de la etajul 2 care includea jacuzzi, sauna mare uscata, sauna cu infrarosu, sauna umeda toate cu muzica ambientala, dusuri emotionale, haman, terapii si dusuri emotionale, paturi incalzite, salina. Cladirea pentru spa era la o distanta de vreo 10 minute de hotelul nostru desi si la noi la hotel aveam piscina interioara inclusa.

In concluzie, am fost multumita de acest hotel, il recomand si pentru odihna dar si pentru tratament, are si unele scapari care s-au remediat (avea un om la intretinere care venea cand il chemai chiar daca era sambata, duminica).

Parcarea, da, e o problema din pacate.

Noroc ca i-am trimis pe mess poze fetei mele atunci si acelea au ramas salvate

Trimis de aurora56 in 02.01.19 19:57:40
Validat / Publicat: 02.01.19 20:21:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI. A mai fost în/la: Ardeal, Moldova, Muntenia, Delta Dunarii, Litoral

VIZUALIZĂRI: 6534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

Cana Doina [27.02.19 14:53:30] »

@aurora56: Buna ziua, spune-mi te rog, daca ai pachet de tratament la hotel, pentru centrul SPA, poti sa platesti separat, presupun?! Ai scris ca in pachet intra si acces la piscina hotelului.

Imi poti detalia, te rog, in legatura cu procedurile pt reumatism, cabinete, dotare, ce impresie ti-au facut, se pare ca masajul e ok...

Imi recomanzi acest hotel, daca vreau sa merg si cu un copil mic, un pic peste 2 ani?! Sunt si locuri de joaca?

Sa iau un pachet de relaxare SPA? Sau centrul e cam departe, totusi?

Multumesc!

aurora56 [18.03.19 13:13:49] »

Buna!

Eu am avut tratament inclus si am beneficiat de 3 proceduri (laser, ultrascurte si ultrasunete la care s-a adăugat și masaj). pentru aerosoli de ex. Am plătit. In cadrul hotelului e o piscină interioară dar care nu are zona pentru copii asa mici, si piscină e inclusă în orice pachet.

In schimb spre deosebire de alte hoteluri din Olanesti are o zona cu sezlonguri pt plaja, barbeque cu masa de biliard, teren de sport si o zona verde cu balansoare unde poti sta cu copilul... Spatiu efectiv de joaca efectiv nu este, dar e acea curte verde destul de mare.

Exista un parc în apropiere cu tot ce trebuie pentru copii.

Cat despre Spa Tisa e un pic cam departe dacă mergi cu copilul pe jos. Pentru un adult e cam la 10-15 minute dd mers pe jos e pe o șosea dar în unele locuri urca si de aceea e greu cu copii de mers pe jos.Cu masina e ok dar dacă pleci din locul de parcare cam greu găsești altul cand te întorci.

La Spa Tisa au în interior pe lângă topogane si spatiu de joaca pentru copii la etajul 1.

Cana Doina [19.03.19 08:05:18] »

@aurora56: Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca depinde ce asteptari si ce nevoi ai! Ma mai gandesc! Se pare ca totusi e departe centrul Spa pentru un copil mic! Are si puncte pozitive, dar si unele dezagreabile.

Problema este ca in statiunile unde sunt conditii deosebite, preturile depasesc bugetul alocat.

Mai caut.

Alina.Alexandru [29.03.19 17:57:49] »

@aurora56: buna ziua, imi puteti spune daca trebuie sunat pt programare in prealabil la medicul curant in vederea stabiliri procedurilor/

aurora56 [29.03.19 18:21:07] »

@Alina. Alexandru: Eu initial am sunat si am vorbit cu doctorita sa vad daca face anumite proceduri dar nu e necesara programare. Daca iei pachet (eu am luat pachet balnear prin agentie cu 2 luni inainte ca era mai ieftin), dar se poate si direct prin receptie, odata cu rezervarea si plata se face si programarea la medic. Acolo functioneaza foarte bine sistemul asta.

Cand ajungi la receptie si te cazezi, esti trecut pe o lista in ordinea sosirii (noi am ajuns la 14 si aveam nr. 15-16) si ti se comunica ora aproximativa cand te primeste medicul a doua zi ca sa nu stai pe holuri. A doua zi cand cobori, lista este afisata si pe masura ce intra pacientii acestia sunt taiati de pe lista asa ca iti dai seama cand iti vine randul.

Este ideal sa te cazezi duminica ca sa incepi procedurile de luni imediat dupa consultatie. Cu cat ajungi mai devreme duminica cu atat mai bine. Daca ajungi luni s-ar putea sa nu prinzi toate procedurile in prima zi.

Din cate stiu, nu primeau pacienti din oras sau cazati la alte hoteluri ca nu ar fi facut fata deci trebuie sa te cazezi ori la hotel ori la vila care apartine de ei (vezi site-ul lor)

Alina.Alexandru [29.03.19 19:15:54] »

@aurora56: Eu am luat pt părinți tot prin agenție un sejur de 12 nopti cu tratament balnear si cura de ape, nu stiu exact ce inseamna, si au intrarea intr o zi de duminică, deci nu e o problemă daca ajung pe la 12 ii cauzează sau trebuie să aștepte până la ora 14?

Va multumesc frumos pt informații

aurora56 [29.03.19 21:02:25] »

@Alina. Alexandru: ba din contra, cu cat se cazeaza mai devreme cu atat prind un numar de ordine mai in fata.

anemarie29 [18.06.19 11:50:41] »

buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum este zona de piscina Aqua? este curata apa? aluneca rau pe jos? sunt piscine cu diferite adancimi, au si tobogane? apele de la izvoarele minerale se platesc, ex. la izvorul 24?

Multumesc.

aurora56 [27.06.19 12:05:31] »

@anemarie29: Eu nu am avut recomandare de ape dar imi amintesc ca la izvorul 24 puteai sa iei la liber. La Aqua au topogane pentru copii, pe langa piscine e gresie, au si zona de joaca pt copii mici pe langa piscine. Nu pot aprecia cat de alunecos este, pentru noi nu, pentru copii nu stiu ca ei mai alearga, in schimb la fiecare etaj e zona de plaja. pe terase. Apa e foarte curata, are si jeturi pentru masaj si zona cu curent unde te duce apa, foarts fain pt adulti la piscina de la parter, pt copii e etajul I si zona spa cu saune la etajul II

Alina.Alexandru, anemarie29, aurora56
    Alte impresii din această RUBRICĂTisa Hotel: